Ölen Kişinin Annesi ve Babası Maaş Alabilir Mi?

Ölenin anne babasının maaş alması belli koşullar sağlanıyorsa mümkün bir durumdur. Sigortalı kişi vefat ettikten sonra 5510 sayılı kanuna göre anne ve babasına maaş bağlanabilir. Ölenin anne ve babasına maaş bağlanırken anne ve babanın yaş durumu değerlendirilir. Anne ve baba 65 yaş altındaysa ölenin eş ve çocuklarından artan bir hisse olması gerekir. Aynı zamanda anne ve babanın kazanç durumu asgari ücretin net tutarından daha az olmalıdır.

Bu anne ve babaya başka çocuklarından bağlanan aylık ve gelirler hariç olacak şekilde herhangi bir aylık bağlanmamış olması gerekir. Ölen sigortalının anne ve babası 65 yaş üzerindeyse daha farklı bir uygulama yapılır. Gerekli şartları sağlıyorsa ölenin hak sahibi eş ve çocuklarına geriye kalan hisseye bakılmaz. Herhangi bir hisse artmasa bile ölüm aylığı bağlanır.

Ölüm Aylığı Eşe Nasıl Bağlanır?

Ölüm aylığının eşe bağlanması için öncelikle resmi nikahlı olmak gerekir. Ölen kişinin resmi nikahlı karısı ölüm aylığı için başvuruda bulunabilir. Vefat eden sigortalının eşine %50, aylığı bağlanmış ve çocuğu olmayan eşe ise bazı şartları kapsaması durumunda %75 ölüm aylığı bağlanır. Bu aylık bağlanmış eşin kanun kapsamında çalışmaması, yabancı ülkelerde çalışmaması ve kendi sigortalılığının olmaması gerekir. Ölümden önce boşanması gerçekleşmiş kişilere ölüm aylığı bağlanmaz. Ölen sigortalının erkek ya da kadın olmasına bakılmaksınız maaş bağlama işlemi için başvurulabilir.

Ölüm Aylığı Çocuklara Nasıl Bağlanır?

Ölüm aylığının çocuklara bağlanması farklı özelliklere bağlı olarak yapılır. Çocukların cinsiyeti, yaşı, malullük durumlu, öğrenimi ve medeni halleri ölüm maaşı bağlanırken değerlendirilir. 4A kapsamında sigortalı olan vefat etmiş kişinin çocukları 18 yaşı doldurana kadar ölüm maaşı alır. Çocuk lise ve dengi alanlarda eğitim görürse 20 yaşına, yükseköğrenime devam ederse 25 yaşına kadar aylık bağlanması gerçekleşir. Aylık alırken sigortalı çalışmaya başlasalar da yaşları dolmadıkça maaşlarında kesilme olmaz. Yaşın dışında cinsiyette maaşın alınmasın etkilidir.

Erkek çocukları evli olup olmadıklarına bakılmadan yükseköğrenim gördülerse 25 yaşına kadar maaş alabilir. Eğer ortaöğrenime kadar eğitimleri sürerse 20 yaşına kadar maaş alırlar. Eğitim görmedikleri zaman 18 yaşına kadar maaş bağlanır. Kız çocukları için böyle bir yaş şartı durumu yoktur. Ölen sigortalının kız çocukları için yaş ve eğitim şartı aranmaz. Onlar da sigortalı aylığı almamalı ve evli olmamaları şartı aranır. Çocuğun malul olması durumunda engel durumuna bakılır. Sağlık kurulu tarafından en az %60 oranda çalışma gücünü kaybettiyse yaş, evlilik, eğitim fark etmeden maaş alabilir. Fakat engellilik durumu %60’ın gerisine düşerse maaşları kesilir.

Kimler Ölüm Maaşı Alır?

Ölüm maaşı alan kişiler ölen kişini birinci dereceden yakını olmak zorundadır. Ölen sigortalının çocukları, eşi ve anne babası ölüm maaşı almaya hak kazanır. Bu kişiler dışında ölüm maaşını birine bağlamak mümkün değildir. Ölenin eşi maaş alma konusunda önceliklidir. Eş ve çocuk olması durumunda yine öncelik onlara aittir. Belirli oranlar dahilinde ödemeler sağlanır. Çocukların cinsiyeti de ölüm aylığı alma durumunu etkiler. Eş, çocuklar ve anne baba için ayrı ayrı ödeme alma şartları mevcuttur. Bu şartlar sağlandığında bu kişiler devlet desteği almaya hak kazanır. Sigortalı kişinin vefat etmesi durumunda eşi, çocukları ya da anne babası verilen devlet yardımından yararlanabilir. Buradaki amaç ölümüm ardından ailenin maddi sorunların hafifletmektir. Ölüm aylığının miktarı ölen kişinin maaşına göre değişiklik gösterebilir.

Ölüm Aylığı İçin Nereye Başvurulur?

Ölüm aylığı başvurusu Sigorta Güvenlik Müdürlüğüne yapılabilir. Ölüm maaşı almaya hakkı olan kişiler gerekli belgelerle başvuru işlemini yapabilir. Ölenin anne ve babasına maaş ödemesi yapılması için şartları tamamlıyor olmalıdır. Aynı durum eş ve çocuklarda da geçerlidir. Ölüm maaşı almak isteyen aile bireyi 4/A kapsamında çalışan ölenin kendi ikamet adreslerinde yer alan Sosyal Güvenlik İl/Merkez müdürlüklerine gitmelidir.

Aylık bağlandıktan sonraki ikincil işlemler için Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’ na müracaat edilmelidir. Ödenek talep belgesiyle müracaat işlemi yapılmalıdır. 4/B kapsamında çalışan bağ-kurlu kişilerin ölümünün ardından da maaş bağlanabilir. Bunun için ikamet adresinde bulunun Sosyal Güvenlik İl/Merkez müdürlüklerine talep belgesi ile gidilmelidir. Bu talep belgesine malul çocuk varsa sağlık kurulunun raporu ve vasi tayin edilirse vasi ilamı eklenmek zorundadır. Gerekli başvuru işlemleri tamamladıktan sonra ölüm aylığı alınabilir.

Ölüm Aylığı Almanın Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı almanın şartları sağlanıyorsa ölen kişinin eşi, çocuğu ya da anne babasına ödeme yapılabilir. Bu ölüm maaşını almayı hak eden kişiler için farklı şartlar vardır. Anne ve babanın yaş durumu, çocukların cinsiyeti maaş durumunu etkileyen faktörlerdir. Bunların dışında temel bazı ölüm aylığı şartları bulunur.

Ölüm aylığı alırken gereken şartlar şu şekildedir:

 • SSK’lı olarak çalışan sigortalı 2008 yılı Ekim ayından önce vefat ettiyse 5 yıl sigortalı şekilde çalışmış olmalıdır. Aynı zamanda en az 900 günlük prim ödemesi yapmış olması gereklidir.
 • Bağ-kurlu olarak çalışan sigortalı 2008 Ekim ayından önce öldüyse 1080 günlük prim ödemesini tamamlamış olmalıdır.
 • Emekli sandığına bağlı olan ya da bağ-kurlu sigortalı 2008 Ekim’den sonra öldüyse en az 1800 gün pirim ödemiş olmalıdır.
 • SSK’lı sigortalı Ekim 2008’den sonra vefat ettiyse 5 yıl sigortalı çalışmış olmak zorundadır. Vefat eden kişinin 900 gün prim ödemiş olması gerekir.
 • Vefat eden kişi bağ-kurlu ise tüm prim borçlarının ödenmiş olması gereklidir.

Bunların dışında malullük ya da yaşlılık aylığı alan kişiler ya da malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almaya hak kazana ama henüz maaş alamamış olan kişilerin vefatı sonucunda ölüm aylığı alınabilir. Aynı şekilde bağlanan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı çalışmaya başlaması sonucunda kesildiyse ölen kişinin yakınları ölüm aylığından yararlanabilir.

2021 Ölüm Aylığı Ne Kadardır?

Ölüm aylığı miktarı her yıl enflasyon miktarına göre belirlenir. 2021 yılı için belirlenen miktar yılın ilk altı ayında ödemelere yansır. En düşük olan ölüm aylığı 541 TL olarak belirlenmiştir. Hak sahipliği oranına göre bu maaş miktarı değişir. Hak sahipliğine göre 1038 TL, 2167 TL ve 3250 TL şeklinde ödemeler yapılır. Sigortalı şekilde çalışan kişinin vefat etmesinin ardından eşi, çocukları ya da anne babası ölüm aylığı almak için gerekli başvuruyu yapabilir. Şartları sağlayan kişiler bu aylık bağlanır.

Ölüm Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Ölüm aylığının kesilmesi farklı nedenlere dayanır. Ölenin anne ve babasına maaş verildikten sonra bazı durumlarda kesintiler olabilir. Bunlar eş ve çocuklar içinde geçerlidir.

Kesinti durumları şu şekilde sıralanabilir:

 • Vefat eden kişiden dul maaşı alan eşin başka biri ile remi nikahla evlenmesi
 • Çocukların bir maluliyetleri varsa ve bu maluliyet ortadan kalkarsa
 • Kız çocuğunun evlenmesi ya da sigortalı olarak bir işe başlaması
 • Erkek çocuklarını 18 yaşını doldurması ve eğitimine devam etmemesi, eğitim hayatlarına devam edip 25 yaşını doldurmaları
 • Ölen kişinin anne ve babasının 65 yaşın üstünde olmaması ve gerekli olan şartların üzerinde bir kazanç elde ediyor olmaları

Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, E-Devlet Başvuru

Asker Ailelere Maaş Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

97 Yorum

 1. 30 Haziranda SSK emeklisi ağabeyimi kaybettik. Eşi yaşıyor. Annem sosyal hizmetlerden yaşlılık aylığı alıyor 670 lira. Acaba SGK ya müracaat etsek annem oğlunun emekli maaşından pay alabilirmi?

   1. SGK ya gittim annemin oğlundan alacağı 580 miş ancak yaşlılık maaşı olan 670 kesilirmiş otomatikman. Bana verilen bu bilgi doğrumu acaba?

 2. Kocasi vefat eden ve rahmetli kocasindan asgari ucretin altinda sgk emekli maasi alan bir kadinin 9 yildir sgk’li calisan bekar cocugu öldüğünde ikinci sgk emekli maasi baglanir mi?

 3. merhaba görümcem 18 yıllık öğretmendi vefat etti çocuk yok,esi sigortalı çalısıyor ,anne baba emekli kime ,ne oranda maaş bağlanır iyi günler

  1. Merhaba
   Belirttiğiniz durumda bir tek eşine evlenmediği müddettçe maaş bağlanır.

 4. Abim 42 yaşında vefat etti 1900günü sigortası vardır annem abim den emekli olabilirim

  1. Merhaba
   Belirtilen şartların sağlanması durumunda maaş bağlanabilmektedir. Vefat eden kişinin anne ve babası da bazı şartları sağlayarak ölüm aylığı alabilir. Bu şartlardan ilki 65 yaşından büyük olmaktır. İkinci şart ise aylık gelirlerinin asgari ücretten daha az olmasıdır. Eğer anne ve baba bu şartları sağlıyorsa ölüm aylığından kalan hisseye bakılmaksızın %25 oranında aylık elde edebilirler.

 5. Benim babam ben küçükken vefat etti annem kaçtı başkasıyla benle ablam bir kardeşimle tek yaşıyoruz bi maaş alabilme şansımız varmı

 6. Merhaba kardeşim vefat etti annem kardeşimden sonra maaş alıyordu hem babamdan hem kardeşimden alıyordu babam da vefat etti fakat şimdi kardeşimden aldığı maaş 6 aydır kesildi nereye başvurmamiz gerekiyor yeniden bağlanması icin

 7. merhaba 08.09.2018 de trafik kazası geçirdi işte yemek molasındayken motorlan 0glum bekar ben annesinden ayrıyım 3 kardeşine ve annesine o bakıyordu annesi engelli ayda 500 lira engelli maaşı alıyor biz 15 ay sonra ssk ya emeklilik için muracat ettik nbaglanırmı bize maaş be 51 yaşındayım anneside ayrıyetten annesi şeker hastası cevap yazar bilgilendirirseniz sevinirim

 8. meraba 2000 senesinde kaybettiğimiz abimin maaşı ve babam arasında paylaşıldı ozaman annemin isteğiyle ikiye bölünsün dedi babam ve abimin eşi ne yarı yarıya bağlanmıştı sonra yengemiz evlendi onun hakkıda babama bağlandı 3 ay önce babayı kaybettik a nnemiz bu haktan yararlanabilirmi tşk ederim

 9. Saygılar iyi bayramlar benim soruma yanıt verirseniz çok menun olurum konu benim oğlum vardı şirket sahibiydi ticaret odası kayıtli 2013 de işmakinası ile kaza yaptı vefat etti ve bağkurluydu bagkura 36 milyar borcunu ödedik 1416 gün bağkuru var ondan önce ssk sı 3 gün var biz rahmetlinin annesine maaş için müracat ettik bize baştan bagkur borcunu ödeyin ve size oglunuzdan yani annesine öldügü tarihten itibaren maaş hesaplaması yapılacak dediler ve maaş baglamasi yapıldı bağkurdan 375 lira sadece annesi alıyor toplu ödeme yapılmadı annesinin aldıği maaş çok az biz bu maaşa itiraz edebilirmiyiz ve dava açsak ne olur nasil bir yol izlememiz gerekir bize bu konuda yardımci olurmusunuz ve bize açik adres veya telefon verin sizinle yüzyüze konuşmak istiyoruz burada haklarımız varmı bilmiyoruz saygilarumuzla ilgilerinize arz ediyor hürmetle mürsel tozmaz 0535 328 61 39 samsun

 10. ANNE ÖLEN OGLUNDAN MAAS ALABILIRMI ANNE KOCASINDAN AYLIK ALIYOR 65 YAS USTU KENDISI KOCASININ MAAŞİNİ SSK DAN ALIYOR OGLUNUN AYLIGINDAN KIMSE HAK SAHİBİ DEGİL YANİ KİMSE MAAŞ ALMIYOR EŞİDE ÖLMUŞ

  1. merhaba;
   vefat eden evladın eş ve çocukları dışında annesine maaş bağlanmıştır. ancak anne vefat etmiştir. evladından maaş alan anne vefat ettikten sonra anneye verilen maaş vefat eden evladın eş ve çocuklarına düşmezmi. sgkyla konuştuk. dilekçe yazdık. ancak bize gelen yanıt herhangi bir artan hisse olmadığı için eş ve çocukların aylıklarında artış olmayacaktır şeklinde yanıt geldi. anne vefat ettiğine göre maaş vefat eden evladın eş ve çocuklarına düşmezmi

 11. Merhaba bekar erkek vefat ettiğinde emekli değildi emklilik hakkanı anne yada babası nasıl alır babası 4c’den emekli anne emekli değildir şartları nelerdir.

 12. merhaba babam 2010 da vefat etti annesi dedemin maaşını alıyor asgari ücretin altında babamın maşını alan yok bizden ayrı kalıyor babamın maşını alabilir mi teşekürler

 13. kızım Şeyda Küçüker Akçalı , Antalya Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Antalya Büyükşehir Belediyesi Anaokulunda ana sınıfı öğretmeni iken , 02.09.2016 tarihinde geçirdiği trafik kazasında 18 aylık çocuğuyla birlikte vefat etmiştir.
  Geriye Antalya Milli Eğitim Müdürlüğün de öğretmen olarak görev yapan eşi kalmıştır. Başka çocukları bulunmamaktadır.
  Eşim Metin Küçüker SGK dan emeklidir. Annesi olarak benim sosyal güvenliğim bulunmamaktadır.11.09.1949 doğumlu, ev hanım’ıyım, kızım vefat ettiği için ölüm aylığından yararlanabilirmi ?
  Gereğini arz ederim.
  Saygılarımla,

 14. mrb. iyi çalışmalar. Abim emekli ast subay 1 ay önce vefat etti. Eşi ve bir kızı var. annem 65 aylığı alıyor. Abimin emekli maaşından faydalanabilirmi. teşekürler

 15. merhabalar ..
  Annem şu anda 91 yaşında ve herhangi bir geliri yok benimle yaşıyor. Ablam 2004 yılında vefat etti malulen emekliydi; eşide vefat etti , çocuklarıda ablamdan maaş alamıyorlar . Sorum anneme ablamdan dolayı maaş bağlanabilirmi ?
  2.Sorum gelir testinde bizim gelirimize mi yoksa annemin gelirine mi bakılıyor ?

 16. merhaba kuzenim sigortalıydı gecen hafta vefat etti bıcaklanmadan dolayı babası emekli annesi maaş alırmı

 17. Merhaba oglum işkazasından vefat etti eletirik carptı ben eşimden ayrıldım başka biriyle evliyim askeri ucretli calisıyorum oglumdan aylık alabilirmiyim

 18. Merhaba Ahmet Bey,
  Annem babamdan emekli maaşı alıyor ancak vefaat eden oğlundan maaş alamıyor.
  Annemin aldığı maaş asgari ücretin altında , emekli maaşlarından yüksek olanı tercih etme hakkı var mıdır ?
  Teşekkürler.

 19. Merhabalar, birkaç sorum olacaktı. Birincisi öncelikle ölüm aylığı talep edebilmek için sigortalı ölen kişinin meslek hatalığı veya iş kazası sonucunda mı vefat etmesi gerekiyor? İkincisi ölen sigortalının ölüm aylığı için prim günlerini doldurduğunu yani sgk bilgilerini nereden öğrenebiliriz?
  Teşekkürler.

 20. Polis memuru kardeşim vefat etti eşinden boşanmıştı iki çocuğu var bunlara maaş bağlanması için başvurduk eş olmadığından dolayı Annem kardeşimin maaşından faydalanabilir mi Babam emekli SGK dan maaş almakta 1450 lira maaş almaktadır

 21. Merhaba,halam vefat etti sigorta gün sayısı üçbinküsür eşi dışında anne ve babası ölüm aylığı alabilir mi ?

 22. Merhaba Ahmet Bey,
  Abim vefat etti. Malül emekli maaşı alıyordu hiç evlenmedi. anne babayla yaşıyordu ve baba memur emeklisi 80 yaşında anne ev hanımı anne 70 yaşında, vefat eden oğlunun emekli maaşından faydalanabilirmi. saygılar

 23. merhaba babam 1987 de vefat etti bagkur emeklisiydi anneme maaş baglandı abim 2003 de vefat etti ssk dan anneme maaş baglandı sonra maaşı kestiler abim bekardı acaba tekrar maaş alabilirmi teşekkürler

 24. Merhaba lar babam bağ-kur emeklisi ablam 2002de vefatı etti evliydi çocuğu yoktu eşi başkasıyla evlendi annemin hiçbir geliri yok ablamin maaşını alabilirmi

 25. merhaba benim kardeşim vefet etti bekar dı 2006 yılında sigorta girişi var annemin hiçbir geliri yok anneme maaş bağlanırmı ne yapmamız lızım

  1. Merhaba;900 günü var ise başvuru yapabilirsiniz.Denetimden sonra annenizin gelirinin asgari ücretin netinin altında olduğu anlaşılırsa ölüm aylığı bağlanır.

 26. Merhaba, anneannem 1984 yılında bir kızını kaybetti. Önceden maaş alıyordu fakat yaklaşık 15 yıl önce kesilmiş. Şimdi ölen eşinden maaş alıyor. Kızından geriye dönük maaşları alabilir mi ? Ya da tekrar bağlanabilir mi?

 27. merhabalar,
  annem malulen emekliydi ve 2016 yılında vefat etti. eşiyle(babamla) ayrılar ve tek çocuğu benim,bende evliyim. annemin maaşını kendi annesi(70 yaş) alabilir mi? alırsa nasıl yol izlemeli.

 28. Merhaba, kardeşim işitme engelli ve milli futbolcu. Devlet sporcusu unvanı aldığı için şu an emekli sandığından maaş alıyor. Anne ve babamın ise sosyal güvencesi yok. Kardeşim anne ve babamı üzerine alabilir mi, hastanede sigortadan faydalanabilmeleri için” teşekkür ederim

  1. Merhaba;evet alabilir ama anne ve babanız gelir testine girecek geliri yüksek değilse alabilir.(asgari ücretin altında gelir olması gerekiyor.)

 29. Merhaba, Ağabeyim karbonmonoksitten zehirlendi 4 ay yoğun bakımda yattı ve vefat etti. Ağabeyimin Sigorta gün sayısı 768 ve ilk işe giriş tarihi 2006. Annemin hiçbir yerden herhangi bir geliri yok. Annem ölüm aylığı alabilir mi?

  İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba;en az 900 gün ya da borçlanma ile 1800 günü tamamlarsanız anneniz ölüm aylığına başvurabilir.Yalnız gelir araştırması yapılıyor geliri asgari ücretin üstünde ise aylık bağlanmaz.

 30. merhaba,
  abim vefat etti. çocuğu yok eşine maaş bağlandı. annem emekli babam çalışıyor. asgari ücret maaşları. anneme ya da babama maaş bağlanır mı. vefat eden memur

 31. Kardeşim vefat etti.Emekli maaşı eşine bağlandı.Babamın emekli maaşı var.Annem Kardeşimin emekli maaşından faydalanabilirmi..?

 32. Merhaba;
  Annem vefat etti ben evlenmedim annemden gelen maasi nasil alabilirim ve ben yuzde kaci babam yuzde kaci kadar alabiliyor. Ben bunu en kisa surede nasil hallederim? Tesekkurler

 33. merhaba,
  emekli abim 16.09.2017 tarihinde vefat etti abim bekar ve çocuğu yok 80 yaşındaki annem babamdan 940 tl maaş alıyor vefat eden abimden maaş alma hakkı varmıdır.

 34. Annem vefat etti ssk emeklisiydi babam sag oda ssk emeklisi annemin maasi ona baglanirmi?tesekkurler

 35. İyi günler. Babam 2010 da vefat etti. Anneme 4de3 oranında maaş bağlandı. Dedem babamın maaşına başvurmuş. Annemin hissesi 4de2 ye düştü. Dedem 65 yaş üstü olduğu için annemin hissesinin düşmemesi gerekmiyor mu? Mahkeme kararı ile dedemin 6 çocuğundan geliri var. Bu asgari ücreti aşıyor. Ancak dedem 2.3 tanesinden bu parayı almayıp asgari ücretin altında gösterip maaaşa başvurmuş. Bu yasal mıdır

  1. Merhaba,anne baba maaş hesabında diğer çocuklarından aldığı aylıklar hesaba katilmiyor 65 yaşın uzerindekilerde artan hisse aranmaz sadece yine diğer aylık alanların aylığı düşer

  2. Abim vefat etti.engelli maaşı alıyordu. Boşanmıştı ve bir çocuğu vardi.annem abim üzerinden maaş alabilirmi

 36. oğlum 20017 yılında vefat etti 10 yıllık sigotalıydı ben babamdan dul maaşı alıyorum babam emekli sandığımensubuydu oğlumdanölüm maaşını alabilirmiyim tesekkür ederim

 37. Merhaba, kardeşim 2017’de vefat etti. Kardeşimin eşine (çocuk yok) aylık bağlandı.
  Annem Çiftçi Bağkur’u olan babamdan kalan 600-700 TL civarında dul ve yetim maaşı alıyor (babamın vefatı 2006).
  Annem kardeşimin SGK’sı üzerinden de maaş alabileceği söylendiği için SGK’ya başvurmuştu fakat ona zaten aylık aldığı için maaş bağlanamayacağı şeklinde bir cevap geldi. Yukarıdan anladığım kadarıyla da gelen cevap doğru.
  Peki annem babamdan kalan maaştan vazgeçip çok daha yüksek olacak olan kardeşim üzerinden maaş alabilir mi? Annemin başka herhangi bir geliri yok ve şu an aldığı maaş 600-700 civarında.
  Cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 38. Merhaba abim 1990 yılında vefat etti. Eşi 4 yıl önce evlendi. Iki kızı da evlendi. Babamın ssk aylığı var. Annemin maaşı yok. Annem abimin maaşını alabilir mi?. Teşekkürler.

 39. Sayin yetkili merhabalar, erkek kuzenim (bekar) bir kaza neticesinde vefat etti. Yaklasik 2000 gun ozelde, 700 gun de kamuda sigortasi var. Annesi ev hanimi babasi emekli. Acaba annesine maas baglanma durumu var midir? Tesekkurler.

 40. Merhaba annem ssk emekli kardesim memurdu vefat etti. Babamda vefat etti babamin masini 5 sene sartindan maaşı kesildi simdi annem kardesimin maaşını alabilirmi.kardesim 2006 memur oldu evli idi cocuğu yok esi baska bir evlilik yapti.

 41. Merhaba annem ssk emekli kardesim memurdu vefat etti. Babamda vefat etti babam memurdu masini 6 sene sartindan maaşı kesildi simdi annem kardesimin maaşını alabilirmi.kardeşim 2006 yılında memur oldu evli idi çocuğu yok eşi başka bir evlilik yaptı

 42. Emekli sandığına tabi olarak 12 yıl çslıştıktan sonra malul olarak emekli olan bekar olan oğlum vefat etti.Maaşı geliri ol
  Mayan annesine kalırmı anne,baba ve kızkardeş olarak hanede 3 kişiyiz.baba olarak benim aylık maaşım 2200 liradır.kızımın da hiçbir geliri yoktur.

 43. Merhaba annem ssk emekli kardesim memurdu vefat etti. Babamda vefat etti babamin masini 5 sene sartindan maaşı kesildi simdi annem kardesimin maaşını alabilirmi.

 44. annem eşinden bağkur maaşı alıyordu emekli sandığı emeklisi olan ve evlenmemiş olan diğer kızı öldü ondan maaş alamadı doğrusu nedir?

 45. Kız kardeşim emekli memur.vefaat etti.Babam yok.Annem babamdan dul ve yetim maaşi almaktadir.Annem ölen kız kardeşimden de ayrıca maaş alabilir mi

   1. Mehmet Bey

    Kanunda yalık almayanlar için alabilir diyor …Buradaki Hukuki kaynak nedir ..

     1. merhaba.aynı durum bizim de başımıza geldi..annem babamdan aldığı dul maaşı var..siz aylık bağlanır demişsiniz ama aşağıda ki sorularda gelir tespiti yapılacak demişsiniz..açıkçası biraz kafa karıştırdı..

     2. Abim 2011 yılında vefat etti trafik kazasında annemin ve babamın suan bir gelirleri yok abim üzerinden maaş bağlamam mümkündür

   2. Annem 2017 de ölen oğlundan dolayı aldığı maaşı eşinden dul maaşı bağlanınca kesildi, ikisini veya yüksek olanı alabilirmi? saygılar

    1. Merhaba. Annem kısa bir süre önce vefat etti. Emekliydi ve iki erkek kardeş olduğumuz için bize herhangi bir maaş bağlanma durumu olmadığı için merak ediyorum anneanneme annemin emekli olmasindan dolayı bir maaş bağlanma durumu olur mu? Etraftan duyduğuma göre böyle bir durum varmış. Yardımcı olur musunuz lütfen?

     1. Yüzde 79 engelliyim enlgelliyim kocamın emekli maaşı var babamdan kalan maddi alabilirmiyim teşekkürler

     2. Merhaba
      SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

    2. Iyi günler 97 yaşlı nenem var emekli oğlu öldü nenem aylığını alabilir mi vede nekeadar verilir maas

     1. Merhaba
      Aşağıda belirtien şartları sağlaması durumunda başvuruda bulunabilir.
      İlk şart, aylık talep eden anne ya da babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından az olması şart.
      Ölen çocuğundan dolayı anne ya da babaya diğer çocuklardan kazanılan ge-lir ve aylıklar hariç herhangi bir gelir veya aylık bağlanmamış olmalıdır. Anne ve babadan birisi emekli aylığı alıyorsa diğeri belirttiğimiz şartları sağlıyorsa ölüm aylığı alabiliyor.
      Hak sahibi eş ya da çocuklardan artan hisse bulunması gerekiyor. Sigortalının çocuk sayısı ikiden az ise anne ve baba için artan bir hisse bulunuyor. Ancak 65 yaşın üstünde olan anne-babaya diğer şartları sağlamak şartıyla artan hisse şartı olmasa dahi aylık bağlanıyor. Bu durumda diğerlerinin hissesinde bir indirim yapılarak anne babaya maaş ödeniyor.

   3. Abim vefat etti.engelli maaşı alıyordu. Boşanmıştı ve bir çocuğu vardi.annem abim üzerinden maaş alabilirmi

   4. kayın biraderim malülen emekli olmak için müracaatı sırasında vefat etti kendisi bekardı. kayın validem buraradan maaş alabilirmi

    1. Merhaba
     Anne ve/veya babaya aylık bağlanabilmesi için birtakım kıstaslar mevcuttur. Ayrıca anne ve/veya babanın her türlü kazanç ve irattan elde etmiş oldukları gelirleri asgari ücretin net tutarından az olmak zorundadır. Yine anne ve/veya babaya ölen çocuklarından ölüm aylığı bağlanabilmesi için, diğer çocuklarından hak kazanılan gelir/aylıklar hariç olmak üzere, gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması da şarttır.
     Belirtilen şartların sağlanması durumunda maaş bağlanabilmektedir.

     1. Ölen ablamdan anneme maaş bağlandı.Annem 1045 tl maaş alıyor tam maaş oranı değil.ablam öldüğünde Babam emekli olmamıştı.şimdi babam emekli oldu 1500tl maaş alıyor.babama yine ölen ablamdan ablamdan maaş bağlanırmı?yada annemin maaşı yükselirmi?

     2. Merhaba
      Babanız ablanızdan maaş almaya devam etmesi için farklı sigorta kollarından olması gerekşyor. Örnek biri SSK diğeri Bağ-Kur gibi.Diğer yandan Anneniz babanızın aldığı maşın diğer kısmınıda alabilir.

  1. Babam vefat etti bu durumda eşi (üvey anne)ölüm aylığını almaya başladı fakat daha sonra imam nikahı ile evlendi ama helan babamdan kalan ölüm aylığını alıyo ve bunu devam ettirmek için resmî nikah kıymıyor bu durum çok zoruma gidiyo lütfen yardım edin ne yapabilirim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu