2020 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

03.01.2020
4.111
A+
A-
2020 Çocuk Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 yılında çocuk yardım parası ödemesi almak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ya da Aile, Çalışma ve sosyal Yardımlaşma Bakanlığı Müdürlüklerine başvuru yapılmalıdır. Çocuk yardımı parasının limiti, çocuk sayısına göre artmaktadır. Her çocuk için bir defalık olacak şekilde ödenen çocuk yardımı ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.

Çocuk yardımı parasının yanında, SSK’lı anneler için doğum parası ve süt yardımı parası ödemeleri de gerçekleştirilecektir. 2020 yılında verilen çocuk yardımı parasına dair tüm bilgiler ve başvuru işlemleri, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Doğum Yardımı Parasının Özellikleri Nelerdir?

Doğum yardımı parası, 5 yaşından küçük çocukları olan annelere verilmektedir. Her çocuk için sadece bir defaya mahsus olarak doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilmektedir. Çocukların sayısına göre, doğum yardımının tutarı artmaktadır. Doğum yardımı ödemeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yapılmaktadır. Tek seferlik olarak hazırlanan doğum yardımı ödemeleri, sadece başvuru yapılması durumunda annelerin hesabına yatırılır. Doğum yardımı parası, sadece anneler tarafından çekilebilir. Hesaba yatırılan para çekilmediği zaman, kurum tarafından ödemenin geri alınma hakkı bulunmaktadır. Anneler doğum yardımı için başvuru yapmazlarsa, doğum yardımı ödeneğinden faydalanma hakkı ortadan kalkacaktır.

Doğum Yardımı Parası Almanın Şartları Nelerdir ?

Doğum yardımından faydalanmak için belirtilen temel koşul, annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Türk vatandaşı olmayan annelerin, doğum yardımından faydalanmaları söz konusu değildir. Annelerin sigortalı olup olmaması, doğum yardımı ödemesini etkilememektedir. Doğum yardımı ödemeleri, maddi durumu yerinde olan ya da olmayan her Türk vatandaşı kadın için hazırlanmaktadır. Anneler ödeme talep etmedikleri zaman, ödenekler geri çekilmektedir. Doğum yardımından faydalanmak için bebeklerin hayatta olması gerekir.

Ölü doğumlar ya da kürtajlar sonrasında, doğum yardımı parasına başvuru yapılamaz. Doğum yardımı ödemesi alabilmek için çocukların 5 yaşını doldurmaması gerekir. Çocuklar 5 yaşına girene kadar, doğum yardımı başvurusu yapılabilir. Çocukların en erken 15 Mayıs 2015 tarihinde dünyaya gelmesi gerekir. Belirtilen koşullara uyum sağlayan anneler, doğum yardımı ödeneklerinden faydalanabilirler.

Doğum Yardımı Başvurusunda Hangi Belgeler İstenir?

Doğum yardımı başvuru işlemlerinde talep edilen 3 farklı evrak bulunmaktadır.

 • Annenin Kimlik Belgesi Fotokopisi
 • Bebeğin Kimlik Belgesi Fotokopisi
 • Doğum Belgesi

Yukarıda sıralanan evrakların kuruma teslim edilmesinin ardından, doğum yardımı ödemeleri işleme koyulacaktır. Evrakların kuruma teslim edilmesi için doğrudan kuruma gidilmesine gerek yoktur. Posta ya da kargo üzerinden, doğum yardımı başvuru evrakları Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne ulaştırılabilir. Evrakların kuruma iletilmesinin ardından, doğum yardımı başvurusu işleme koyulmaktadır.

Doğum Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı ödemesine başvuru yapmak için izlenmesi gereken adımlar, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:

 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sitesine ulaşılmalıdır.
 • İnternet sitesinde bulunan “Giriş Yap” bölümü üzerinden, e-devlet kimlik doğrulama ekranı açılmalıdır.
 • C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapıldıktan sonra, e-hizmet sayfası üzerinden “Sosyal Hizmetler Müdürlüğü” bölümü tercih edilmelidir.
 • Sosyal hizmetler sayfası açıldıktan sonra, doğum yardımı başvurusu oluşturulabilir.

Annelerin gerekli evrakları kuruma göndermesi ya da bizzat kuruma gitmesiyle de doğum yardımı başvurusu işleme alınacaktır. Yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı anneler, ülkelerinde yer alan konsolosluklar ya da Türkiye büyükelçilikleri üzerinden, doğum yardımı için başvuru yapabilirler.

2020 Doğum Yardımı Ödemesi Sorgulama İşlemi Detayları Nelerdir?

Doğum yardımı başvuru sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmalıdır. E-devlet üzerinden yapılacak sorgulama işleminin detayları şu şekildedir:

Doğum Parası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

 • E-devlet üzerinde yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak, e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarasıyla sistem girişi tamamlanmalıdır.
 • E-devlet girişi yapıldıktan sonra, doğrudan doğum yardımı sorgulama sayfasına ulaşılacaktır.

Doğum yardımı sorgulama ekranında, alınacak ödeneğin miktarı ve ödeme detaylarının tamamı yer alacaktır.

2020 Doğum Yardımı Parası (Ödeneği)  Ne Kadar ?

Doğum yardımı ödemelerinin limitleri, her çocuk için artış göstermektedir. Çocukların tamamının 15 Mayıs 2015 yılından sonra dünyaya geldiği değerlendirilerek, aşağıda doğum yardımı parasının tutarları hesaplanmıştır:

 • İlk çocuk için belirlenen doğum yardımı ödemesinin tutarı 300 TL’dir.
 • İkinci doğumlarda, çocuklar adına 400 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • Üç ve daha fazla sayıdaki her doğum için 600 TL doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilir.
 • İkiz bebek sahibi olan annelere, ilk doğumlarında birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İkinci doğumlarında ikiz bebeğe sahip olan anneler, ikizlerden bir tanesi için 400 TL, bir diğeri için 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL doğum yardımı ödemesi almaktadır.
 • İlk doğumunda üçüz bebeğe sahip olan anneler, birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL ve üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere toplamda 1.300 TL değerinde doğum yardımı ödemesi alacaktır.

2020 yılında belirlenecek enflasyon değerleri sonrasında, doğum yardımı ödemelerine %20 ila %24 oranında zam yapılacağı belirtilmiştir.

Süt Parası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası, SSK’lı annelere ve SSK’lı babaların çalışmayan eşlerine ödenmektedir. Her bebek için sadece bir defa ödenen süt parasının tutarı, 202 TL olarak hesaplanmıştır. 2020 yılı sonrasında yaşanacak enflasyon zam oranlarıyla birlikte, süt parasının tutarında da artış yaşanacaktır. Süt parası ödemelerinden faydalanmak için SSK şartı aranmaktadır. Doğum yardımında olduğu gibi, süt parası ödemeleri için sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması yeterli değildir. SSK’lı anne ve babalar için ayrı ayrı süt parası ödemesi yapılmayacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Çocuk Yardımı Nedir?

Maddi durumu yerinde olmayan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ailelere, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından çocuk yardımı ödemesi yapılmaktadır. Çocuk yardımı parası, sadece çocukların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılmaktadır. İlköğretim, ortaöğretim ya da yükseköğretim eğitimine devam eden çocuklar için eğitim yardımı ve bakım ödemeleri gerçekleştirilir. Çocuk yardımı ödemeleri için geri ödeme talep edilmemektedir. Ailelerin maddi durumu düzeldiğinde, çocuk yardımı ödemeleri sona ermektedir.

Şartlı Çocuk Yardımı Ödemesi Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk yardımı başvurusu yapmak için ailelerde aranan koşullar aşağıda yer almaktadır:

 • Başvuru yapacak ailelerin sosyal güvencesi bulunmamalıdır.
 • Çocukların ilköğretim ya da ortaöğretim eğitimi görmesi gerekir.
 • Ailenin genel sağlık sigortası olmamalıdır.
 • 0-6 yaş aralığında çocuk olmalıdır.
 • Farklı bir sosyal yardımdan faydalanılmamalıdır.

Çocuklar için verilen sosyal yardım ödemeleri, haciz ya da farklı sebeplerle kesintiye uğramamaktadır.

Çocuk Yardımı Başvuru Detayları Nelerdir?

Çocuk yardımı ödemesi için gerekli başvuruların, Sosyal Yardımlaşma Vakfı müdürlüğüne yapılması gerekir. Çocuk yardımı parası başvurusunda istenen belgeler şunlardır:

 • İkametgâh kaydı
 • Evli olan kişilerin eş ve çocuklarına ait kimlik belgesi örnekleri
 • Boşanan ailelere ait boşanma belgesi
 • Eğitimi devam eden ailelere ait öğrenim belgesi
 • Çocuk yardımı başvuru dilekçesi

Gerekli evraklar kuruma teslim edildikten sonra, çocuk yardımı başvurusu işleme alınacaktır. Aileler illerde yaşıyorsa, valiliklere başvuru yapılırken, ilçe kaymakamlıkları üzerinden de çocuk yardımı başvurusu yapılabilir.

Doğum Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

SSK ve BAĞ KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

Doğum Borçlanması Ne Kadar?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Halime dedi ki:

  Suriyeliler de çocuk parası olabiliyor mu