Canlı kredi; bankalara olan borçlarını eksiksiz ve problemsiz bir şekilde ödeyen, hesabı hareketli olan müşterilerdir. Canlı kredi kapsamında olan müşterilerin, daha sonrasında ödemekte zorlandıkları borçlarını yapılandırmak istediklerinde bankalara karşı elleri daha kuvvetli olmaktadır. Bankaların güvendikleri müşterileri oldukları için bankaya yaptıkları başvuruların kabul edilmesi daha kolay olmaktadır. Bankalar canlı kredi kapsamında olmayan, kredi borçlarını zamanında ödemeyen, kredi notu düşük olan, bankalara borcu olan ve belirli bir miktar geliri ya da teminat olarak gösterebileceği bir mal varlığı bulunmayan kişilere kredi, kredi kartı veya herhangi bir bankacılık ürünü vermemektedirler.

Canlı Kredi Kimlere Denmektedir?

Bankaların idari takip listelerinde yer almayan, problemli kredileri bulunmayan, kredilerini düzenli olarak geri ödeyen ve yasal takibe düşmemiş olan kredilerin alacaklarına canlı kredi ismi verilmektedir. Kısmi aksamalar, canlı kredi kapsamına girmeye engel değildir. Yasal takibe girecek kadar büyük aksamaların olmaması gerekmektedir.

Canlı Kredilerin Özellikleri Nelerdir?

Canlı kredi özelliği gösteren alacaklıların özellikleri aşağıdaki gibidir:
  • Düzenli ödeme yaptıkları ve hesap hareketlilikleri bulunduğu için kredi notları yüksektir.
  • Ödemelerini tam zamanında gerçekleştiren bireylerdir.
  • Ödemelerini eksiksiz yapmaya özen göstermektedirler.
  • Bankaların güvenilir buldukları müşterilerindendirler ve bankadan herhangi bir bankacılık ürünü talep ettiklerinde kabul edilme olasılığı oldukça yüksektir.

Canlı Kredi Ne Anlama Gelmektedir?

Canlı kredi kelime grubundaki canlı kelimesi, hareketlilik anlamında kullanılmaktadır. Dolayısı ile kredi hesaplarında hareketlilik olması anlamı taşımaktadır. Bu sebeple kredi hesaplarında hareketlilik olanlar kısaca canlı kredi olarak tanımlanabilmektedirler.

Canlı Kredi İfadesinin Kapsamı Nedir?

Canlı kredi olarak ifade edilen yasal takibe düşmemiş ürünler; bütün kredi çeşitlerini ve bütün kredi kartlarını kapsamaktadır. Kredi kartları da bir kredi ürünü kapsamına girdiği için canlı kredi kartı hareketlerinin canlı tutulması ile beraber de canlı kredi sınıfına girebilmek mümkün olmaktadır.

Canlı Kredi Sınıfına Nasıl Girilir?

Bankanın müşterisini canlı kredi olarak işaretlemesi için öncelikle uzun vadeli bir kredi çekmelidir. Örnek vermek gerekir ise; uzun vadeli bireysel kredi çeken bir banka müşterisi eğer kredi taksitlerini düzenli olarak öder ve hesap hareketlerinin canlı olmasını sağlar ise banka kendisini izlemeye almamaktadır. Aynı zamanda canlı kredi olarak da işaretlenmektedir.

Kredi Ürünü Kaç Gün Canlı Kredi Kapsamındadır?

Bankalar 3 dönem yani 90 gün süre ile canlı kredi kapsamında sayılmaktadır. Kredi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinde aksama ve gecikme olması durumunda; bankaların idari ekipleri kendilerini takibe almaktadır. 90 günün sonunda bankanın yasal takip başlatma hakkı bulunmaktadır. 90 gün dolduğunda yasal takip başlatma veya ilemeye devam etme seçeneği bulunmaktadır. Yasal takip başlatıldığında ise; canlı kredi kapsamından çıkartılmaktadır.

Canlı Kredi Kapsamından Dışarı Çıkma Durumu Nasıl Olmaktadır?

Ödenme ihtimali artık bulunmayan, tahsilinde zorluklar çıkmış ve yasal takibe girmiş olan kredilerin alacaklıları; canlı kredi kapsamından çıkmaktadır. Ancak düzensiz olsa dahi ödemeye devam edilmesi ve bir şekilde ödenme ihtimalinin henüz ortadan kalkmaması durumunda; canlı kredi kapsamında olmaya devam etmektedir. Bu sebeple canlı kredi kapsamından çıkmamak için hesabın canlı kalmasına özen gösterilmesi ve kısmi de olsa bir ödeme yapılması tavsiye edilmektedir. [sc_fs_multi_faq headline-0="h3" question-0="Büyük Kredinin Tanımı Nedir?" answer-0="Gerçek, tüzel kişilere veya risk grubuna; özkaynakların %10’undan fazla kullandırılan kredilerdir." image-0="" headline-1="h3" question-1="Ticari Kredi Çeşitleri Nelerdir?" answer-1="Aylık taksit ödemeli krediler, borçlu cari hesap, kredili mevduat hesabı, spot kredi, iskonto kredisi ve teminat mektubudur." image-1="" headline-2="h3" question-2="Banka Kredilerinin Türleri Nelerdir?" answer-2="Bireysel kredi, kurumsal kredi ve ticari kredidir. Canlı kredilerin bu kredileri almaları daha kolaydır." image-2="" count="3" html="true" css_class=""]
Editör: TE Bilisim