KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim? Şartları Nelerdir?

01.10.2019
997
A+
A-
KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim? Şartları Nelerdir?

Kosgeb faizsiz kredi şartlarına geçmeden önce Kosgeb’in açılımını paylaşalım. KOSGEB: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ nın birleşmesiyle oluşan bir isim haline gelmiştir. Ülkemizde birçok iş sahibi, girişimci ve esnaf bulunmakta ancak bu vatandaşlarımız kimi zaman düşük sermaye kimi zaman da miras vs yoluyla girişimde bulunduklarından uzun vadede başarı oldukça zayıf bir yüzdeye sahip.

Devletimizde bu gibi girişimcilere yönelik kendi içerisinde bir kurum oluşturdu.Amaç ülke de yerli üretimi hızlandırmak ve ithalat/ ihracaatta adımızı farklı ülkelerde de gündeme taşımaktır.Bu sebeple de Bilim Sanayi Bakanlığına bağlı olan bu kamu kuruluşu girişimcilere destekte bulunmaktadır.

KOSGEB’den Nasıl Faydalanabilirim ?

Kosgeb kendi içerisinde 14 farklı iş dalına ait programdan oluşmaktadır.Bu sebeple her alanın kendine ait ödeneği ve şartları mevcuttur.Ayrıca Kosgeb önceleri açılmış olan iş yerlerine de kursa kayıt ve devam halinde ödenek çıkartırken şimdilerde şartlar biraz değişti. Bunun sebebi ise vatandaşların çeşitli faturalandırma ya da iş yerinin uygunluk durumu olarak gösterilmektedir. İşletmelerin sınıflandırıldığı bu gruba Kosgeb kendi içerisinde NACE adını vermektedir.Nace kodu ile girişimcilerin kendilerine uygun olan programa başvurusu alınmaktadır.

Ayrıca Kosgeb’den faydalanırken dikkate alınması gereken en önemli unsurlardan birisi de ödeneğin çıktığı alandır.Bu alan yüksek oranla ÜRETİM’ dir.Üretim alanında  güçlü projeleriyle Kosgeb’ e başvuranların kabulu oldukça fazladır.

KOSGEB’e Başvurmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kosgeb kendi içerisinde oldukça geniş bir kitleye hitap ettiğinden ve gelen taleplerin yoğunluğundan dolayı bazı şartlar ön görmüştür.

İşte o şartlar !

 • Kosgeb alacak olan girişimcinin vergi borcu olmayacak.
 • SGK borcu gözüken işletmenin başvurusu onaylanmaycak.
 • Kosgeb tarafından kurs ile verilen sertifika zorunluluğu.
 • Girişimci tarafından sunulan proje onaylanmış olacak.
 • İşletmelerin vergi kaydı ve E-kobi kaydı zorunludur.
 • Yapılan başvuru İş kodu olan NACE kodları arasında olacak.

KOSGEB Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kosgeb kamu kuruşu, girişimcileri madur etmemek adına değişikliğe uğrayan bazı belgeleri ve şartları web sitesinde yayınladı.Bu şartlara ve başvuru formlarına www.kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden detaylı dökümanları ile birlikte ulaşılması mümkün.

Bu şartların en önemlilerin altını çizmemiz hususunda işte güncel detayları;

Artık Kosgeb merkezlerine gidilmesine gerek kalmadan yalnızca www.kosgeb.gov.tr internet adresi üzerinden Kosgeb desteklerinden yararlanmak isteyen kobilerin Kosgeb veri tabanında yer alabilmek adına işletme kayıtlarını başvurusu söz konusu.

düzenlenmesi ve kredi desteği için yapılan başvurularda zaman kaybının önüne geçilmesi planlanmıştır.İşletmelerin işletme kayıtlarını Kosgeb müdürlüklerine yaptırırkenki zaman kaybı ve kuyrukların engellenmesi de ayrıca bi iyileştirme olmuştur.

Girişimci, esnaf ve işyeri sahiplerinin aynı anda maximum 3 destek programından yararlanması şartıda kaldırıldı.

Bu düzenleme ile işletmelerin evrak teslimi olmaksızın online sistem üzerinden işlem kayd, başvuru ve takibinin de önü açılmış oldu.

Kosgeb Hibe Ne Demek ?

Kosgeb devlete bağlı bir kuruluş olarak ön gördüğü düşünce sistemi üzerinden bakacak olursak; yenilenen ve gelişen teknolojide bu hususta girişimcilerin yaptığı ya da düşünüp hayata geçirmek istediği fikirler kapsamında devlet tarafından giderlerinin karşılanması amacıyla yapılan yardıma HİBE denmiştir.Kosgeb Hibe girişimcilerine fikirleri ile ilgili olarak kendi bünyesinde barındırdığı programlardan uygun olanına göre UGE ( uygulamalı girişimcilik eğitimi) platformuna katılım belgesini de temin ettikten sonra yaptıkları harcamaların tümünden ziyade bir kısmının karşılandığı sisteme hibe denmektedir.

Kobi Destek Ne Anlama Gelir ?

Kobi destek kısmı serbest girişimcilerin yanı sıra meslek odasına kayıtlı bir işletmeye sahip olanların yapacakları ilk iş Kosgeb resmi internet sitesi olan www.kosgeb.gov.tr adresinden sisteme kayıt yaptırmalarıdır.Hibe talebinde bulunmak isteyen meslek odasına kayıtlı girişimcilerin bu sistemde kaydının bulunması zorunludur.Sistem üzerinde bulunan kayıt formu doldurularak bir sonraki aşamaya geçiş yapabilirsiniz.

 • Bu aşamada artık iyi bir iş planınızın olması kilit noktadır.Ne kadar yenilikçi ve farklı bir iş planıyla giderseniz şansınız o kadar yüksek demektir.
 • Kobi destek genellikle yeni bir ürün üretilmesi ya da mevcutta bulunan ürünlerin geliştirilmesi amacıyla verilmektedir.
 • Hibe için başvuruda bulunduktan sonra Kosgeb destek merkezi tarafından 72 saatlik bir uygulamalı eğitim kursuna katılmanız zorunludur.Zira bu kurs bitiminde verilecek olan sertifika olmadan asla krediniz onaylanmaz.
 • Ayrıca bir diğer husus ise; işte ben kaydımı yaptım, kursada gittim, e sertifikamda var diye düşünüp kurumun harcamalarınıza dair faturalandırılmış olan tutarı avcunuza sayacağını sanıyorsanız üzgünüm , yanılıyorsunuz.
 • Kurum artık bu işlemlerin tümü için ‘ ön onay ‘ dediği bir sistemde ilerliyor.Tüm şartları eksiksiz olarak yerine getiren kobi girişimciler için, kurum tarafından yetki ve yönlendirilme ile gelen kişiler tarafından iş planınız değerlendirilmeye alınıyor.
 • Evraklarınızda herhangi bir eksik, kusur vs görülmesi doğrultusunda ise size 15 günlük bir  düzeltme süresi veriliyor.
 • Ayrıca kurum size destek kredinizi sağlarken harcadığınızın KDV oranlarını karşılamamaktadır.Eğer siz 18.000 lik bir harcama gerçekleştirmişseniz ve bunun 3.000 tl si KDV ise kurum ancak bunun 15.000 tl olan KDV ‘ siz tutarını karşılar.Mevcut KDV oranını siz kendiniz karşılarsınız.

SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar ?

Zorunlu BES Kesinti Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2019 Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.