2020 İş Kurmak İsteyen Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi Desteği

Ev kadınlarının iş kurmak istemesi durumunda verilecek destekler, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. Faizsiz olarak verilecek ev kadınlarına faizsiz kredi desteğinin tutarı 15.000 TL’dir. İş kurmak isteyen kadınlar bu miktarla dükkan açabilir, girişimde bulunabilir ya da üretime başlayabilir.

Bu faizsiz kredi için 2 yıl süre ile ödeme alınmamaktadır. Ödemeleri 24 ay sonra başlayan kredi, sıfır faizle geri ödenir. Kredinin başvuruları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne başvuru yapılmalıdır.

Ev Kadınlarına Faizsiz Kredinin Ödeme Planı ve Özellikleri

Ev kadınlarına verilen kredinin özellikleri, faizsiz bir şekilde verilmesidir. 15.000 TL tutarındaki kredi için ev kadınlarından hiçbir faiz, masraf ya da komisyon ücreti alınmamaktadır. İş kurmak isteyen ev kadınlarının başvuru ile alınan kredi, toplamda 8 yılda geri ödenmektedir.

Çok küçük parçalar halinde geri ödenen miktar ile kadınların kurdukları işte maddi sıkıntıya girmemeleri hedeflenmektedir. İlk 24 ayda bu nedenle herhangi bir taksit ödemesi yapılmamaktadır. Bu krediyi almak için proje geliştirmeniz ve proje sunumu yapmanız gerekmektedir.

Alınan kredi, alınmasından 24 ay sonra, eşit taksitli geri ödemeler şeklinde ödenmektedir. Bu kapsamda kredi, 2 yıl ötelemeden sonra herhangi bir taksit ertelemesine imkan vermemektedir. Ayrıca girişimcinin krediyi başka bir şekilde taksitlendirmesi de mümkün olmamaktadır. Eğer başta verilen 2 yıllık ertelemeyi kabul ederseniz, ödeme planı üzerinde başka herhangi bir değişiklik yapamazsınız.

Kredi için yapacağınız başvurular, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından incelenmektedir. Bu kapsamda verilecek desteklere uygunluk ve proje değerlendirmesi, dernek tarafından yapılmaktadır. Bu başvurunun ardından kişiler, projelerini sunmak zorundadır.

Projenin ayrıntılarında kişinin bu proje hakkında bilgili olup olmadığına ve açılacak işletmenin devam edip edemeyeceğine dikkat edilmektedir. Bu sayede verilecek desteğin gerekli olup olmadığı yönünde de karar verilecektir.

Kırsal Bölgeler İçin Ev Kadınlarına Faizsiz Kredi

Kırsal bölgedeki ev kadınlarının işletme kurması için faizsiz kredi, genellikle tarım ve hayvancılık alanında verilmektedir: Meyve bahçesi projesi adı ile de anılan bu projede kırsal bölgelerdeki kadınların da girişimcilikte bulunabilmeleri hedeflenmektedir. Meyve bahçesi projesine dahil olan kadınlar için, diğer bölgelerde işletme sahibi olan kadınlara göre farklı avantajlar sağlanmaktadır.

Örneğin kırsal bölgede yapılan bu projede kadınlardan kredilerini 8 yılda değil, 11 yılda ödemeleri istenmektedir. Toplamda 132 ay vade yapılan krediler, ilk 5 yıl ödeme yapmayacaktır. Yani aslen ödeme süresi değil, ödeme yapılmadan geçen ara dönem uzatılmıştır.

Tarımda hasat alma sürelerinin uzun olması, meyve bahçesinden verim alma durumu gibi değişkenler nedeniyle bu karara varılmıştır. Girişimciler, destek aldıktan sonraki 5 yılda ödeme yapmayacak, sonraki 72 ayda borçlarını ödeyecektir. Eğer girişimci tüm ödemelerini düzenli bir şekilde yaparsa, son 1 yılda yapılması gereken ödeme hibe edilecektir.

Son 1 yılın hibesini alabilmek için şart ise, açılacak tarım işletmesinde en az 2 kadın çalıştırmaktır. İşletmesinde en az 2 kadın çalıştıran ve kredi ödemelerini aksatmayan kişilere, son 1 yılda ödemeleri gereken tutar hibe edilecektir.

Kırsal Bölgeler İçin Destek Alma Şartları

Kırsal bölgelerde yaşayan ev hanımlarının destekten yararlanma koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ev hanımının herhangi bir sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
  • Ev hanımı, yarı zamanlı dahi olsa esnaflık yapmamalıdır.
  • Herhangi bir gelir ya da maaş olmamalıdır. Gelir kaynaklarına kira gelirleri de dahildir.
  • Ev hanımı, banka kredileri kullanmamış olmalıdır.
  • Meyve bahçesi projesi için kurulum ve bakım hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
  • Herhangi bir devlet destekli kredi ya da hibeden faydalanmamış olması gerekmektedir.

Bu şartların sağlanması, ev kadınlarına faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak için yeterlidir. Kredi sicili bozuk olsa dahi senetsiz kredi seçeneği ile kredi alınabilmesi mümkün olacaktır.

Ev Kadınlarına 50.000 TL Tutarında Faizsiz Kredi

50.000 TL tutarında kredinin ev kadınlarına verilmesi, KOSGEB ile bağlantılı olarak yapılmaktadır. KOSGEB girişimcilik kredi ve hibeleri kapsamında, kadın girişimcilere bu miktarlar verilmektedir. Ancak KOSGEB bağlantısını sağlamak için bazı şartlar ortaya atılmaktadır. Buna göre kadınların özellikle esnaflık alanında faaliyet göstermesi gerekmektedir.

Ev kadınlarının kobi olarak görev alması için KOSGEB e- kobi sisteminde kayıtlarının olması ve beyanname işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Ev Kadınlarına Faizsiz Kredileri KOSGEB İle Almak

KOSGEB bağlantılı olarak kadınlara verilen kredilerden yararlanmak için KOSGEB şartlarının da taşınması gerekmektedir. Hem ev kadınlarına verilen faizsiz devlet destekli kredilerden yararlanma şartlarını, hem de KOSGEB’in kendi şartlarını taşımanız gerekmektedir.

Belirtilen kredi ve desteklerden yararlanmak için yapılması gereken, öncelikle KOSGEB kurslarına başvuru yapmak olmalıdır. KOSGEB kursu almayan hiçbir girişimci, KOSGEB’in sağladığı imkanlardan yararlanamaz. Katılımcıların bu kurslara katılabilmeleri için akıllarında bir iş fikrinin oluşması gerekmektedir. bu iş fikri imalat ya da satış amaçlı bir dükkan açmak şeklinde olabilir.

Kişiler, bu iş fikrini  kurs süresince detaylandırmalı ve proje haline getirmelidir. Kurs imkanından yararlanırken kadınların, bu kursu başarı belgesi ile bitirmesi gerekir. Devamsızlık yapmadan derslere katılarak bu belgelerin alımı mümkündür.

Kurs sonunda, kursun başında planlanan iş fikrinin daha detaylı hale getirilmesi sağlanır. Proje haline getirile iş fikri, bu sayede KOSGEB üyelerine sunulur. İş fikrinin desteklenebileceğine karar verilmesi durumunda hibe ve faizsiz kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Desteği İle Kadınlar Ne Zaman İş Yeri Açabilir?

KOSGEB hibe ve kredisi ile işyeri açma zamanı, kadınların ön onay aldıkları zamandır. Projeye dair sunumunuzu yapmanız halinde projeniz değerlendirmeye alınır. KOSGEB kurslarında sağladığınız başarılar da göz önünde tutularak projeniz hakkında değerlendirme yapılır.

Değerlendirme sonucu ön onay şeklinde size bildirilir. Ön onay beklemeden iş yerinizi kurmaya başlamanız halinde, olası bir ret ile karşılaşırsanız, daha zor bir duruma düşebilirsiniz.

İşyeri açma aşamasında tüm harcamaların faturalandırılması ile KOSGEB ödemesinin direkt olarak borçlu olunan firmaya yapılması da söz konusu olmaktadır. Bu nedenle ön onaydan sonra her harcamanızı faturalandırmanız gerekmektedir. ancak ön onay gelmezse, projenizin reddedilmiş olma ihtimali daha yüksektir.

KOSGEB Projemi Reddederse Ne Olur?

KOSGEB proje reddi durumunda kişilerin yeniden, başka bir proje ile katılım sağlaması mümkündür. Ancak aynı proje ile tekrar başvurmanız yasaktır. Aynı projeyi detaylandırarak ya da tamamen değiştirerek tekrar başvurma hakkınız bulunmaktadır. Bu şekilde 3 defa başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır. 3 defa başvurduğunuzda, her defasında reddedilmeniz halinde 4. Başvurunuz işleme alınmaz.

Mikro Krediler İle İş Yeri Açmak

İş kurmak için mikro kredi almak, kadınlara kredi veren bankaların varlığı nedeniyle mümkün olmaktadır. bazı bankalarda sadece kadın girişimcilere özel kredi imkanları sunulmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan alınacak destekler ve bankaların iş birliği yapması sonucunda ev kadınlarına faizsiz kredinin yanı sıra, kredi ödemelerinde öteleme, gecikme durumunda da faiz kullanmama gibi kolaylıklar sağlanmaktadır.

Banka kredilerinde meblağlar, kadın girişimcilere daha yüksek çıkmaktadır. Ayrıca bankalardan alınacak mikro kredilerde kadın girişimcilere daha düşük faiz imkanı sunulmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alana Kredi Veren Bankalar

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim? Şartları Nelerdir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu