2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar

08.03.2020
3.691
A+
A-
2020 Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır Ücreti Ne Kadar

Engelli Sağlık Kurulu raporlarının alınma şekli, devletin belirlediği listeye uygun şekilde bir devlet hastanesi ziyaret edilerek, hastaneye engelli kurul raporu adıyla başvuru yapılmasını içermektedir. Bu kapsamda hastanenin, devlet tarafından Engelli Sağlık Kurulu Raporu vermeye yetkili olması gerekmektedir. Hastanelerden alınacak bu rapor sayesinde eğitim ve maaş imkanlarından yararlanılabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu raporu alma başvurusu, sadece devletin yetkilendirdiği hastanelere yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen hastanelere yapılacak başvuru ile rapor özellikleri doğrultusunda gerekli testler yapılarak rapor verilmektedir. Ancak raporun verilme aşamasından önce, rapor başvurusu yapılırken bazı belgeler istenmektedir.

Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık raporu başvuru formu: Bu form, başvuru yapılacak hastanenin danışma bölümünden engelli bireylere ve ailelerine verilebilmektedir. Formun doldurulmasının ardından işlemler yapılmaya başlanır.
 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi de hastane tarafından istenen belgeler arasındadır. Kimliksiz olarak başvuru yapan kişinin işlemleri başlatılamaz.
 • Başvuru sahibinin 5 adet fotoğrafı da istenmektedir. Bu fotoğraflar hastane arşivi, resmi belgeler, kurul raporu ve diğer işlemler için kullanılmaktadır.

Belgelerini yanına almış bir şekilde hastaneye gelen kişi, öncelikle hastane danışma servisinden başvuru talep formunu almalıdır. Burada engelli rapor talep formunu doldurduktan sonra, kendilerine verilen listede bulunan doktorların ve bölümlerin polikliniklerine giderek, kendileri için önceden belirlenmiş sıra ile işlemlerini yapmalıdır.

Bu şekilde başvuru yapan vatandaşların en az %40 engel durumunun olması gerekmektedir. verilecek kurul raporu, tüm tahlil ve tetkiklerin yapılmasının ardından kişilere teslim edilir. Ancak raporu alan kişilerin bu raporlarının geçerlilik kazanması için heyet onayına gidilmeli ve heyet imzası alınmalıdır. Heyet imzasının ardından belge geçerlilik kazanır.

Engelli Raporu Alma Adımları

Engelli raporu alınırken uygulanacak aşamalar şu şekilde açıklanabilir:

 • Engelli raporları, sadece kurul günlerinde verilmektedir. Diğer günlerde yaptırılan tetkikler bekletilir ve engelli kişi, kurul günlerinde tekrar hastaneye çağrılır. Bu nedenle ilk adımda hastanenin kurul günlerinin belirlenmesi gerekmektedir.
 • Engelli sağlık raporu, en az 8 ana branşta test yapılmasını gerektirir. Bu nedenle sağlık raporunun alınacağı gün hastaneye erken gitmek doğru olacaktır.
 • İlgili vezne aracılığıyla dilekçe doldurulur ve kimlik belgesi ile birlikte danışmaya teslim edilir. Teslim edilen evrakların ardından vezne, kişilere muayene olmaları gereken doktorları ve birimleri içeren bir liste verir. Kişiler, bu doktorları ve birimleri ziyaret ederek muayenelerine başlarlar.
 • Raporun alınabilmesi için bölümlerin tamamının ziyarete dilmesi gerekmektedir. bu kapsamda öncelikle kan verme bölümüne gidilmelidir. Aksi halde işlemler uzayacak, kam tahlili sonucunun öğleden sonraya kalması halinde işlemler ertesi güne sarkacaktır.
 • Bölümlere giden vatandaşlar, doktorların ilgili bölümleri imzalamalarını rica etmelidir. Muayene gerçekleşmiş olsa bile imzaların tam olmaması, sağlık raporu alımını zorlaştırır.
 • Muayenelerin tamamlanmasının ardından son olarak kurul önüne çıkılarak incelemeler tamamlanır. Kurul imzası da alındıktan sonra kişiler, raporlarını belirtilen tarihte, başhekim onaylı olarak alabilmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Fiyatı

Engelli Sağlık Kurulu raporu almak için belirlenen ücret 200 TL’dir. Standart kurul raporu tarifesine tabi olan Engelli Sağlık Kurulu Raporu, kişilere, veznelere yatırılan 200 TL’nin ardından verilmektedir. Fiyat, hastaneden hastaneye değişiklik göstermez. Diğer sağlık kurulu raporlarının ücretleri, üniversite hastanelerinde 300 TL olabilmektedir. Ancak sadece devlet hastanelerinde engelli raporu verildiğinden, bu ücret 200 TL’de sabitlenmiştir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Almak İçin Gerekli Şartlar

Engelli Sağlık Kurulu raporu için taşınacak özellikler şöyle sıralanabilir:

 • Engelli vatandaşa ait belgelerin başvuru sırasında tamamlanmış olması gerekmektedir.
 • Engelli vatandaşın engel durumunun en az %40 olması gerekmektedir. aksi halde kişinin rapor almasına gerek olmadığına karar verilir.
 • Engelli vatandaşın, kendisine verilecek listede bulunan tüm muayenelerden geçmesi gerekmektedir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporunda Dikkat Edilecek Hususlar

Engelli kurul raporu alımında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Rapor, hastaneden kopyalı olarak alınmalıdır. Bu sayede özellikle süresiz verilen raporlarda tekrar hastaneye gidilerek tekrar testler yaptırma sorunu yaşanmamış olur.
 • Kopyalı olarak alınan raporlarda, her kopyada hastane tarafından ‘ Aslı Gibidir’ kaşesi bulunmalıdır.
 • Aslı Gibidir onaylı kopyalar, aslı yerine geçer ve tüm kurumlar tarafından kabul edilir.
 • Aslı Gibidir kaşesi vurulmayan kopyaların resmi kuruluşlar tarafından kabul edilmesi için noter tasdiki gerekmektedir. Bu da vatandaşın para ödemesi gerekliliğini doğurur.

Engelli Kurul Raporu Hangi Konularda Kolaylık Sağlar?

Engelli Sağlık Kurulu Raporunun faydaları, kişinin yaşam koşullarını iyileştirmek için gerekli düzenlemelerde, maaş düzenlemesi, ek gelir ve işe girme düzenlemesi gibi işlemlerde fayda sağlamasıdır.

Bu raporun alınması ile aşağıdaki faydalar elde edilir:

 • Toplu taşımalarda ve uçak biletlerinde indirimlerden yararlanmak için rapora ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Enerji tüketim araçlarında (elektrik, su gibi) vergi indirimlerinden yararlanma olanağı sunulmaktadır.
 • Bütün kurum ve kuruluşlarda sıra önceliği ve hızlı işlem önceliği sağlanmış olunur.
 • Okuyan vatandaşlar için engelli raporuna sahip olmak, sınav ve okullarda öncelik ve tercih kolaylığına neden olur. Bunun yanı sıra yapılan sınavlarda rehbere sahip olma gibi ayrıcalıklar sağlanır.
 • Devlet tiyatrolarına ve tüm müzelere ücretsiz giriş sağlanır.
 • Araç alımlarında ÖTV indirimi imkanı doğar.
 • Engelli vatandaşlara ait özel otoparklarda araç yerleştirme, özel park alanlarını kullanma gibi öncelikler sağlanmaktadır.
 • GSM operatörleri tarafından sağlanan imkanlar kapsamında, engelli raporuna sahip olan bireylere paket indirimi olanakları sağlanmaktadır.

Engelli Raporunun Ayrıcalıklara Etkisi

Engelli raporunun oranının sağlanacak kolaylıklara etkisi, engel oranı ibaresinde ve ağır engel bölümünde kendini göstermektedir. Bu kapsamda engel oranı arttıkça, kullanılabilecek haklar da artmaktadır. Bunun yanında raporun son kısmında sorulan ‘Ağır engel’ sorusuna evet yanıtının verilmesi halinde kişiler, daha fazla haktan yararlanmaktadır. Örneğin %90 engelli bir bireyi hastaneye götürmek için alınacak bir araç, yakınının üzerine olmasına rağmen o birey için kullanılacağı beyan edildiğinden, vergi indirimleri oldukça yüksek oranlarla yapılmaktadır. Engel durumu %20 olan bir bireyin yararlanacağı ayrıcalıklar ile %80 olan bir bireyin yararlanacağı haklar farklı olacaktır.

Engelli Raporu Nasıl Sorgulanır ?

E-Devlet üzerinden engelli raporu sorgulamak isteyen vatandaşlar ilk önce e-Devlet bilgileri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet Engelli Raporu Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Engelli Raporlarının Geçerlilik Süresi

Engelli raporlarının kullanılabileceği süre, üzerinde yazan yıl ibaresine göre değişmektedir. Bunun yanında kullanım amacı da engelli raporunun süresini belirleyen etmenler arasındadır. Örneğin malulen emekli olmak isteyen bir kişiye  verilecek engelli raporunun önünde ‘Süresiz’ ibaresi yer alacaktır. Bu ibare dolayısıyla kişi vefat edene ya da itiraz edene kadar rapor geçerliliğini koruyacaktır.

Bunun yanında eğitime devam eden bireylerin raporları, isteğe göre değişebilse de genellikle 2 yıl süre ile verilmektedir. 2 yılın sonunda rapor süresinin sona ermesi halinde tekrar randevu alınarak sağlık kurulu önüne çıkılacaktır. Ayrıca durumunda değişiklik olabileceği ihtimali olan kişiler için sağlık raporları süreli verilir. Kişinin durumunun geçici olacağının düşünülmesi, kişinin eğitim ile daha iyi duruma gelip rapor oranının düşeceğinin göz önünde bulunması gibi nedenlerle Engelli Sağlık Kurulu Raporu 2 yıllık sürelerle verilmektedir.

İş Kuran Engellilere Hibe İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli Raporu Hesaplama, Nasıl Hesaplanır?

4c, Bağkur, SSK, Engelli Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım Hesaplaması

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Ayten dedi ki:

  Merhaba ben 59 yaşındayım hipertansiyon…tip2 diyabet …raporlu ilaç kullanıyorum ..troit.ilacida kullanıyorum ve cilt kanseriyim ameliyat oldum ben engelli başvurusu yapsam yüzde kaç alırım engelli raporunu tesekkurler

 2. Doğukan Ayhan dedi ki:

  Kalça kemiğim benim kırık 2.3 cm kısa bacağım benim %kaç oranında bana engeli raporu verilir kaç seferdir yazıyorum dönüş yapılmadı hala lütfen dönüş yapın efendim

 3. Recep dedi ki:

  Asker e gidemez rapor var is yerindeki doktor engelli rapor al

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Tam teşekkülü devlet hastanesinden ya da eğitim araştırma üniveriste hastanesine giderek heyete girmeniz gerekmektedir. Engelli raporunu bu şekilde güncel olarak almış olursunuz.

 4. gül dedi ki:

  yüzde 62 olan birkişi yüzde 38 düşürürlerser kişinin ne yapması gerekir

  bizi aydınlatırmısınız tekrar nasıl baş vurabiliriz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Tekrar heyete girme talebinde bulunabilir ve rapora itiraz edebilirsiniz.