Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz günlerde müjdelediği finansman paketi ile ilgili olarak ilk resmi açıklama geldi. Emekli, asgari ücretli, düşük ve orta gelir grubundaki vatandaşlar ile kamu personellerini ilgilendiren açıklamaya göre bir süredir merakla beklenen konut, taşıt, çeyiz ve tatil kredisi kampanyası detayları netleşti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çalışmasıyla hayata geçen kredi destek paketinde, birinci el-sıfır ya da ikinci el konut alımlarında, vatandaşlara düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak. Kredi fırsatları sadece konut finansmanı ile sınırlı kalmayacak. Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı da verilecek. Detaylar haberimizde yer alıyor… Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın kamuoyuna yaptıkları ortak açıklama ile duyurduğu kredi destek paketleri ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Normalleşme döneminde vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını geniş bir yelpazede karşılamak, yerli üretimi desteklemek ve tüm sektörlerde hareketlenmeyi sağlamak amacıyla kamu bankalarımızın devreye aldıkları 4 ayrı finansman paketi milletimize hayırlı ve uğurlu olsun.”

Düşük – Orta Gelirliye Uygun Faiz Oranlı Konut Kredisi Desteği

Koronavirüs salgını sonrasında vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı, vatandaşlara hayallerindeki eve sahip olmaları için kaçırılmayacak fırsat sundu. Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak. Tarihi fırsattan daha geniş kitlelerin istifade edebilmesi için başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup 3 büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin TL'ye kadar kredi kullandırılabilecek. Ayrıca kamu bankalarından alınan konut kredisi kullanımında yüzde 10'dan başlayan, düşük öz kaynak/peşinat oranı uygulanacak. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından yapılan ortak açıklama ile duyurulan konut kredisi kampanyasında birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Düşük – Orta Gelirliye Uygun Faiz Oranlı Taşıt Kredisi Desteği

Emekliye, asgari ücretliye, memura ya da düşük-orta gelirliye özel faiz oranlı taşıt kredisi kampanyası başlatıldı. Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır kilometre binek araç (motosiklet dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere firmalar ile yapılan anlaşmalar bazında değişmek üzere aylık yüzde 0,49-0,69 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sunulacak. İkinci el binek araç veya ticari araç satın alacak bireysel/kurumsal müşterilere yüzde 0,82 faiz oranı ile taşıt kredisi imkanı sağlanacak. Azami 6 ay ödemesiz toplam azami 60 ay vadeli 2. el binek otomobil ve ticari taşıt kredilerinde azami limit 150 bin TL olacak. Kredi tutarı kasko değeri üzerinden hesaplanacak olup 7 yaşa kadar olan taşıtlar için kredi verilecek.

Düşük – Orta Gelirliye Uygun Faiz Oranlı Sosyal Hayatı Destek Paketi

Vatandaşların sosyal ihtiyaçları için başlatılan bu destek paketinde yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak. Bu kapsamda asgari 3 bin TL, azami 30 bin TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık yüzde 0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Düşük – Orta Gelirliye Uygun Faiz Oranlı Tatil Destek Kredi Paketi

Turizm sektörünü desteklemek amacıyla kamu bankalarıyla anlaşma yapacak seyahat acentelerine tatil paketi satın almak için başvuran müşterilere 10 bin TL'ye kadar 6 ay ödemesiz 36 ay vade ile uygun şartlarda finansman imkanı sunulacak. Kredinin 1. ve 2. taksitleri ilgili firma ve banka tarafından ödenecek, müşterilerin taksit ödemesi 9 ay sonra başlayacak. Bu kapsamda müşterilerin kullanacağı kredinin faizi aylık yüzde 0,67'ye denk gelecek.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

Engelli Kredisi, 2022 Maaşına Kredi Veren Bankalar

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Editör: TE Bilisim