E-Devlet ve PTT’den Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Her yeni doğan çocuk için annelere ödenen doğum parası anneler tarafından nasıl alınacağı merak edilmektedir. E-devlet ve PTT’den doğum parası sorgulama ile birlikte doğum parasının ödenip ödenmediğini öğrenmeniz mümkün olmaktadır.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası nedir sorusu anne ve anne adayları tarafından merak ediliyor. Doğum parası olarak bilinen destek esasında doğum sonrasında annelere yapılan ödeneği tanımlamaktadır. Bir sefer olarak ödenen doğum parasının temel amacı annelerin doğum masraflarının karşılanmasını içermektedir. Ancak doğum parası almak için belirli şartların bulunması gerekmektedir.

Doğum Parası Alma Şartları Neler?

Doğum parası almak için belirli şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Doğum parası alma şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak gerekmektedir.
 • Doğum parası almak için annenin aktif bir şekilde SGK statüsü kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınmış olan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde halihazırda sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Başka bir deyişle işten ayrılmış olanlara doğum parası verilmemektedir.
 • Yasal doğum izin süreleri içerisinde kendi işyerinde ya da farklı bir işte çalışmıyor olması da gerekmektedir. Raporun alınmış olduğu tarihten itibaren aktif bir şekilde çalışmıyor ve istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Doğum parası başvurusu için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir, doğum olmadan önce başvuru yapılmamaktadır.
 • Düşük yapan kadınlar ödenekten yararlanamazlar. Bunun yanında doğum sonrasında bebek yaşamını kaybetmiş ya da ölü doğmuş olsa dahi ödenekten yararlanmak mümkündür.
 • Doğum parası almak için annenin SGK kapsamında olması gerekmektedir. Sadece eş üzerinden doğum parası alınmamaktadır.
 • Doğum parası bir sefere mahsus olmak üzere ödenir.
 • Doğum parası baba için değil sadece anneye verilir. Ancak eşin doğum esnasında ya da hemen sonrasında doğuma bağlı komplikasyonlar neticesinde vefat etmesi halinde baba da doğum parası başvurusu yapabilmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu yapmak için doğum sonrasında herhangi bir zaman diliminde yapılabilmektedir. Doğum parası başvuruları için öncelikle ebeveynin nüfus müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ilk olarak doğmuş olan bebeğin sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Özellikle bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü nüfus kaydı olmayan bebekler için doğum parası verilmez. Bebek sisteme kayıt edildikten sonra anne ya da baba doğum yardımı başvuru dilekçesi hazırlayarak, bu dilekçeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermeleri gerekmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi için dilekçenin verilme tarihi ve annenin gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde şartlar sağlanmasına rağmen olumsuz bir durum yaşanıyorsa bu durumda itiraz dilekçesi ile birlikte tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası ücreti her yıl değişmektedir. Halihazırda alınan doğum parası ilk çocuk için 300 TL’dir. İkinci çocuk için ise 100 TL ilave edilerek 400 TL olarak ödenmektedir. Üçüncü çocuk için ise 200 TL ilave edilir ve 600 TL ödeme yapılır. Daha fazla çocuk sahibi olanlar için de en üst tutar bu şekilde belirlenmektedir. Doğum parası tutarları enflasyon ve diğer alanlardaki yaşanan fiyat farklılıkları ile birlikte artış gösterebilmektedir. Bu yüzden başvuru öncesinde doğum parası ücretinin güncel olarak öğrenilmesi yararlı olacaktır. Doğum parası (emzirme ödeneği) için 2015 yılı ve sonrasında doğan çocuklar için başvuru yapılabilmektedir ve başvuru yapılan tarihteki tutarlar geçerli olmaktadır.

Doğum Parası Nasıl Sorgulanır?

Doğum parası alacaklar için doğum parası nasıl sorgulanır sorusu merak edilmektedir. Doğum parasının alınıp alınmayacağı öğrenmek için çeşitli kanallardan sorgulama yapabilirsiniz. Hızlı ve ücretsiz bu kanallar ile birlikte doğum parası tutarının ne kadar olduğunu, hak kazanıp kazanmadığınızı da öğrenmeniz mümkündür. Doğum parası ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir konu doğum parası gerekli şartları sağlayan anneler için verilmektedir, bu yüzden her doğum yapan anne için koşulsuz şekilde verilen bir yardım değildir. Sorgulama yapmak için ise farklı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Doğum parası sorgulaması yapmak için kullanılacak olan kanallar;

 • PTT doğum parası sorgulama
 • E-devlet doğum parası sorgulama
 • ALO 144 Doğum parası sorgulama şeklindedir.

PTT Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT doğum parası sorgulamak için şubeleri ve müşteri hizmetlerini kullanmak mümkündür. İlk olarak PTT’den doğum parası sorgulaması için PTT şubelerine gidilebilir. Herhangi bir şubeden öğrenilecek doğum parası bilgilerine kimlik numarası bilgileri ile ulaşılmaktadır. Bunun dışında sorgulama için herhangi bir ek belgeye gerek bulunmamaktadır. Sistemde doğum parası gözüküyorsa anne kimlik kartı ile doğum parasını anında çekebilecektir.

PTT Müşteri Hizmetleri Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT müşteri hizmetleri doğum parası sorgulama yöntemi telefon üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hızlı ve pratik bir yöntem olduğu için doğum parası alıp almadıklarını merak edenler PTT müşteri hizmetlerini arayarak doğum parası ödemeleri hakkında bilgi alabilirler. Bunun için 444 1 788 numaralı hattın aranması yeterli olacaktır. Arama yaptıktan sonra müşteri hizmetlerine yapılacak bağlantı sonrasında kimlik bilgilerinizi paylaşarak doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenmeniz mümkündür. Aynı zamanda doğum parası için yapılan başvurunun ne zaman sonuçlanacağını da öğrenebilirsiniz.

ALO 144 Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALO 144 doğum parası sorgulama ödeneğin yatırılıp yatırılmadığını ve ne zaman ödeneceğini öğreneceğiniz bir diğer kanaldır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan hat, kısa sürelerde hızlı bir şekilde işleminizin tamamlanmasını sağlamaktadır. ALO 144 hattını aradıktan sonra çağrı temsilcisine bağlantı kurarak doğum parası başvurunuzun durumunu ve değerlendirme süreci hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet doğum parası sorgulama için öncelikle e-devlet’e giriş yapmak gerekmektedir. E – devlet girişi için şifreye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunun için en yakın PTT şubesine giderek edevlet şifresi almanız gerekmektedir. Edevlet şifreniz olduktan sonra sisteme internet ya da mobil uygulama üzerinden giriş yapınız. Daha sonra şu adımları izleyerek e – devlet doğum parası sorgulaması yapabilirsiniz;

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine giriniz ya da arama kutusuna doğum parası sorgulama yazınız.
 • Açılan sayfada doğum parası değerlendirme süreci ya da yatırılmışsa yatırma tarihi yer alacaktır.
 • E – devlet bilgilerinde herhangi bir sorun olduğunda diğer sorgulama kanallarını kullanarak doğum parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Doğum Parası Ne Zaman Yatırılır?

Doğum parası ne zaman yatırılır sorusu doğum yapmış anneler için merak edilmektedir. Doğum parasından yararlanmak için doğum sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu SGK müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir. Yapılacak olan başvuru sonrasında doğum parası almak için uygun olan annelere doğum parası desteği yatırılmaktadır. Doğum parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılır ve PTT şubelerinden destek ödemesini almak mümkündür. Doğum parasının yatırılma tarihi ise başvurulan ayı izleyen sonraki ayın 25’inci gününe denk gelmektedir. Örneğin Mayıs ayında başvuru yapan anneler 25 Haziran’da doğum paralarını alabilirler. Bunun yanında bazı durumlarda doğum parası ödemeleri gecikebilmektedir. Doğum parasının belirlenmesi ve yatırılması için azami süre 45 gün belirlenmiş olup bazı durumlarda süre uzayabilmektedir.

PTT Telefon İle Doğum Parası Sorgulama

PTT müşteri hizmetleri ile çocuk parası sorgulaması yapılabilir. Doğum ya da çocuk parası almak için başvuruda bulunarak ödeneği almaya hak kazanan hak sahiplerinin paralarının hesaba yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT müşteri hizmetlerini arayabilir.

PTT müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 hattını arayan hak sahiplerinin sorgulama yapmak için yanlarında kimliklerinin bulunması yeterli olacaktır. PTT aracılığı ile hak sahiplerine ödenen çocuk parası sorgulamasını şubelere gitmeye gerek kalmadan telefon ile arayarak kısa bir sürede öğrenmek oldukça kolay olmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımı sorgulamasını Alo 144 hattını arayarak öğrenmek ve ödenek sorgulaması yapmak mümkün olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardım ödenekleri hakkında bilgi almak için Bakanlığın müşteri hizmetleri hattı olan Alo 144 numarası ile iletişime geçmek yeterli olacaktır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

66 Yorum

 1. 6haziran 2020 dogum yaptım çoçugum küçük oldugu için e devletten başvuru yapılamıyormu 4 cocugum var birtanesi 18 yaşında onada para veriliyormu birde ne kadar para yatar bana

  1. Merhaba
   Doğum yardımı başvuru dilekçesi hazırlayarak, bu dilekçeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermeleri gerekmektedir. Başvurular bu şekilde olmaktadır.

 2. 6haziran 2020 dogum yaptım çoçugum küçük oldugu için e devletten başvuru yapılamıyormu 4 cocugum var birtanesi 18 yaşında onada para veriliyormu birde ne kadar para yatar bana

  1. Merhaba
   Doğum yardımı başvuru dilekçesi hazırlayarak, bu dilekçeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermeleri gerekmektedir. Başvurular bu şekilde olmaktadır.

 3. Dogum parasi iade edilmistir yaziyor. Tekrar basvuru yapip iade esilen parayi alabilirmiyim. Hangi kuruma itiraz dilekcesi yazmam gerek tesekkurler…

  1. Merhaba
   SGK’ya dilekçe ile başvuruda bulunmanız ve ödeme tarihi kaçırmamanız gerekmektedir.
   Doğum paraları anneleri başvurdukları ayı takip eden bir sonraki ayın 25. günü PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

 4. Ben Almanya’da yaşayan bir Türk vatandaşıyım 3. Cocuğum oldu. Konsolosluktan kimlik ve Doğum yardım parasına baş vurduk. E devletten ve Tr de pastaneden sorguladım başvuru yapılmadı deniliyor. Nerde hata var acaba?Saygılar

  1. Merhaba
   İşleminiz henüz onaylanmamış olabilir. Biraz daha bekledikten sonra tekrar başvuruda bulunduğunuz yere sorgulma yapabilirsiniz.

 5. Merhaba 1 nisanda işyerındrn dogum ıznıne ayrıldım ve 13 mayısta sezaryan dogum yaptım fakat e devlette cocuk parası ve süt parası toplam 500 tl yattı ama toplu param nezaman yatacak ve e devlette gozukmuyor nasıl sorgulatabılırım toplu paramı ?

  1. Merhaba
   Ödeme alabilmeniz için süresi biten doğum raporunuzun iş veren tarafından online olarak onaylanması gerekmektedir. İş vereniniz tarafından online ortamda onaylanmasının ardından ödemeniz takip eden ilk ay içerisinde tarafınıza yönlendirme yapılacaktır. Bu durumu e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz.

 6. PTT ve sosyal yardinlasma vakiflarinca verilen bilgilerde süt parası da alınıyor ama bize verilmediği söylendi mama ve bez yardimi adı altında geçiyor ve veremeyeceklerini söylediler biz bundan nasıl yararlanabilirz

  1. Merhaba
   Başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yaparak aşağıda belirtilen belgeleri sunmanız gerekmektedir.
   Bebeğin T.C. kimlik numarasının bulunduğu nüfus belgesi.
   Gelir durumunu gösterir belge.
   Anne ve babanın kimlik belgeleri.
   Başvuru formu. gerekmektedir. Belgeler tamamlanarak ilgili kurumlara başvuru yaptıktan sonra kırk gün içerisinde sonuçlandırılır.

 7. Merhaba ben Nisan 13nde doğum yaptım 2 gün sonra başvuru yaptık e devletten takip ediyorum ama ödeme aşamasında yazıyor Ne demek oluyor o kaç ayda yatıyor

  1. Merhaba
   Raporunuzun onaylanması durumunda ödemeniz en fazla bir hafta içerisinde gerçekleştirilmektedir.

  1. Merhaba
   Doğum parası alabilmek için öncelikle başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezlerine dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz.

 8. Ptt’ye çocuk parası yatırılmış, küçük çocuğum için gidip alamıyorum. Eşime de verilmiyor benim gitmem gerekiyormuş . Ben o parayı çekmezsem geri alınır mı?

  1. Merhaba
   Bu ödemeler belirli tarihlerde yapılmaktadır. Kişinin almaması sonucunda da geri iadesi yapılır.

    1. Merhaba
     15 Mayıs 2015 tarihinden sonraki canlı doğumlar için en geç başvuru tarihi ise maksimum 5 yıl olmaktadır. Tavsiyemiz yine de bu kadar beklemeden ödemenizi almanız olmaktadır.

  2. Merhaba Şubat ayındA başvuru yaptım ödeme aşamasında duruyor paranın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim

  1. Merhaba
   Malesef bu şekilde bir uygulama yok, fakat e-Devlet sistemi üzerinden bu ödemeyi kendi hesabınıza aktarabilirsiniz. Korona virüsü nedeni ile böyle bir uygulama başlatıldı.

   1. Martın 20 sine dogum parası için başvuru yaptık e devlete bakıyorum ödeme aşaması da diyor ne demek oluyo acaba

    1. Merhaba
     Başvuruda bulunduğunuz ödemeninin hazırlandığını belirtmektedir. Ödemeler genellikle her ayın 8 – 14’ü arasında yapılır bu tarih aralığında kontrol ediniz.

 9. 01.22.2020 tarihinde eşim sezeryanla özel hastanede dogum yaptı ve dogum için 2.700 tl para ödedik bu pbıcak parasinin yarı sı geri ödeniyormu eşinde sgk lı buna devlet desteği olmuyormu

 10. Çok güzel açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz;teşekkürler
  yalnız cümle düşüklüğü anlam değişikliğine neden oluyor;dikkat ederseniz iyi olur.Teşekkürler…

 11. Merhaba doğum ücreti için edevlet ten baktım ödeme aşamasında diyor
  Yani doğum parası yatmışmıdır beklemem mi gerek

 12. Merhaba kolay gelsin ben 35 haftamda ayrilicam doğum iznine bulunduğum iş yerinde de 4 yıldır çalışıyorum bürütum 2328tl nekadar doğum parası alabilirm teşekkürler..

 13. doğum parası yattı mesajı geldi..istediğiniz bir ptt şubesinden çekebilirsiniz diyo.eşim yurt dışında şuan sadece o mu çekebilir ve ne kadar sürede çekilebilir?…ben çekemezmiyim ?…ptt bu parayı hangi tarihler arası ödeme yapıyor ? yardımcı olursanız sevinirim

   1. kaç gün süreci var çekebilmek için veya ptt belşirli bi tarihler arası mı veriyor ?

 14. Merhaba. buradaki haberde bağkur affı çıkacak diyor doğruluk payı var mı teşekkürler.

 15. İyi yakışanlar gen 2008 ve 2013 Doğu yaptım ben çok parası alabiliyırmuyum? Türkiye vatandaşı

 16. Eylül sonu Doğum yardımı için başvuru yaptım yatıp yatmadığına dair nerden bilgi alabilirim yatmış olabilirmi

 17. Slm ben 17 Mayıs 2017 de doğum yaptm bebegim 2 aylikken gittim ptt ye yatmamis dedi ne yapmam gerek bidahada gitmedim geri cekmislermidir acaba parayı

   1. doğum parası yattı mesajı geldi..istediğiniz bir ptt şubesinden çekebilirsiniz diyo.eşim yurt dışında şuan sadece o mu çekebilir ve ne kadar sürede çekilebilir?…ben çekemezmiyim ?…ptt bu parayı hangi tarihler arası ödeme yapıyor ? yardımcı olursanız sevinirim

 18. Mrb.ben 05.02.3015 yilinda sezaryanla ikiz kiz cocuklarim oldu ben yardimdan yararlanirmiyim.

 19. Benim telefona mesaj geldi sayın hak sahibi 400 tl dogum parasi aktarılmıştır diye ptt yi aradim yok dedi yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba,2.cocuga 400 TL ödeniyor ama ödeme tarihi 22 sinden sonra sanırım ,tarih hakkında aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü nden bilgi alabilirsiniz.

 20. 24.07.2017 tarihinde bebeğimiz oldu başvuru yaptık e devletten sorgulama yapıyorum ödeme bilginiz bulunmamaktadır diyor ne yapmam gerek bi sorun varmıdır üstünden çok zaman geçti

 21. Benimde küçük çocuğum var bende sezeryan doğum yaptım sgk ya başvurdum ama buğün gittim ziraat bankasına yatmamış dedi ne yapmalıyım nerden sorabilirim

 22. Benim üç tane küçük cocugum var ilki 2013 ocak 15 dogumlu ikincisi 2015 nisan16 doğumlu üçüncüsü de 2016 ekim 9 doğumlu ve sadece bana yeni dogan bebegim için alabilecegim soylendi ona verildi geriye dönük dogumlarada verilebilecekti yardim digerlerinede alabilirmiyim

 23. Ben 2015 te dogum yaptim banada dogum parasi verilecekti ama kac kere sorduksada hep yok dendi ama kisa bir sure once yine sordun hesabima paranin yattiği ama gidip cekmedigimden dolayida geri gittigi soylendi acaba bu parayi yeniden alabilme imkanim olabirmi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu