2021 En Düşük ve En Yüksek Sigorta Primi Ne Kadar?

2021 en düşük ve en yüksek sigorta primi özellikle Bağkur kapsamında olanlar tarafından merak edilmektedir. Sigorta primlerini kendileri belirleyen Bağkur kapsamında olanlar için en düşük ve en yüksek sigorta primleri büyük önem taşıyor.

Sigorta Prim Ödemeleri Nedir?

Sigorta primleri sosyal güvenlik hizmeti almak ve emeklilik hakkı elde etmek için büyük bir önem taşıyor. Sigorta primleri ise sigorta statüsüne göre farklılık gösterebilmektedir. Bu bakımdan göz önünde tutulacak bazı kriterler kapsamında sigorta primleri belirlenmektedir. Sigorta primi temel olarak her ay belirlenmiş olan ve SGK’ya yapılan ödemeyi ifade etmektedir. Bu tutar çalışanın brüt ücretine göre 4A kapsamında olanlar için belirlenmektedir. 4B kapsamında olanlar için farklı hesaplama yöntemleri bulunmaktadır. Sigorta primi sadece kişilerin kendi statüleri için ödenmekte olan bir ödemedir. Sosyal Güvenlik Kurumu dahilinde her sigorta kolu farklı olarak adlandırılmaktadır ve her statüye göre de sigorta prim ödemeleri değişkenlik göstermektedir.

Sigorta Prim Tutarları Değişti mi?

Sigorta kolları bilindiği gibi özel sektörde bir işyerinde çalışan 4A yani SSK kapsamında olanlar, kendi işlerini yapan ya da isteğe bağlı sigortalı solmuş olan 4B kapsamında yani Bağkur’lu olanlar, devlet memuru olan 4C’lilerden oluşmaktadır. Hangi statüye sahip olunursa olsun sigorta primi aylık brüt kazanç üzerinden devletin belirleyeceği oranlarda kesilerek elde edilmektedir. Gelir düzeyinin yani aylık elde edilen paranın artması kapsamında sigorta primleri de artış göstermektedir. Bu durumda da az kazananlar için en düşük sigorta primi, yüksek kazananlar için de en yüksek sigorta primi önem taşımaktadır. SGK kapsamında tüm sigorta kolları için prim ödeme gün sayıları da farklılık taşıyabilmektedir. Bu kapsamda ne kadar süreler boyunca sigorta primi ödemesi yapılması gerektiğini de iş tanımınıza göre belirlemeniz gerekmektedir. Tüm bu etmenlerin yanında 2021 yılında sigorta prim tutarları değişkenlik göstermiş olup 2021 yılında prim ödeyecekler bu tutarları dikkate almalıdırlar.

2021 Bağkur Sigorta Primleri Ne Kadar Oldu?

En düşük ve en yüksek sigorta primleri özellikle Bağkur statüsünde olanlar için önem taşıyor. Çünkü sigorta primleri Bağkur kapsamında olanların düzenli olarak ödemeleri gereken tutarı işaret ediyorlar. Sosyal güvenlik içerisinde emeklilik hakkı elde edilmesi ve sağlık gibi haklardan yararlanmak için sigorta primlerinin aksatılmadan ödenmesi gerekiyor. 4A ve 4C kapsamında olanların sigorta primleri işveren ya da kurum tarafından ödenirken Bağkurlular için kendilerinin ödeme işlemi yapması gerekiyor. Buna göre Bağkur primleri asgari ücret üzerinden belirlendiği için 2021 yılında asgari ücretin artış göstermesi sonucunda en düşük ve en yüksek Bağkur primleri de değişmiştir. Bağkur kapsamında olanlar buna göre en düşük yüzde 32 oranında en yüksek ise asgari ücretin 7,5 katı oranında prim ödeyebilmektedirler. Konuyla ilgili olarak bilinmesi gereken önemli bir nokta, prim tutarı ne olursa olsun aylık ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda Bağkur kapsamında olanlar aylık ödeme tutarlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bağkur kendi içinde esnaf, çiftçi ve isteğe bağlı gibi farklı kollara ayrıldığı için en düşük ve en yüksek prim tutarları da bu kollara göre değişkenlik göstermektedir. 2021 yılında Bağkur primleri şu şekilde belirlenmiştir;

 • Tarım – çiftçi Bağkur’u kapsamında olanlar için beş puanlık indirimli aylık en düşük prim tutarı 985 TL olarak belirlendi. En yüksek tutar ise 7387 TL olarak belirlenmiştir. İndirimsiz şekilde ödeme yapacak olanlar ise en düşük 1151 TL, en yüksek ise 8639 TL ödeme yapacaklar.
 • Esnaf, avukat, şirket ortağı, jokey gibi meslek kolları için düzenli ödemelerde beş puanlık indirim tutarları kapsamında en düşük 1055 TL, en yüksek ise 7915 TL ödeme yapacaklar. İndirimsiz şekilde ödeme yapacak olanlar için ise en düşük 1234 TL, en yüksek ise 9256 TL ödeme yapabilecekler.
 • İsteğe bağlı Bağkur primi ödeyenler için en düşük tutar 1144 TL iken en yüksek 8586 TL olarak belirlendi.
 • Ev hanımı primleri ise en düşük 1068 TL, en yüksek ise 8013 TL olarak belirlendi.

Buna göre Bağkur kapsamında olanlar 2021 yılında belirlenmiş olan bu tutarlar üzerinden ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Dilerlerse en düşük ve en yüksek tutar arasındaki herhangi bir tutarı da seçerek aylık prim ödemelerini yapabilirler.

Bağkur Sigorta Primleri Nasıl Ödenir?

Bağkur sigorta primleri ödemesi yapmak için farklı kanallar kullanılabilmektedir. Bağkur kapsamında olanlar SGK ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödemelerini yapabilmektedirler. Bunun yanında internet şubeleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak da mümkün olmaktadır. Bağkur ödemeleri yapmak için asgari olarak en düşük prim ödemesinin yapılması gerekmektedir. En düşük prim tutarının altında yatırılacak olan tutarlar prim ödemesi olarak kabul edilmez. Bu yüzden belirlenmiş olan prim tutarlarının doğru oranlarda yatırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

SSK En Düşük ve En Yüksek Prim Tutarı Ne Kadar?

2021 yılında asgari ücretin artış göstermesi üzerine sadece Bağkur kapsamında olanlar için değil aynı zamanda SSK yani 4A kapsamında çalışanlar için de sigorta prim ödeme tutarları farklılık göstermiştir. 4A kapsamında olanlar bir işverene bağlı olarak çalıştıkları için bu statüde olanlar Bağkur’da olanlar gibi ödemelerini kendileri yapmazlar, prim ödemeleri işveren tarafından ödenmektedir. Yeni asgari ücret brüt tutarı aylık 3557 TL, asgari ücretin işverene maliyeti 4203 TL, sigorta primine esas teşkil eden kazancın üst sınırı ise aylık 26,831 TL olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda işverenler SSK kapsamında olan çalışanları için alt sınır kapsamında günlük 119,25 TL ödemek durumundadırlar. Aylık ise 3577,50 TL yapan bu tutar üzerinden yüzde 32 oranında en düşük sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. En üst sınır ise günlük 894,38 TL, aylık ise 26,831 TL olarak belirlenmiştir. Bu durumda da asgari ücretin 7,5 katı kapsamında 4A kapsamında olan sigortalılar için en üst sınırdan prim ödemesi yapılabilmektedir.

Sigorta Primleri Niçin Ödenmeli?

Sigorta primlerinin ödenmesi emeklilik hakkı elde etmek kadar sağlık hizmetlerinden de yararlanmak için önemli olmaktadır. SGK kapsamında olmak için tüm sigortalılar primlerini düzenli olarak ödemeleri gerekmektedir. 4A ve 4C kapsamında olanlar için almış oldukları maaş üzerinden her ay düzenli olarak ödenmesi gereken prim tutarları işveren ya da kurum tarafından belirlenerek ödemeler yapılmaktadır. Ancak özellikle Bağkur sigorta prim ödemelerinde bazı durumlarda aksama yaşanabilmektedir. Bu durum emeklilik yaşını etkilediği gibi aynı zamanda belirli bir süre ödeme yapılmadığında çalışılarak geçirilen sürelerin de silinmesine yol açmaktadır. Bu yüzden özellikle Bağkur kapsamında olanlar mutlaka prim ödemelerini düzenli olarak yapmak durumundadırlar.

Bağkur prim ödemeleri hakkında bilinmesi gereken bir diğer nokta da prim ödemeleri ne kadar yüksek olursa emeklilikte alınacak olan emekli aylığı tutarının da o kadar yüksek olacağıdır. Bu yüzden sigorta primlerinin ödenmesi esnasında imkân bulunuyorsa yüksek primlerin ödenmesi tavsiye edilmektedir. En alt sınırdan Bağkur primlerinin ödenmesi emeklilik döneminde düşük maaş almaya neden olacaktır. Üstelik emekli olduktan sonra emekli aylığını yükseltme imkânı da bulunmamaktadır. Aynı şekilde 4A kapsamında olanlar için de yüksek primler daha yüksek emekli aylığı almalarına neden olmaktadır.

Sigorta Primleri Kim Tarafından Ödenmektedir?

Sigorta primleri ile ilgili kurallar 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında belirlenmektedir. Primlerin bir kısmı işverenden ve bir kısmı da işçiden tahsil edilmektedir. İşveren payı ve işçi payı, tahsil edilen primlere verilen isimdir. İşçinin payının da işverenin payının da işveren tarafından ödenmesi gerekmektedir. Sorumluluğu işverene aittir.

Sigorta Primleri Hangi Tutar Üzerinden Hesaplanır?

Prime esas kazanç tutarı, sigorta primleri esas alınarak hesaplanmaktadır. Prime esas kazanç tutarının ise belirli bir alt ve üst sınırı bulunmaktadır. Bu sınırların üzerinde veya altında bir meblağ olması mümkün değildir. Bu tutarlara SGK taban ve SGK tavan ücreti de denmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

156 Yorum

 1. merhaba emekli birsi olarak yalnız haftada bie gün ayda dört gün emlak ofisinde yalışıyorum, bunun sgk’ya ödemem gereken pirim tutaraı nekadardır?

  1. Merhaba
   Ödenmesi gereken alt sınır günlük 119,25 TL olurken bu tutar üzerinden yüzde 32 oranında en düşük sigorta primi ödemesi yapılmaktadır. Günlük en üst sınır ise 894,38 TL olmaktadır.

 2. İyi günler hocam 1966 dğm ssk başlangıç 1984. Ve 3100 primim var. 1 çocuk acaba toplu iade alabilirmiyim ve ne kadar alabilirim. Tüm
  Primlerim asgari ücretten yatırıldı
  Bu konuda beni aydınlatırmısınız

  1. Merhaba
   Emeklilik için yaşı doldurmuş ancak primlerini tamamlayamayan sigortalıların, SGK’dan iade alabilmesi için gerekli olan şartlar şunlardır: -Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak. -Emeklilik için gerekli olan 3 şarttan ikisini, yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

 3. Mrb benim 2001 sigorta girişim var toplamda 1804 sigortalı günüm var 37 yaşındayım 1804günlük sigortalı günümü iade edip ssk dan 1804 günlük sigorta para mi geri iade alabilirmiyim

  1. Merhaba
   SGK’ya adınıza ödenen primleri geri alabilmeniz için tarafınızdan istenen şartları sağlamanız gerekmektedir. Örneğin yaş şartını sağlamanız ve gününüzün ödeseniz dahi emekli olamamanız gereklidir.

 4. Hocam 18 yıllık bag-kur luyum ama son 3.5 yılımı ssk dan ödemek istiyorum. 2012-13 yıllarında 284 gün ssk’lı olmuştum. Bagkuruma dahil edilmişti. Fazla ödeme söz konusu olursa iade talep edebilirmiyim. Ayrıca son 3.5 yıldan 284 gün düşülür mu. Tesekkurler

  1. Merhaba
   Burada önemli olan ödemenin hangi tarihte, hangi sosyal güvence ile yapıldığınır.

 5. Asgari ücretten tam görünen sigortam aylık 5 gün prim esasına dönüştürülmüştür.taksi taşımacılığı yapmaktayım araç şirket üstünedir.simdiye kadar her ay kendim ödemek kaydıyla calistirildim.ama bu ay korona dolayısıyla yarim ay calismaktayiz bi sebepten isteğimle ödeyemeyeceğim için bu yolu seçtim.NE KADAR PRIM ödemem gerekiyor 5 gün karsil8gi
  Ilgimize tesekkurler

  1. Merhaba
   2020 yılı için en düşük 1 günlük taban 98.10TL’ye, günlük en yüksek tavan tutar da 735.75TL şeklinde olmaktadır.

 6. Merhaba hocam. Kısa bir sorum olacaktı. 2020 için asgari ücretle çalışan bir işçinin sgk primi minimum ne kadar yatmalı? E devletten sgk hizmet dökümünden bakıyorum da. Asgari ücret üzerinden çalışıyorum. İşyerinin az yatırıp yatırmadığını kontrol etmek için bunun alt sınırını sormak istedim. Şimdiden teşekkürler hocam

  1. Merhaba
   SGK’na bildirilecek sigortalı prime esas kazanç tutarının aylık alt sınırı 2.943 TL. üst sınırı ise 22.072,5 TL olmaktadır.

 7. Merhaba hocam ben bayan kuaföründe çalışıyorum sigorta girişim henüz yapılmadı yapılırsa nekadar sigorta ücreti öderler ?

 8. 1995 ssk girisim var 3 dogum yaptim son 6 yildir 12 gunljk ssk primi yatiriyor is yerim eksik gunlerin ucretini nasil ve ne kadar odersem emekli olurum

 9. 1992 doğumluyum siğorta giriş 2009 emeklilik için kaç iş ğünü gerekir hocam

 10. merhaba hocam işe giriş tarihim 01/04/1995 doğum tarihim 1978 ssk prim gün sayım 5450 bağkur prim günüm 1804 ve halen aktif olarak ssk ödeniyor. ssk prim ödemesini yüksekten ödenirse emeki maaşıma faydası olurmu teşekkürler.

 11. Hocam iyi gunler benim bir sorum olacak 1990 sigorta girisim var 3340 gun ve tarim sigortam var 1114 gun simdi ise yuksek primden sigortam yatiyor emekli olma yasim 52 maasim ne kadar olur. ilginize tesekkur ederim .

  1. 02.11.1987 çıraklık sigotası var 01.03.1994den 01.03 2015 kadar 7599 çalışma günüm var %40.%50 rapor alma durumum var vergi indirimli mi muracat edeyim yoksa sosyal güvenlik kurumuna mı muracat edersem hangisi daha iyi olur maaş bakımından teşekkür ler

 12. Ahmet bey; sürekli işçi kadrosuna geçtim.emekli olursam maaşım nekadar olur.Bizim primlerimiz düşükmü yatıyor.

 13. Merhaba,
  Doğum: 15/12/1963 İşe başlangıç: 01/10/1986 (SSK)
  Yedek Subaylık: 1988-89 Memurluğa başlama: 15/12/1992
  Memurlukta toplam: 6330 gün SSK’lı toplam: 1469 gün
  Memurluktan toplam 3 defa istifa.Sonuncusu 29/09/2011’de 2007-2011=1470 gün
  Son SSK’lı çalışma: Ekim 2013-Temmuz 2014=240 gün
  -Babam son 7 yıl kuralına göre 1020 günü(1260-240=1020) aşmamak şartıyla SSK’lı çalışıp 1201-1020= 181 gün,4 ay askerliğini borçlanıp 181-120=61 gün,bu kalan 61 gün de isteğe bağlı Bağkur’a prim ödese veya Bağkur’lu çalışsa 9000 günü tamamlayarak Emekli Sandığı’ndan emekli olup ikramiyesini de alabilir mi?
  -Memurluğa gerçekte 21/02/1990’da zorunlu hizmet bölgesinde başlamış.Ve 6 ay çalışıp adaylığı henüz kalkmadan memurluktan ilk istifasını vermiş.SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nde çalışıp istifa ettiği bu 6 aylık süre hizmetten sayılmakla birlikte 4c’li ilk işe başlama tarihi olarak açıktan atamayla başka bir kurumda göreve başladığı 15/12/1992 görünüyor.Ki bu kurumda 1 sene aday memur olarak çalıştıktan sonra stajyerliği de 15/12/1993’de resmen kalkmış.Ayrıca bu kurumdan ayrıldıktan sonra zorunlu hizmet bölgesindeki başka bir kurumda da çalışmış.Bu durumda 3 değil 2 kez istifa etmiş sayılıp memuriyete tekrar dönebilir mi? İyi günler..

 14. hocam ben çalıştığım yerde aylık 1700 lira maaş alıyordum aylık sigorta primim 2040 TL den hesaplanıyordu ben günlük yatan sigorta parasını merak ediyorum

 15. merhaba ben 43 yasındayım sıgorta gırısım yok serbest calısıyorum bagkur gırısı yapabilirmiyim yaparsam ne kadar prım oder kac yasında emeklı olabılırım. tesekkurler.

 16. merhaba.ortağı olduğum şirket dolandırılma sonucu çıkmaza girdi.şirket ve şahıs mal varlıkları değerinin altında satılması ve banka faizleri dolayısıyla borçları karşılayamadı ve üzerime birçok haciz var.çalıştığım sektör dolayısıyla iş verenler sigortasız çalıştırmıyor.sigorta başlangıcının peşindende maaş hacizleri geliyor.iş verenlerde bu tür sorunlarla uğraşmak istemedikleri için sorunlar yaşıyorum.eşim çalışmıyor ve küçük çocuklarım var.benim sigortalı çalışmam gerekiyor.üzerimdeki borçlar çalışarak ödenecek meblağlarda değil.İnternette gördüğüm bir duyumda iş verenin bu haciz emrine personelimiz günlük ücretle çalışıp ücretini elden teslim almaktadır yanıtını vererek ödeme yapmaması şirketini sıkıntıya sokarmı.veya bildiğiniz başka bir yöntem varsa paylaşırsanız sevinirim.iyi günler.

 17. iyi günler…
  sırf emeklilik şartlarının daha iyi oldugu sebebi ile yer altı maden işinde çalışmaya karar verdim, buna istinaden şu an 2000 bin sgk prim gün sayım war(özel sektör)girişim 2007
  20.3.2018 tarihi ile yer altı maden çalışmaqsına başlamış bulunmaktayım.
  iyi bir emeklilik maaşı ve erken emeklilik için gerekli olan şartlar ve yasaları en iyi sizden öğrenebilceğimi düşünüyorum.
  kaç yaşında ve ne zzaman emekli olabilirim?
  vade çok uzun olmadığı sebebi ile emekli maaşı ne kadar olur ortalama?

 18. 1970 DOĞUMLU KADIN.KASIM 1999 SGK GİRİŞLİYİM. 1933 GÜNÜM VAR. 2008 YILINDAN BERİ BABAMIN ÜZERİNDEN EMEKLİ AYLIĞI ALIYORUM. SAĞLIK NEDENLERİYLE ÇALIŞAMIYORUM AMA EMEKLİ OLMAK İSTİYORUM. NE ŞEKİLDE VE NE KADAR ÖDERSEM NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM. EMEKLİ AYLIĞIM VE SAĞLIK HİZMETLERİNDEN YARARLANMAYA DEVAM ETMEK İSTİYORUM. NE YAPMAM GEREK. TEŞEKKÜR EDERİM. ( 1996 YILINDA DOĞUM YAPTIM BORÇLANABİLİR MİYİM)

 19. merhabalar.. sigorta primim 4 gün rapor aldığım için 26 gün yatmış fakat eksik gün 21 diyor sorun ar mı burada??

 20. Merhaba, eşim 1971 doğumlu, 1995 sigorta ve 2006 çiftçi bağkur girişli fakat hiç ödemesi yok. Bu durumda nasıl emekli olabilir? 3,5 yıl ssklı çalışıp ve diğer bağkur borcunu toplu ödeme yapıp ssk dan emekli olması mı daha mantıklı, yoksa direk bağkur borcunu toplu taksitlendirip emekli olabilir mi?

 21. Ahmet Hocam merhaba, 1600 tl maaş ile ayda 8 gün(part time) çalışan bir işçimin maliyetini nasıl hesaplayabilirim?

 22. Merhaba, 1976 doğumluyum.ilk işe girişim 1996 .4155 primim var. sgk da kazancım 238,421.86 gözüküyor. 1999-2001 18 ay askerliğim var. prim günüm dolunca çalışmayıp yaşı bekleyeceğim. Bu bağlamda askerlik ödememin emeklilik maaşına olumlu yansıması için ne yapmalıyım. Saygılarımla. Teşekkürler.

 23. merhabalar 1980 doğumluyum 2003 işe giriş tarihim 721 gün pirim ve 12 günde bağkur ödedim nezaman emekli olurum teşekkürler

 24. 1980 doğumluyum 2003 işe giriş tarihim 712 gün sayım son 512 gün bağkur ödedim şun yeni işe girdim ssk lı ödediğim bağkur sigortaya aktarılırmı ne zaman emekli olurum saygılar

 25. merhaba 10 12 1980 dogumluyum işe giriş tarihim 2003 714 pirim sayısı bir yıl 5 ayda tarım bagkur u ödedim 512 gün bu ay tekrar sigortalı işe girdim bagkur pirimlerim sigortaya aktarılırmı nezaman emekli olurum teşekürler

 26. hocam sigorta primlerimi düzgün ödüyordum.sadece buay bir gün geçirdim yaklaşık 240 lira fazla yatırdım.bu ayki prim yine yüksek çıktı.indirim hakkımı kaybetmiş mi oluyorum.

 27. hocam merhaba benim geçmişe ait 2360 gün eksiğim var 2010 da girişiim oldu . fakat ben butun gunlerım dolu olması ıcın bu 2360 gun ıcın en az ne kadar odeme yapmam gereklı . teşekkürederm

 28. slm ben bir işyerinde çalışıyom fakat kendim ödüyom sikorta parasını net işverene ödemem gereken para nekadardır öğrenebilirmiyim

 29. 1969 doğumluyum. 12.10.1992 yılı ssk kaydım ve toplamda 584 gün hizmet sürem var. Emeklilik için kaç gün pirim yatırmam ve kaç yaşında olmam gerekir. Hocam bilgilendirme için şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler

 30. iyi günler annem 20.02.1969 doğumlu sigorta girili 1990 yılı 1.5 yıl emekli sandığında çalıştı. toplam 3 ay ssk lı çalışmışlığı var. Yurtdışına çıktı 6 yıl 3 çoçuk doğurdu. annemin emekli olabilme şansı nedir şimdiden teşekkürler…

 31. merhaba hocam 1969 doğumluyum23.05.1991 den 2000 yılına kadar 1235 gün sigortam var.24.07.2000de bağkura geçtim. 17 yıl 8ay bugüne kadar bağkur ödedim .bağkurdan ne zaman emekli olurum.ve ya sigortaya geçersem ne zaman emekli olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu