Çocuk Sahibi Ailelere SGK’dan 1800 TL’ye Varan Destek!

Sosyal devlet anlayışını benimseyen Türkiye Cumhuriyeti Devleti, vatandaşlarına sağladığı maddi ve manevi destekler ile sosyal politikalar geliştirip uygulamaya devam ediyor. Çocuk sahibi olan anne ve babalar da devletin sosyal yardımlarından payına düşeni alabiliyor. Nüfus artışını desteklemek, genç nüfus oranını korumak ve yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçlarının ekonomik açıdan problem yaşanmadan karşılanması için her anneye çocuk parası adı altında resmi kurumlar tarafından sosyal yardımlar yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı öncülüğünde yürütülen projeler kapsamında yer alan çocuk parası düzenlemesi anne ve babanın çalışma durumuna bakılmadan verilen maddi destekler arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çatısı altında verilen çocuk yardım parası nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır sorularının yanıtlarını ve daha fazlasını haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında verilen çocuk parası yardımı her doğan çocuk için ebeveynlere verilen özel bir ödenektir. Aile Bakanlığı tarafından başlatılan uygulamada çocuk parası ödemesi için anne – babanın sigortalılık durumu veya geliri önem teşkil etmemektedir. Ancak çocuk parası miktarının belirlenmesinde ailelerin sahip olduğu çocuk sayısının etkili olduğu bilinmektedir. Daha doğrusu, anneler sahip oldukları çocuk sayısına göre belirlenen tutarlarda devletin resmi kurumlarından ödeme alabilirler.Yurt içinde ya da yurt dışında doğum yapan T.C. vatandaşı annelere sunulan çocuk parası yardımından yararlanılması için vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Annelerin çocukları için doğum parası desteğinden yararlanabilmeleri için resmi başvuruda bulunmaları şarttır.

Çocuk Parası Ödemesi Başvuru Şartları Nelerdir?

SGK aracılığıyla yapılan çocuk parası yardımı T.C. vatandaşı olan kişilere verilmektedir. Dolayısıyla bu destekten yararlanmak isteyen anne ya da babanın veya her ikisinin de muhakkak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması şarttır. Çocuk yardımı başvuruları ve bu yardımın resmi kurumlar tarafından kabul edilmesinin ardından ödemeler sadece annelere özel hesaba yapılmaktadır. Fakat annenin vefat etmesi, T.C. vatandaşı olmaması ve mavi kart sahibi olmaması gibi durumlarda ödemeler çocuğun babasına yapılmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın belirlediği çocuk parası ödeme başvuru şartları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelmiş olması
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve başvuru tarihine kadar bebeklerin hayatta olması
 • Doğumun canlı olarak gerçekleşmesinden sonra bebeğin Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) ilgili Nüfus Müdürlükleri aracılığıyla kayıt ettirilmesi
 • Kişinin evde doğum yapması ya da evlat edinmesi durumunda da çocuk parası yardımından yararlanması mümkündür. Ancak bu noktada belirleyici kriter; evlat edilen çocuk için daha önceden yardım alınmamış olması ve evlat edinme zamanın 15 Mayıs 2015’ten sonrasında olması

Çocuk parası yardımına ilişkin başvurular için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bu yüzden 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra dünyaya gelen çocuklar için herhangi bir zaman aralığında ilgili kurumlara başvuruda bulunmak mümkündür.

Çocuk Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası yardımı her çocuk için tek seferlik ve geri ödemesi olarak başvuru sahiplerine verilir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezleri aracılığıyla başvurularını iletebilirler. Yurt dışında yaşayan anne ve babaların çocuk parası yardımı başvuruları ise büyükelçilik ve konsolosluklar aracılığıyla iletilir.Başvuruların onaylanması halinde müracaat eden anne-babalara tekli doğum için ilk çocuk adına 300 TL, ikinci çocuk adına 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar adına 600 TL çocuk parası desteği verilir.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ölüm Yardım Parası Ne Kadar, Kimlere Ödenir?

En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Merhaba
   Muhtarlıktan Muhtaçlık Belgesi alarak bağlı bulunduğunuz belediyeye yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 1. İŞ istiyorum ilkokul mezunu yum 34 yaşındayım bağcilar yildiztepede oturuyorum

  1. Merhaba
   İş başvurunuzu İŞKUR resmi internet sitesi üzerinden bilgilerinizi girip kayıt işleminizin ardından tarafınıza uygun olan ilanlarına yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Haber geneli toplam 1.800TL’ye varan olarak yapılmış bulunmaktadır.

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı korona virüsü nedeni ile e-Devlet üzerinden bilgileriniz dahilinde yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Yardım başvuruları korona virüsü nedeni ile e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru esnasında tarafınızdan istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu