Hak Ettiğiniz Bu Ödemeleri SGK’dan 5 Yıl İçinde Alabilirsiniz!

Pek çok vatandaş Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan sosyal ödemeler ile ilgili eksik bilgi sahibi olduğu için hak sahibi oldukları halde bu hizmetlere başvuruda bulunmadıkları için ödemelerini alamıyorlar. Bu durumda vatandaşların hakkı olan para SGK bünyesinde kalmış oluyor. SGK tarafından açıklanan son verilere göre, kurumdan ödeme alma hakkı olduğu halde başvuru yapmayı unutan ya da bilgisi olmayan vatandaşların unuttukları paraların toplam tutarı milyonlarca liraya ulaşmış durumda. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından belirli şartları taşıyan vatandaşlara verilen ve hak sahibi vatandaşın almayı unutmuş olsa da 5 yıl içinde müracaat ederek alabileceği ödemelere dair bilinmesi gereken tüm detayları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyet Devleti, vatandaşlarına bazı durumlarda ve şartlara uygun olmaları halinde birbirinden farklı ödemeler yapıyor. Devlet tarafından yapılan bu ödemelerin büyük bir bölümü karşılıksız olarak hak sahibi vatandaşların doğrudan cebine giriyor. Genellikle tüm vatandaşların karşılayabileceği bazı şartları bulunan bu ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) öncülüğünde vatandaşlara ödeniyor. Ancak bu ödemelerden koşulsuz olarak yararlanabilmek için hak sahibi konumunda olan vatandaşların mutlaka Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) il müdürlükleri veya hizmet merkezlerine şahsen müracaat ederek başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 5 Yıl İçinde Alabileceğiniz Ödemeler

Vatandaşların sosyal devlet anlayışından faydalanarak ekonomik olarak destek alabilecekleri ödemeler genellikle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahibi konumunda olan vatandaşlara yapılıyor. Eğer kurum tarafından verilen ödemeleri almaya hakkınız bulunuyor olmasına rağmen ilgili SGK il müdürlüğüne ya da hizmet merkezine başvuruda bulunmadığınız için tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmamışsa, 5 yıl içinde SGK’ya müracaat ederek bu ödemelerden yararlanabilirsiniz. Ödemelerden faydalanabilmek için 5 yıllık zamanaşımı süresinin geçirilmemesi gerekiyor. Söz konusu hak düşürücü 5 yılın sonunda karşılıksız olarak vatandaşlara verilen ödemelerin teslim alınması mümkün olamıyor. İşte SGK tarafından başvuru koşulu ile hak sahibi vatandaşlara yapılan maddi ödemelerden bazıları…

SGK Cenaze Yardımı

Herhangi bir işyerinde çalışıp 4A, 4B veya 4C statülerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) belirli bir tutarda sigorta pirim ödemiş ve çalışma hayatına devam ederken vefat eden bir vatandaş adına merhumun yakınlarına SGK tarafından cenaze yardımı yapılmaktadır. Bu ödemeler öncelikle vefat edenin eşi ve çocuklarına, onların olmaması durumunda anne ve babası ve kardeşlerine yapılıyor. Eğer SGK’dan cenaze yardımı ödemesini almadıysanız vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde müracaat edip hakkınız olan parayı alabilirsiniz.

SGK Doğum Parası

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra çocuk sahibi olan anne ve babalara SGK tarafından doğum parası ödeneği verilir. Hayatta olan ilk doğum için 300 TL, iki çocuk için 400 TL ve üç çocuk ile fazlası için aileye 600 TL doğum parası ödemesi yapılır. Söz konusu ödenekten faydalanmak için SGK’nın yanı sıra SYDV’lere de başvuruda bulunabilirsiniz.

SGK Emzirme Parası

Anne ya da babadan en az birinin SGK’lı olması ve kuruma en az 120 günlük priminin yatmış olması durumunda SGK tarafından emzirme ödeneği verilir. Söz konusu ödenekten yararlanmak için SGK il müdürlüğü veya hizmet merkezine 5 yıl içinde başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

SGK Çeyiz Parası

Vefat eden anne ya da babasından yetim maaşı alan genç kızların evlilik yapması halinde bu maaş kesilir. Fakat bu kesinti yerine SGK tarafından genç kıza aldığı maaşın 24 katı kadar çeyiz yardımı yapılır. Yazılı başvuru sonrasında yapılan bu yardımdan zamanında faydalanmayanlar 5 yıl içinde müracaat ederek paralarını alabilirler.

SGK’dan Müjde! Tüm SGK Ödeneklerine Zam Yapıldı! Güncel Liste

Bakanlık Açıkladı: Ücretsiz İzin Maaş Başvuruları Başladı!

SGK Açıkladı! Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Bildirim Süresi Uzatıldı

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu