2022 yılı engelli konut kredisi alımı anlaşmalı bankalara yapılacak başvuru ile mümkün olmaktadır. Engelli vatandaşlara özel olarak verilecek bu kredi, düşük faiz oranları ve vade yöntemleri sayesinde vatandaşlara kolaylık sağlar. Engelli konut kredisi almak için anlaşmalı kamu bankaları ve özel bankalara müracaat etmek yeterli olacaktır.

Cazip vade miktarları sayesinde kredinin kullanımı, engelli vatandaşların da konut sahibi olmalarına imkan tanıyacaktır. Ancak tüm engelli vatandaşlar bu konut kredisi fırsatından yararlanamaz. Gerekli şartların karşılanması gerekmektedir. Gerekli şartlar karşılandığı takdirde engelli vatandaşlar da konut kredisi alabilir. Bu şartlar bankadan bankaya değişmekle birlikte temel şartlar arasında yaş sınırı,engelli maaşı alınıyor olması ve engelli sağlık raporu bulunması yer alır. Şartlar, bankaların faizleri ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgiler yazının devamında bulunmaktadır.

Hangi Bankalardan Engelli Konut Kredisi Alınır?

Engellilere konut kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

BankaKredi TutarıVadeFaiz Oranı
Türkiye İş Bankası250.000 TL120 Ay%1,38
Ziraat Bankası250.000 TL120 Ay%1,37
Halk Bankası250.000 TL120 Ay%1,29
Vakıfbank250.000 TL120 Ay%1,37
Akbank250.000 TL120 Ay%1,37
Yapı Kredi Bankası250.000 TL120 Ay%1,39
QNB Finansbank250.000 TL120 Ay%1,48
Garanti Bankası250.000 TL120 Ay%2,77
Denizbank250.000 TL120 Ay%2,99
Türkiye Ekonomi Bankası250.000 TL120 Ay%3,75
Albaraka Türk Katılım Bankası250.000 TL120 Ay%2,99
Kuveyt Türk Katılım Bankası250.000 TL120 Ay%2,11
Türkiye Finans Katılım Bankası250.000 TL120 Ay%1,96

Bu bankalar arasında yer alan Albaraka Türk, Kuveyt Türk, Türkiye Finans, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım bankaları, faizsiz kredileri ile engelli vatandaşlara daha fazla yarar sağlamaktadır.

Aynı zamanda bankalar haricinde PTT de, engelliler için konut kredisi vermektedir. Bu kapsamda PTT ile anlaşmalı bankalara da başvuru yapılabilir.

PTT anlaşmalı bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Aktifbank
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • TEB Bank

Bu bankalara yapılacak konut kredisi başvuruları, direkt olarak PTT’ye devredilerek PTT tarafından incelenir.

Engelli Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelliler için konut kredisine başvurmak için belirli şartların sağlanması gerekir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Engelli statüsünde bulunduğunu ispatlar nitelikte engelli sağlık kurulu raporuna sahip olmak gerekir. Kişilerin başvuru sırasında, istenmesi halinde bu raporu gösterebilmesi gerekir.
 • Engelli maaşı alıyor olmak gerekir. Engelli maaşı almak için yeterli olmayan bir sağlık kurulu raporu, bu konuda kullanılamaz.
 • Başvuru sahiplerinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Kişilerin 80 yaşın üzerinde ve 80 yaşını doldurmuş olmaması gerekir. Bu kredi, en fazla 79 yaşını doldurmuş kişilere verilmektedir.
 • Kişilerin bankalardaki kredi notunun yüksek olması gerekmektedir. Kara listede bulunan ve geçmiş borçlarını düzenli ödemediği saptanan kişilerin bu krediden yararlanması mümkün değildir.
 • Kredi notunun yükseltilmesi yanında, engelli maaşının da halen alınıyor olması gerekir.
 • Engelli maaşı üzerinde herhangi bir haciz bulunmaması gerekir.
 • Halihazırda bankalara borcu olan kişiler, bu krediden yararlanamaz.

Engelli Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli konut kredisi için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi ya da maaş bordrosu
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Engel yüzdesini gösterir belge
 • Başvuru yapılan bankanın kendi özelinde istediği fatura gibi ek belgeler

Bu belgelerin tamamlanması durumunda bankaya konut kredisi için başvuru yapılabilmektedir. Aynı zamanda başvuru yapılan bankaya göre farklı belgeler talep edilebilmektedir. Örneğin Ziraat Bankası, otomatik ödeme talimatı ile en az 2 faturanın Ziraat kredi kartı ile ödenmesini şart olarak koymuştur.

Hangi Engel Grupları Engelli Konut Kredisi Alabilir?

Engeli bulunan vatandaşlar için konut kredisi alabilecek engel grupları zihinsel herhangi bir soruna neden olmayan engel çeşitleridir. Zihinsel olarak sorun yaşayan ya da psikolojik rahatsızlıkları bulunan kişilere konut kredisi verilmez.

Serebral Palsi, kemik ve kas hastalıkları gibi fiziksel rahatsızlıklarda, felç gibi durumlarda ve Epilepsi gibi süreğen hastalıklarda bu krediyi almak mümkün hale gelir. Fiziksel sorunlara ek olarak psikolojik rahatsızlıkların da eşlik etmesi ve bunun raporlarla doğrulanması durumunda konut kredisi almak mümkün değildir.

Ziraat Bankası Engelli Konut Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası’ndan alınacak engelli kredisinin faiz oranı %1,37 olarak belirlenmiştir. Diğer kamu bankalarına göre daha düşük bir faiz oranına sahiptir. Başvuruda bulunacak ve konut kredisi alacak kişilerin internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanması şartı konulmuştur.

Aynı zamanda banka, internet bankacılığını aktif olarak kullanma şartının yanında kullanıcıların en az 2 faturayı otomatik ödeme talimatı ile ödemesi koşulunu koymaktadır. Aksi halde konut kredisi almak mümkün olmayacaktır.

Ziraat Bankası’nın engelli konut kredisi vade oranları 60 aydır. Alınacak konutun özelliklerine göre verilecek kredi miktarına karar verilir.Bu miktara göre en fazla 60 ay vade yapılabilir.

Halk Bankası Engelli Konut Kredisi

Halk Bankası engeli bulunan vatandaşlara verdiği konut kredisinin faiz oranları %1,29 olarak belirlenmiştir. Bu kredide, başvuru işlemlerinin banka şubesine yapılması şartı bulunmaktadır. İnternet üzerinden yapılacak başvurular, standart konut kredisi olarak değerlendirilmektedir. Banka, en fazla 60 aya kadar vade imkanı sunmaktadır.

Vakıfbank Engelli Konut Kredisi

Vakıfbank’tan alınacak konut kredisinin özellikleri %1,37 faiz oranı sunmasıdır. Bu bankadan alınacak konut kredisinin ilk şartı, engelli maaşını Vakıfbank üzerinden almaktır. Kişiler, başvuru sırasında banka cüzdanlarını yanlarında bulundurmak zorundadır.

Bu bankadan alınacak kredi miktarı, kişilerin aldıkları engelli aylıklarına göre değişiklik göstermektedir. Alınacak engelli maaşının en fazla yarısı, aylık taksitler olarak bankaya ödenecek şekilde ödeme planı yapılır. Bu nedenle alınan engelli maaşı ne kadar artarsa, alınacak kredinin miktarı da o kadar artacaktır.

Garanti Engelli Konut Kredisi

Garanti Bankası’ndan alınacak konut kredisinin özellikleri faiz oranının alınacak kredi tutarına göre değişmesidir. Kişi, ne kadar yüksek bir konut kredisi miktarı kullanırsa, alınacak faiz oranı bu ölçüde değişiklik göstermektedir.

Alınacak engel konut kredisi oranını ise, kişinin aldığı engelli maaşı etkilemektedir. Maksimum konut kredisi tutarı, aylık ödeme miktarı, alınan engelli maaşını geçmeyecek şekilde belirlenir.

Özel Bankaların Engelli Konut Kredisi Faiz Oranları

Özel bankalar tarafından verilen engelli konut kredisinin özellikleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu konuda bankalar ve faiz oranları şu şekilde sıralanabilir:

 • Denizbank engelli konut kredisi için verilen faiz oranı %2,99 olarak belirlenmiştir. Bankanın vereceği konut kredisinin oranı, alınan engelli maaşına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda bankanın kefil ya da fatura isteme hakkı bulunmaktadır.
 • ING Bank konut kredisi faiz oranı %2,14 olarak belirlenmiştir. Bu banka, ağırlıklı olarak internet üzerinden işlem almaktadır. Bu nedenle öncelikle internet üzerinden başvuru yapılması gerekir. Aynı zamanda aylık kredi ödemelerinin, alınan engelli maaşını geçmemesi şartı bulunmaktadır. Aksi halde kredi miktarı düşürülür. Bu şekilde dengeleme yapılır. Engelli kişinin alacağı evi ipotek etme ya da başka bir taşınmazın ipotek edilmesi söz konusu olabilir. Şartlar, bankanın kendisi tarafından belirlenir.
 • TEB Bankası engelli konut kredisi faiz oranı %3,75 olarak belirlenmiştir. Banka, en fazla 120 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Alınacak kredinin miktarı, kişinin aldığı engelli maaşına göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda kişinin engel oranı yükseldikçe, alınacak engelli maaşının tutarı artmaktadır. Banka, kredi vereceği kişiden fatura ve kefil isteme hakkına sahiptir. Konut kredisi almak için bu bankanın internet bankacılığı işlemlerinin kullanılması ve bu bankadan engelli maaşının alınması gerekmektedir.

Engellilerin Faizsiz TOKİ Konut Kredisi İle İlgili Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Engelli bireyler TOKİ evlerinden alabilmek için konut kredisi alabilmektedir. TOKİ’nin düzenlediği bir projedir. Bu projede konutların yüzde beşi engelli bireyler için ayriyeten ayrılmıştır. Engelli bireyler faizsiz bir şekilde konut alabilme hakkına sahip olmaktadırlar. Hak sahibi olunup olunmadığı kura ile belirlenmektedir.

TOKİ’den aldığı evler için konut kredisi çekmek isteyen bireylerin sağlaması gereken şartlar şunlardır:

 • Alınan TOKİ evinde minimum 3 yıl yaşanması istenmektedir. Engelli birey ve TOKİ arasında imzalanan anlaşmada bu şart belirtilmektedir.
 • 25 yaşını doldurmuş olan engelli bireyler başvuru yapabilmektedirler.
 • En az %40 oranında engelli olan ve bu engel durumunu tam teşekküllü bir devlet hastanesinden aldığı sağlık raporu ile belgeleyen kişilerin başvuruları kabul edilmektedir.
 • TOKİ’nin yaptığı çekilişte adının çıkmış olması istenmektedir.

PTT Engelli Konut Kredisi Verir Mi?

PTT engellilere kredi vermektedir. Engelli aylığını PTT’den alan engelli bireyler, anlaşmalı bankalar aracılığı ile kredi alabilmektedirler. Öncelikle gerekli belgeler ile beraber PTT’ye gidilmelidir. Başvuru formu doldurarak başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Ardından başvurunun ön onaydan geçmesi ile beraber, kredi alınmak istenen anlaşmalı bankaya gidilmelidir. Bankaya bu talebin bildirilmesi ile beraber kredi alınabilmektedir.

PTT Engelli Konut Kredisi İçin Hangi Evrakları Talep Eder?

PTT’den engelli konut kredisi almak isteyenlerin başvuru sırasında bulundurması gereken belgeler aşağıda sıralanmıştır:

 • Engelli bireyin kimlik belgesi gerekmektedir.
 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan engelli raporunun aslı ve onaylı nüshası talep edilmektedir.
 • Engelli kimlik kartı sunulmalıdır veya engelli maaşı alındığına dair resmi bir belge verilmelidir.
 • PTT’den engelli kredisi istendiğine dair dilekçe yazılmalıdır.
 • Aylık gelirini belgelemelidir.
 • Kredi başvurusu için kendisinden teminat istenir ise, teminata ilişkin belge sunmalıdır.
 • Kefil ile kredi alabilecek olması halinde, kefilin kimlik belgesi ve aylık gelirinin belgelenmesi istenmektedir.
 • Engelli bireyin ikametgah belgesi gereklidir. Kefilinin olması durumunda ise; kefilin de ikametgah belgesi istenmektedir.

Engelli Maaşı Ne Kadar ve Başvuru Şartları

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Malulen Emeklilik Şartları ve Malulen Emekli Maaşı

Editör: TE Bilisim