2021’de 225 bin TL Halkbank kefalet kredisi almak için kayıtlı olunan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine gidilmesi, burada görevlilere ilgili evrakların teslimi ardından başvuru formu doldurulması ve imzalanarak teslim edilmesi gerekir. Başvuru formuna ise dükkana ilişkin bilgiler ve sahibine ilişkin kimlik bilgileri ile iletişim adresleri doldurulur. Bu işlem ardından Halk Bankasının kendisine en yakın şubesine giden kişi, kredi departmanı müşteri temsilcileri ile bankada bir başvuru formu daha doldurup, kredi onayı ile birlikte aynı gün açılan Halkbank hesabına 225 Bin TL Halkbank kefalet kredisini teslim alır. Banka müşteri temsilcilerine Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından onaylanan kefalet evrağı teslim edilmelidir. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine başvuruda verilecek evrakları ise alt başlıktan öğrenebilirsiniz.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredi Başvuru Evrakları Nelerdir?

225 bin TL Halkbank Kefalet kredisi müracaat belgeleri şu şekildedir:
 • İş yer veya firma sahibinin üzerinde kimlik numarası yazılı nüfus cüzdanı veya ehliyeti,
 • İşyeri veya firma sahibinin son 180 gün içinde çekilmiş biyometrik fotoğrafı,
 • E-devlet üstünden çıkarılan ikamet belgesi,
 • İşyeri veya firmaya ait vergi levhası fotokopisi,
 • Son 1 yıl içerisinde muhasebeciden alınana şirket girdi ve çıktıları belgesi,
Bu evrakların tümü iki aşamalı olarak yapılan başvuru işleminin ilk aşamasında Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine başvuru yaparken iletilecek olan evraklardır. Kişi kendi şirketinin bağlı olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine bu evrakları vererek, Kooperatifin kendisine kefil olmasını sağlar. Aldığı kefalet belgesi ile ardından Halkbank’a gitmelidir. Eğer bir kooperatife üye değilse ilk önce üye olmalıdır. Aksi halde krediden yararlanamaz.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredisi Başvuru Şartları Neler?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisi müracaat koşulları şu şekildedir:
 • En az 90 gündür faaliyet gösteren bir işletmeye sahip olma,
 • İşyerinin bulunduğu veya işyeri sahibinin yaşadığı yerin Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine kayıt olmak,
 • Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Müdürlüğüne kayıtlı olmak,
 • Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin başvuru sonunda onay vererek, şirkete kefil olması,
 • Başvuru yapan işyeri sahibinin kredi puanının yüksek olması,
 • TC vatandaşı olma,
Bu şartların sağlaması ile Halkbank şubelerine giderek gerekli 225 bin TL’lik krediye ilişkin başvuru formu doldurularak, kredi çekilir.

225 bin TL Halkbank Kefalet Kredisi Ödeme Planı Bilgileri Neler?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisi ödeme tablosu bilgileri hakkında detaylar şu şekildedir:
 • 225 bin TL kredi için ödeme planında bulunan faiz oranı yıllık %4,5 olarak belirlenmiştir. Bu faiz oranı üzerinden maksimum 60 ay vade ile 225 bin TL kefalet kredisi verilir. Bu faiz değeri temel alınarak yapılan hesaplamaları ise alt maddelerden inceleyebilirsiniz.
 • Kredi 12 ay vade ile kullanılırsa ödeme planına aylık 19.295 TL taksit ödemeleri yansır. Kredinin geri ödeme rakamı ise 231.540 TL olur.
 • 24 ay vade üzerinden 225 bin TL çekildiğinde aylık 9.904 TL taksitler ödeme planına yansır. Bu kredinin toplam geri ödemesi ise 237.696 TL olarak belirlenir.
 • 36 ay vadede 225 bin TL kredi için 6,776 TL aylık taksit ödemeleri ödeme planına eklenir. Toplam ger ödeme rakamı ise 243.936 TL olarak belirlenir.
 • 48 ay vadede 225 bin TL Halkbank kefalet kredisi alınırsa, ödeme planı üzerinde 5.215 TL taksitler bulunur. Toplam geri ödeme rakamı ise 48 ay sonunda 250.320 TL olur.
 • 60 ay vade işe bu kredinin alınması Halide ödeme planı aylık taksitleri 4.279 TL olarak hesaplanır. Toplam kredi geri ödeme rakamı ise 256.740 olarak hesaplanır.
Bu ödeme planı verileri üzerinden Halkbankası tarafından verilen 225 TL kefalet kredisi alınır.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisinde ideal kredi notu, 1500 puan değerinin üzerindedir. Kredi notu 1500 rakamının altında olan işyeri sahipleri bu kredi alımından onay almaları düşük olan gurubu oluştururlar. Çünkü bu gurup taksitleri ödeme konusunda düzensiz kişilerden oluşur. Esnaf ve kefalet kredilerinde en yüksek limit olan 225 bin TL’den yararlanılmak isteniyor ise hem kredi notu 1500 üstünde olmalı hem de Halkbak’a yapılan başvuru sırasından isme kayıtlı olan bir malın ipotek edilmesinin kabul edilmesi gerekir. Bu işlem başvuru sırasında banka tarafından yapılırken kişinin onayı alınır.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredisine İnternetten Başvuru Yapılır mı?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisine internetten başvurmak mümkün değildir. Bu kredinin kapsamlı ve iki aşmalı bir başvurusu vardır. İlk olarak işyerinin bağlı bulunduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine gidilmeli, burada kefalet başvuru formu doldurulmalı ve iş yerine ait gerekli tüm evraklar teslim edilmelidir. Kurum işyeri sahibine kefil olduğuna dair bir belge iletir. Bu belge ve nüfus cüzdanı ile ise Halkbank şubelerinden herhangi birine gidilip, kefalet kredisi başvuru formu doldurulmalıdır. Bu iki adımlı başvuru online olarak yapılamaz. Ayrıca bankada ekstradan işyeri sahibinin bir malı üstüne ipotek uygulandığından şube ziyareti şarttır.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredisi İçin Kooperatife Nasıl Üye Olunur?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisi için kooperatif’e üyelik için izlenen adımlar:
 • Kişi ilk olarak yakının hangi kooperatifin olduğunu sorgulamalıdır.
 • Bu yüzen internetten https://www.halkbankkobi.com.tr/EskkkSorgulama.aspx linkine giriş yapar.
 • Ekrana gelen boşluğa işyerinin bulunduğu il ismini girip,’’ listele’’ kutucuğuna tıklar.
 • Bu şekilde ekrana işyerine en yakın kefalet kredisi alım kooperatifi adresi çıkar.
 • Kişi bu adrese giderek nüfus cüzdanı, şirket vergi levhası fotokopisi, bilanço, muhasebe girdi çıktısı (1 senelik) evraklarını görevlilere teslim edil, kayıt formu doldurur.

KOOPERATİF ÜYELİĞİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu adımlar ile kooperatife kayıt olan kişiler kredi için artık başvuru yapabilirler. Eğer daha önce kayıt yoksa bu adımlar tamamlanmalıdır. Kayıt şartını sağlayamayanlara kefil olunması mümkün olmayacağından, Halkbank kredisine başvuruda yapılamaz. Tercih edenler kayıt işleminin hemen ardından başvurunun ilk adımını da gerçekleştirebilir, ardından Halkbank müracaatına geçebilirler.

225 Bin TL Halkbank Kefalet Kredisi Ne Zaman Onaylanır?

225 bin TL Halkbank kefalet kredisi onay tarihi, Halkbank şubesine başvuru yapılan gündür. Eğer kişinin kredi notu 1600 ila 1900 arasındaysa, yaptığı ilk başvuru kapsamında kooperatifinden kefalet onayını sıkıntısız almışsa, baka şubesine başvuru yaptığı gün kendisine kredi onayı verilir. Bu onay ardından şirketinin adına açılacak olan banka hesabına kredisi teslim edilir. Kooperatifinden kefalet onayı almış olan fakat kredi notu 1500 rakamının çok altında olan ve kendi adına da yasal takibe düşmüş kredi borcu olan işyeri sahiplerinin kredi onayı almaları zorlaşır. Bu guruba ise aynı gün içinde 225 Bin TL Halkbank kefalet kredisi kullanımına ilişkin olumsuz dönüşler bekletemeden yapılır.

Gelir Belgesiz, Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Bankaların Kırmızı Listesinden Nasıl Çıkılır Ne Yapmak Gerekli?

Emeklilere Uygun Faiz ile Konut Kredisi Veren Bankalar

Editör: TE Bilisim