2019 PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

08.10.2019
104
A+
A-
2019 PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır ?

PTT,kısaltması ile bildiğimiz ancak açılımı ‘posta telfgraf teşkilatı‘ olan, bizlere hergün yeni imkanlarlar sağlayan bir hizmet aracısıdır. Şimdiler de yeni çıkan yasalarla beraber herkesin gözü kulağı emeklilik haberleri ve çıkacak olan yeni yasannın kabulünde. Buna karşılık PTT ‘den de vatandaşın yüzünü güldürecek bir haber geldi. Artık bankalarında kredi faiz oranlarını düşürmesinin ardından, gerçekleşen yatırımlarla beraber büyüyen PTT bankalar ile kendi bünyesince yaptığı anlaşma sonucu vatandaşlara kredi imkanı sunacak. Bu kredi olanağı PTT’den emekli olacak kişiler için geçerli olup bazı kriterler doğrultusunda verilmektedir.

Ptt, genel olarak baktığımızda sunduğu imkanlar doğrultusunda diğer rakip bankalardan bir adım öne geçmektedir.Emeklilik içinde gerekli şartlar sağlandığı takdirde PTT ‘den alacakları kredinin ayrıcalıkları da devam etmektedir; En uygun kredi faiz oranı sunanlar arasına giren PTT, bankalarında kredi faiz oranlarını düşürmekte olduğu şu günlerde kredi çekecek olan kişilere farklı avantajlar sağlamaktadır.

Bunların başında ise ; öncelikle PTT’den maaş alan emeklilere oldukça kolaylık sağlarken, anlaşma yaptığı bankalar arasından da kriterlere ve çekilecek kredinin meblasına göre planlama sağlayıp en uygun faizi sunan ve krediyi veren banka aracılığı ile ödeme yapıyıor.

PTT Emekli Kredisi Nedir?

Öncelikle başlıktan da anlaşılacağı üzere emekli kredisi ancak emekli maaşını PTT’den almakta olan müşteriler için uygunluk göstermektedir. Bu anlamda temel amaç, maddi durumu yetersiz kalan ya da acil nakit ihtiyacı olan ve kredi çekmek isteyen maaş sahibi kişilere kolaylık sağlamaktır. PTT bu anlamda bir aracı kurum görevi görmektedir.Maaş müşterisi olan kredi kullanmak isteyen şartlara uygun kişiler için gerekli araştırmaları yaparak, ihtiyaç durumuna göre düzenlenmiş faiz ve ödeme koşulları bulunan bankalar ile anlaşarak PTT üzerinden işlem gerçekleştirilir. Bu işlem için her banka ile görüşme sağlanmaz, yalnızca anlaşmalı olduğu özel bankalar arasından seçilir.

Kredi kullanmak isteyen kişinin PTT’den emekli maaşı çekiyor olması şartının temel sebebi ise ‘teminat bedeli’dir. Banka ve PTT kendini güvence altına almak ister. Bu sebeple de kredi kullanmak isteyen maaş müşterisinin, mevcutta aldığı emekli maaşını teminat olarak gösterir ve bu kredi almasını oldukça kolaylaştıran bir nedendir. Ayrıca emekli maaşını teminnat gösteren müşteriler için kredi tutarlarıda değişkenlik göstermektedir. Normal şartlarda herhangi bir banka düşük miktardaki krediler için bile oldukça fazla gereklilik istese ve buna rağmen olumsuz sonuçlandırsa da, PTT tam aksine emekli maaşı bulunan müşterilerine 60.000 TL veya 100.000 TL gibi günümüz şartlarına göre oldukça yüksek olan rakamları gözü kapalı kullandırmaktadır. Uygun faiz oranlarıyla tüketici kredisinin başvurusu ve temini bu anlamda oldukça kolay sağlanmaktadır.

PTT Emekli Kredisinden Kimler Faydalanabilir ?

PTT emekli kredisinden yararlanabilmek için kişinin öncelikle maaşını PTT’den alıyor olması gerekir. Bu altın kural sağlandıktan sonra ile süreç ve istenilen belgeler şöyle devam etmektedir; Emekli kredisi kullanacak kişinin 80 yaşını geçmemiş olması tercih edilir. Bunun sebebi ise, farklı yanıltmalar ile kişinin yerine krediyi başkasının kullanmasını engellemektir. Ayrıca başka bankada limit aşımı bulanan farklı bir tüketici kredisinin de olmaması gerekir. Kullanılacak olan kredi her ne kadar PTT tarafından sağlanmış olsa da bir banka kredisi kapsamındadır ve bu sebeple kullanacak olan emekli maaşı sahibi kimsenin kredi notuna bakılır. Buna karşın fazla bir kredi notu beklenmese kişinin ödemelerinin düzenli olup olmamasına ve gecikmelerine bakılarak sicilinin temiz olması tercih sebebidir. Emekli maaşı teminat olarak gösterilen kredi kullanacak kişinin , kredi vadesi bitene kadar maaşını yalnızca PTT’ den alacak olmasıda bir diğer şarttır ve bunun için kişiden taahüt alınır. Herhangi bir durumda eğer kredi kullanan emekli maaşlı kimse , farklı bir banka ile anlaşarak maaşını oraya taşırsa PTT de açık bulunan kredisi sebebiyle bu taahütnamesi öne sürülerek anlaşmanın feshi sağlanır.

PTT Emekli Kredisi Başvurusu Nereye Yapılır ?

PTT emekli kredisinden yararlanmak isteyen kişiler herhangi bir PTT şubesine giderek, kredi başvuru işlemlerini bizzat kendileri müraacat ederek sağlayabilirler. Ayrıca emekli maaşlarını PTT ‘den alan müşteriler, gerekli kredi kriterlerini karşıladıkları takdirde PTT’nin anlaşmalı olduğu en uygun kredi faiz oranını sağlayan banka ile birebir görüşme sağlayabilir ve başvurularını yetkili personel ile birlikte gerçekleştirebilirler. Ancak kısıtlı vaktim var ama kredi kullanmaya da ihtiyacım var diyorsanız, yukarıda belirtmiş olduğumuz başvuru koşullarınınn dışında, PTT’nin sunmuş olduğu imkanlar dahilinde anlaşmalı olduğu bankaların internet adresleri üzerinden gerekli forumları eksiksiz ve doğru şekilde doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsinz.

PTT Emekli Kredisi Veren Bankalar

PTT’den maaşını alan müşteri statüsündeki emekli kredisi kullanmak isteyen kişiler aşağıda belirtilen bankalara bizzat giderek ve PTT’den aldıklarına dair belgeleri sunarak birebir görüşebilir ve direkt başvuru sağlayarak kredi kullanma olanağı sağlayabilirler.

Ancak ben işimi sağlama alayım, maaşımı zaten PTT’den alıyorum ne gerek var başka banka ile muhatap olup derdimi anlatacağım diyen kişiler ise; PTT işyerlerine giderek , orada mevcut bulunan banka başvuru formlarından isteyerek gerekli kredi başvurularını yapabilirler. PTT tarafından sağlanan başvurularda ise sizden istenen evrak sayısı oldukça az olup, prosedürler en aza indirilmiş durumdadır. İlk olarak bilinmelidir ki PTT’den emekli maaşı olan kişiden gelir beyanı istenmez.

Zira zaten emekli maaşı PTT’den alındığı için tüm gelir bilgilerini mevcutta bulunmaktadır. Ayrıca sicil yetersizliği vb sebeplerden ötürü diğer bankalar farklı ipotek ve teminat istese bile PTT bunu yapmaz. Yalnızca almış olduğunuz emekli maaşını teminat bedeli olarak gösterir.

PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar ise;

  • Vakıfbank
  • TEB
  • Denizbank
  • Fibabank
  • Aktifbank
  • ING
  • Şekerbank ‘dır.

PTT Emekli Kredisi Tutarı Ne Kadar?

PTT aracılığı emekli kredisi başvurusunda bulunacak kişiler için kredi tutarı değişkenlik göstermektedir. Tercih edilen bankanın prosedürlerine bağlı bir durum söz konusudur. Genel olarak PTT’nin anlaşmalı olduğu bankaların kullandırdığı kredi tutarları ise şöyledir ;

  • Fibabank için ; 50.000TL’ ye kadar olan kredilerde 60 ay vade imkanı ile PTT emekli kredisi verilmesi mümkün.
  • Aktifbank için ; 60.000TL ‘ye kadar olan kredilerde 60 ay vade iimkanı ile PTT emekli kredisi verilmesi mümkün.
  • Denizbank için ; 40.000 TL ‘ye kadar olan kredilerde 60 ay vade imkanı ile PTT emekli kredisi verilmesi mümkün.

Yukarıda verilen banka kredi ve vade tutarları ortalama verilerdir.Kişisel olarak şart ve ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterirken,ödeme planıda bu hususta oldukça önemli bir etkendir.

Emekli Maaşınız Neden Düşer?

Sağlık Raporu ile Emeklilik Mümkün mü?

Emekliye Düşük Faizli Kredi Verilecek mi?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.