Hastalandığınızda, iş kazası geçirdiğinizde ya da hamilelik durumunda doktora tarafından istirahatiniz uygun görülebilir. İtirahatli yani raporlu olduğunuz bu sürelere ait maaşınız işveren tarafından ödenmez. Gerekli şartları sağlamanız halinde rapor aldığınız bu süreler için Sosyal Güvenlik Kurumu size rapor parası öder. . Bu yazımızda ise geçici iş göremezlik ödemenizin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılıp yapılmadığını ve ödemenizin ne durumda olduğunu nasıl sorgulayabileceğiniz konusunda size detaylı bilgi vereceğiz.

SGK rapor param bankaya gönderildi mi, nasıl sorgulayabilirim? 

SGK tarafından yapılan işgöremezlik parası ödemesinin bankaya gönderilip gönderilmediğini online sgk rapor parası sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. İşgöremezlik online sorgulama işlemini E devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Sorgulama işlemini yapabilmeniz için E devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden e devlet şifresi alabilirsiniz. Rapor parası sorgulaması için;

1   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden E-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip edin.

-SOL ÜST TARAFTAKİ E-HİZMETLER,

-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU, -ORTAK (4A/4B/4C) HİZMETLER, -4/A-4/B İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ GÖRME Rapor parası sorgulama sonucunda;

  • Merkeze gönderildi,
  • Bankaya gönderildi,
  • Ödendi,
  • Emanete alındı ifadelerinden birisini görebilirsiniz.

SGK rapor param merkeze alındı yazıyor ne yapmam gerekir?

E devlet sisteminden sorgulama sonucunda Merkeze Gönderildi şeklinde açıklama çıkıyorsa rapor parası ile ilgili onay sürecinin tamamlandığı, SGK'nın ödeme onayını aldığı ve parayı bankaya gönderilmek üzere onaya sunduğu anlaşılmalıdır. Bu durumda rapor paranız en geç 1 hafta içinde PTT ye gönderilir ve gidip alabilirsiniz. SGK rapor param bankaya gönderildi diyor ne zaman alabilirim? E devlet sisteminden sorgulama sonucunda ödemeniz Bankaya Gönderildi şeklinde yazıyorsa en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte uğrayarak ödemenizi alabilirsiniz. SGK rapor param ödendi yazıyor ancak ben almadım, ne yapmam gerekir? Sorgulama sonucu rapor paranız Ödendi şeklinde yazıyorsa ya rapor parası ödemenizi almışsınızdır ya da rapor paranız Sosyal Güvenlik Kurumu sisteminde tanımlı banka hesabınıza geçmiştir. İki seçenekten birisi gerçekleşmiştir. Eğer tanımlı hesabınız varsa hesabınızı kontrol etmenizi tavsiye ederiz. SGK rapor param emanete alındı şeklinde yazıyor, ne yapmam gerekir? Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasındaki anlaşma gereği geçici iş göremezlik ödemeleri 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren PTT aracılığı ile yapılıyor. PTT'ye gönderilen rapor paranızı alabilmek için 2 aylık süreniz olacak. Bu 2 aylık sürede rapor paranızı almadığınız taktirde ödemeniz SGK emanet hesaplarına alınacak.

Editör: TE Bilisim