2019 Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir ?

11.09.2019
1.735
A+
A-
2019 Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir ?

2019’da ölüm yardım parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bünyesinde çalışan işçilere verilen ödemedir. Halk arasında cenaze parası olarak da bilinen ölüm parası her sene farklı miktarlarda verilmekle beraber yalnızca bir kereye mahsus ödenmektedir. Ölüm yardımı alabilecek kişiler ise:

 • Ölüm parası sigortalı olan vefat etmiş kişinin eşine,
 • Vefat etmiş sigortalının çocuklarına,
 • Vefat etmiş sigortalının çocukları yoksa kardeşlerine ölüm parası ödenmektedir.
 • Şayet vefat eden kişinin herhangi bir akrabası yoksa cenaze masraflarını karşılayan kişilere bu ödeme yapılmaktadır.

Ölüm Yardımı Alma Koşulları Nelerdir?

Ölüm yardım parası şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Ölüm yardımı ya da cenaze ödeneklerinden faydalanmak için vefat etmiş sigortalının belirli kriterleri karşılaması gerekmektedir. Ölüm parası almak için gerekli koşulları ise:

 • Ölüm parası vefat etmiş emekli için ödenmektedir. Ancak vefat eden sigortalının yakınları ölüm aylığı, dul ya da yetim aylığı alıyorsa ölüm yardımı alınması söz konusu değildir.
 • Vefat etmiş olan sigortalının en az 360 günlük SSK 4A, Bağ-Kur 4B ve Emekli Sandığı 4C kapsamında çalışmış olması gerekmektedir. Aksi halde SGK tarafından cenaze masraflarının ödenmesi söz konusu değildir.

Ölüm Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Ölüm yardımı başvurusu bizzat ölüm masraflarını karşılayan kişiler tarafından yapmalıdır. Başvuru yapmayan kişilerin ölüm parasından faydalanması söz konusu değildir. Ölüm yardım başvurusu yapmak için kişinin en son emekli aylığı aldığı il ve ilçe sosyal güvenlik merkezine başvuru yapması gerekmektedir. Şayet vefat eden kişi emekli değilse, en son çalıştığı yerdeki SGK’nın bulunduğu yere başvuru yapılması gerekmektedir. Sosyal Güven Kurumu üzerinden ölüm yardım parası başvuru yapmak için yanınızda bulunması gereken belgeler ise:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze ödeneği formu,
 • Formun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Formun doldurulmasından sonra muhtara formun onaylatılması gerekmektedir.
 • Ölüm parası ödeneğine başvuran kişinin kimlik fotokopisi,
 • Vefat eden sigortalıya ait vefat belgesi gerekmektedir.

Cenaze Parası 2019’da Ne Kadar?

Cenaze parası 2019 senesinde SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan kişilere 715 TL verilmektedir. Bunun yanı sıra şayet vefat eden kişi devlet memuru ise ve memurun kendisi vefat etmiş ise 2 Bin 200 TL olmaktadır. Her sene cenaze parası enflasyon oranlarına göre artmaktadır. Bunun ötesinde cenaze yardım parası almak için vefat eden sigortalının da belirli koşulları sağlaması gerekmektedir. Belirlenmiş olan koşullara uyum sağlayan ve vefat eden sigortalı kişinin yakınları, ölüm ödeneği almaktadır. Cenaze yardımları yalnızca bir kereye mahsus yapılmaktadır. Buna göre:

 • Emekli olan sigortalının vefat etmesi durumunda cenaze parası ödeneği alması söz konusudur.
 • Sigortalı olarak çalışan ve çalışma durumu süren kişinin ölmesi halinde cenaze para ödemesi yapılmaktadır.
 • Yaşlılık aylığı alan bir vatandaşın vefat etmesi durumunda ölüm parası ödenmektedir.
 • Sigortalı olan vatandaşın 1 yılı geçmeyecek şekilde bitmiş bir işten ayrılmasından sonra bir sene geçmemiş ise cenaze ödemesi yapılmaktadır.

Ölüm Ödeneği için Başvuru Koşulları Nelerdir 2019?

Ölüm yardımı şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Buna göre cenaze ödeneği için belirlenmiş başvuru şartları:

 • Vefat etmiş olan kişinin yakınlarının bu para hizmetinden yararlanması için ölen kişinin emekli olması ya da SGK’dan geliri olması aranan ilk şarttır.
 • Vefat etmiş olan sigortalı kişinin kendi sigortasından geliri olması önemlidir.
 • Hak sahibi olan yetim ya da dul bir vatandaşın vefat etmesi durumunda yakınlarına bu ödemeler verilmektedir.
 • Ölüm parası için yapılan başvuruların vefat eden sigortalının öldüğü tarihte 360 prim gününün ödenmiş olması önemlidir.
 • Ölüm parası alabilmek için emekli olma şartı aranmaz.

Ölüm Parası için Zamanaşımı

Ölüm parasında zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Ölüm parasına ilişkin başvuruların yapılmasından sonraki 3 ay içinde para başvuru yapan kişinin hesabına yatmaktadır. Ölüm ödemeleri tek seferlik yapılmaktadır. Ancak süresi bulunmaktadır. Ölüm parası için başvuru yapılması gereken süre 5 yıl olmaktadır. 5 senenin geçmesi arından yapılan başvurular kabul edilmeyecektir. Cenaze ödeneği tutarı 2019 senesinde ise 719 TL olmaktadır.

Ölüm Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ölüm parası sorgulama işlemleri online olarak yapılamamaktadır. Buna göre ölüm parası hakkında bilgi almak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu başvurunun yapılmasından sonraki 3 ay içinde ödemeleri yapmaktadır. Ölüm yardımı 4A kapsamında çalışan devlet memurlarına da ödenmektedir. Ölüm yardımı almak isteyen yakınların mutlaka bizzat başvuru yapması gerekmektedir. Başvurular vefat eden sigortalının anne ya da babası tarafından, eşi ve çocukları tarafından yapılabilir. Bunun dışında başvuru yapılmaması halinde ödemeler verilmemektedir. Başvurunun parayı alacak kişi tarafından yapılması gerekmektedir.

Ölüm Yardımı Hangi Durumlarda Verilir?

Ölüm yardım parası belirli koşulları sağlayan sigortalı çalışan kişilerin yakınlarına verilmektedir. İş kazası ve meslek hastalıkları neticesinde sürekli iş göremezlik geliri alan, malulen emekli olan ya da yaşlılık aylığı alan kişiler ölüm yardımı alabilmektedir. Bunun yanı sıra sigortalı olarak çalışan ve en az 360 gün prim ödemesi olan kişiler, ölüm yardımı alabilir. Ölüm yardımı başvurusunun yapılmasından sonra en kısa sürede ölüm ödenekleri başvuru yapan kişilere verilir. Ancak kurumun yoğunluğu sebebiyle aksaklıklar yaşanabilir. Emekli Sandığı kapsamında çalışan kişilerin vefat etmesi halinde başvuruların en erken süreçte yapılması gerekmektedir. Emekli Sandığı ve Bağkur başvuruları incelemektedir. Bundan dolayı da paranın ödenme süreci daha da gecikebilmektedir.

Devlet Memurlarına Ölüm Yardımı Yapılır mı?

Devlet memuruna ölüm parası ve cenaze ile ilgili tüm masraflar çalıştıkları kurum tarafından verilmektedir. Şayet sigortalı devlet memurunun vefatı yurt sınırları içerisinde gerçekleşmiş ise cenaze masrafları karşılanmaz. Ancak yurt dışında vefat eden devlet memurlarının tüm ödemeleri karşılanmaktadır. Cenaze masraflarına ek olarak memurlar için ölüm yardımı almak isteyen kişilerin de başvuru yapması gerekmektedir. Memurun ailesinden biri vefat ettiğinde de bu yardımın alınması mümkündür. Ancak baba ya da annesi vefat etmiş memurlara ölüm yardımı yapılmamaktadır. Ölüm yardımı memur dışında vefat eden eş ya da çocuğun ölümü durumunda verilmektedir.

Ölüm Parası Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm parasında gerekli belgeler SGK tarafından belirlenmiştir. Ölüm yardımı başvurusu için kişinin son emekli aylığı aldığı il ve ilçe Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılmaktadır. Şayet kişi emekli değilse, en son çalıştığı ikamette yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurular yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ölüm yardım başvurusu için talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu cenaze ödeneği formu,
 • Cenaze ödeneği formunun doldurulmasından sonra mahalle muhtarınıza onaylatılması gerekmektedir.
 • Ölüm yardım ödeneğine başvuru yapan kişinin kimlik fotokopisi gerekmektedir.
 • Vefat eden sigortalının ölüm belgesi talep edilmektedir.

Ölüm parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yalnızca bir kere yapılmaktadır. Bunun yanı sıra ölüm parası sorgulama işlemleri online olarak yapılmamaktadır. Bu sebeple de başvuru yapan kişilerin SGK’yı arayarak sorgulama yapması mümkündür. Ölüm parası Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır.

SGK Çeyiz Parası Evlenme Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Kız Çocuklarına Hem Anneden Hem de Babadan Aylık Bağlanır mı?

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 15 YORUM
 1. Ünal dedi ki:

  Ben 4c ki olarak çalışıyorum çocuğum anne karnında 9 aylık iken öldü.kuruma başvuda bulundum.kurum 4c kilere ölüm parası ödenir diye bir ibarenin olmadığını söyledi.sizlerden bir cevap bekliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4/c derken geçici işçi kadrosunda mı çalışıyorsunuz ?

   1. yusuf ileri dedi ki:

    yeni kadroya alınan yani taşerondan geçenlerden çalışanımız annesinin ölüm yardımı olarak 300 tl milli eğitimden ödendi bilgi almak isteyenler sakarya il milli eğitim müdürlüğünü arayabilirler

 2. serdar dedi ki:

  4/c sgk hükmünde sadece geçici işçi değildir, 4/a ssk 4/b bağkur ve 4/c emekli sandığı olarak ayrılır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4/c 657 sayılı Kanuna göre geçici işçi 5510 sayılı Kanuna göre de kamu görevlilerini ifade eder.Kanun numarasını belirtmeden kimse kapsamı bilemez.Emekli sandığında da cenaze ödeneği var sigortalının kendisi için.

 3. ümit dedi ki:

  s.a babam 6 şubat 2018 de vefat etti.emeklisi bağkuru yok ssk yok.sadece engelli maaşı vardı 3 aydan 3 aya 1200 lira falan alıyordu.67 yaşında vefat etti.yaşamı boyunca serbest meslekle ugraşıyordu.o yüzden devletle ilgili engelli maaşı haricinde hiçbir bağlantısı yoktu.babamın ölüm parasını alabilirmiyiz.böyle bi hakkımız varmi.tşk.ler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cenaze ödeneği için en az 360 günü olmak zorunda.360 günü var ise alabilirsiniz.Engelli maaşın üzerinden cenaze ödeneği ödenmez.

 4. mehmet kaan dedi ki:

  21.09. 2016 tarihinde babamı kaybettim.. İbb İştirak şirketi çalışanıyım (20 yıl).. babamın ölüm belgesini 28.06.2018 tarihinde insan kanalarına verdim.. (hi. o dönemde aklıma ödenek gelmedi) insan kaynakları bana… tamam ödenek almamışsın ama süre aşımı varmı incelememiz lazım dedi.. acaba ölüm yardımı için bir süre varmıdır.. konuyla ilgili beni aydınlatırsanız sevinirim.. şimdiden tşk.

 5. Ahmet dedi ki:

  Sgk 4a emeklisiyim esim yabanci uyruklu Turk vatandsi degil bir ekek cocugumuz var.oulumden sora esime emekli masi baglanirmi

 6. HASAN KAYA dedi ki:

  HASAN KAYA
  Merhaba ,
  annem 3 mart 2018 tarihinde vefat etti. Babamdan kalan emekli aylığı almakta idi.Annem için
  ben oğlu olarak ölüm yardımı alabilirmiyim. Teşekürler.

 7. Eyüp dedi ki:

  Ben……. Ssk. Emekli yim
  Cocuk ölüm parası alr ıyım

 8. MUSTAFA AYHAN dedi ki:

  slm annem öldü biz beş kardeşiz annem nufus kayıtlarında yanımdaydı emeklı maşı vardı bırde ölen babamın maaşı vardı ben annemin cenaze parasını alabiliyormuyum tekmı muracat edecegım yoksa kardeşler le berabermi kardeşler ayrı şehırdeler ve ben annemı defnetmek için başka şehre babamın yanına götürdümcenaze parasını alabılıyormuyum ölüm tarihi 01 31 2019

  1. Filiz yenilmez dedi ki:

   Eşim 2009 yılında vefat etti 435 gün pirimi var nekadar alabilirim

 9. Sevgi dedi ki:

  Babam engelli maaşı alıyordu babam vefat etti ölüm parasına müracaat etsem ölüm parası alabilirmiyim

 10. hülya dedi ki:

  merhabalar benim eşim sgk lıydı ağustosun 21 inde vefat etti cenaze parası verilecek dendi 3 ay bitecek ben hala para alamadım ne yapmam gerekir