SGK’dan Yüksek Emekli Maaşı Almanın Koşulları Belli Oldu!

Çalışma hayatlarına devam edenlerin emeklilik ile ilgili olarak merak ettikleri iki konu bulunuyor. Milyonlarca çalışanın aklını kurcalayan bu konulardan ilki ne zaman emekli olacakları ile ilgiliyken ikincisi ise emekli olduklarında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ne kadar emekli maaşı alacakları ile ilgili olduğu görülüyor. Bu sorulardan ilki çalışanın işe giriş tarihi, sigortalılık süresi ve yaşı ile belirleniyor. Ancak ikincisi olan SGK‘dan alınacak emekli maaşı tutarını yükseltmek çalışanların elinde. Emekliliğinde yüksek maaş almak isteyenlerin merak ettiği koşullar hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Çalışma hayatına devam ederken muvazzaf askerlik görevini yerine getiren erkeklerin SGK’ya borçlanma hakkı bulunuyor. bunun yanı sıra doğum yapan çalışan kadın ile yurt dışında bulunan sigortalılar için de borçlanma söz konusu olabiliyor. Fakat uzmanlar borçlanma yapacak çalışanlara bu konuda dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Eğer 2020 yılından önceki bir süreyi borçlanma imkanı bulunuyorsa çalışanların bu avantajı mutlaka değerlendirmeleri gerektiği belirtiliyor. Hatta bütçenin uygun olması durumunda çalışanlara tavan tutar üzerinden borçlanma yapmaları konusunda ciddi uyarılarda bulunuluyor. Bu sayede borçlanma yapanların emekli olduklarında aldıkları maaş tutarlarında yüzde 70’ kadar artış olması mümkün olabiliyor.

Emekli Maaşını Artırmada Çalışılan Yıllara Dikkat

Emekli maaşı aylığının hesaplanmasında ilk etapta 2000 yılından önceki kayıtlı çalışmalar göz önünde bulunduruluyor. Bu döneme ait çalışmalar dikkate alınırken sigortalıların sadece SGK’ya ödediği prim ve kazançlarına değil aynı zamanda yaşına da bakılıyor. Yaş unsuru da emekli maaşı hesaplanmasında etkili oluyor. Sigorta kanunlarına göre kadınlar için 50, erkekler için 55 yaştan sonra çalışmaya devam edilen her bir yıl için emekli aylığı yüzde 1 oranında artırılıyor. Kadınlar 55 yaşında emekli olurken, aylığı yüzde 5 daha yüksek bağlanıyor. Eğer 60 yaşını doldurursa bu artış yüzde 10’a kadar çıkabiliyor.

SSK’lı veya Bağkur’lu olmanız fark etmeksizin son üç buçuk yılda Sosyal Güvenlik Kurumu’na tavan tutar üzerinden yani 22 bin 72 TL’den kazanç bildirirseniz, (geçmişi hep asgari ücret yatmış olsa da) tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli maaşında 15 – 20 TL artış yaşanması mümkün olabiliyor. Bu kapsamda kuruma 3.5 yıl içinde tavandan kazanç bildirenlerin maaşlarında totalde 700 – 800 TL’lik bir artış yaşanması mümkün olabiliyor.

Hizmet Tespit Davası Kurtarıcı Olabilir

Çalıştığınız iş yerinizde sigortanız yapılmadıysa, geç yapıldıysa ya da kazancınız gerçek maaşınız üzerinden SGK’ya bildirilmediyse hizmet tespit davası açma hakkınız bulunuyor. Bu doğrultuda haksızlığa uğrayan işçilerin mağduriyetleri sadece çalışma dönemleriyle sınırlı olmuyor. Sigortası geç yatan veya eksik yatan çalışanlar emekli olduklarında daha düşük aylık alıyor.

Ek işte çalışanların da neredeyse tamamında ikinci iş için sigorta olmadığı biliniyor. İkinci sigortanın genellikle yararsız olduğu düşünüyor. Fakat ek iş kapsamında SGK’ya ödenen sigorta primi, kurumdaki bildirilen listede matrahı artırdığı için bu çalışanın emekli aylığı da doğal olarak yükselmiş oluyor.

Emekli maaş tutarını belirleyen en önemli unsurun sigortalı çalışanın aylık kazancı olduğu biliniyor. Bu yüzden emekliliğinde yüksek tutarlardan maaş almak isteyen sigortalı çalışanların gerçek maaşlarının bordroda olmasına özen göstermeleri tavsiye ediliyor. Bilindiği üzere uygulamada pek çok işveren çalışanlarının sigortasını gerçek ücretleri üzerinden değil de asgari ücret üzerinden gösteriyor. Çalışanların bu duruma razı olmamaları tavsiye ediliyor. Ayrıca sigortalı çalışan olarak düzenli nakit ödemeleriniz bulunuyorsa bunların da SGK’ya bildirilen brüt kazanca eklenmesini sağlamanız tavsiye ediliyor.

SGK SSK Rapor Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Ölüm Aylığı (Maaşı) Ne Kadar, Kimlere Bağlanır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. SSK emeklisi olacağım babam bağkur emeklisi onun maaşını alıyorum .emekli olduktan sonrada almaya devam edecekmiyim ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu