Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl Hesaplanır?

05.12.2019
3.767
A+
A-
Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl Hesaplanır?

Sürekli iş göremezlik ödeneği hesaplama işlemi, alınacak iş göremezlik raporunun durumuna göre belirlenmektedir. Bahsedilen raporun, kişilere belirli oranlarda verilmesi gerekir. Raporda belirlenen oran, işçinin alacağı sürekli iş göremezlik gelirinin miktarını etkiler.

Bunun yanında hesaplama işlemi, işçinin maaşı üzerinden hesaplanacak günlük kazanca göre de belirlenmektedir. Günlük kazancın belirli oranlarda hesaplama işlemi içerisine katılması ile elde edilecek sonuç, maaş tutarı olarak işçiye yansıtılır.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Hesaplamada Dikkate Alınacak Kriterler Nelerdir?

Sürekli iş göremez gelirinde hesaplamaya katılan kriterler alınacak raporda beyan edilen iş göremezlik durumunun tam mı kısmi mi olduğudur. Alınacak rapor ile işçinin çalışma hayatı tamamen sonlandıysa bu durumda işçi, tam zamanlı sürekli iş göremezlik geliri almalıdır. Alacağı tutarın hesaplanmasında farklı değerler kullanılacak işçi, bu raporda belirtilen iş göremezlik oranının yüksekliğine bağlı olarak daha yüksek iş göremezlik geliri elde edebilir.

Eğer rapor, kısmi zamanlı sürekli iş göremezlik şeklinde verilmişse, bu durumda işçinin halen çalışması söz konusu olacaktır. ancak bu çalışmada, işçi hem daha düşük saatlerde işte olacak, hem de maaşı sadece işveren tarafından ödenmeyecektir.

Buna ek olarak sürekli iş göremezlik geliri içinde o yılın asgari ücret tutarına bağlı en düşük günlük maaş da yer almaktadır. Asgari ücrete bağlı olarak işçinin alacağı gelir de şekillenir.

Sürekli İş Göremezlik Geliri İçin Hesaplama Formülü Nedir?

Sürekli iş göremezlik geliri hesabı şu formülle yapılır:

 • Tam iş göremezlik durumunda: günlük kazanç x 30 x %70 (kısaca günlük kazanç x 21)
 • Kısmi iş göremezlik durumunda: günlük kazanç x 30 x %70 x sürekli iş göremezlik rapor derecesi (kısaca günlük kazanç x 21x sürekli iş göremezlik rapor derecesi)

4/A Sigortalıları İçin Sürekli İş Göremezlik Geliri Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

4-A sigortalılarında iş göremezlik geliri hesaplama işlemi, günlük kazanç hesabında son takvim ayı dikkate alınarak yapılır. Ancak bu hesaplamada 2008 Ekim ayı öncesindeki gelirler hesaplanır. Hesaplamada kullanılacak formül değişmeyecektir.

4/B Sigortalıları İçin Sürekli İş Göremezlik Geliri Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

4-B sigortalılarında iş göremezlik geliri hesaplama işlemi, son takvim ayı dikkate alınarak yapılır. Bu tür sigorta mensuplarında da hesaplama formülü değişmez. Ancak ekim ayının diğer sigorta türlerinde dahil edilmemesi durumu, 4- B sigortalıları için gözlenmez.

Sigortalının Başkasına Muhtaç Duruma Gelmesi Halinde Sürekli İş Göremezlik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sigortalı başkasına muhtaç ise sürekli iş göremezlik hesaplaması %100 üzerinden yapılır. Hesaplama formülüne göre, günlük kazancın çalışma günü ile çarpılması ile elde edilen değerin %70’i alınabilmektedir. Tam zamanlıda da kısmi zamanlı iş göremezlik durumunda da aynı durum gözlenmektedir.

Ancak kişinin bakıma ihtiyaç duyuyor olması, bu durumu ortadan kaldırır. Bakıma muhtaç sigortalının iş göremezlik geliri hesaplaması günlük kazanç x 21 x %100 şeklinde yapılır.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Hesaplama İşleminde Günlük Kazanç Neye Göre Belirlenir?

Sürekli iş göremezlik geliri ödemesinde günlük kazanç belirleme işlemi, çalışanın resmi maaş tutarına göre belirlenir. Bu belirleme için öncelikle işçinin saatlik kazancının belirlenmesi gerekmektedir. İşçinin aylık maaşı önce 30’a bölünür. Ardından çıkan sonuç tekrar 7,5’a bölünür.

Burada elde edilen sonuç, işçinin saatlik aldığı maaştır. İşçinin 1 günlük resmi çalışma süresi ile bulunan bu sonuç çarpılarak günlük maaş bulunur ve iş göremezlik geliri hesaplama işleminde kullanılır.

Sürekli İş Göremezlik Gelirinin Miktarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İş göremezlik gelirinin ne kadar alınacağını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kişinin iş göremezlik raporunda belirtilen tutara ek olarak annelik, hastalık, tedavi olmama, iş kazası gibi durumlar nedeniyle rapor oranından daha fazla iş göremezlik gözlenmesi durumunda, uzayan tedavi süresine bağlı olarak alması gereken tutar kurumca dörtte bir orana kadar eksiltilebilir.
 • Tavsiye edilen tedavinin uygulanmaması nedeniyle rapor oranından daha fazla iş göremezlik gösteren işçiye, alması gereken tutarın yarısı ödenir.
 • Kasti hareket nedeniyle iş göremez duruma geldiği tespit edilen sigortalıya, alması gereken tutarın yarısı ödenir.

Hangi Durumlarda Sürekli İş Göremezlik Geliri Alınamaz?

Sürekli iş göremezlik geliri alamayacak kişiler, iş göremezlik raporunun nedenini tatmin edici belgelerle açıklayamayan kimselerdir. Raporda sadece iş göremezlik oranı değil, varsa uygulanması gereken tedavi de yer alır. Bu nedenle kişinin tedaviyi gerçekten alıp almaması denetlenir.

İş göremezlik raporunda bulunan hastalığının gerçekten varlığının kanıtlanamaması durumunda kişi, bahsedilen geliri alamaz. Buna ek olarak kişi, eğer beyanlarını doğrulamazsa, yalan beyanda bulunursa da gelir talep edemez.

Sürekli İş Göremezlik Geliri İçin Zaman Aşımı Nedir?

Sürekli iş göremezlik gelirine başvurmanın son zamanı malullük durumunun meydana gelmesinden itibaren 5. Yılın sonudur. Kişi, iş göremezlik raporu alma nedeni ortaya çıktıktan sonra 5 yıl içinde başvurusunu yapmalıdır. Aksi halde hakkını kaybeder ve hak iddia edemez.

Eğer kişi, 5 yılı aşan zaman içinde müracaatta bulunursa, sadece geriye dönük 5 yıllık gelirini alabilir. Ancak kala kısım zamanaşımına uğrar. Örneğin kişi, 10 yıldır iş göremez haldedir. 10 yıl sonra başvurusunu yaparsa, alacağı tutar geriye dönük 5 yıllık sürekli iş göremezlik geliri olacaktır.

Ancak kişi, eğer bakıma muhtaç olma gibi haklı nedenlerle başvurusunu yapmamışsa, bu durumda yazılacak dilekçe ile geçmiş tüm iş göremezlik gelirini alabilir. Burada sadece haklı bir neden sunması önem taşımaktadır.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Alan Kişiler İçin Yoklama Nedir?

Sürekli iş göremezlik gelirinde yoklama gelirden yararlanan kişilerin denetlenmesi durumudur. Kişiler, beyanları, olması gereken tedaviler gibi rapora konu durumlar, belirli aralıklarda yoklama şeklinde değerlendirilir. Bu değerlendirme ile kişilerin gelir durumu, yeni giriş ile sigorta mevcut olup olmadığı, bir kurumdan aylık alınıp alınmadığı gibi unsurlar belirlenir.

İş Kazası Nedeniyle Verilecek Sürekli İş Göremezlik Gelirinde Alınacak Tutar Nasıl Hesaplanır?

İş kazası durumunda iş göremezlik gelirinin durumu, bahsedilen iş kazasında işçinin hatasının varlığına göre değişmektedir. Eğer kişi ağır hata nedeniyle yaşadığı iş kazası ile iş göremezlik raporu almışsa, kişinin alması gereken tutardan üçte bir oranında eksiltme yapılabilir. Eğer işçi, işveren veya kurum hatası nedeniyle iş göremezlik raporu almışsa, bu durumda alması gereken ücreti tam alır ve işverene tazminat davası açabilir.

Sürekli Tam İş Göremezlik Gelirini Kim Öder?

Tam iş göremezlik raporunda ödeme, işçinin işi tamamen bırakması ve iş konusunda işverene desteği bulunmaması nedeniyle İŞKUR eliyle ödenir. Burada işçinin, çalıştığı kurumla bağlantısı kalmamıştır. Kurumdan tamamen bağımsız şekilde ödemeler gerçekleşmektedir.

Sürekli Kısmi İş Göremezlik Gelirini Kim Öder?

Kısmi iş göremezlik raporu ödemeleri, işçinin halen işe devam ediyor olması nedeniyle işveren ile İŞKUR’un ortaklığıyla ödenir. İşveren, günün belli kısımlarında işçinin çalışmasına şahit olur. İşçi, rapor oranına bağlı olarak belirli zamanlarda işe gelmektedir. Bu zamanların ücretini işveren öder.

Geri kalan kararlaştırılmış sürekli iş göremezlik geliri ise İŞKUR tarafından ödenir.

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

İşe İzinsiz Gelmeme Tutanağı Nasıl Doldurulur?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır? Şartları ve Ücretleri Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 195 YORUM
 1. mekon dedi ki:

  merhaba ben 13 yıldır bir işyerinde çalışıyorum meslek hastalığına yakalandım raporumu aldım ve maaş talebinde bulunmak istiyorum oran olarak yüzte 21 aldım aylık kazancım bürüt 4000 tl nekadar maaş bağlanır hesaplaya bilen varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yaklaşık 600,00 TL civari sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.
   Saygılarımızla.

  2. Orhan dedi ki:

   Merhaba iş kazası geçirdim ve yüzde 16 oran verildi ne kadar maaş bağlanır SAYGILARİMLA

 2. salimşen dedi ki:

  merhaba ben 26 yaşındayım iş kazası geçirdim asgari ücret alıyordum ..3 parmağım kesildi 12.1 rapor geldi sgk dan… acaba ne kadar maaş bağlanır

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İş kazası geçirdiğiniz tarihteki günlük brüt kazancınız ne kadar acaba?

 3. CAHİT dedi ki:

  Değerli SGK. HOCASI .COM UZMANI ARKADAŞIM öncelikle böyle bir siteniz için tşk.
  Ben 10-02-2016 da bir iş kazası geçirdim sol elimin baş parmağı koptu birinci boğumdan meslekte iş gücü kaybına baş vurdum daha raporum çıkmadı muğla araştırmaya gönderdiler izmir sgk bölgeden gelmedi maluliyet derecem %11 . ve savcıkıl işleme aldı olayı mahkeme başladı beni 1, tali kusurlu göstermiş bilirkişi bu bilirkişi fabrikaya gelmeden ifadeler üzerinden işlem yapmış bunun için mahkemede yeniden bilirkişi atanmasını istedim .
  Ayrıca beni iş yer raporlarım bitti çalışmaya başladım 10 gün sonra çıkışımı küçülmeye gidiyoruz diye çıkardılar tazminatımı kıdemi normal seviyeden ödendi kamu davası başlamışken çıkış oldu yani . Maaşım çıkmadan önce bürüt 3629 tl net maaşım 2595 agi ile 2780 tl idi baklamkla yükümlü olduğum eşim ve 2 çocuğum var . bil bilgi verir senin memnun olurum sagılar .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sorularınız nedir? Durumunuzu özetlemişsiniz ama merak ettiğiniz sorular nelerdir? 🙂

 4. CAHİT dedi ki:

  MESLEKTE İŞGÜCÜ KAYBI MAAŞI NE KADAR BAĞLANIR BUNU SORMAK İSTEDİMMM .

 5. Oktay dedi ki:

  Mrb ben is kazasi gecirdim tamtesekkullu devlet hastanesinden engel orani surekli yazan % 19 rapor aldim maasim asgari ucretden yatiyo burut 1647 tl netde 1300 tl nekadar maas alabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İş kazası sonucu SGK’ya sürekli iş göremezlik geliri talebinde bulundunuz mu? Yani oradan gelecek oran önemli.

   1. cahit dedi ki:

    Oktay bey ben burada açıkcası ne anladıysanız ona cevap istiyorum .
    ve meslekte kazanma gücü kaybı % 24,2 olaral geldi .

   2. Cihan dedi ki:

    Merhaba 34 yaşındayım temmuz 12 de iş kazası gecirdim vücudundaki sürekli iş kaybı %44.2 günlük brüt kacancım 113 tl evliyim 2 cocuk sahibiyim ne kadar maaş baglanIR başvurularımı yaptım onaylandı ama ne kadar maaş olacagini henüz bilmiyorum daha baglanmadı

  2. Serhat dedi ki:

   Mrb 1.37 yani yuzde otuz yedi nekadar maas baglar

 6. Oktay dedi ki:

  Hayir daha etmedim raporu yeni aldim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman SGK’ya talepte bulunun. Onlar sizi ayrıca sevk edecek.Oran değişebilir.

 7. Oktay dedi ki:

  Benim aldigim rapor gecerli dglmi sgknin sevk yaptigi hastaneden alinan rapormu gecerli olcak eger yine yuzde 19 rapor cikarsa nekadar maas baglanir

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Farklı çıkabilir evet. Sgk sağlık kurulu yeniden belirler oranı. 220 tl civarında olur yüzde 19 olursa.

 8. Oktay dedi ki:

  Suanda tedavilerim devam ediyo gecici is goremezlik odemeside aliyorum surekli isgoremezlik icin basvurabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet başvurabilirsiniz.

 9. Oktay dedi ki:

  Soylemek istediginizi anlayamadim

 10. Oktay dedi ki:

  Benim simdi heyet raporum var heyete tekrar basvurcam rapor orani dusuk oldugu icin sayet once aldigim rapordan simdi alcagim rapor dusuk olursa once aldigim raporu kullanabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok.En son tarihli rapor geçerli olur.

   1. cahit dedi ki:

    Değerli SGK. HOCASI .COM UZMANI ARKADAŞIM öncelikle böyle bir siteniz için tşk.
    Ben 10-02-2016 da bir iş kazası geçirdim sol elimin baş parmağı koptu birinci boğumdan meslekte iş gücü kaybına baş vurdum daha raporum çıkmadı muğla araştırmaya gönderdiler izmir sgk bölgeden gelmedi maluliyet derecem %11 . ve savcıkıl işleme aldı olayı mahkeme başladı beni 1, tali kusurlu göstermiş bilirkişi bu bilirkişi fabrikaya gelmeden ifadeler üzerinden işlem yapmış bunun için mahkemede yeniden bilirkişi atanmasını istedim .
    Ayrıca beni iş yer raporlarım bitti çalışmaya başladım 10 gün sonra çıkışımı küçülmeye gidiyoruz diye çıkardılar tazminatımı kıdemi normal seviyeden ödendi kamu davası başlamışken çıkış oldu yani . Maaşım çıkmadan önce bürüt 3629 tl net maaşım 2595 agi ile 2780 tl idi baklamkla yükümlü olduğum eşim ve 2 çocuğum var . bil bilgi verir senin memnun olurum sagılar . ve son olarak meslekte kazanma gücü raporum %24.2 geldi buradan detaylı bir açıklama yaparmısınız SGK uzmanı arkadaşım maaş ne bağlanır ve diğer haklarım nedir.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Merhaba. Eğer brüt kazancınız 3629 TL ise ve %24.2 oranında iş gücü kayıp oranı geldiyse alabileceğiniz sürekli iş göremezlik geliri tutarı yaklaşık 610 TL civarı olacaktır. İş kazası sonucu tazminat davası da açmışsınız zaten.

     1. cahit dedi ki:

      Böyle bir site ve biz çalışanları aydınlattığınız için sizlere teşekkür ederim saygılarımla iyi çalışmalar dilerim .

 11. Oktay dedi ki:

  Sgk ya bildirmedim ama raporumu itiraz etcem engel orani dusuk oldugu icin tekrar akdigim rapor birazdaha dusuk cikarsa bir oncekini sgkya veremezmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dediğim gibi SGK verdiğiniz raporu esas almaz. Sizi tekrar hastaneye sevk eder ve kendisi yeniden bir oran belirler. Onun için bir hükmü yok.

 12. Oktay dedi ki:

  Yani yeni tarihli heyet raporunu kabul etmez her halukarda hastaneye sevk eder oylemi ozaman hastan e ye kendim direk dogrumu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Oktay bey,
   Size son olarak cevap veriyorum. Sizin aldığınız raporu SGK kabul etmez. Talepte bulunursunuz sizi yeniden hastaneye sevk eder. Gelecek raporu Ankara Kocatepe SGM’ye gönderir. Oranı onlar belirler.

 13. Oktay dedi ki:

  Ben ozaman yarin bagli bulundugum sgk ya basvuru yapcam negibi evraklar hazirlayip goturmem lazim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Gerekli evraklar sayfamızda mevcut bakabilirsiniz.

 14. Oktay dedi ki:

  Ben devlet hastanesinden aldigim raporla ankara ruzgarli sgk ya gitdim hastane kontrollerin var alacagin rapor odemeleri var onlar bitmeden basvuramazsin dediler onlar bitince gel dediler tani basvuru kabul etmediler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Rapor devam ederken de başvuru yapılabilir diye biliyorum. Yanlışlık olmasın ?

 15. Oktay dedi ki:

  Cuma gunu gitdim bilgisayardan bakti tedavilerin devam ediyo kontrollerin var ve gecici isgoremezlik odemeleri odendikten sonra gel dediler suan basvuramazsin dedi birde benim kisisel muracatimla devlet hastanesinden aldigim raporu gecerlimi diye sordum gecerli dedi ruzgarli sgk

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O geçerli değil. Oradaki arkadaşın bilgisi eksik sanırım. Sizi yeniden sevk eder. Ama karar aşamasında tabi ki dosyada olur önceden almış olduğunuz rapor

 16. Oktay dedi ki:

  Bilmiyorum ozellikle sordum alinan her rapor gecerli dedi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Geçersiz demiyorum. Ama sgk sağlık kurulu yeniden belirler.

  2. Zeki dedi ki:

   Mrh ben 14 2 2009 kaza gecirdim işyerine dava aç tim ve mahkeme iş kazası olduğuna karar verdi ve bizim dosyamizi koca tepe SGK gönderdi Hatay adlitip % 50 oran vermişti sizce nekadar maaş alırım

   1. Merhaba. İş kazası tarihindeki brüt kazancınız ne kadar?

 17. Nevzat dedi ki:

  Merhaba ben iş kazası geçirdim.Herhangi bit tazninat davası açmadım.Tedavim bittiği halde problemlerim devam ediyor.SGK ya gittim beni hastaneye sevk ettiler.Her iki ayatopuklarım kırılmıştı.Kurula çıktım sadece uzman olarak FTR ve ORTOPEDİ baktı.Raporu SGK ya göndereceğiz dediler.Bende raporu okudum FAS Evre 3 vermişler.SGK dan henüz bir cevap gelmedi.Ama iş kazası geçirdiğim tarih 01.12.2014. Ben devlet memuruyum 4/b sözleşmeli teknik personelim.Şimdi bu gelecek rapora göre maaş bağlanırsa Benim brüt maaşım üzerindenmi olacak.Davacı olmadığım için sorun yaşarmıyım.Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sürekli iş göremezlik geliri brüt ücret üzerinden hesaplanır. Dava açmamış olmanız gelir almanıza engel teşkil etmez.

   1. Nevzat dedi ki:

    Şunu belirtmeyi unutmuşum..halen aynı işyerinde çalışmaya devam etmekteyim.Kaç yıla kadar daha dava açma hakkım bulunuyor? dava açarsam sgk ödeneği kesilirmi.?
    Birde fas evre 3 anlamını okudum ama tam olarak sgk kurulu neye göre karar verecek.burdaki hastanenin vermiş olduğu fas evre 3 ‘ her iki ayak topuğu kırıklar kaynamış ama deformasyon var.hasta düz zeminde mobilize olmakta zorlanıyor’ bunu dikkate alırlarmı?Brüt ücret üzerinden demişşsiniz yani aylık brüt ücret 30 güne bölünüp günlük kazancı çıkyor sonra 21 ile çarpılıp kısmi iş göremezlik derecesi ile hesaplanıyor sanırım.Teşekkürler

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Zaman aşımı süresi 5 yıldır dava için. Dava açmanız halinde ödenek kesilmez. Diğer kısım Sağlık Kurulu’nun bileceği bir şey onu ben bilemem.
     Kısmi sürekli iş göremezlik formülünden hesaplayacaksınız. Yazı içinde mevcut.

 18. Oktay dedi ki:

  Calistigim isyeri maasimi burut 1647 tlden yatiriyo ayrica elden odeme yaparak da veriyo toplam net maasim 3300 tl yuzde 19 luk maluliyet maasimin yuksek olmasi icin nasil bi yol izlemem gerek

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İş kazası tarihindeki brüt kazanç önemlidir . Şu süreçte yüksek olması için yapacağınız birşey yok.

  2. Cihan dedi ki:

   Merhaba 34 yaşındayım temmuz 12 de iş kazası gecirdim vücudundaki sürekli iş kaybı %44.2 günlük brüt kacancım 113 tl evliyim 2 cocuk sahibiyim ne kadar maaş baglanIR başvurularımı yaptım onaylandı ama ne kadar maaş olacagini henüz bilmiyorum daha baglanmadı

 19. Oktay dedi ki:

  Mesela suan 1647 burut ucretim farklu bir isyerinde calisip burut ucretim farklu olursa degisen bisey olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok bir şey değişmez.

 20. Oktay dedi ki:

  Zaten iskazasi yaptigim surecdede 3300 tl maasim vardi ama isyeri burut ucretim 1647 tl olarak gosteriyodu kalani elden veriyodu

 21. Oktay dedi ki:

  Benim suan kaza gecirdigim sure icinde sigorta primimi isveren raporlu oldugum icin yatirmiyo 7 aydir bunun icin ne yapmam lazim yada bu 7 aylik boslugu nasil kapatabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bunun için geriye doğru borçlanma hakkı yok. İşveren raporlu olduğunuz süreler için sigorta priminizi yatırmak zorunda değil.

 22. Oktay dedi ki:

  O borclanmayi istedigim zaman yatirabilirmiyim peki

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok yapamazsınız.

 23. Oktay dedi ki:

  Emekli olacagim zamanmi yatirilir askerlik borclanmasiyla birliktemi yatirilabilir

 24. Mehmet safa dedi ki:

  Merhaba hocam ben 28.11.2014 te iş kazası geçirdim sag gözümü kaybeytim sgk beni hastaneye gönderdi ve ankara bana %39 rapor verdi dosyam 1 yıldır müfehtişte hala sonuçlanmadı ozaman 1300 tl maaş alıyordum asgari ücretin üstünde sizce ne kadar maaş alırım

  1. Merhaba. İş kazası geçirdiğiniz tarihteki brüt prime esas kazancınız ne kadardı?

 25. Alper dedi ki:

  Merhaba hocam ben ekim ayında iş kazası geçirdim tedavim halen devam etmekte ben bu sürecte elimde iş gücü kaybı var nereye başvurmam gerekir teşekkür ederim

 26. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar benim sorim su ben 09 09 2014 de is kazasi gecirdim 4 parmak koptu ve dikildi sadece serce parmagi kestiler kurudu diye ve bana 100/22’5 rapor verdiler surekli is gormezlik parasina bas vuruda bulundum onumuzdeki ay ilk maasimi alacagim bu rapor orani ile ne kadar maas alirim asgari ucretle calisan biriyim simdi once tasaron olarak calisiyordum kaza yaptigimda tasaron olarak calisiyordum

 27. Ahmet dedi ki:

  Merabalar ben 16/12/2015 te iş kazası geçirdim ve hastaneden %41 oraninda bir rapor aldım bana bir gelir bağlanırmı iş kazası geçirmeden onceki maaşim 2250 tl’ydi

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Evet bağlanır. Ama iş kazası sonucu gelir talebinde bulunmanız gerekir.

 28. ERTUĞRUL ÇAĞLAR dedi ki:

  Babam 2005 yılında SSK emekli oldu. 2009 yılının 5 ayında maaşından 150 tl kesinti yapılarak Bağkur dan giriş yaptırdı. Ancak 2009 yılının 10 ayında iş kazası sonucu vefat etti. SGK ile mahkemelik olduk iş kazası değil diye lakin kazandık. Şimdi annem bu iş kazası maaşını ne kadar alacak ve 2009 yılından bu tarihe kadar ödenmeyen maaş verilecek mi öğrene bilir miyiz?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Ne kadar alacağı konusunda bir hesap yapmak mümkün değil ama 2009 yılından bu yana olan kısmını öderler.

 29. Recep incel dedi ki:

  Hocam iyi geceler 11.04.2015 tarihinde iş kazası geçirdim oranım %16 burut maaşım 1428.87 acaba ne kadar sürekli iş göremezlik maaşı alabilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba. 530 TL ye yakın alırsınız.

 30. Oktay dedi ki:

  Hocam benim yuzde 19 raporum var 2016 yilinda kaza gecirdim ozamanki burut ucretim 1647 tlydi nekadar maas alirim

  1. Merhaba. 220 TL civarında olur iş göremezlik geliri

 31. Oktay dedi ki:

  Hocam birde sgk ya maluliyet geliri baglanmasi icin aldigim yuzde 19 raporla birlikte dilekcemi bir hafta once verdim alacagim maas dilekce verdigim tarihten itibarenmi gecerli oluyo

  1. İş kazası oluş tarihinden sonra normalde.Ama geçici iş göremezlik ödemesi aldıysanız geçici iş göremezlik ödemesinin bittiği tarihi takip eden ay başından bağlanır.

 32. Oktay dedi ki:

  2016 yilindaki burut ucrete goremi yoksa suanki 2017 yilinin burut ucretine goremi hesaplanir

  1. İş kazası tarihindeki brüt kazanç üzerinden hesaplanır.

 33. Oktay dedi ki:

  Mrb hocam surekli is goremezlik maasi dilekce verilen tarihten itibarenmi gecerli

 34. Oktay dedi ki:

  Enson gecici is goremez odememi dun aldim enson odemeyi aldigim tarihten itibarenmi birikinti parasiyla birlikte maas baglaniyor

 35. Serdar demircan dedi ki:

  Hocam 21.12.2015 de iş kazası gecirdim %20 rapor verildi o tarihde bürüt maaşım 2.000 tl idi raporu 2017 de aldim acaba ne kadar üçret baglanır ve geriye dönük üçret verilirmi

  1. Merhaba. İş kazası rapor tarihinden sonra geçici iş göremezlik ödemesi aldıysanız ödemenin bitiş tarihi itibariyle bağlanır.

   1. Serdar demircan dedi ki:

    Hocam sgk beni hastaneye sevk etti iş göremeklik icin %20 verildi ne kadar maaş baglanır

    1. Merhaba. Maaş için formül yazımızda verilmiştir. Brüt kazancınızı esas alarak hesap yapabilirsiniz.

 36. mustafa Y. dedi ki:

  Selamünaleykum Hocam
  2012 Eylül ayında iş kazası geçirdim ozaman brüt maaşın 2200 tl idi
  2 defa ameliyat geçirdim 1.Ameliyatınm 1 ekim 2012 de geçirdim.
  2. Ameliyatınm ocak 2014 te geçirdim.
  2015 te dilekçe verdim. Sgk Sevk ettiği hastane %14.1 maluliyet verdi. Calistigim kurumdan 2015 eylul ayında sağlık nedenlerinden dolayı istifami verip ayrılmak zorunda kaldım ayrıldığım ayki brüt maaşın 4000 tl idi. Dosyam 2016 ocakta müfettiş e gitti. Müfettiş raporu 2017 şubatta tamamlayıp Sgk ya gönderdi.
  Size sorum bana ne kadar maaş bağlanır?
  Bağlanacak maaş hangi tarihten başlayarak baglanir?
  Maaşımin bağlandığını nereden nekadar alabilecegimi nasıl öğrenebilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim
  Saygılarımla..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazasının olduğu tarihten itibaren aylığınız bağlanır.dosyanızla ilgili detaylı bilgiyi bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşebilirsiniz.

 37. Mehmet dedi ki:

  Merhaba üstadım bel fıtıgından dolayı işten çıkarıldım.Sgk bas vurdum beni hastaneye sevk ettiler.şu an rapor aşamasida acaba % kac iş görmezlik raporu verirler teşekkurler…

  1. Merhaba bunun kararını sağlık kurulu verir Bizim bir oran belirtmemiz anlamsız olacaktır

 38. atilla dedi ki:

  Dün size bir soru sormuştum.Şimdi baktım sitede ne sorduğum soru var nede cevap

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Atilla Bey merhaba;sistemlerden kaynaklı bir problem var.Sorunuzu tekrar alabilir miyiz ?

 39. atilla dedi ki:

  Allah razı olsun Ahmet Bey.14 mart 2008 tarihinde iş kazası geçirdim.2016 mayıs ayında sürekli iş görmezlik maaşı için sgk ya başvuru yaptım.cuma günü durumum belli oldu %30.2 oranında iş görmezlik vermişler maaş için.yazın bir bir buçuk aya mektupla sana gelir dediler.Öncelikle alacağım maaş bugünkü bürüte göremi kaza geçirdiğim günkü göremi. kaza geçirmeden önceki ay olan şubat 2008 bürütüm mesailerle 2400 Tl. Şimdi ki bürütüm 2550 mesailerle 3100 civarı. bide geriye dönük alacağım para 2008 mart itibariylemi olur yoksa başvuru yaptığım mayıs 2016 tarihinden itibaren mi olur….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası tarihiniz 14 Mart 2008 mi ? Neden bu kadar geç bağlandı ?

   1. atilla dedi ki:

    Evet iş kazasını mart 2008 de geçirdim. Sürekli iş görmezlik maaşı bağlandığını bilmiyordum öğrendiğim tarihte mayıs 2016 da başvurdum

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;iş kazasını geçirdiğiniz tarihin primleri baz alınır. Ancak bugüne kadar güncelleme katsayısı uygulanır.

 40. doğukan dedi ki:

  Merhaba.%30 iş görmezlik raporu aldım.bürütüm 3000 TL bana ne kadar maaş bağlanır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sürekli iş göremezlik formülü Günlük kazanç x 30 x % 70 x SİD (sürekli iş göremezlik derecesi) veya kısaca GK x 21 x SİD dir. Son 12 ayın son 3 ayındaki kazancınızı alacaksınız.

   1. doğukan dedi ki:

    Ahmet Bey peki bu %30 oran ile maaş üzerinde vergi indiriminden faydalanabilir miyim?İş kazası yaşadığım kafa tranvasından dolayı sonucu epilepsi hastalığı oluştu ömür boyu ilaç kullanmaya mahkumum bu bana çok olumsuzlar kattı.bunun bana artı bir yönü olur mu?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;vergi indirimiyle ilgili Maliye Bakanlıklarının taşra teşkilatlarına raporunuzla beraber başvuru yapabilirsiniz.

 41. Oktay dedi ki:

  Daha once hastaneden yuzde 19 rapor almistim fakat sgk yeniden hastaneye sevk yapti cuma gunu heyete girdim evraklarini biz sgkya gondercez dediler maasim nezaman baglanir tahminen

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kurumun yoğunluğuna göre değişir

 42. deniz dedi ki:

  Slm 20,11,2015 iş kazası geçirdim maluliyet için başvurdum 37,2 oran bende sağ femur kırığı var L2 L3 kırığı L1 de çökme var oran doğrumu itiraz etmelimiyim.Sürekli iş göremez maaşı bağlanacakmış yaşım 40 3860 günüm var 4 çocuk var brüt maşşım 1647 tlydi ne kadar aylık alırım tşk ederim .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 430L gelir bağlanır.

 43. Eren dedi ki:

  Slm ben 26.11.2016 tarihinde sol gözümden iş kazası geçirdim hastane %70 görme kaybı raporu verdi malülen emeklilik için başvurdum emekli olurmuyum yada nekadar maaş baglarlar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı ilk giriş tarihinizden itibaren en az 10 yıl geçtiyse, 10 yıl içinde de en az 1800 gün prim varsa malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.Maalesef maaş hesabı yapamıyoruz.

 44. Oktay dedi ki:

  Ben malulluk icin ruzgarli sgkya basvurmustum oda diskapi hastanesine sevk etdi bugun ruzgarli sgkya gitdim diskabi hastanesi evraklarimi yollamis rapor oranini sordum o belli dgl dediler belgelerin komisyona gidecek dediler rapor oranini hastane belirlemiyomu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hastane sadece durum bildirir rapor gönderir.Oranı SGK kendi yönetmeliğine göre belirler.

 45. deniz dedi ki:

  Merhabalar.Hasta olduğum için15 gün doktor istirahat yazdı.Bugün e devlet üzerinden 4a hizemt durumuna baktığımda hizmet durumum pasif görünüyordu.Bu raporlu olduğum içinmidir acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,aktif görünmesi gerekir SGK dan bilgi alabilirsiniz

 46. atilla dedi ki:

  Merhaba.İş kazası sonrası kurula girdim %30 iş görmezlik verildi ve maaş bağlandı.Şu çalışıyorum bu oranın bana emekliliğimde gün olarak yaş olarak veya başka bir şekilde faydası olacak mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sürekli iş göremezlik derecenizin normal emeklilikte bir faydası olmaz.

   1. bilal polat dedi ki:

    merhaba 2017 Eylül ayında iş kazası yapdım bana yüzde 31.2 oran verdiler maaşım arğeri ücretden yatıyordu bana ne kadar maaş bağlanır toplu parada alırmıyım

 47. mehmet dedi ki:

  13.1 maluliyetim vardı maluliywtim arttığı için 07/12/2016 tarihinde araştırma hastanesinde tekrar muayene oldum işlemler bitmek üzere benim merak ettiğim büyük ihtimalle artıcak olan maluliyet oranım araştırma hastanesinde muayene tarihim 07/12/2016 mı yoksa raporun kesinleştiği tarihmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlık kurulunun toplanma ve karar tarihi baz alınır.

 48. mehmet dedi ki:

  .merhaba ben 2011de iş kazası geçirdim 13.1 maluliyet bağlandı yüzde80 fabrika yüzde 20 ben suçlu bulundum buna hem müfettişler hem mahkeme karar verdi 50binlira kazandim fakat adli tıp 8e indirdiği için buna göre hesap yapıldı sgkya mahkeme kararını verip maaşımı kesin dedim fakat sgk taraf gösterilmediği için kesemeyiz dediler şuan 163tl civarı 20eylül 2016da yargıtay onayladı o zamandan beri maaşımı çekmiyorum 1000tl civarı oldu bunu sgk avukatları dahi çozemedi yanlışlıkla peşin sermaye kesilince ve yargıtay hatayı talep halinde tahsiline diye onaylamasına rağmen avukatım dava açmadı bende onu azledip yeni avukat tuttum 15binlik bi dava daha açtıp mahkeme beni haklı bulup bilirkişiye yolkadı büyük ihtimalle kazanıcam yerel mahkeme ayrıca tazminattan karar tarihine kadar odenmiş olan tüm sürekli işgörmezlik maaşlarımi faiziyle5000tl duştu yargıtayda tam incelemeye girmişken darbe oldu ve neyazıkki bu hatayida göremeyip onayladılar bu hesap asgari ücretten hesaplanmiştı bu davada elden verilen parayı ispatlayamadım fakat kidem tazminati davasında elden verilen 200tlyi ispatlayıp kazandım ilginçtirki 9nisan 2015te 9. hukuk dairesine ulaşmasına rağmen hala sonuçlanmadı SİZE İLK SORUM YARGITAY ELDEN VERİLEN PARAYI ONAYLARSA KANUN YARARINA BOZMAYA GİDEBİLIRMIYİM ÇÜNKU DİĞER İŞ KAZASI DAVASINDA YUKARDA ANLATTIĞIM GIBI CİDDİ HAKİM VE BİLİRKİŞİ HATALARI VAR DARBEYE DENK GELINDIĞİ İÇİN YARGITAY GÖREMEDİ ESKİ MALULİYET MAAŞIMI SGKYA YARGITAY ONAYLI MAHKEME KARARINI VERMEME RAĞMEN KESEMIYOLAR EN ÇOK MERAK ETTIĞİM SORUM YENI MALULIYET ORANIM 7ARALIK 2016MI YOKSA RAPOR ONAY TARİHIMI ARAŞTİRMA HASTANESİNE İKİNCİYE ÇIKTIĞIMDA İŞSİZLİK MAAŞI ALIYORDUM 1225TL EN SON ÇALIŞTIĞIM YERDEKI SON DÖRT AYIN ORTALAMASI 2700TL BRÜT CİVARIYDI ESKİ MALULIYET MAAŞIM ASGARİ ÜVRETTEN BAĞLANMIŞTI YENİ MAAŞIM HANGI GELIRE GÖRE BAĞLANIR TAM Bİ CEVAP VERIRSENİZ ÇOK BUYÜK SEVABA GIRERSİNIZ YUKARDA YAZDIKLARIMDAN GÖRDÜĞÜNUZ GİBİ ÇOK KARIŞIK BİR DURUM YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDIDEN TEŞEKKUR EDER ARZ EDERİM

 49. balian dedi ki:

  Merhaba benim iş kazasına bağlı olarak 2.kez durum raporu istediler ancak bu sefer doktor eklemlerime dahi bakmadı.raporda kısaca şöyle yazıyor:
  ort:subtalar artoz mevcut.l2 vertebra 10 drc çökme. ftr: ayak bilek dorsal fleksiyon aktif 90 pasif 100 ancak ağrılı,alt ekstremite kas gücü 4+-/5/5 düzey.epzm ağrıdan dolayı 40 cm.bel romları ağrılıçs1 kök innervasyonlu kaslarda kronik nörojenik tutulum ile uyumlu.fas 5 geçirilmiş calcaneus fraktürü.
  buna göre kısmi iş göremezliğim yüzdesi ne kadar.daha önce iyi yazılmıştı.fas 3 diye şimdi farklı yazıldı.zaten doktorla tartıştım ama nafile.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik oranını Kurum Sağlık Kurulu hesaplar.

 50. balian dedi ki:

  Biliyorum ahmet bey sgk belirleyecek (subtalar artoz ayaklarımda) en azından size göre bu rapora iş göremezlik olarak yüzdelik bazında ne verebilirler.Benim maaşım brüt olarak var ama bizim birde denge tazminatı dediğimiz maaşımız var.Hesaplamalarda ikisi beraber olarak yatıyor.Buna göre iş göremezlikte maaşın tamamımı yoksa sadece mutemedin brütümü hesaplanır.Normalde bütün kurum çalışanlarının maaşı böyle.Yalnız biliyorum döner sermaye bunun dışında.zaten döneri eklemedim.Oranı az çok bilirsem iyi olur.Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o hesabı bizim yapabilmemiz mümkün değil.Ancak alanında uzman doktorlar mevcut yönetmelik çerçevesinde bir oran belirleyebilir.Kusura bakmayın lütfen

 51. osman cihat kocabaş dedi ki:

  Merhabalar Kolay gelsin:
  İş KAZASI SONUCU %43 ENGELLİ RAPORUM VAR ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBI % 9 SÜREKLİ İŞ GÖREMEMEZLİK MAAŞI ALMAK İÇİN RAPORU %10 VE ÜZERİ YAPTIĞIMDA SGK DAN TAZMİNAT ALINABİLİYOR MU ?. ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİĞİMDE VERİLEN MAAŞ DAN KESİLİRMİ. VE EMEKLİLİK YAŞIM GELDİĞİNDE ÇALIŞTIĞIM YERDEN TEKRAR EMEKLİ OLABİLECEKMİYİM. İLGİNİZ VE AYIRDIĞINIZ ZAMAN İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tazminat hakkınız yok oran yüzde 10 u geçtiği zaman tarafınıza sürekli iş göremezlik geliri bağlanır ileride normal emekli de olabilirsiniz iki maaş alabilirsiniz.

 52. Oktay dedi ki:

  Ben isyerinde calisirken 29.06.2016 tarihinde kaza gecirdim tedavimde 01.20.2017 tarihinde bitdi fakat agrilarim devam etdigi icin calismaya gidemedim calistigim isyeride 03.24.2017 tarihinde cikisimi verdi nasil bir yol izlemem lazim tazminat hakkim olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devamsızlığınızdan dolayı iş akdiniz sona erdiyse yapılacak bir şey yok.

 53. selçuk dedi ki:

  merhaba iş kazası sonucu 100de 12 rapor verildi en son günlük kazancım 59 tl şimdi bana ne kadar maaş bağlanır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sürekli iş göremezlik gelirinizi öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 54. osman cihat kocabaş dedi ki:

  Çok teşekkürler peki hiç bir toplu para alamaz mıyım? maaş ne kadar olur tahminen. yararlanabileceğim haklar sürekli iş görememezlik geliri ile sınırlımıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sadece işgöremezlik aylığı bağlanır .

 55. Oktay dedi ki:

  Surekli is goremezlik geliri eger olumlu cikarsa dilekce verdigim tarihten buyana toplu para odeniyormu yoksa sadece tek maasmi veriliyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Sigortalının sürekli iş göremezlik geliri;
   a) Geçici iş göremezlik ödeneğinin sona erdiği tarihi,
   b) Geçici iş göremezlik tespit edilemeden sürekli iş göremezlik durumuna girilmişse, buna ait sağlık kurulu raporu
   tarihini,
   takip eden ay başından başlar.

 56. Oktay dedi ki:

  Ben 23 ocakta sgk ya maluliyet basvurusunda bulundum 14 subatdada hastaneye sevk etdiler sonuc beklerken bugun mesaj geldi ruzgarli sgkdan tekrar muaynenize basvurulacak diye ben muayne olmustum neden tekrar muayne istiyolar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Sağlık Kurulu raporunuzu yeterli görmemiş olabilir.Muhtelemen bir üniversite hastanesinden belirli kliniklerden detaylı bir rapor istenecek.

 57. Oktay dedi ki:

  Evet universite hastanesi istediler

 58. Emre yilmaz dedi ki:

  Merhaba %18,2 is goremezlik raporum var asgari ucretli calisanim acaba ne kadar maas baglanir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sürekli iş göremezlik ödeneğinizi öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 59. murat dedi ki:

  sa ben işkazasından dolayı yüzde 52 rapor aldım maaşa buayın 24de bağlanıyom beişyeriyle uzlaştım mahkemeye gitmedim şimdi patron diyorki müfettişe ben kusurluyum de acaba benim kusur oranım yüksek çıkarsa maaşımı etkilermi yada işyerinin kusur oranı yüksek çıkarsa bana faydası olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kusur oranı gelirinizi değiştirmez.

 60. okan demir dedi ki:

  mrb ben 2015 de meslek hastanesine yattım 6 defa sol el iç kısımda bilek de ganglion kisti oluştuğu için geçmez sekel verildi ve en son bana %19 oran verildi maaş 350 tl bağlandı ve en sonunda zamlar la 2 sene de 400 tl oldu sizce doğrumu hesaplandı maaşım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu hakkında detaylı bilgiyi yazımızda belirttik.

 61. Polat Toprak dedi ki:

  Ben 1995 şubat ayında kazası geçirdim on ay geçici iş göremezlik ödeneği aldım ve daha sonra hiç bir talepte bulunmadım taki ocak 2017 ye kadar ocak 2017 de sgk ya müraacat ettim ve sgk işlemleri başlattı muayene oldum ve dosya ankara ya gitti sgk yı aradım dosyayin geldiğini söylediler yüzde 32 sürekli iş göremezlik vermişler ve beş yıl geriye doğru ödeme yapacaklarını söylediler ama iki ay içinde ancak maaş bağlanır dediler acaba sizce ne kadar maaş bağlanır teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;verdiğiniz bilgilere göre ortalama 350-400 TL arası gelir bağlanır.

 62. Ahmet dedi ki:

  Mrb öncelikle is kazasi gecirdim malulen emekliye başvurdum hastanede muane oldum ve bana ara karar çıktı neden ve tekrar üniversite sevk ettiler tekrar muane oldum ama bana hala bir yüzde söylenmesi ben bu yüzde kaç olduğunu nerden öğrenmem lazım bunu hastanede soyluyorlarmi yoksa ankaradan mi cevap gelecek tskler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ara karar sonucunuz direkt Kuruma bildirilir.Kurum size sonucu bildirecektir.

 63. isimsiz dedi ki:

  sürekli iş göremezlik geliri hesaplanırken brüt maaş mı hesaplanır yoksa net maaş mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sigorta priminze göre hesap edilir

 64. Semin dedi ki:

  İyi günler eşim Mayıs ayında intihar etti beni malulen emekli yaptılar benim sormak istediğim iş yeri olduğundan dolayı iş göremezlik ödeneği maaş alacağımı söylediler şimdi bu maaş kaç ayda bağlanır (rahmetli eşimin brüt maaşı 3000 civariydi )yada hiç bağlanmaması olası mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor.Onun da değerlendirmesini müfettişler yapıyor.

 65. Semin dedi ki:

  Tesekkurler Ahmet bey peki Değerlendirmesi kaç ay sürer yani ne kadar sürede bağlanır ne kadar bağlanır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2 yıl bile süren dosyalar var

 66. Serhat dedi ki:

  Hocam mrb iş kazası raporu %17 450 tl maaş bağlandı. Maddi ve manevi tazminat açıldı. Tahmini ne kadar tazminat alabilirim. Şu an emekliyim. İş kazası 2009 ve 2011 yılında gerçekleşti.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tazminat tutarını hesaplama mümkün değil o mahkemenin taktirinde

 67. ersin armağan dedi ki:

  iyi çalışmalar benim sorum sürekliişgörmezlik maaşı alıyorum . iş yeri meslek hastalığımdan dolayı benim işten çıkarmak zorunda kaldı. burda maaşım yüksekti snr biryerde asgari ücrettle 4 ay çalıştım fakat sigorta en son çalıştığım yerden aldığım maaşa göre iş görmezlik maaşı bağladı. benim sorum meslek hastalığına bulaştığım zaman çalıştığım yerden aldığım maaşa göremi yoksa en son nerde calıştıysam orda aldığım maaşa göremihesaplanması gerek.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 12 ayda son 3 aylık primlere bakılır gelir bağlanırken.

 68. mesut dedi ki:

  mhrb ben 2011 maden kazası gecirdim belimi kırdım 4 adet pilatin var yüzde 10 raporum var sakatlık maaşı bağlanırmı ve 2011dn 2017 ye birikmiş paramı ala bilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası olduğu rapor edilirse geriye dönük 5 yıllık gelir alabilirsiniz.

 69. veysel dedi ki:

  merhaba 25.09. 2016 iş kazası geçirdim iş göcü kaybım yüzde 41 bu oranla vergi indiriminde faydalanabilirmiyim faydalanabilirsem ne yapmam gerekiyor saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;öncelikle Maliyeden vergi indirimi almanız gerekiyor.Ardından SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor ama gelir bağlanmasını istiyorsanız işkazası olduğunun raporlanması gerekiyor.

   1. veysel dedi ki:

    cevap verdiğiniz için teşekür ederim ssk ya başvurdum maluliyet testpiti için çıkan rapor sonuçunda yüzde 41 iş göcü kaybı bu oranla gelir bağlandı.ssk yüksek sağlık kurulu rapuruyla vergi indirimden faydalanabilirmiyim yoksa tekrar heyetemi girmem gerekiyor tşk

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;vergi indirimi almanız gerekiyor.

 70. oktay dedi ki:

  Mrb sgk tarafindan yüzde 53 rapor çıktı 29 haziran 2016 tarihinde kaza yaptım ozamanki burut ucretim 1647 tl idi adıma nekadar maaş baglanir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama ilk geliriniz 550 TL olacaktır.Zamlarla bu tutar günümüze kadar 620-650 TL olur.

 71. oktay dedi ki:

  Yeni asgari ücrete gelen zama göre maaş odemesi yapılmazmi birde eşim calismiyor bir çocuğum var buna görede maaş farklılık gosterebilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yıllara göre zam yapılarak günümüze kadar getirilir,eşinizin çalışmaması maaş değiştirmez.

 72. Oktay dedi ki:

  Sgk tarafindan belirlenen yüzde 53 raporla engelli haklarindan yararlanabilirmiyim toplu ulaşımda filan

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;özürlü raporu almanız gerekiyor.

 73. Oktay dedi ki:

  Surekli is goremezlik ödemeleri her ayın kacinda odenir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;17-26 tarihleri arasında ödenir.

 74. Oktay dedi ki:

  Yuzde 53 raporun var erken emekli olma hakkım varmı varsa nasil

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi indiriminiz var mı ?

 75. Oktay dedi ki:

  Hayır raporum sgk dan yeni geldi vergi indirimi için ne yapmam gerekli

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 76. Oktay dedi ki:

  Peki bu vergi indiriminden yararlanmak için ayrı bir rapormu almak gerekli yoksa sgk nin belirlemis oldugu raporda gecerlimi

 77. Oktay dedi ki:

  İs kazasi tarihinde burut ücretim 1647 tl idi bugün öğrendim sgk dan yüzde 53 rapora 835 tl maaş 35 tl ek ödemeyle birlikte toplam 870 tl alcan dediler bu ek ödeme her aymi veriliyor

 78. ercan dedi ki:

  merhabalar. meslek hastalığı geliri bağlanması için iş kazası geçirmiş olmak mı gerekiyor acaba. yoksa zamanla vücudun herhangi bir organının fonksiyonunu yitirmesi ve buna bağlı ameliyatlar sonucu platin takılması bu kapsama girer mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm
   şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir.Hangi hallerin meslek hastalığı sayılıp sayılmadığına Kurum karar verir.

 79. Selahattin dedi ki:

  Merhaba Ben 2015 re is Kazasi Sonucu iki bilektede Hasar olustu %30 is gorememezlik raptor verdiler dustugum zaman primim asgari ucretten yatiyordu buna gore ne kadar Orandamaas baglanir bide simdi calistigim here goremi prime bakiyorlar hesaplarken yolks dustugum training prominent Bakarak hesapliyorlar birde son aylik baglama tarihi 01.12.2018 on a gore toplu para alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 370 TL gelir bağlanır tarafınıza,son 3 aylık prime esas kazancınıza bakarlar.

 80. mustafa dedi ki:

  yüz de 15 raporum var 2013 te iş kazası geçirdim ne kadar bağlanır maaş

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 250 TL bağlanır.

 81. mustafa dedi ki:

  bodrum sgk dilekçe yazdım iş gücü kaybımın olduğunu söyledim ve beni hastaneye gönderdiler biraz uzun sürdü ama yüde 15 rapor verdiler buna gere ne kadar maaş bağlanır .1 mayıs 2013 kaza tarihi.yardımınız için şimdiden teşşekkür.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 250 TL bağlanır.

  2. Gamze dedi ki:

   Esim 02 09 2014 yilinda is kazasi gecirdim altcene mandubula kirigi ve platin takildi allt cenede dis kaybi olustu sol kolda kirik ve plarin mevcut ssk maluyet orani 0 verildi is mahkemesi devam ediyor adli tipa dosya tasindi oradan oran belirlendi meslek kaybi 10.2 sizce malulenmi is goremezlik maasi baglanirmi maddi tazminat belirlendi

 82. serdar dedi ki:

  merhaba benim 2 ayrı iş kazam var 1. kazam 2010 oran %6 2. kazam 2014 %22
  buna göre ne kadar maaş bağlanır ve geriye dönük ücretleri alabilirmiyim
  şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası geçirdiğiniz tarihi takip eden başından geliriniz bağlanır,iki tane iş kazanız olduğundan dolayı,alacağınız geliri SGK hesaplayabilir.

 83. Serdar dedi ki:

  Merhaba 2 ayrı iş kazası geçirdim 1. Kaza 2010 da oldu %6 iş kaybı 2. Kaza 2014 de oldu %22 oranında buna göre ne kadar maaş alırım ve ayrıca geçmişe dönük kaza yaptığım tarihten itibaren olan ücretleri alabilirmiyim toplu olarak
  Şimdiden teşekkürler Ahmet bey

 84. Sezai dedi ki:

  Merhaba 2010da iş kazası geçirdim ve yaklaşık 3 yıl raporda kaldım sgk primim yatmadı prim kaybım var bununla ilgili ne yapabilirim ve rapor bitimi iş başı yaptım işten çıkardılar önce bende avukatımı arayıp işten çıkardılar ne yapayım diye avukat çıkış evraklarını imzalamadan bana getir sonra imzalarsın dedi aynısını işyerine dedim işyeride 4 saat sonra vazgeçildiğini söylediler daha sonra ertesi gün anlaşalım anlaşmalı ayrılalım dediler anlaşmada sadece tazminat ihbar verdiler bende onlar zaten benim alacağım deyip kabul etmedim şuan çalılıyorum ama dava açtım yıldırma politikası yapıyorlar maaşıma zam yapmıyorlar ve asıl işimden alıp vasıfsız pozisyona verdiler şuan sgk iş kaybı oranı için başvuru yaptım ve oran % 24 geldi şuanki brüt maaş 2400 aceba geriye dönük 2010 dan itibaren mi iş göremez maaşımı alırım ve ne kadar bağlanır ayrıca bu geçici iş görememezlikte kaldığım sürecin kayıp primlerini almam mümkünmü mahkeme sonucu ne olur Ahmet bey
  Şimdiden emeklerinizden dolayı çok tşk ederim iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporlu olduğunuz sürece tarafınıza prim bildirilmesi mümkün değil,çünkü çalışamaz raporunuz var,sürekli iş göremezlik geliriniz iş kazasını geçirdiğiniz tarihi takip eden ay başından başlatılır.

 85. Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar 2016 Kasım ayında iş kazası geçirdim yüzde yirmi raporun var sürekli iş göremezlik başvurusu yaptım on ay oldu dosya komisyondan geçmiş nekadar maaş bağlanır.geriye dönük ödeme yapılıyor mu teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Geriye dönük gelir bağlanır.Ortalama 300 TL alabilirsiniz.

 86. Sezai dedi ki:

  Peki ne kadar maaş bağlanır Ahmet bey %25 rapora iş kazası maaşı 2010 dan 2013 e kadar iş göremez raporu aldım şimdi iş kazam 2010 dan itibarenmi maaşımı toplu alacakmıyım yoksa şuan 2018 5inde %25 raporu geldi tedavilerin bitimi önümüzdeki ay büyük ihtimal bağlanır dediler şimdi geçen dönemi toplu alacakmıyım ve ne kadar maaş bağlanır aceba teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba.iş kazasını geçirdiğiniz takip eden aybaşından geliriniz bağlanır ama işgöremezlik ödeneği aldıysanız onlar düşülür.Ortalama 250-300 TL civarı gelir bağlanır.

 87. dursun baş dedi ki:

  merhaba 2016 yılında özel maden ocağında iş kazazısı geçirdim yüzde 19,2 raporum var bürüt maaşım 3560 idi iş gücü kaybı maaşı başvurdum ne kadar gelir

 88. Hakan Yapıcı dedi ki:

  2015 de iş kazası geçirdim,ssk 2965tl den yatıyordu.Sağlık kuruluda %42.2 oranında raporum var.Ne kadar maaş bağlanır.

 89. Adem dedi ki:

  20.11.2017 iş kazası gecirdim sgk ya sürekli iş göremezlik maaşı için basvurdum hastaneye sevk ettiler yüzde 19 rapor verdiler ne kadar maaş bağlınır o zaman bürüt maaş 1777 TL simdi bürüt maaş 2558.40 krş bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden kolay gelsin

 90. Adem dedi ki:

  20.11.2016 iş kazası geçirdim % 31 iş göremezlik raporum var ne kadar maaş bağlanır o zaman bürüt maaş 1647 TL di bilgilendirirseniz sevinirim

 91. Hasan tolluoğlu dedi ki:

  %26.6 sürekli iş görememezlik raporum var ne kadar maas baglanır acaba yardımcı olurmusunuz net maaşım bankaya yatan 3520 tl dir

 92. Adil dedi ki:

  Merhaba 3 ay önce is kazası geçirdim sol el baş parmagim 1.ci eklemden koptu halende raporluyum sürekli is kazasi ödeneği için baş vura bilirmiyim ve yüzde kac alirim maas asgari ücret yatiyor gereken evraklar nelerdir tşk

 93. Cihan dedi ki:

  Merhaba 34 yaşındayım temmuz 12 de iş kazası gecirdim vücudundaki sürekli iş kaybı %44.2 günlük brüt kacancım 113 tl evliyim 2 cocuk sahibiyim ne kadar maaş baglanIR başvurularımı yaptım onaylandı ama ne kadar maaş olacagini henüz bilmiyorum daha baglanmadı birde e Devlet üzerinde hangi sekmelerden takibini yapabilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   e-Devlet sistemi üzerinden, İş göremezlik ödemeleri sekmesinden görebilirsiniz. Verdiğiniz bilgilere göre de yaklaşık olarak 1.044TL ödeme alırsınız.

 94. Muhammet dedi ki:

  Merhaba hocam;
  Size bir sorum olcakti.29.01.2010 yilinda stajerlik yaparken iş kazasi gecirdim ve malesef sağ işaret parmağimi kaybettim.Bu surekli kismi is gorememezlik maasini yeni duydum.O zamanlar bana is gucu kaybi %8.1 verilmis ama normalde bakiyorum sağ isaret parmagi dipten kayiba %11 veriliyo acaba o zaman yasim 18 di diye oran dusukmu cikti veya suan 28 yasindayim internetten sag isaret parmagi kayip hesaplamasi yapiyorum %11 cikiyo.Simdi basvursam surekli is gorememezlik odenegine o gunki yaşima mi bakilir simdiki yasimami bakilir.simdiden tesekkurler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   İş Göremezlik işleminde rapor değerlendirmesi dikkate alınmaktadır. Kurum Sağlık Kurulunca meslekte kazanma gücü en az % 10 oranında azalmış bulunduğu tespit edilen sigortalı, sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanır.

   1. Muhammet dedi ki:

    Anladim hocam cok sağolun. ben simdi basvursam tekrardan simdiki yaşima gore mi değerlendirilcem meslekde kayip gucu oranim.Normlde %11 yaziyo sağ isaret parmak kayip orani

 95. Haci dedi ki:

  Merhaba ben Haci 2009’da iş kazası geçirdim 100’de 29 raporluyum 4 sene önce maaşa bağlandım şuanda 470 TL maaş alıyorum neden maaşım az 1900 SSK primim var 87 girişliyim benim haklarım nelerdir saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Sürekli iş göremezlik maaş ödemeleri raporunuzun oranına göre hesaplanarak verilmektedir. Ayrıca siz kısmı iş göremezlik kapsamına dahil olmaktasınız. Kısmi iş göremezlik, sigortalının mesleğinde kazanma gücünü kısmen kaybetme halidir. En az % 10, en fazla % 99,99’unun yitirildiğini gösterir.