İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

01.03.2018
64
A+
A-
İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

5510 Sayılı SGK Kanununa göre iş kazası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz..İş kazası adından da anlaşılacağı üzere işyerinde ya da işyeri sınırlarında meydana gelen olaydır. 

İş kazası nedir ?

5510 Sayılı Kanuna göre çalışanın işyerinde bulunduğu sırada ve yürütülmekte olan iş nedeniyle meydana gelen olay sgk iş kazası  olarak tanımlanmaktadır. Eğer kişi bağkurlu ise yaptığı işten dolayı kaynaklanan olay da sgk iş kazasi olarak sayılmaktadır. Kendi adına çalışan marangozun işyerinde dolap yapımı sırasında parmağını kesmesi gibi..

Kanuna göre bir olayın sgk işkazası  sayılabilmesi için gerekli olan durumlar daha doğrusu iş kazaları nelerdir, hangi durumlar iş kazaları sayılır?

 • İşyerinde ve işyerine bağlı sınırlar içerisinde gerçekleşmiş olması
 • Yapılmakta olan işten dolayı kaynaklanmış olması,
 • İşveren tarafından görevlendirme ile gönderilen çalışanın asıl işi yapmaksızın geçen sürede meydana gelen olay,
 • Annenin emzirme izninin kullandığı esnada meydana gelen olay,
 • İşveren tarafından sağlanan araçla, servisle işe gidiş-geliş esnasında meydana gelen olay iş kazasi  sayılır.

Sgk işkazasi  hakkından hangi çalışanlar yararlanır?

İş kazası sigortasına tabi olan çalışanlar şunlardır;

 • 4a yani ssk kapsamında çalışanlar,
 • 4b yani bağkur kapsamındakiler,
 • Ek 5 tarım sigortası kapsamında isteğe bağlı prim ödeyenler,
 • Tutuklu ve hükümlüler,
 • Mesleki eğitim merkezinde eğitim gören aday çıraklar, meslek liselerinde öğrenim gören öğrencilerden staja tabi tutulanlar, üniversitede okurken staja tabi tutulan öğrenciler,
 • Vazife malulluğu aylığı bağlanıp 4a ssk kapsamında çalışanlar ya da 4/b bağkur kapsamında prim ödeyenler,
 • İŞKUR kursiyerleri.
 • İntörn öğrenciler

İş Kazasi Bildirimi Nasıl Yapılır, Bildirim Süresi Nedir?

iş kazası girişini diğer ismi ile sgk iş kazası bildirimini,  iş kazası oluş tarihinden sonraki 3 iş günü içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda ya da manuel ortamda yapmanız gerekmektedir.

Eğer çalışan işverenin kontrolü dışında olan bir yerde ssk iş kazası geçirdiyse ve işveren bu durumu geç öğrendiyse sgk iş kazasi bildirimi  işverenin öğrendiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde yapılmalıdır.

iş kaza bildirimi süresini hesaplarken sadece iş günlerini hesaba dahil etmeniz gerekir. İş kazası bildirimi sgk’ya yapılacağı süre hesabında tatil günleri dikkate alınmaz.  Cumartesi, pazar ve resmi tatil günleri ile bayram günleri iş kazası bildirim süresinden düşmez.

İş kazası girişini belirlenen süre içerisinde elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekir. Tabi elektronik ortamda sadece SGK Ebildirge şifresi sahibi olan ve 4a ssk kapsamında sigortalı çalıştıran işverenler iş kazasi bildirim girişi yapabilir. Diğer sigortalıların ve bağkurluların İş Kazası ve Meslek Hastalığı Bildirim Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapması gerekir.

İş kazası bildirim süresi 2018

Yukarıda da belirttiğimiz üzere iş kazası bildirim süresi iş kazasının oluş tarihinden itibaren 3 iş günüdür.

Sistem iş kazasi girişinde kayıt işlemi başarısız uyarısı veriyorsa ne yapılmalıdır?

İşkazası bildirimi  formunu doldurdunuz. Kaydet tuşuna bastınız. Ama kayıt başarısız hatası aldınız. Bunun bir kaç sebebi olabilir;

 • Eğer çalışan işyerinde yeni işe girdiyse ve henüz aylık prim ve hizmet belgesi gönderilmediyse sistem bu kişiyi işyerinde çalışan olarak görmez ve kaydı tamamlamaz. Bunun için çalışan adına aylık prim ve hizmet belgesi göndermeniz ya da sigortalı hesap fişi girmeniz gerekir. Bu durumda problem çözülür.
 • İş kazası sgk bildirimi yaparken bilgilerden birini eksik girmiş olabilirsiniz. Bu durumda girdiğiniz bilgileri gözden geçirmeniz gerekir.
 • SGK sisteminden kaynaklanan bir problem olabilir. Bu durumda süresi içerisinde tekrar denemeniz gerekir.

Yukarıdakileri yapmış olmanıza rağmen hala kayıt yapamadıysanız bu durumda işkazasi bildirimini manuel yapmaktan başka çareniz kalmıyor. Aksi takdirde işlem cezalı olur ve geç sgk kaza bildiriminden dolayı ceza yersiniz.

iş kazası bildirme hangi SGK’ya yapılır, işyerinin bağlı bulunduğu SGK’ya mı yoksa herhangi bir SGK’ya mı?

Normalde iş kazaları bildirimi  işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapılması gerekmektedir. Ancak acil durumlarda iş kazası bildirimi süresi içerisinde işkazası bildirimini başka bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden verebilirsiniz. Bildirim yaptığınız SGM sgk iş kazasi bildiriminizi ilgili SGM’ye gönderir.

iş kazası bildirmemenin cezası 2018 ?

İşveren olarak iş kazası bildirimleri yukarıda belirtilen sürede bildirmemeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 6331 sayılı Kanun gereği tarafınıza iş kazası bildirmeme cezası uygulanır.  2018 iş kazası bildirmeme cezası  tutarı geç bildirim başına asgari olarak 2702,00 TL’dir. Ancak işyerinizin tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre uygulanacak idari para cezası tutarı farklılık gösterebilmektedir. Buna göre 6331 sayılı Kanun gereği iş kazası geç bildiriminden dolayı uygulanacak idari para cezası tutarları şu şekilde olacaktır;

10’dan az çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli ise aynı miktarda yani 3092,00 TL olarak uygulanır.
 • Tehlikeli sınıfta ise %25 arttırılır. Yani 3865 TL uygulanır.
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL olarak uygulanır.

10 ile 49 çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli ise aynı miktarda yani 3092,00 TL olarak uygulanır.
 • Tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL olarak uygulanır.
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 6184,00 TL olarak uygulanır.

50’den Fazla Çalışanı olan işyerleri için;

 • Az tehlikeli sınıfta ise %50 arttırılır yani 4638,00 TL olarak uygulanır.
 • Tehlikeli sınıfta ise %100 arttırılır yani 6184,00 TL olarak uygulanır.
 • Çok tehlikeli sınıfta ise %200 arttırılır yani 9276,00  TL olarak uygulanır.

İş kazası rapor parası ne kadar?

İş kazasından dolayı geçici iş göremezlik raporu almanız halinde raporlu olduğunuz süre boyunca SGK size günlük olarak ortalama brüt kazancınızın 2/3’ünü öder. Yatarak tedavilerde bu tutar ortalama brüt kazancın 1/2’sidir.İş kazasında SGK raporlu olduğunuz sürenin tamamına ödeme yapar.

İş kazası sonucu SGK’dan sürekli maaş nasıl alınır?

İş kazası sonucu çalışma gücü kayıp oranınız en az %10 üzerinde geldiyse Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan sürekli olarak gelir alabilirsiniz. Sürekli iş göremezlik geliri adı verilen bu gelir size ömür boyu ödenir. Bu geliri aldığınız süre boyunca çalışmanız halinde gelir kesilmez. Ayrıca bu gelir üzerinden hem siz hemde bakmakla yükümlü olduğunuz eşiniz, çocuklarınız, anne ve babanız da sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilir.

İş kazası sonucu ölümde geride kalanlara maaş bağlanır mı, şartları nelerdir?

İş kazası sonucu vefat eden kişinin hak sahiplerine (eş, çocuk, anne, baba) sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Bu gelir için 1 günlük çalışma bile yeterlidir. Olayın SGK tarafından iş kazası sayılması gelir bağlanması için yeterlidir. Vefat eden kişinin aynı zamanda gün sayısı ölüm aylığı bağlanması için yeterli ise (ssk için 900 gün, bağkur için 1800 gün) hak sahiplerine hem emekli aylığı hem  de sürekli iş göremezlik geliri bağlanabilir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. MUSA ALBAYRAK dedi ki:

  Merhaba.kız kardeşimin eşi 3 yıl önce iş kazasından dolayı vefat etti.bir de küçük kızı var.bunlara maaş bağlandı ama ekstra bir para verilmedi.hem emekli aylığı hem de sürekli iş göremezlik geliri verilmesi gerekmez mi.teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;900 gün ve 5 yıllık hizmeti ya da 1800 günü var ise hem aylık hem gelir bağlanması gerekirdi.

 2. RECEP dedi ki:

  İŞ KAZALARINI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI MI YOKSA MUHASEBE Mİ BİLDİRİM YAPAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kanuna göre bildirim yükümlülüğü isverende

 3. Mehmet Altun dedi ki:

  Merhaba;

  İş kazası bildirimi yapıyorum ama sürekli kayıt başarısız hatası alıyorum. Daha öncesinde sorunsuz kayıt yaparken şuan kayıt yapamıyorum son 5-6 iş kazasını elle bildirmek zorunda kalıyorum. Bu konuda Çok acil Yardım istiyorum.

  NOT.: Tüm Hücreleri şahit bilgilerini telefon adres fax bilgilerini eksiksiz dolduruyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’nın sisteminden kaynaklanan bir hata olabilir,bağlı bulunduğunuz SGM’nin kısa vadeli servisleriyle görüşmeniz gerekiyor.

 4. Oğuz G. dedi ki:

  Merhaba,

  İş Kazalarını bildiren kişi İşveren-İşveren Vekili-İşyeri Hekimi, İş Güvenliği Uzmanı olabilir seçenekleri var fakat İnsan kaynakları ya da muhasebeciler bunu bildiriyor, hiçbir şekilde işveren-işveren vekili-işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanının bildirdiğini görmedik, bu bildirimde aslında doğru olmayan bir seçimle örneğin işveren olarak bildiriyor ama gerçekte bildiren muhasebe ya da insan kaynaklarıdır. Bu ne kadar doğru?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanun ile uygulama arasında farklılıklar çok fazla ama muhasebeci işveren adına bildirim yaptığından dolayı işveren statüsüne girer.

 5. Merve Akar dedi ki:

  Merhaba ,
  Babam emekli olduğu halde bir iş yerinde çalışıyordu ve 2 ay önce iş yerinde felç geçirmeye başlamış.Bildiğiniz üzere felç bir süreç için de gerçekleşiyor , babamda iş yerinde rahatsızlanmış ve hastaneye gelene kadar felç süreci tamamlanmış. İşveren tarafından hastaneye götürülmesine rağmen bu durum iş kazası olarak belirtilmemiş. Biz bunu rapor parası almadığımızda fark ettik. Bunun üzerine şikayet etmek istedik ve birkaç avukata danıştık fakat bazı avukatlar iş kazası derken bazıları değil dedi.Ayrıca işveren bunu kabul etmiyor hatta rapor bittikten sonra işten çıkarmak istediğini açıkça belirtti. Bu durumda nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz ? Şikayet etmek istesek bir avukata ihtiyacımız var mı ? İyi günler.

 6. Çağrı dedi ki:

  Merhaba personelim bir serviste ayağını ters basarak kırdı. Hastaneye gidip alçı ve rapor alıp bana bildirdi bende muhasebecimize verdim o da sgk ya bildirdi 1 ay sonra ceza geldi. Hastane polisi rapor tutmuş fakat bizim personel bize bildirmedi şimdi sorduğumuz da polis gerek yok dedi diye bildirmedim diyor ve evrek ta yok ortada… Biz dolayısıyla cezayı ödedik… Yapacağımız bir itiraz var mı yada personele bir yaptırım gibi teşekkürler

 7. Hakki dedi ki:

  Ben 2 sene önce 50 den fazla işçisi olan yerde is kazasi geçirdim is kazasi raporda aldım fakat 2 senedir işveren hala bildirmedi ise bunun cezası nasıl neye göre hesaplanır tesekkurler