SGK’dan Müjde! Tüm SGK Ödeneklerine Zam Yapıldı! Güncel Liste

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak belirli ödenekleri alan vatandaşlara sevindirici haberler geldi. SGK, kendi bünyesinde sigortalılara 2020 yılı içinde ödeyeceği prim tutarlarını ve ödeneklerin tutarlarını kamuoyuna duyurdu. Bu kapsamda 4A (eski adıyla SSK) ve 4B’li (eski adıyla Bağkur) sigortalı vatandaşlar ile hak sahiplerine ödenecek emzirme ödeneği ile cenaze ödeneğinin tutarlarına zam yapıldığı açıklandı. Kurum bünyesinde 4A ve 4B statüsünde bulunan kadınlar ile eşi çalışmayan erkeklere yeni doğan çocukları için yapılan, bir defaya mahsus emzirme ödeneği, 2019 yılı için yüzde 11.84 olarak açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişim oranında zamlandı. Böylelikle SGK emzirme ödeneğinin 180 TL’den 202 TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Diğer ödeneklere yapılan zamlar hakkında son gelişmeleri haberimizin detaylarında bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son dakika gelişmesi olarak yayımladığı genelge ile farklı sigortalıların 2020 yılında ödeyeceği prim tutarlarını ve ödenekleri açıkladı. Yayımlanan genelgede geçici iş göremezlik gelirinden emzirme ve cenaze yardımlarına, yurt dışında çalışan işçilerden gündelikçilerin ödeyeceği prim tutarına kadar 2020 yılında geçerli olacak rakamlar sigortalı vatandaşların bilgisine sunuldu. SGK’ya sigorta primini kendi ödeyenler, geçtiğimiz yıl bir ay için 26 günlük prim ödemesi ile karşı karşıyayken, bu yıl SGK’ya bir ay içinde toplam 27 gün üzerinden prim ödeyecekler.

Emzirme Ödeneği TÜFE Oranında Zamlandı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde hak sahibi vatandaşlara verilen ödeneklerden biri de emzirme ödeneğidir. 4A ve 4B sigorta kollarına mensup çalışan kadınlar ile eşi çalışmayan erkeklere yeni doğan çocukları için bir defalık yapılan emzirme ödeneğinin, 2019 yılı için yüzde 11.84 olarak açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) değişim oranında artırıldığı açıklandı. Bu kapsamda önceki dönemde 180 TL olarak hak sahibi sigortalılara verilen ödeneğin mevcut durumdaki tutarı 202 TL’ye yükseltilmiş oldu.

Bu gelişmeyle birlikte sigortalı çalışan ve yeni doğan bebekleri bulunan vatandaşlar da emzirme ödeneği hakkında bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaya başladı. Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)  tarafından yalnız 1 kerelik olacak şekilde verilen emzirme ödeneğinden yararlanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Sigortalı çalışan kadının veya hiçbir işte çalışmayan eşi doğum yapan sigortalı erkeğin SGK emzirme ödeneği alabilmesi için 4A’lılar (eski adıyla SSK’lılar) adına doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor. Öte yandan 4B (Bağkur) kapsamındaki sigortalı vatandaşlar ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün prim yatırılmış olması ve prim borcu bulunmaması şartlarını karşılamaları halinde SGK’dan 202 TL emzirme ödeneği alabiliyor.

Cenaze Ödeneğine de Zam Yapıldı!

SGK tarafından 2020 yılında ödenecek cenaze ödeneği tutarı da 716 liradan 801 liraya çıkartıldı. Cenaze ödeneği, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu veya SGK’dan gelir ve aylık almakta iken ölenlerin yakınlarına veriliyor. Ancak bunların yanı sıra kendisi için en az 360 gün uzun vadeli sigorta primi bildirilmiş olup ölen sigortalıların hak sahipleri de cenaze ödeneğinden yararlanabiliyor. SGK mevzuatlarına göre cenaze ödeneği, sırasıyla sigortalının eşine, yoksa çocuklarına, o da yoksa ana babasına, o da yoksa kardeşlerine veriliyor.

Geçici İş Göremezlik Maaşlarına Zam

Asgari ücret tutarı arttığı için SGK’dan geçici iş göremezlik maaşı alanların aylıkları da artacak. Bu kapsamda 1 Ocak 2020 tarihinden önce geçici iş göremezliğe uğrayıp bu hali 1 Ocak’tan sonra da devam edenlerin geçici iş göremezlik ödeneği günlük 98.10 liraya yükseltilecek. Ayrıca çırak ve öğrencilerin 2020 yılında istirahatlı oldukları günlere ait geçici iş göremezlik ödenekleri de 40.05 TL’ye çıkartılacak.

SGK Hastalık Rapor Parası Nasıl Alınır ?

Muhtaç Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Benim yuzde 23/5 is goremezlik raporum zam banada gecerlimi su an 508 tl maas aliyom gunluk 98 tl lik zam yapildigini soyluyonuz banada gecerlimi tskler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu