E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

08.11.2019
939
A+
A-
E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır, Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-devlet sistemi üzerinde adres değişikliği yapılması, kişilerin yerleşim yerlerinde oy kullanması ve kaydı belirlenen evde olan çocukların okula gitmeleri için gerekmektedir. ikametgah gerektiren işlemlerin tamamı için kişilerin ikamet adreslerinin doğru şekilde belirlenmesi gerekmektedir. E- devlet adres değişikliği yapılması durumunda kişilerin işlemleri, sadece e- devlet sisteminden alınacak ikametgah ile yapılabilmektedir.

E-Devlet Adres Değişikliği Online İşlemlerde Mümkün Müdür?

E- devlet üzerinden yapılacak adres değişiklikleri, online olarak yapılabiliyor olsa da, kişilerin Nüfus Müdürlüklerini ziyaret etmesini gerektirecek durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Kişilerin bu işlemi yapabilmeleri için e- devlet sistemine direkt olarak e- devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile başvuru yapması yetmemektedir. Bu işlemin e- devlet sisteminden yapılabilmesi için kişilerin mobil imza seçeneği ile sisteme giriş yapması gerekecektir. Sisteme mobil imza harici girişlerde adres güncelleme seçeneği aktive edilmez.

E-Devlet Adres Değişikliği E- Hizmetlere Dahil Midir?

E- devlet üzerinden adres değiştirmek için kişilerin e- hizmetler seçeneğine tıklaması gerekir. Dolayısıyla e- devlet sisteminden ikamet adresi değiştirmek, sistemin sağladığı e- hizmet çeşitlerine dahildir. E- hizmetler seçeneği üzerinden ‘İkamet Adresi Değiştirme’ seçeneğine tıklanmalıdır. Seçeneğe girildikten sonra sokak, cadde ve kapı numarası bilgileri detaylı olarak girilerek sistemin adresi tanıması sağlanır.

Mobil İmza İle E- Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Kişilerin mobil imza ile e- devlet girişi yapması durumunda ikamet adresi değiştirme seçeneği aktive edilmektedir. Mobil imza, kişilerin kullanmakta oldukları operatörlerden alacakları şifrelerle yapacakları bir işlemdir. Aylık belirli bir ödemesi bulunan mobil imza, sadece e- devlet girişlerinde değil, diğer resmi evrak işlemlerinde de kullanılabilmektedir.

Mobil imza ile banka başvurularından adres değişikliklerine pek çok işlem, mobil uygulamalar üzerinden yapılabilmektedir. Mobil imza alındıktan sonra sistem girişi gerçekleşir. Ardından sistem üzerinde ‘İkamet Adresi Değiştirme’ seçeneğine tıklanarak adres değiştirme işlemleri yapılmalıdır.

E-Devlet Adres Değişikliğinde İstenen Belgeler Nelerdir?

E- devlet üzerinden yapılacak adres değiştirme işlemleri, sadece konutun boş olduğunun bildirilmesi durumunda yapılabilmektedir. Konutun boş olması durumunda herhangi bir belgeye ihtiyaç duyulmadan işlemler, sadece e- devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Birlikte oturma durumu söz konusu ise, e- devlet sistemi üzerinden ikamet değişikliği yapılamaz. Ancak birlikte yaşanacak aile fertlerinden biri ile Nüfus Müdürlüğü ziyaret edilerek birlikte yaşanacağının beyan edilmesinden sonra ikamet alma işlemi yapılabilir.
 • Birlikte yaşanması durumunda gösterilen ikamet adresi dolu görünecektir. Bu nedenle ikamet alınma işlemi gerçekleşemez.
 • Birlikte yaşanan bir evden ayrılması durumunda, kişiler, e- devlet sistemi üzerinden yeni ikamet adreslerini beyan edebilmektedir. Bu sayede Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmesine gerek kalmayacaktır.

E-Devlet Üzerinde Konutun Dolu Olduğu Görülüyorsa Ne Yapılmalıdır?

Konutun dolu görülmesi durumunda yapılacak işlem, Nüfus Müdürlüğü’nü ziyaret etmek olmalıdır. Yapılacak ziyarette kişilerin eve ait bir fatura ile birlikte başvuru yapması gerekmektedir.

Konutun dolu görünmesinin nedeni eğer birlikte yaşama talebi ise, kişilerin birlikte yaşayacakları bir aile büyüğü ile Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. ancak konutun dolu görünmesinin nedeni bilinmiyorsa, bu sizden önce konutta bulunan kişinin ikamet adresini almadığını gösterir. Konutların boş olduğunu özellikle beyan etmeye gerek yoktur.

Bir konutta bulunan kişi ikametini başka bir konuta aldıktan sonra, eski konut otomatik olarak boş ilan edilir ve ikamet alma işlemi yapılabilir. Ancak önceki oturan ikametini almamışsa, konut dolu görünecektir. Bu durumda sizden önce konutta oturan kişiyi bulmak zorunda kalabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Adres Bildirimi Zorunlu Mudur?

E-devlet sistemi üzerinden adres bildirilmesi zorunludur. Ancak adres bildiriminin Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla yapılabilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle sadece e- devlet sistemi bu konuda kullanılmaz. 5490 sayılı kanun uyarınca e- devlet adres değişikliği yapılmaması durumunda para cezası uygulanacaktır.

Adres değişikliğinden en geç 20 gün sonrasına kadar kişilerin yeni adreslerini bildirmeleri gerekmektedir. 20 gün, iş günü bazında kullanılmaktadır. Resmi tatiller, belirtilen süre içerisinde sayılmamaktadır.

E-Devlet Adres Bildirimi Yapmamanın Cezası Nedir?

E- devlet sistemi üzerinden adres değişikliği yapmamanızın cezası 71 TL’dir. İlk adres değişikliği cezası olan bu miktar, adresin tekrar değiştirilmesi, ancak tekrar bildirilmemesi durumunda katlanarak artar.

E-Devlet Üzerinden Yanlış Adres Bildirimi Mümkün Müdür?

E-devlet sisteminden adresin yanlış bildirilmesi durumu meydana gelebilmektedir. Bildirimi yapılan dairenin boş görünmesi durumunda bu işlem yapılabilmektedir. Bazı durumlarda borçtan kaçmak, bazı durumlarda çocukların okullarını buna göre ayarlamak için yapılacak bu işlem, belirli bir cezaya tabidir.

E-Devlet Yanlış Adres Bildiriminin Cezası Nedir?

Yanlış adres bildiriminde bulunmanın cezası, eski kanuna göre 963 TL idi. Ancak yeni kanunlarla yapılan ceza güncellemelerinde, tutar 1.469 TL’ye yükseltilmiştir tutar, Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulanmaktadır. Yanlış adres bildiriminin yapıldığı tarih, bu cezada önem taşımamaktadır.

Yanlış bildirim yeni kanundan önce yapılmış, ancak yeni ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda da yeni kanuna göre ceza verilmekte, 1.469 TL ödenmesi istenmektedir. Ayrıca kesilen bu ceza, idari para cezaları sınıfına girmekte ve kişilerin e- devlet sisteminde bulunan adli sicil kaydına işlemektedir.

E-Devlet Üzerinden Adres Bildirimini Geç Yapmanın Cezası Var Mıdır?

Adres bildirimini geç yapmanın bedeli, 50 TL olarak belirlenmiştir. Adres değişikliğinden sonraki 20 iş günü içerisinde yapılması gereken e- devlet adres değişikliği, eğer bu süre içinde yapılmazsa, kişilerin adres bildirimi yapacakları zaman karşılarına 50 TL tutarında bir ceza çıkmasına neden olacaktır.

E-Devlet Sisteminden Nasıl İkametgah Belgesi Alınır?

E-devlet sisteminden ikametgah belgesi alma adımları şu şekildedir:

 • E- devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapınız.
 • Bahsedilen e- devlet şifresi PTT şubelerinden alınabilmektedir. zaten e- devlet sistemi kullanıcısı iseniz sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Giriş yapılan ekranda görülen ‘E- hizmetler’ menüsüne giriş yapılmalıdır. Bu menünün hemen altında firmalar, hızlı çözüm gibi seçenekler yer almaktadır.
 • Giriş sonucunda verdiğiniz T.C. kimlik numarasına göre sistem otomatik sorgulama yapacağından herhangi bir form doldurmanıza gerek kalmaz.
 • E- hizmetler bölümünden ‘Kişisel Bilgiler’ bölümüne tıklanmalıdır.
 • Buradan ‘Nüfus ve Vatandaşlık İşlemleri’ menüsüne tıklanmalıdır.
 • Ekranda ‘Yerleşim Yeri ve Adres Sorgulama’ bölümü görülecektir. Buraya tıklayınız.
 • Tıklamanızın ardından ekranda ikametgah belgenizin barkotlu bir örneğini görüntüleyebilirsiniz. Belgeyi indirerek yazdır butonundan çıktı alabilirsiniz.

E-Devlet İkametgah Belgesi Nerelerde Kullanılır?

E- devlet sisteminden alınacak ikametgahın kullanım alanları şu şekildedir:

 • Çocukların ve yetişkinlerin eğitimlerinde bu belge kullanılabilmektedir.
 • İşe başlama işlemleri, ikametgah alımları ile gerçekleşir.
 • Yüklü şekilde beyaz eşya ve mobilya alımlarında ikametgah sorgulaması yapılmaktadır. Showroom mağazalar kullanılarak yapılacak alışverişlerde kişilerin ikametgah sorguları istenmektedir.
 • Sigorta başlangıcı ve borç sorgulamalarında e-devlet adres değişikliği sonrasında alınmış ikametgah belgeleri kullanılmalıdır. Bu şekilde alınacak ikametgah ile kişilerin sigorta durumları hakkında başvuru işlemleri yapılabilir.

İş Kurmak İsteyenlere 15.000 TL Faizsiz Kredi İmkanı!

KOSGEB Faizsiz Kredi Nasıl Alabilirim? Şartları Nelerdir?

SGK İş Göremezlik Ödeneği Hangi Şartlarda Alınır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.