PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

15.01.2020
4.533
A+
A-
PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT doğum parası sorgulama işlemi yapmak için bebeğin kimlik numarası ile birlikte en yakın PTT şubesine başvuruda bulunmak yeterli olmaktadır. PTT tarafından yapılan doğum parası ödemeleri hakkında sorgulama yapmak isteyen anneler PTT’den doğum sorgulaması nasıl yapılır en kolay şekilde nasıl öğrenilir konuları hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. 2020 yılında çocuk parası ödemelerini PTT’den almaya devam eden anneler için çocuk parası sorgulama işlemleri için tüm detaylar paylaşılmıştır.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası nakit olarak alınan yardım olup devlet tarafından anneler verilen destekler arasında bulunmaktadır. Annelerin adına yatırılan doğum parası ödenekleri PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Devlet tarafından verilen yardımlardan bir tanesi olan çocuk parası sorgulama işlemi farklı yöntemler ile yapılabilir. Doğum parası sorgulaması yapmak için uygulanacak yöntemler şunlardır;

 • PTT şubelerine giderek sorgulama yapılabilir.
 • E-devlet sistemini kullanarak online sorgulama yapılabilir.
 • Telefon aracılığı ile müşteri hizmetleri aranarak sorgulama yapılabilir.

PTT Şubelerinden Sorgulama

PTT şubelerine yatırılan doğum parası hakkında bilgi almak ve paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için sorgulama yapılır. PTT şubelerine yatırılan doğum parası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için hak sahipleri kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek sorgulama yapabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey yanınıza kimliğinizi alarak size en yakın PTT şubesini ziyaret etmek olacaktır. PTT şubelerine bizzat giderek başvuru yapan hak sahipleri doğum parası sorgulaması yaparak ödenekleri hakkında bilgi almaktadır.

PTT Telefon İle Sorgulama

PTT müşteri hizmetleri ile çocuk parası sorgulaması yapılabilir. Doğum ya da çocuk parası almak için başvuruda bulunarak ödeneği almaya hak kazanan hak sahiplerinin paralarının hesaba yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT müşteri hizmetlerini arayabilir.

PTT müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 hattını arayan hak sahiplerinin sorgulama yapmak için yanlarında kimliklerinin bulunması yeterli olacaktır. PTT aracılığı ile hak sahiplerine ödenen çocuk parası sorgulamasını şubelere gitmeye gerek kalmadan telefon ile arayarak kısa bir sürede öğrenmek oldukça kolay olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımı sorgulamasını Alo 144 hattını arayarak öğrenmek ve ödenek sorgulaması yapmak mümkün olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardım ödenekleri hakkında bilgi almak için Bakanlığın müşteri hizmetleri hattı olan Alo 144 numarası ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası e-devlet sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. e-devlet sistemine giriş yaparak sorgulama işlemini tamamlamak için yapılması gerekenler şunlardır;

 • E-devlet sistemi üzerinden Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri sorgulama ekranından kimlik doğrulaması yaparak sisteme giriş sağlanmalıdır.
 • Doğum yapan anne adına yatırılan doğum parası sorgulaması e-devlet sistemine giriş için şifreye ihtiyaç vardır.
 • E-devlet şifresi olmayan annelerin PTT şubelerinden şifre temin ederek sisteme giriş yapmaları gerekir.
 • Sisteme girişi sağlayan e-devlet şifresi ve kimlik numarası sorgulama işlemini gerçekleştirmek için yeterli olmaktadır.

Doğum Parası Ne Zaman Yatar

Doğum parası başvuru işlemlerinin SGK müdürlüklerine yapılması gerekir. Yapılan başvuruların ardından doğum parası almaya hak kazanan annelerin adına yatırılacak ödenekler PTT aracılığı ile ödenmektedir. Doğum paraları anneleri başvurdukları ayı takip eden bir sonraki ayın 25. günü PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Örneğin;

2020 Nisan ayında başvuruda bulunan anneler paralarını 2020 Mayıs ayının 25. günü alacaklardır. Doğum parası ödeneklerini azami yatırma süresi 45 gün olarak belirlenmiş olup sorgulama işleminin 1 ile 1,5 ay sonra yapılması daha uygun olmaktadır.

Doğum parası ödeneklerini PTT şubelerine giderek tahsil eden hak sahibi annelerin yanlarında kimlik belgelerini bulundurmaları gerekir.

PTT Nedir

PTT hizmet alanı oldukça geniş bir yelpazeye sahip korumdur. Posta ve Telgraf kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve kısaca PTT olarak adlandırılan kurum uzun yıllardır hizmetlerine devam etmektedir. Haberleşme amacı ile kurulan kurum her geçen yıl gelişerek hizmet alanlarını genişletmeyi başarmıştır. PTT Mayıs 2013 itibarı ile TBMM de kabul gören tasarı ile PTT A.Ş. olmuş ve başbakanlığa bağlı bir kuruluş haline gelmiştir. PTT hizmet alanları şunlardır;

 • Mektup, posta ve telgraf gönderimleri
 • Tebligat işlemleri ve efektif işlemler
 • Hesap işlemleri ve havale işlemleri
 • Yurtiçi ve yurtdışı kargo işlemleri
 • Fatura ödemeleri, vergi ve ceza ödeme işlemleri ve
 • Vatandaşlara yapılan maaş ve yardım ödemeleri PTT aracılığı ile yapılan hizmetler arasında bulunur.

2020 Doğum Parası Ne Kadar

Doğum parası almaya hak kazanan annelere yapılan ödemeler 2020 yılında devam etmektedir. Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da doğum yapan hak sahibi anneler şartlara uyum sağlamaları sonucunda devlet tarafından sağlanan çocuk parası yardımından yararlanmaktadır. Doğum parası ödenekleri devlet tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan çocuklar için şu şekildedir;

 • İlk çocuğunu dünyaya getiren annelere ödenecek tutar 300 TL olmaktadır.
 • İkinci çocuk için ödenen tutar 400 TL olmaktadır.
 • Üçüncü çocuk için ödenen tutar 600 TL olmaktadır.
 • İkiz çocuk sahibi olan annelere 1.bebek için 300 ikinci bebek için 400 TL olarak ödeme yapılmaktadır. Buna göre ikiz bebek sahibi annenin iki bebeği için alacağı toplam tutar 700 TL olmaktadır.

2020 PTT Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama işlemleri e-devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Sigortalı çalışan annelere doğum sonrasında verilen ödenekler bir defaya mahsus olarak PTT şubelerine anne adına yatırılmaktadır. Çalışmayan annelerin sigortalı eşlerinden yararlanarak süt parası almaya hakları bulunmaktadır. Doğan bebeğin hayatta olması şartı ile verilen süt paraları hak sahiplerinin SGK sisteminde tanımlı herhangi bir hesapları yoksa PTT şubelerine yatırılmaktadır. Doğum parasından farklı olarak ödenen süt parası hak sahiplerine devletin sağladığı yardımlar arasında bulunmaktadır.

Süt parası ödeneklerini sorgulama işlemleri şunlardır;

 • PTT aracılığı ile ödenmiş olan süt parası sorgulama işlemini kimlik belgeleri ile PTT şubelerine giderek yapmak mümkün olmaktadır. Kimlik belgeleri ile PTT şubelerine bizzat giden hak sahipleri hesaplarına yatan süt parasını alabilir ya da ne zaman hesaplarına yatırılacağını öğrenebilirler.
 • Süt parası sorgulama işlemini telefon ile yapmak mümkün olmaktadır. Alo 170 hattını arayarak süt parası sorgulaması yapmak ve SGK ile ilgili diğer konular hakkında bilgi almak oldukça kolay olmaktadır. online olarak yapılacak sorgulamalar için giriş yapılması gereken adres alo170.gov.tr olmaktadır.
 • E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahıs-odemeleri-sorgulama adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ana sayfası üzerinden şahıs ödemeleri sorgulama butonuna tıklayarak süt parası sorgulaması yapmak mümkün olmaktadır.
 • SGK tanımlı hesapları bulunan hak sahipleri sorgulamalarının ardından Ziraat Bankasına giderek süt parası ödeneklerini alabilirler.

2020 yılında ödenmeye devam eden yardımlar arasında bulunan süt parası hak sahibi annelere tek sefer olarak 180 TL tutarında ödenmektedir. 2020 süt parası ödeneklerinde herhangi bir zam açıklanmamış olduğu için 2020 yılında ödenmeye devam eden tutar 180 TL olmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Nasıl Alınır?

Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

Evlenenlere Yardım Eden Kuruluşlar Hangileridir ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Nurgul dedi ki:

  Ben 2015 te dogum yaptim banada dogum parasi verilecekti ama kac kere sorduksada hep yok dendi ama kisa bir sure once yine sordun hesabima paranin yattiği ama gidip cekmedigimden dolayida geri gittigi soylendi acaba bu parayi yeniden alabilme imkanim olabirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bir dilekçe ile geri alabilirsiniz.

 2. Semanur dedi ki:

  Calisiyorum olu dogum yaptim dogum parasi verilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum yardımı için çocuğun sağ ve canlı olarak doğması şarttır.

 3. Lale dedi ki:

  Benim üç tane küçük cocugum var ilki 2013 ocak 15 dogumlu ikincisi 2015 nisan16 doğumlu üçüncüsü de 2016 ekim 9 doğumlu ve sadece bana yeni dogan bebegim için alabilecegim soylendi ona verildi geriye dönük dogumlarada verilebilecekti yardim digerlerinede alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Geriye dönük yardım alamazsınız; sadece yeni doğan çocuğunuz için yardım alabilirsiniz.

  2. Hamide dedi ki:

   Nasıl ürenebilirim

 4. Tuğba dedi ki:

  Benimde küçük çocuğum var bende sezeryan doğum yaptım sgk ya başvurdum ama buğün gittim ziraat bankasına yatmamış dedi ne yapmalıyım nerden sorabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Aile ve Sosyal Politikalara başvuru yapmanız gerekmektedir.

 5. Tuğba dedi ki:

  Peki ben ptt ye sormadım oraya sormam mı lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet ödemeleri PTT yapar.

 6. buse dedi ki:

  24.07.2017 tarihinde bebeğimiz oldu başvuru yaptık e devletten sorgulama yapıyorum ödeme bilginiz bulunmamaktadır diyor ne yapmam gerek bi sorun varmıdır üstünden çok zaman geçti

  1. Merhaba. Biraz uzun sürüyor aslında. ama yine de Kuruma sormanızda fayda olacaktır.

 7. Mevlut dedi ki:

  Benim telefona mesaj geldi sayın hak sahibi 400 tl dogum parasi aktarılmıştır diye ptt yi aradim yok dedi yardimci olurmusunuz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,2.cocuga 400 TL ödeniyor ama ödeme tarihi 22 sinden sonra sanırım ,tarih hakkında aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü nden bilgi alabilirsiniz.

 8. Sibel Yesilkaya dedi ki:

  Mrb.ben 05.02.3015 yilinda sezaryanla ikiz kiz cocuklarim oldu ben yardimdan yararlanirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yararlanamazsınız,yasa Mayıs 2015 te çıktı.

 9. Nuran dedi ki:

  Slm ben 17 Mayıs 2017 de doğum yaptm bebegim 2 aylikken gittim ptt ye yatmamis dedi ne yapmam gerek bidahada gitmedim geri cekmislermidir acaba parayı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,aile ve sosyal politikalar il müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz .

   1. soner dedi ki:

    doğum parası yattı mesajı geldi..istediğiniz bir ptt şubesinden çekebilirsiniz diyo.eşim yurt dışında şuan sadece o mu çekebilir ve ne kadar sürede çekilebilir?…ben çekemezmiyim ?…ptt bu parayı hangi tarihler arası ödeme yapıyor ? yardımcı olursanız sevinirim

 10. Nagihan dedi ki:

  Eylül sonu Doğum yardımı için başvuru yaptım yatıp yatmadığına dair nerden bilgi alabilirim yatmış olabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,PTT den öğrenebilirsiniz

 11. Iryna Altın dedi ki:

  İyi yakışanlar gen 2008 ve 2013 Doğu yaptım ben çok parası alabiliyırmuyum? Türkiye vatandaşı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alma hakkınız bulunmamaktadır.

 12. Ömer dedi ki:

  Merhaba. buradaki haberde bağkur affı çıkacak diyor doğruluk payı var mı teşekkürler.

  1. Merhaba. Hayır şu an bağkur affı gündemde değil.

 13. soner dedi ki:

  doğum parası yattı mesajı geldi..istediğiniz bir ptt şubesinden çekebilirsiniz diyo.eşim yurt dışında şuan sadece o mu çekebilir ve ne kadar sürede çekilebilir?…ben çekemezmiyim ?…ptt bu parayı hangi tarihler arası ödeme yapıyor ? yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sadece eşiniz çekebilir vekalet verdiyse siz de çekebilirsiniz.

   1. soner dedi ki:

    kaç gün süreci var çekebilmek için veya ptt belşirli bi tarihler arası mı veriyor ?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;6 ay bekliyor diye biliyoruz.

     1. soner dedi ki:

      çok teşekkürler ilginiz alakanız için.

 14. Ayse dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin ben 35 haftamda ayrilicam doğum iznine bulunduğum iş yerinde de 4 yıldır çalışıyorum bürütum 2328tl nekadar doğum parası alabilirm teşekkürler..

 15. Kevser dedi ki:

  Merhaba doğum ücreti için edevlet ten baktım ödeme aşamasında diyor
  Yani doğum parası yatmışmıdır beklemem mi gerek

 16. Azim dedi ki:

  Çok güzel açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz;teşekkürler
  yalnız cümle düşüklüğü anlam değişikliğine neden oluyor;dikkat ederseniz iyi olur.Teşekkürler…

 17. Sait dedi ki:

  01.22.2020 tarihinde eşim sezeryanla özel hastanede dogum yaptı ve dogum için 2.700 tl para ödedik bu pbıcak parasinin yarı sı geri ödeniyormu eşinde sgk lı buna devlet desteği olmuyormu

 18. Yigit dedi ki:

  Doğum parasını ptt nin bankamatiginden çekebilir miyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Malesef bu şekilde bir uygulama yok, fakat e-Devlet sistemi üzerinden bu ödemeyi kendi hesabınıza aktarabilirsiniz. Korona virüsü nedeni ile böyle bir uygulama başlatıldı.

   1. Bora dedi ki:

    Martın 20 sine dogum parası için başvuru yaptık e devlete bakıyorum ödeme aşaması da diyor ne demek oluyo acaba

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Başvuruda bulunduğunuz ödemeninin hazırlandığını belirtmektedir. Ödemeler genellikle her ayın 8 – 14’ü arasında yapılır bu tarih aralığında kontrol ediniz.

 19. Sabire dedi ki:

  Ptt’ye çocuk parası yatırılmış, küçük çocuğum için gidip alamıyorum. Eşime de verilmiyor benim gitmem gerekiyormuş . Ben o parayı çekmezsem geri alınır mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Bu ödemeler belirli tarihlerde yapılmaktadır. Kişinin almaması sonucunda da geri iadesi yapılır.

   1. Sabire dedi ki:

    Belirli bir zamanı var mı?
    Bir zaman aşımı

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     15 Mayıs 2015 tarihinden sonraki canlı doğumlar için en geç başvuru tarihi ise maksimum 5 yıl olmaktadır. Tavsiyemiz yine de bu kadar beklemeden ödemenizi almanız olmaktadır.

  2. Zehra dedi ki:

   Merhaba Şubat ayındA başvuru yaptım ödeme aşamasında duruyor paranın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    E-Devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

 20. Hamide dedi ki:

  Doğum parası hesabıma gelmemiş nasıl öğrenebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   e-Devlet sisteminden bakabilirsiniz.

 21. Aycan dedi ki:

  3 dogum yaptım 2010 2013,2019 dogum parasını alabilir miyim

 22. Hatıce dedi ki:

  2020 bırıncı ayın 17 doyum yaptım ama odeme yok aceba daha dayıtılmadımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Başvuru yapmanız gerekli.

 23. Hatıce dedi ki:

  2020 doğum piaraları daha yatmadımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Doğum parası alabilmek için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.