2019 Torun Bakma Maaşı (Parası) Nasıl Alınır ?

25.11.2019
955
A+
A-
2019 Torun Bakma Maaşı (Parası) Nasıl Alınır ?

Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? Çalışan annelere destek olmak adına doğumdan sonra aile büyüklerinin de toruna bakarak az da olsa para kazanmaları adına ödenen paraya torun bakma parası denilmektedir. Fakat torun bakma maaşını almak için uyulması gereken bir takım şartları bulunmaktadır.

Bu şartların sağlanması durumunda da torun bakım maaşı bağlanmaktadır. Öncelik olarak da bakılacak olan çocuğun 0 – 3 yaş arasında olması gerekmektedir.

Torun bakacak olan aile büyüklerinin merak ettiği bir diğer konu da torun bakım maaşı için nereye başvuru yapılacak ve torun bakım maaşı nasıl alınacak olmaktadır. Torun bakım maaşını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gereken şartları taşımaları durumunda bağlanmaktadır. Torun bakım maaşı ilk olarak 2017 yılında başlatılmış, torun bakım maaşı da 425TL olarak bağlanmaktaydı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından torun bakım maaş tutarı ve kaç kişi imkandan faydalanabilecek gibi unsurlar her yıl güncellenerek tutar ve turun bakım maaş oranı değişim göstermektedir.

Torun bakım maaş projesi 2017 yılında uygulanmaya başlanmış ve aynı yıl içerisinde de istenilen şartları taşıyan vatandaşlara bu haktan faydalanmaları sağlanmış olmaktadır. Bu kapsamda 2017 yılında başlatılan projenin 2020 yılından itibaren istenilen şartları taşımaları halinde vatandaşlar başvurularını yapabileceklerdir.

Torun Bakma Maaşı İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Torun Bakma Maaşı İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Çalışan kadın istihdamını artırmak için her geçen gün çalışmalara bir yenisi daha eklenmektedir. Çalışan kadınların doğum yapmaları halinde iş hayatından kopmamaları için devlet torun bakma maaşı projesi ile kadınlarımızı destekleme çalışmalarına devam etmektedir. Annenin iş hayatına dönebilmesi ve aile büyüklerinin de çocuğa bakması için torun bakma maaşından faydalanmak için bir takım şartlar mevcut olmaktadır.

Bu şartları sağlamaları halinde çocuğa bakacak olan aile büyüklerine de torun bakım maaşı bağlanmaktadır.

Torun bakma maaşı almak için gereken şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • Bakılacak olan çocuğun 3 yaşından küçük olması,
 • C. Vatandaşı olmak,
 • Yerleşik bir ikametgah adresine sahip olmak,
 • Çocuk ve anne, babanın aynı evde oturuyor olması,
 • Çocuğa bakacak olan aile büyüğünün, bakılacak olan çocuk ile aynı şehirde oturması,
 • Doğum yapan kişinin 18 yaşından büyük olması,
 • Annenin en az ödenmiş 360 gün SGK’sının olması,
 • Annenin özel bir şirket personelinin olması,
 • Torun bakma süresi boyunca annenin bu işte çalışıyor olması,
 • Annenin gelirinin bakanlıkça belirlenen limitin altında olması,
 • Anneni işvereni ile arasında akrabalık olmaması.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.