SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları

Sağlıktan Yararlanma Süresi 5510 Sayılı SGK Kanununa göre belirlenmektedi. Bu yazımızda Sağlık sigortasından yararlanma şartları nelerdir, bağkur sağlıktan yararlanma şartları, genel sağlık sigortasından yararlanma şartları, Sağlık Hizmetlerinden koşulsuz faydalanabilenler kimlerdir,bağkur hastaneden yararlanma şartları nelerdir, GSS liler hangi şartlarda sağlıktan faydalanabilir  ve sağlıktan yararlanma şartları konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

SGK SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANMA ŞARTLARI NELER

Sağlıktan Yararlanmada Koşul Aranmayan Kişiler Kimlerdir?

Aşağıdaki sayılan kişiler için sağlıktan yararlanma şartları aranmaz ve koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler:Bu kişiler:

-18 yaşını doldurmamış olan kişiler,

-Tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler,

-Trafik kazası halleri,

-Acil haller,

-İş kazası ile meslek hastalığı halleri,

-Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar,

-Kişilerin hastalanmalarına bakılmaksızın kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile insan sağlığına zararlı madde bağımlılığını önlemeye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri.

-Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbî sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbî bakım ve tedaviler.

Yeşil Kartlıların (G-0 Gelir Seviyesi) Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Yeşil kartlıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için belli bir gün şartı aranmamaktadır.Yani gelir seviyesinin belli olduğu günden itibaren Yeşil kart tescilleri yapılmakta ve tescil tarihinden itibaren sağlıktan faydalanabilmektedirler.

Genel  Sağlık Sigortalılarının SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortalılarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi ve 60 günden fazla geçmiş dönem borcunun bulunmaması gerekmektedir.Eğer Genel Sağlık sigortalısı olmadan önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da Genel Sağlık sigortasının başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa GSS sigorta tesciliniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Emekli Olan Kişiler Sağlık Hizmetlerinden Ne Zaman Faydalanabilir?

Gelir ve ya aylık bağlanan kişiler gelir ya da aylığın bağlandığı tarihten itibaren SGK Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. 

SSK ya da SGK Sağlık Hizmetinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

SSK’lıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.Eğer sigortalı olarak işe başlamadan  önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da sigortanızın başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa sigorta girişiniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Bağkur’luların Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanma için bağkur giriş tarihinizden itibaren en az 30 gün geçmesi  ve 30 günlük prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir .Ayrıca bağkurlunun sağlıktan yararlanması için prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir.

Emekli Sandığı  Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Emekli sandığı çalışanlarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler de SSK hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları da SSK gibi olacaktır. Ancak Ek 5 tarım sigortasındaki fark son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 60 günden fazla olmaması. Eğer borcunuz 60 günden fazla olursa yararlanamazsınız.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Eğer sizin güvenceniz aktif ise yani sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsanız resmi nikahlı eşiniz, 18 yaş altı çocuklarınız, lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklarınız, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklarınız ile yaş şartı aranmadan malul çocuklarınız da sizin sigortanızdan yararlanabilir.

Sağlıktan yararlanma süresi kaç gündür?

Sağlıktan yararlanma süresi toplam çalışma ya da prim ödeme sürenize göre belirlenir. Buna göre;

 • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
 • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün  gün ise sağlık kapanır.
 • Bağkurlusunuz terk ettiniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yok. Ayrıca bağkur terk tarihinden önce de en az 90 gün prim ödenmiş bağkur gününüz var. Bu durumda da terk tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımlarından yararlanırsınız.
 • Emekli sandığı kapsamında çalışan memurken çeşitli sebepler ile (KHK ile atılma, istifa etme, çekilme v.s.) görevden ayrıldınız diyelim. SSK da olduğu gibi sizin de eğer görevden ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gününüz varsa görevden ayrıldıktan sonra 99 gün süre ile daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır.
 • Eğer yukarıdaki sağlıktan yararlanma sürelerini tamamladıysanız ve devamında çalışmayacaksanız ya da bağkurlu olmayacaksanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir. 2017 yılı için GSS prim tutarı 53,36 TL dir. 53,36 TL primi ödeyerek hem siz, hem eşiniz hem de sağlık sigortasından yararlanma koşullarını sağlayan çocuklarınız sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulama, bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama  nasıl yapılır?

Sağlıktan yararlanma sorgulamasını E devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon aktivasyon sistemi)

Eğer sağlıktan yararlanma şartlarını sağlıyorsanız SGK sisteminde Müstehaktır-provizyon alabilir şeklinde uyarı verir. Eğer işe yeni girdiyseniz ya da bağkurlu olduysanız ve 30 tam günü tamamlamadıysanız sistemde “30 günlük süreyi tamamlamadığından provizyon verilememiştir” uyarısı verir. Eğer devam eden aktif güvenceniz yoksa “1106 – Herhangi bir kapsamda genel sağlık sigortalılığınızın bulunmadığı tespit edilmiştir. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu durumda en kısa sürede SGK’ya uğrayarak GSS tescili açtırmanız gerekir.

SGK Sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Eğer kafanıza takılan ya da anlayamadığınız ya da çözüm bulamadığınız bir sorun varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

137 Yorum

 1. Merhaba Ben 2 Aydır Basın yayın biriminde belediyede çalışmaktayım. İşe girdiğimde ailem gss borcunun duracağını söylemişti ancak E devlete girdiğimde 2020 Yılı Ağustos Ayı ve Öncesine Ait GSS Borç Durumu Belgesi adı altında 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamındaki zorunlu genel sağlık sigortalılığınız dolayısıyla adınıza tahakkuk ettirilen ve yapılandırılan 4500 tl lik borcu 30.04.2021 tarihine kadar ödemelisiniz aksi halde gecikme zammı ve cezası tahakuk edilecektir. Şeklinde bir borç durum belgesiyle karşılaştım ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba
   GSS borç işlemesi işe başladıktan sonra sadece sigortalı olduğunuz aylarda işlemez. Daha öncesinde gelir testi yaptırmamış iseniz tarafınıza her türlü sağlık sigortası borcu işlenir. Çıkan en son yapılandırma işleminden faydalanarak gss borç ödemenizi yapabilirsiniz.

 2. İşsizlik massim bittikten sonra GSS actirdigimda özel hastaneye gittiğimde bir ssk li çalışan gibi indirim alabilirmiyim bu sorunun cevabını hiç bir yerden bulamadım ne özel hastaneler biliyor ne SSK ne işkur

  1. Merhaba
   Gittiğiniz özel hastanede, giriş esnasında SGK’nın onay vermesi durumunda indirimli olarak faydalanabilirsiniz.

 3. Yaklasik 22 yildir sskliyim emeklilik icin yas haric diger sartlar tamam simdi kendi is yerimi actim ama bagkur yatirmadan sagliktan yararlanabilirmiyim bu mumkunse ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

 4. SSK dan 6300 gün primim var ışten ayrıldığım zaman,pirim ödemeden sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanılır.işe girişi tarihim 2001 yılında şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba
   Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
   Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün gün ise sağlık kapanır.

 5. ben ise girdim spas da mustahaktir provizyon alabilir diyor peki benim 18 yasindan kucuk oglum hastaneye gitmek sigortadan yararlanmasi icin bir yere basvuruda bulunuyor muyuz ve ya otomatik olarak onada esime de bu durum sistemlerden otomatik olarak faydalaniyormu merak ettim ek olarak kisileri bildirmemize.gerek var mi ?

  1. Merhaba
   Siz sağlıktan faydalanmaya başladığınızda eşinizde faydalanmaya başlayabilir. Çocuklar 18 yaşına kadar devlet güvencesinde sağlıktan faydalanabilmektedir.

 6. Bagkurluyum borcum var esimin ssk dan yararlanabilir miyim ssk ya sordum yok öyle bisey dediler yardımcı olabilir misiniz doğru mudur

  1. Merhaba
   Eşinizin SSK’sından faydalanabilmek için bağ-kur’unuzun pasif olması ve borcunuzun olmaması gerekmektedir.

 7. İşten ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum işkur benim GSS mi ödüyor tamm peki ben özel hastaneye gittiğimde bir çalışan gibi sagliktan yararlanabiliyor muyum 10 ay boyunca yoksa sadece devlet Hastanesi’nde mi bu sorunun cvp bilen maglisef bulamadım özel hastaneler sordum fakat net bir cvp çıkmıyor aydınlatırsanız çok sevinirim ama kesin bir cvp bekliyorum tşk ederim

 8. Meraba ben sigortali çalışanım evli olan erkek bağkurlu yanlız bağkurunu yatıramıyor benim sigortamdan yararlanabilir mi sağlık kuruluşlarında

  1. Merhaba
   Bağkurlusunuz terk ettiniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yok. Ayrıca bağkur terk tarihinden önce de en az 90 gün prim ödenmiş bağkur gününüz var. Bu durumda da terk tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımlarından yararlanırsınız.

 9. Annemin üzerine ticari araç var ve bağkur primlerini ödeyemiyor. Ödeyemediği için sigortadan faydalanamıyor. Babam ssk emeklisi annemin babamdan faydalanması için ne yapmalıyım.

 10. İyi günler babam 1993 ten tarım bağkuru var torba yasada hepsini yatırdı geriye kalan bütün prim lerini yatırım kapattı yaşı bekliyor sağliktan yarar lanırmı

 11. SELAMUN aleykum efendim eşim 3 yıl önce lokanta açtı fakat bağkurunu hiç yaptırmadı borçlu görünüyor ve yararlanamiyoruz benim rahatsızlığım var tedavi olmam lazım SSK mı başlattı ve aktif görünüyor eşimde rahatsız benim SSK dan sağlık konusunda yararlanabilirmi

 12. BEN İSTEN ÇIKARILDIM .İŞSIZLIK ALIYORDUM .İŞŞIZLIKTE BU AY BİTTI.SAĞLIKTAN BEN AİLEM YARARLANMAM İÇIN NE YAPMALIYIM.NE GIBI ŞARTLAR ARINIYOR.

 13. Merhaba, bağkur borclusuyum. Arkadasimla ortak sirket kurduk. Ondan once vafat etmis babacimin ssk sindan yararlaniyordum. Ortak olduğum şirketten ayrıldiktan sonra yeniden babacimin sigortası üzerinden sgk sağlık yardımından yararlanabilir miyim? Bunun için ne yapmam gerekli ? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 14. Kolay gelsin 1 yıldır isteğe bağlı sigorta ödüyorum ama gss borcu halen devam ediyor,sağlıktan isteğe bağlı olanlar yararlanamıyor mu? Bilgi verirmisiniz…

  1. kardeş,bende senin gibiyim..isteğe bağlı ödüyorum ama gss borcu var diye provizyon vermiyor..3 gün önce sgk ya gittim..bağkur borcunuz yok ama gss borcu olduğu için provizyon verilmiyor dedi…Bende ikisi ayrı şey değil mi dedim…2020 1 ocaktan sonra böyle artık dedi…Bende cimer e yazdım…kesin cevabı oradan bekliyorum…

 15. İyi günler dilerim babamın sgk borcu olduğu için annem de sağlıktan yararlanamiyor benim sgkmdan yararlanmasi için ne yapmalıyız.

 16. 1 yıldır sigortalıyım ama eşim yeşil kartlı gözüküyor.nasıl düzeltebiliriz.

 17. 23.12.2019 tarihinde sgk emekliliği için başvuruda bulundum işten çıkış tarihim 24.09.2019 idi bu durumda sağlık hizmetlerinden nasıl ve hangi şartlarda ben ve ailem faydalanabiliriz

 18. Benim 7500gün yatan SSK ve bagkur günüm var malum ülke şartları işler bozuldu 19 aydır bagkura borçlandım bu gidişle benim saglıktan yararlanmam söz konusu degil peki ben ne yapacagım.

 19. emeklilik şartlarından prim gün sayımı ve çalışma süremi doldurdum yaş şartını bekliyorum şuan tam sigortalı olarak çalışıyorum ancak 1 ocaktan itibaren aylık puantaj şeklinde çalışacağım sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim yada faydalanmak için ne yapmam gerekir teşekkürler

 20. Ben emekliyim ve eşim ben emekli olduğum için sağlıktan yararlanıyo bunu nasıl iptal edebilirim

 21. Merhabalar ben 5 aydir ssk lı calisiyorum ve calistigim yerin hastanelerle anlasmasi yok eşimin var ondan yararlana bilirmiyim muayeneye gittigimde bisorun olurmu

 22. Merhabalar.
  Annem babamin faal olmayan sirketin kurucusu gibi görünüyor.
  Bu yuzden emekli sandığından yararlanamiyor. Bagkurlu sayiliyor ama bagkura ödeme de yapmiyor babam.
  Bu durumda bagkur borcu ödenip tekrar babamdan faydalanabilir mi annem?
  Nasil bir yol izlemek gerekir

 23. Merhaba benim bağkur borcum var yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaptım fakat ödemedim eşim sgk’lı onun sigortasından yararlanabilir miyim?

 24. Hollandada yasamakta yim , haziran 8 – 2020 yilinda emekli olacagim. Temelli olarak Turkiyeye gidecegim. Hollandadaki sgk nun yardimlarindan temelli donuste faydalanamiyorum. Esim Turkiyede emekli. Onun sigortasindan faydalanabilirmiyim. Benim emekli maasim Turkiyedeki hesabima gelecek. Bu drumda ne yapmaliyim?

  Selamlarimla, Kaya Ozel

 25. EŞİM EMEKLİ,OĞLUM 25 YAŞINI DOLDURDU FAKAT HALA OKUYOR,SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANABLİR Mİ

 26. Öncelikle iyi günler dilerim. 25 yaşındayım üniversite öğrenimim devam etmektedir. Babam BAĞ-KUR emeklisi. Bugün hastaneye muayene olmak için gittiğimde ücretsiz muayene hizmetinden yararlanamadım. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

 27. Yeni evlendim eşimin sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için bi başvuru yapmam gerekir mi

 28. Merhaba Ben şuan 25 yaşımı doldurdum. Ön lisans mezunuyum ve şuan açık öğretim olarak üstünü tamamlıyorum. 2019 dan buyana birim her ay prim borcum gelmeye başladı. açık öğretim öğrenci belgemi versem borclarım silinir mi ve ne zamana kadar yararlana bilirim? 2. sorum ise özelde part time olarak çalışsam her ay 15 günlük sigortam olsa sgk borcu cıkarmı ve sağlıktan yararlanabilir miyim ?

 29. Merhabalar ben 1969 doğumluyum ve SGK pirim ödeme gün sayısı fazlasıyla dolduğu için artık ödemeyi durdurdum. 2020 şubat ayında maaş almaya hak kazanacağım. Bu arada kalan 10 ay SGK olamayacağımdan dolayı eşimin SGK sından faydalanabilir miyim? Eğer olumlu ise neler yapmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 30. Merhaba,

  Babam kamu emeklisi. Annem ise babamın sağlık sigortasından faydalanmakta idi. Fakat annemin adına bir şirket açtık, herhangi bir bağkur girişi ödemesi vs. yapmadık henüz ve yapamaycağız. Annem yine eskisi gibi Babamın sağlık sigortasından faydalabilir mi , bir çözüm yolu varmıdır ?

 31. 4 B SİGORTALILIK KAPSAMINDA SAĞLIK HİZMETLERİNDEN HİZMET ALMAKTAYIM. üNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ERKEK ÇOCUĞUM VAR ANCAK ÖĞRENCİ İKEN EVLENDİRDİM. oĞLUMUN EŞİDE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ BU ÇOCUKLARIN SAĞLIK HİZMETİ ALMASINDA NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

 32. Merhabalar 19 yaşındayım açık öğretim de okumaktayım.Bugün hastaneye gittiğim de sigortamın olmadığını fark ettim. Annem çalışıyor(sigortalı) Nasıl Sigortadan faydanabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu