GSS Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Prim Borç Sorgulama

E-Devlet üzerinden GSS prim borcu sorgulama ve GSS yeni başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirler. Genel Sağlık Sigortası, ülkemizdeki tüm vatandaşların kamu kurumları tarafından verilen sağlık hizmetlerinden eşit şartlar altında faydalanabilmeleri için özel olarak oluşturulmuş bir sistemdir. Türkiye’de 2012 yılından bu yana zorunlu olarak uygulamada yerini alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) pek çok vatandaşın hakkında bilgi sahibi olmak istediği bir sistemdir. Genel Sağlık Sigortası başvurusu ve borç sorgulama işlemleri hakkında bilinmesi gereken kapsamlı ve detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Türkiye’de uygulamada bulunan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamına alınan sisteme göre sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşların sağlık hizmetlerinden de yararlanabilmesi mümkün olmaktadır. Genel Sağlık Sigortası’nda 2020 yılı için belirlenen asgari ücretin 3’te 1’i oranından daha fazla geliri olan kişiler, sağlık sigortasından faydalanabilmek için belirli oranda GSS primi ödemekle yükümlüdür. Bu yüzden herhangi bir sigortalı işte çalışmayan, sigortalı yakını bulunmayan pek çok vatandaşın adına Genel Sağlık Sigortası prim borcu çıkabilmektedir. GSS prim borcunu internet üzerinden kolay bir şekilde sorgulama yapmak mümkündür.

E-Devlet GSS Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Sağlık hizmetlerinden diğer vatandaşlar gibi eşit şartlarda yararlanabilmesi için prim ödemekle yükümlü olan vatandaşların Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarını internet üzerinden görüntüleyebilmesine olanak tanınmıştır. GSS borcu olanlar, borçlarını kolay bir yöntemle sorgulayabilmektedirler. Türkiye’de pek çok kamu hizmetinin dijital platform üzerinden vatandaşlara sunulduğu e-Devlet Kapısı sistemi aracılığıyla yapılan sorgulama işleminden faydalanarak siz de kendi adınıza Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcunuzun olup olmadığını, borcunuz mevcutsa ne kadar olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bunun için;

 • e-Devlet Kapısı sistemine T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama çubuğuna “Genel Sağlık Sigortası” yazın.
 • Bu esnada karşınıza çıkan “Sosyal Güvenlik Kurumu/Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
 • Ekrana gelen sonuca göre Genel Sağlık Sigortası borcunuzun bulunup bulunmadığını varsa ne kadar borcunuz olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

GSS Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) başlatmak için kuruma başvuruda bulunmak için bazı evrakların temin edilip işlemlere başlanması gerekmektedir. GSS Başvuru işlemleri sırasında gerekli belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kaymakamlık binası içinde bulunan Sosyal Hizmetler Birimine gidilerek GSS başvuru formu
 • Muhtardan, e-devlet sisteminden veya nüfustan alınan İkametgâh Belgesi
 • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi

GSS Başvuru Form İndirmek İçin TIKLAYINIZ

Genel Sağlık Sigortası başvuru formunun doldurulup Vergi Dairesine gidilip imzalatılması gereklidir. Ayrıca mahalle muhtarı da gerekli yerleri doldurup imzalamalıdır. Bütün alanlar doldurulup imzalatıldıktan sonra başvuru esnasında istenen belgeler kaymakamlığa teslim edilmelidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir ?

GSS, devlet tarafından vatandaşlarımıza sağlanan bir sağlık hizmetidir. 18 yaşından büyük olanlar eğer her hangi bir sağlık sigortasına sahip değil ise yada çalışmıyorlarsa devlete aylık cüzi bir miktar ödeme yaparak devletin sağladığı tüm sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. GSS hizmetinden yabancı vatandaşlar da istediği takdirde yararlanabilirler. 18 yaşından küçükler, GSS hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilir.

GSS Gelir Tespiti Başvurusu Nasıl Yapılır ?

GSS için gelir tespiti başvuru yapmak isteyenler, başvurularını SYD kurumuna yapabilirler. İkamet ettiğiniz adreste bulunan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma” vakfına giderek başvurularınızı bizzat kendiniz yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra GSS tespiti için işlem süresi biraz vakit almaktadır.

Gelir Testi Başvuru Sonucu Sorgulama

Yaptığınız gelir tespiti başvuru sonucunu sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yaparak sonucunu öğrenebilirsiniz. E-devlet sistemine giriş yapmanız için günce e-devlet şifreniz olması gerekiyor.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar, Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bağ-Kur Borcu Olanlar Sağlıktan Yararlanabilecek mi?

Sağlık Problemi Sebebi ile İşten Ayrılanlar İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. OĞLUM 25 YAŞINI YENİ DOLDURDU. ÜNİVERSİTE BU YIL BİTTİ (19 OCAK 1996 DOĞUMLU). HİÇ BİR YERDE ŞİMDİYE KADAR ÇALIŞMADI HİÇ BİR SOSYAL GÜVENCESİ YOK. 25 YAŞINA KADAR DA BENİM ÜZERİMDEN FAYDALANDI.

  E DEVLET ÜZERİNDEN SİSTEME GİRDİĞİMİZDE BORCUNUZ YOK YAZIYOR. BUNUN SEBEBİ NEDİR. ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM 25 YAŞINA GİRDİĞİNDE HİÇBİR YERE MÜRACAAT ETMESEK DAHİ OTOMATİK OLARAK BORCUNUZ VAR DEMESİ GEREKMİYOR MU
  YOKSA ÖNCE KAYMAKAMLIK BÜNYESİNDEKİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFINA GELİR TESTİ Mİ YAPTIRACAĞIZ SİSTEME İŞLETECEĞİZ SONRA MI ÇIKIYOR

  ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM E DEVLET SİSTEMİNE GİRDİĞİMİZDE VE ÜNİVERSİTE MEZUNU İSE 25 YAŞINI DOLDURMUŞ İSE OTOMATİKMAN BORCU ÇIKMASI GEREKMİYOR MU

  2. BİR DE LİSEYİ GEÇEN SENE BİTİREN BİR OĞLUM DAHA VAR 02.08.2020 TARİHİNDE 18 İNİ DOLDURDU ANCAK ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIYOR 20 YAŞINA KADAR BENİM ÜZERİMDEN FAYDALANMASI GEREKİYOR DEĞİL Mİ
  YOKSA 18 İNİ DOLDURDU ÜNİVERSİTEYİ KAZANAMADI ONUN İÇİN DE GSS PRİMİ ÖDEMESİ GEREKİYOR MU

  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 2. 4 yıldır sigortam odenmediği için 60-c-1 e tabiyim.pandemi döneminde yasaklarda 2 gün sigortam ödndi ve eski tabirle yeşilkartıma son verildi yeniden yeşilkarta tabi olmam için ne yapmam gerekir

 3. Merhaba,

  Halen yurt disinda, avrupada, yasiyorum. Emekliligime bayagi zaman var.
  Ikametimi TR’de devam etmek ister isem neler gerekli diye baktigimda aklima gelen onemli unsurlardan birisi SGK.
  e-Devletteki mesaj “G.S.S. Tescil ve Prim Sisteminde Kaydınız Bulunmamaktadır.”

  Anladigim kadari ile SGK’ya kayitli olmak icin bir isyerinde calisyor veya bir sirket sahibi olma zorunlulugu yok.
  Ikament zorunlulugu nasil belirleniyor?
  Henuz ikametimi TR’e gecirmeden GSS primi odeme imkani varmi?
  Dunya turu gibi geziye cikar isem, ek sigorta gibi olasiliklar ile yurt disinda GSS hizmetlerinden ne derece faydalanabiliyorum?
  Tesekkurler.

  1. Merhaba
   İkametinizi TR’ye geçirme zorunluluğunuz bulunmaktadır. SGK ile anlaşmalı olan tüm ülkelerde faydalanma imkanınız bulunmaktadır.

 4. İyi günler.
  Ben üniversite öğrencisiyim babamın sgk sı yok bu yüzden sağlıktan yararlanamıyorum, gss den yararlanırsam her ay belirlenen ücreti ödemem mi gerekiyor, öğrenci olduğum için gss kapsamına geçersem ücretsiz yararlanabilirmiyim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba
   Yeşil kart başvurusunda bulunabilirsiniz, yeşil kart almanız durumunda da sağlıktan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

 5. Ben 4 aydır işsizim yeni evlendim sağlık borcunu var diye eşim raporlu ilaçları almadı ne yapabilirim

  1. Merhaba
   Genel Sağlık Sigortası başvurusu için ikametgah adreslerinin bulunduğu kaymakamlık nezdinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurusu yapmak gerekmektedir. GSS için online olarak başvuru imkanı bulunmamaktadır.

 6. 03/10/2019 da işten ayrıldım 12.01.2020 tarıhınde gss başladı 01.10.2020 tarihinde 4/a askerlik boçlanmasına basvurdum 15 /10/2020 tarihinde geriye dönük 04/10/2019 baslangıç tarihli bagkur baslatmıslar . gss ve bagkur aynı anda devam ediyor. nasıl bir yol izlemeliyim bagkuru sildirmek ıstıyorum .

  1. Merhaba
   Bağkur borç sildirme kapsamında borcunu sildirebilmek için kişinin borç süresi iki seneden fazla olmalıdır. Yani borçlu olma süresi 2 yıldan az olanlar Bağkur borç sildirme işleminden faydalanamaz.

 7. Merhaba, yillardir yurt disinda yasana biriyim. E-devlet uzerinde gss borcum var mi yok mu diye meraktan baktim. Gelir testine tabi olarak haziran 2015 den bu yana borcum varmis gecikme zami ile beraber 5894 tl yaziyor. Bu nasil olabilir? Dedigim gibi yurt disinda ikamet ediyorum, tr de calismiyorum bile. Nasil olur oyle birsey ve bu borcun silinmesi icin ne yapmam gerek?
  Bu konuda yardimci olabilirmisiniz lutfen. Tsk!

  1. Merhaba
   Yurt dışında yaşadığınızı SGK’ya belgelendirmeniz halinde borcuzun silinecektir.

 8. Merhaba, 33 yaşındayım özel bir firmada sigortalı olarak çalışmaktayım. Ancak 3 gün önce eşim(karım) hastaneye gittiğinde sağlık sigortanız yok denilmiş ve hizmet alamamış. E devletten baktığımda “Son bir yıl içinde 30 gün gss prim gün sayısı olmadığı için, provizyon verilememiştir.” diyor. Evleneli 1 yılı geçti ve 1 hafta öncesine kadar sağlık hizmeti alabiliyordu. Benim üzerimden bakılıyordu yani. Bu konuda internette araştırma yaptım ama bir şey bulamadım. Kanunlarda bir değişiklik mi oldu ? Eşim artık üzerimden bakılamayacak mı ? Bilginiz varsa aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba
   Kanunlarda bir değişiklik bulunmuyor fakat eşinizin SGK’ya evli olarak bildirilmesi gerekebilir. Bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvuruda bulunmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu