GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

07.11.2019
2.813
A+
A-
GSS Borç İtirazı Nasıl Yapılır?

GSS borç itirazı Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’nden yapılmaktadır. Bazı durumlarda Genel Sağlık Sigortası prim hesaplamaları, vatandaşlara mevcut olmayan ya da ödenmiş borçları tekrar çıkarabilmektedir. Bundan dolayı da borç sorgulamaları yapmak ve uygun durumlarda GSS borcuna itiraz etmek gerekmektedir.

GSS Primlerine Nasıl İtiraz Edilir?

GSS primlerine itiraz etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuruyu yapan vatandaşlar, kurumlarca denetlenir. Şayet borcun hatalı olduğu tespit edilirse, GSS borcu silinir. GSS borcunun silinmesi için yapılacak adımlar:

 • İkamet bölgesinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmak gerekmektedir.
 • Vatandaşlar, kendilerine haksız şekilde borç çıktığına dair dilekçe yazılması gerekmektedir.
 • Vatandaşın yaptığı beyanlar kapsamında ciddi bir borç tutarı görülürse, itiraz dilekçesinin yazılması gerekmektedir.
 • Bu itiraz neticesinde kurumlar, borcun araştırmasını yapmaktadır.
 • GSS prim borcuna itiraz ederken kimlik kartı dışında farklı bir belge gerekmemektedir.

Gelir Belgesiyle GSS Borcuna İtiraz Edilir m?

GSS borcuna itiraz etmek için gelir belgesi de kullanılabilmektedir. Vatandaşların gelir belgesiyle GSS borcuna itiraz etmesi için Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yapmaları gerekmektedir. Buna göre vatandaşların GSS borcuna itiraz etmek amacıyla gelir testi yaptırdığına dair dilekçe yazması gerekmektedir.

Yapılan gelir tespitine göre vatandaşın borçlarının tamamı silinebilmektedir. Ancak gelir testinin neticesinde vatandaşın asgari ücretin üçte birinden daha az gelir elde ettiği tespit edilirse borcun silinmesi mümkün olmaktadır. Bu durumda vatandaşın herhangi bir ödeme yapmadan sağlık hizmetlerinden yararlanması da mümkündür.  

GSS Prim Borcuna İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

GSS prim borcuna itiraz için uygun uslüpla dilekçe yazılması gerekmektedir. Vatandaşın başvuru yapmasından sonra kimlik kartını da beyan etmesi gerekmektedir. GSS borcuna itiraz için yazılacak dilekçeye:

 • Dilekçenin üst bölümüne TC kimlik numarası ve isim-soyisim bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.
 • Dilekçe içerisinde sigortaya ait bilgilerin yazılması gerekmektedir. GSS iptal ettirme işlemlerinin sebeplerinin ve GSS giriş tarihi bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Bu bilgiler e-devlet sistemi üzerinden alınabilmektedir.
 • Dilekçenin hazır bir şablon formunda müdürlüklere teslim edilmesi gerekmektedir. Bundan dolayı formu doldururken, doğru ve eksiksiz bilgileri girmesi gerekmektedir.

GSS Borcu İptal Ettirme Dilekçesi Nereden Alınır?

GSS borcunu iptal ettirmek için dilekçe şablonunu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesinde bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yer alan portal bölümünde GSS iptal ettirme dilekçesi bulunmaktadır. Bu dilekçeyi almak içn:

 • İlk olarak sgk.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ardından ‘’Çalışan’’ kısmını tıklamak gerekmektedir.
 • Bu seçeneği tıkladıktan sonra açılan sayfa üzerinden form ve dilekçe seçeneklerini tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden GSS iptal formu görülecektir. Bu formun çıktısının alınması ve doldurulması gerekmektedir.

GSS Borcunun İptali için Gerekli Şartlar Nelerdir?

GSS borcunun iptal edilmesi için vatandaşın gelir durumunun analiz edilmesi gerekmektedir. GSS borç itirazı yapmak ve borcu sildirmek için gerekli şartlar:

 • Vatandaşın 4A, 4B ya da 4C kapsamında sigortalı bir iş bulması gerekmektedir.
 • Vatandaşın özel vakıflara ait Emekli Sandığı sigortasına tabi olması gerekmektedir.
 • 60 yaş aylığı almaya başlayan vatandaşların GSS borçları silinmektedir.
 • Vatandaşın 2022 sayılı olan kanundan faydalanarak engelli aylığı alması durumunda GSS borcu iptal edilmektedir.

GSS Borç Sorgulama Şifresiz Nasıl Yapılır?

GSS borcu sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapılması gerekmektedir. GSS borç sorgulama işlemleri TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. GSS borç sorgulama işlemleri için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Bu alan üzerinden ‘’SGK GSS Borç’’ alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden GSS prim borcu sorgulaması yapılabilmektedir.

GSS Başvuru Nasıl Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası başvurusu, çalışmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Genel Sağlık Sigortası başvurusu yapmak için:

 • Genel Sağlık Sigortası başvuru formlarının sosyal hizmetler birimlerinden alınması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan vatandaşın kimlik belgesi fotokopisi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurması gerekmektedir.
 • Formun mahalle muhtarı tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • İmzaların toplanması ile yarım kapalı dosyaya formun konulması gerekmektedir. Ardından Kaymakamlıklara teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Belgelerin doğru bilgiler ile doldurulması önemlidir. Başvuruyu alan yetkililer, vatandaşın denetlenmesini ve bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesini sağlayacaktır.

GSS Borç Sorgulama TC Kimlik No ile Nasıl Yapılır?

GSS borç sorgulama işlemleri için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir. Genel Sağlık Sigortası borç bilgilerini sormak için e-devlet kapısına giriş yapmak yeterli olacaktır. Sisteme giriş yapan vatandaşlar sırasıyla; Sosyal Güvenlik Kurumu ve Genel Sağlık Sigortası borcu alanını tıklamalıdır. Bu alan üzerinden tüm borç bilgilerini sorgulamak mümkün olacaktır.

Öğrenciler için GSS İptali Nasıl Yapılır?

Öğrenciler herhangi bir işte çalışmıyorsa, GSS prim borcu çıkacaktır. Öğrencilerin GSS prim borcu olması durumunda, borca itiraz edebilmektedir. Vatandaşın öğrenci olduğunu ispatlaması halinde, borçları silinecektir. Öğrencinin yapacağı itirazları, ikamet ettikleri Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe müdürlüklerine yapması gerekmektedir.

Bu işlemler için öğrenci belgesi ile başvuruların yapılması gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra vatandaşın öğrenci olduğunun tespit edilmesiyle borç silinecektir.

GSS Borcu Nasıl Silinir?

GSS borcunun silinmesi için vatandaşa fazla ya da haksız bir ödeme çıkartılmış olması gerekmektedir. GSS borcunun silinmesi için:

 • Vatandaşın öğrenci olması durumunda GSS borcunu sildirmesi mümkündür. Öğrenci olan kişilerin GSS prim borcu ödemesi gerekmez.
 • Vatandaşın geliri asgari ücretin üçte birinden azsa, borçlarının silinmesi için başvuru yapabilmektedir.
 • Vatandaşın sigortalı olarak işe girmesine rağmen GSS prim borçları artmaya devam ediyorsa, borçlarının silinmesi için başvuru yapabilir.

GSS Affı 2019 Var mı?

Genel Sağlık Sigortası affı yalnızca yeterli geliri olmayan ya da haksız borç çıkartılan vatandaşlara yapılmaktadır. Genel Sağlık Sigortası vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması için yasaya sokulmuştur. Sigortasız olan vatandaşların devlet hastanelerinde tedavi olabilmesi ve ilaç alabilmesi için GSS borçlarını ödemesi gerekmektedir.

Ancak vatandaşın gelir durumu yetersizse (asgari ücretin üçte birinden daha az) ya da öğrenci olmasına rağmen borç çıkıyorsa, buna itiraz edebilir. Borcunu ödemeyen vatandaşlar için ödeme kolaylıkları da SGK tarafından sağlanmaktadır.

GSS Borcu Nasıl Taksitlendirilir?

GSS borcunun taksitlendirilmesi mümkündür. Borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlar, borç yapılandırma şartlarını karşılıyorsa başvuru yapabilmektedir. Borçlarını taksitlendirmek isteyen vatandaşlar, peşin ya da 18 aya kadar taksitle ödeme yapma imkanı bulmaktadır. GSS borçları:

 • 6 taksit,
 • 12 ay,
 • 18 ay,
 • 24 ay,
 • 36 ay taksitlendirilmektedir.

GSS borç itirazı kabul edilmeyen vatandaşlar da borç taksitlendirmesinden yararlanabilir. Borç yapılandırmasında başvurmak için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Aynı zamanda borcun yapılandırılması için vatandaşlara gelir testi uygulanması gerekmektedir. Bu test neticesinde uygun olan vatandaşlara taksitlendirme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

GSS 6824 Nasıl Ödenir, GSS Ödeme

SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.