Ölüm Parası Ne Kadar 2018 ?

28.02.2018
216
A+
A-
Ölüm Parası Ne Kadar 2018 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat edenlerin hak sahiplerine gerekli şartların sağlanması halinde ölüm parası ödenmektedir.  Ssk ölüm parası diğer ismi ile cenaze yardımı tutarları 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren zamlı tutarlar üzerinden ödenecek. 01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında vefat edenlerin hak sahiplerine ödenecek ölüm yardımı tutarları ve sgk olum yardimi alma şartları, ölüm yardımı nasıl alınır konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz. 

Ölüm yardımı ne kadar 2017

01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında vefat edenlerin hak sahiplerine ödenecek cenaze parası tutarı 531,00 TL .

Cenaze yardımı ne kadar 2018

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası vefat edenlerin hak sahiplerine ödenecek bağkur ölüm parası, sgk cenaze yardımı tutarı: 595,00 TL.

Ölüm parasını kimler alır ?

Ölüm parası sgk tarafından ölen emekli ya da sigortalının;

 • Eşine,
 • Eşi yoksa çocuklarına,
 • Çocukları yoksa kardeşlerine,
 • Onlar da yoksa cenaze masraflarını karşıladığını belgeleyen diğer kişilere ödenebilmektedir.

Olum parasi, sgk cenaze ödeneği alma şartları nelerdir?

Cenaze ödeneği;

 • Vefat eden emekli için ödenir. (kendi sigortalılığından dolayı aylık alıyor olması gerekir. Ölüm aylığı, dul ve ya yetim aylığı alanların vefatı halinde emekli ölüm yardımı ödenmez)
 • Vefat eden kişinin en az 360 gün ssk, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarda ödenmiş primi varsa bu kişiler için de SGK tarafından cenaze masraf parası ödenir. Yani sgk olum parasi ödenebilmesi için kişinin illa emekli olması gerekmiyor.

Sigorta ölüm parası başvurusu nereye ve nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir?

Olum yardimi başvurusunu kişinin en son emekli aylığı aldığı il/ilçe sosyal güvenlik merkezine, eğer emekli değilse en son çalışmasının bulunduğu SGK’ya yapabilirsiniz. Sgk ölüm yardımı başvurusu için istenen belgeler şunlardır;

 • Sgk cenaze ödeneği formu.
 • Formu doldurup muhtara onaylatmanız gerekiyor.
 • Ölüm yardım ödeneğine başvuran kişiye ait kimlik fotokopisi,
 • Ölen kişiye ait ölüm belgesi.

Ölüm parasi bir defaya mahsus mu ödenir?

Evet. SGK tarafından cenaze masrafı bir defaya mahsus ödenir.

Ölüm parası sorgulama, ziraat bankası cenaze yardımı sorgulama

Cenaze yardımı sorgulamasını online yapabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır.

Olum parasi nereden alinir ?

Ziraat Bankası aracılığı ile ödenir.

Cenaze yardımı kaç günde ödenir ?

sgk vefat parası başvuru tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay içerisinde ödenir.

SSK, bağ kur emeklisinin ölümü halinde yapılacak işlemler nelerdir?

Eğer vefat tarihi emekli maaşının yattığı tarihten sonra ise maaşını çekebilirsiniz. Ancak maaş yatma tarihinden önce vefat ettiyse maaşını çekmeyin. Onun haricinde yapmanız gereken tek şey ölüm bilgisini Nüfus’a işletmek. Başka bir işlem yapmanız gerekmez.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Ünal dedi ki:

  Ben 4c ki olarak çalışıyorum çocuğum anne karnında 9 aylık iken öldü.kuruma başvuda bulundum.kurum 4c kilere ölüm parası ödenir diye bir ibarenin olmadığını söyledi.sizlerden bir cevap bekliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4/c derken geçici işçi kadrosunda mı çalışıyorsunuz ?

   1. yusuf ileri dedi ki:

    yeni kadroya alınan yani taşerondan geçenlerden çalışanımız annesinin ölüm yardımı olarak 300 tl milli eğitimden ödendi bilgi almak isteyenler sakarya il milli eğitim müdürlüğünü arayabilirler

 2. serdar dedi ki:

  4/c sgk hükmünde sadece geçici işçi değildir, 4/a ssk 4/b bağkur ve 4/c emekli sandığı olarak ayrılır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4/c 657 sayılı Kanuna göre geçici işçi 5510 sayılı Kanuna göre de kamu görevlilerini ifade eder.Kanun numarasını belirtmeden kimse kapsamı bilemez.Emekli sandığında da cenaze ödeneği var sigortalının kendisi için.

 3. ümit dedi ki:

  s.a babam 6 şubat 2018 de vefat etti.emeklisi bağkuru yok ssk yok.sadece engelli maaşı vardı 3 aydan 3 aya 1200 lira falan alıyordu.67 yaşında vefat etti.yaşamı boyunca serbest meslekle ugraşıyordu.o yüzden devletle ilgili engelli maaşı haricinde hiçbir bağlantısı yoktu.babamın ölüm parasını alabilirmiyiz.böyle bi hakkımız varmi.tşk.ler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cenaze ödeneği için en az 360 günü olmak zorunda.360 günü var ise alabilirsiniz.Engelli maaşın üzerinden cenaze ödeneği ödenmez.

 4. mehmet kaan dedi ki:

  21.09. 2016 tarihinde babamı kaybettim.. İbb İştirak şirketi çalışanıyım (20 yıl).. babamın ölüm belgesini 28.06.2018 tarihinde insan kanalarına verdim.. (hi. o dönemde aklıma ödenek gelmedi) insan kaynakları bana… tamam ödenek almamışsın ama süre aşımı varmı incelememiz lazım dedi.. acaba ölüm yardımı için bir süre varmıdır.. konuyla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim.. şimdiden tşk.

 5. Ahmet dedi ki:

  Sgk 4a emeklisiyim esim yabanci uyruklu Turk vatandsi degil bir ekek cocugumuz var.oulumden sora esime emekli masi baglanirmi

 6. HASAN KAYA dedi ki:

  HASAN KAYA
  Merhaba ,
  annem 3 mart 2018 tarihinde vefat etti. Babamdan kalan emekli aylığı almakta idi.Annem için
  ben oğlu olarak ölüm yardımı alabilirmiyim. Teşekürler.

 7. Eyüp dedi ki:

  Ben……. Ssk. Emekli yim
  Cocuk ölüm parası alr ıyım

 8. MUSTAFA AYHAN dedi ki:

  slm annem öldü biz beş kardeşiz annem nufus kayıtlarında yanımdaydı emeklı maşı vardı bırde ölen babamın maaşı vardı ben annemin cenaze parasını alabiliyormuyum tekmı muracat edecegım yoksa kardeşler le berabermi kardeşler ayrı şehırdeler ve ben annemı defnetmek için başka şehre babamın yanına götürdümcenaze parasını alabılıyormuyum ölüm tarihi 01 31 2019