2020 Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

10.01.2020
6.278
A+
A-
2020 Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

2020 yılında ölüm aylığı yapılan %5.01 zam ile beraber en fazla 4.263 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ölüm aylığını almak isteyen kişilerin vefat eden sigortalı üzerinden hak sahibi olmaları gereklidir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan bir aylıktır. Ölüm aylığı; dul ve yetim maaşı olarak da bilinmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında şartları hazırlanmıştır.

Ölüm Aylığı Kimlere Bağlanır?

Vefat eden sigortalının geride kalan hak sahiplerine ölüm maaşı bağlanabilmektedir. Bu hak sahipleri ise şöyledir:

 • Ölen sigortalının resmi eşi ölüm maaşı alabilmektedir.
 • Ölen sigortalının çocukları ölüm aylığı alabilmektedir.
 • Anne ve babasına ölüm maaşı bağlanabilmektedir.

Ölüm Aylığı İle Beraber 3 Maaş Alabilmek Mümkün Müdür?

Ölüm maaşı alanların 3 maaşa kadar alabilmeleri mümkün olmaktadır. Hem dul maaşını hem yetim aylığını hem de kendi emekli maaşını aynı anda alabilmesi mümkündür. Ancak bu maaşların hepsinin farklı bir sigorta kolundan alınıyor olması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; 4A sigorta kolundan emekli olmuş ve emekli maaşı alan bir kadın olsun. 4B sigorta kolundan emekli olan eşinin vefat etmesi ile beraber eşi üzerinden dul aylığı alabilmektedir. Ayrıca 4C sigorta koluna mensup olan babasının da vefat etmesi durumunda; babası üzerinden yetim maaşı alabilmesi mümkün olmaktadır. Bu durumda toplamda 3 aylık alabilmektedir.

Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

Ölüm maaşına hak kazanma koşulları aşağıda verilmiştir:

 • Malullük, yaşlılık veya ölüm aylığı alacak olanların en 1.800 prim gününün ödenmiş olması gerekmektedir. 1.800 prim günü şartını sağlamayanlar ise aşağıdaki şartları sağlamalıdır.
 • 4/1-a sigortalılarının minimum 5 yıllık bir süre içerisinde borçlanma dönemleri hariç sigortalılıklarının olması ve toplamda da en az 900 gün prim gününe sahip olmaları gereklidir.
 • Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almaya hak kazanmış olan fakat işlemlerin yürütüldüğü sırada vefat eden sigortalıların hak sahiplerinin; vefat eden kişi üzerinden ölüm aylığı alabilme imkanları bulunmaktadır. Bunun için ise yazılı istekte bulunmaları gereklidir.

Çocuklara Ölüm Aylığı Bağlanması İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

7103 sayılı kanun ile beraber tanımlanan, çocukların ölen ebeveynleri üzerinden ölüm aylığı alabilme koşulları aşağıda açıklanmıştır:

 • 03.2018 tarihi ile beraber başvuru yapan ve 4/1-a kapsamında sigortalı olup vefat eden kişinin çocuklarının 18 yaşına kadar ölüm aylığı alabilme hakkı bulunmaktadır. Lise ve dengi okullarda öğrenim görenler için yaş sınırı 20’ye çıkmaktadır. Yükseköğretim kurumlarında eğitim görmeye devam edenlerde ise bu yaş 25’e çıkmaktadır.
 • Öğrenciliği devam eden çocukların aldıkları ölüm aylığında herhangi bir kesinti yapılmaz iken, sigortalı olarak işe başlayan çocukların eş zamanlı olarak devam eden bir öğrenciliklerinin olmaması durumunda; maaşları kesilmektedir.

Malul Çocukların Ölüm Aylığı Alabilmeleri İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Malul çocukların ölüm maaşı almaya devam edebilmesi için herhangi bir yaş, cinsiyet veya medeni durum şartı bulunmamaktadır. Çalışma güçlerinin %60’ını yitirdiklerine dair bir sağlık raporu almaları gerekmektedir. Ayrıca sağlamaları gereken şartlar da şu şekildedir:

 • Kanunda belirtilen kapsam dışında veya yabancı bir ülkenin mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayan malul çocukların aylıkları kesilmektedir.
 • Kendi sigortaları üzerinden maaş almaya başlamamış olmaları gereklidir.
 • Çalışma gücü kaybı %60’ın altına düşen malul çocukların aylıkları kesilmektedir.

Ölüm Aylığı Bağlanabilmesi İçin Anne ve Babaların Taşımaları Gereken Şartlar Nelerdir?

5510 sayılı kanun kapsamında, ölen sigortalının anne ve babası ölüm aylığı alabilmektedir. Bunun için sağlaması gereken koşullar ise aşağıda sıralanmıştır:

 • İçinde bulunulan zaman diliminin asgari ücretinin altında aylık alan anne ve babalara ölüm maaşı bağlanmaktadır.
 • Anne ve babanın diğer çocukları üzerinden bir gelirlerinin olması durumunda; ölen çocukları üzerinden ölüm aylığı alabilmeleri mümkün değildir. Bu yüzden gelirlerden birini tercih etmeleri gereklidir.
 • Anne ve babanın 65 yaşın altında olması durumunda; ölüm aylığından alacağı pay, vefat eden sigortalının eşi ve çocuğundan artan hisse kadardır.
 • 65 yaşın üzerindeki anne ve baba; ölen sigortalının eşinden ve çocuklarından hisse kalmasa dahi, ölüm aylığından payını alabilmektedir. Sadece şartları sağlamaları yeterli olmaktadır.

Ölüm Aylığının Kesildiği Durumlar Nelerdir?

Ölüm aylığının kesilme sebepleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Vefat eden eşinin üzerinden dul maaşı alan bir kadının başka biri ile evlenmesi durumunda; aldığı ölüm aylığı kesilmektedir.
 • Ebeveyni üzerinden ölüm aylığı alan erkek çocuklarının 18 yaşını doldurmaları ve öğrenim hayatlarına devam etmeleri durumunda da 25 yaşını doldurmaları halinde aylıkları kesilmektedir.
 • Ölüm aylığı alan çocukların eğer bir maluliyetleri var ise; aylıkları sadece maluliyetlerinin ortadan kalkması durumunda kesilmektedir.
 • Ölen ebeveyni üzerinden ölüm aylığı alan kız çocuğunun maaşının kesilebilmesi için evlenmesi veya sigortalı olarak bir işe başlaması gereklidir. Bu durumlardan herhangi birinin oluşmaması halinde ise; ömrü boyunca ölüm aylığı alabilmektedir.
 • Anne ve babanın 65 yaşın üstünde olmaması ve belirtilen şartların üzerinde bir gelirinin olması durumunda, ölüm maaşı kesilmektedir.

Ölüm Aylığı Hangi Durumda Geri Alınır?

Ölüm maaşının geri alınacağı durumlar; 5510 sayılı kanunun 96. maddesi ile açıklanmıştır. Hak sahiplerinin aldıkları ölüm aylığını fazla veya haksız yere alıyor olmasının tespit edilmesi halinde; kendisine yapılan yersiz ödemeler geri talep edilmektedir.

Ölüm Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ölüm maaşı başvurusunun Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüklerine yapılması gereklidir. Başvurular kuruma giderek veya posta yolu ile yapılabilmektedir. Başvurular şahsen yapılmalıdır. Ancak malul çocukların başvurularını vasileri yapabilmektedir. Bu vasilerin ise; vasi ilamına sahip olmaları istenmektedir. Başvuru yöntemleri aşağıda açıklanmıştır:

 • Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının Mithat Paşa Caddesi No:/ Sıhhiye/Ankara adresine sahip merkezine; tahsis ve talep belgesi ile beraber ölüm maaşı başvurusu yapılabilmektedir.
 • Bağlı bulunulan, yani sigorta dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüğü’ne tahsis talep ve taahhüt belgesi ile beraber başvuru yapılabilmektedir.

Ölüm Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ölüm aylığının pay edilme oranları aşağıdaki gibidir:

 • Çocuğu olan dul eşlere %50 oranında, çocuğu olmayanlara ise %75 oranında aylık bağlanmaktadır.
 • Dul eşin 2 çocuğunun olması durumunda; dul eşe %50, çocukların ise her birine %25 oranında maaş verilmektedir.
 • Çocuklara verilen ölüm maaşının oranı cinsiyet veya medeni durum fark etmeksizin eş olmaktadır.

Ölüm Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemi üzerinden ölüm maaşı sorgulaması yapılabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr adresi aracılığı ile ölüm aylığı sorgulaması yapabilmek mümkündür. Bunun için PTT’den 2 TL karşılığında alınmış olan e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile beraber e-devlet sistemine giriş yapılması gereklidir. Ardından e-hizmetler listesinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi başlığının da seçilmesi ile beraber açılan sayfadan gerekli sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Ölüm Aylığı Ne Kadardır?

Ölüm maaşı tutarı; en düşük 363 TL olurken, en yüksek 4.263 TL olmaktadır. Ölüm aylığının tutarı; kişinin payına düşen tutara ve ölen sigortalının maaşına göre değişiklik göstermektedir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

SGK İdari Para Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 407 YORUM
 1. Ahdjdkdkkdkd dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşında üniversite öğrencisiyim babam 2008 yılında vefat etti annemle ben dul be yetim maaşı alıyoruz. Daha sonra Dedem vefat ettiği için bana aylık bağlanır mı?

 2. Aysel hanım dedi ki:

  İyi günler, Babam emekli sandığından aylık alıyordu 2000 yılında vefat etti, annem ve ben babamdan aylık almaya başladık. Annem 22 kasım 2019 da vefat etti. Ocak ayında 3 aylık maaşımızı alacaktık. Ben 1 ocakta kensi aylığımı aldım ama annemin aylığı bana bağlanmamış, Acaba bir daha ki aylıktamı annemin maaşını bana bağlarlar yada annemin aylığı neden bana bağlanmamış olabilir. Teşekkürler.

 3. Gülsüm karakaya dedi ki:

  Benim kardeşim öldü sigortası verdi ben oglankarsesi kanser hastasıyım abimin sigortasını alabilirmiyim hiç güvencem yok bilgilendirirseniz sevinirim

 4. Metin dedi ki:

  Hocam iyi günler Babam vefat etti babamın emekli maaşını anneme geçti ama hangi banka olucak diyede yazdık daha yatmadı daha hangi banka onu nerden ögrene biliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Annenizin e-Devlet sisteminden kontrol edebilirsiniz.