Son günlerde vatandaşlar arasında önemli bir tartışma konusu ortaya çıktı. Hükümet tarafından desteklenen ve kamu bankaları tarafından vatandaşların kullanımına sunulan düşük faizli ihtiyaç kredisi kampanyaları ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı. Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal, kısa çalışma ödeneğinden aylık 30 gün üzerinden faydalanan işçilerin Sosyal Güvenlik Pirimi Hizmet bildiriminde Pirime Esas Kazanç bildirimlerinin sıfır olduğunu ve bu yüzden bankaların kişilerin kazancını sıfır olarak gördüğü için kredi vermediğini açıkladı. Kamu bankalarının koronavirüs salgını dolayısıyla mücbir sebepten ötürü kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlara düşük faizli kredi hizmetinden yararlanma imkanı vermemesini değerlendiren Koçal, “Bu durum eşitlik ilkesine aykırıdır.” ifadelerini kullandı. Kısa çalışma ödeneği alan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren kredi vermeme iddiası ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Koronavirüs salgını döneminde normalleşme sürecine geçilmesi ile birlikte kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından ortaklaşa kararla başlatılan düşük faiz oranlı ihtiyaç, taşıt ve konut kredi kampanyalarında ayrımcılık yapıldığı iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Son günlerde vatandaşlar tarafından sık sık dile getirilmeye başlayan ayrımcılık iddialarında, bazı vatandaşların kamu bankalarının kredi paketlerinde yapılan büyük indirimlerden faydalanamadığı öğrenildi. İddialara göre bazı mesleklerde İŞKUR kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların, kamu bankalarına yaptıkları kredi başvurularının geri çevrildiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal söz konusu ayrımcılığın eşitlik ilkesine ve kredi tahsis amaçlarına aykırı olduğunu ifade etti.

Kamu Hizmetlerinde Vatandaşlara Eşit Davranılmalı

Kamu bankaları tarafından Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlı kredi kampanyaları başlatılmasının ardından pek çok ihtiyaç sahibi, ihtiyaç – konut ve taşıt kredileri için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın yolunu tuttu. Ancak bazı vatandaşların bankalara başvurularında eşitlik ilkesine aykırı hareket edildiği iddialarını gündeme getirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Tüketiciyi Koruma Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Aziz Koçal kredi başvurularında vatandaşın geçmişine değil, mevcut gelir durumuna bakılması gerektiğini belirtti. Koçal yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kamu bankalarının bazı meslek grupları ve kısa çalışma ödeneği alan çalışanlara son pakette açıklanan düşük faizli ev kredisi verilmemesi, Anayasanın eşitlik ilkesine ve kredinin tahsis amaçlarına aykırıdır. Verilen kamu hizmetleri karşısında vatandaş eşittir. Vatandaşın sicil bilgilerinde sıkıntı yok ise -kaldı ki buda sorun olmamalı mevcut durumuna bakılmalı- kısa çalışma ödeneği aldığı için kredi tahsis edilmemesi verilen hizmette kusur oluşturur.”

Kısa Çalışma Ödeneği Alanlar Dikkat

Pandemi sürecinde Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) kısa çalışma ödeneği alan vatandaşların SGK kayıtlarında aylık kazançlarının sıfır olarak görüldüğüne dikkat çeken Koçal, “Bilindiği üzere Covid-19 nedeniyle birçok iş yeri kısa çalışma ödeneğine başvurmuş ve çalışanları kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır.” diyerek, bu ödenekten yararlananların iş yerinde fiili olarak çalışmadıklarında Sosyal Güvenlik Pirimi Hizmet bildiriminde Pirime Esas Kazanç sıfır olarak beyan edildiğini söyledi. Bu konuyla ilgili yaşanan olumsuzluklara değinen Koçal, şu ifadeleri kullandı: “Kısmi kısa çalışma ödeneği alıp, kısmi çalışanlarda ise sadece çalıştıkları saat ücretleri beyan edilerek, eksik gün nedeni de kısa çalışma ödeneği kodu yazılır. Bankalar kişinin bilgilerine baktığında aylık kazancını sıfır gördüğü için kredi vermemektedir. Bunu yapan kamu bankaları sanırım mevzuatı da tam bilmiyor.”

Kamu Bankaları Hizmette Ayrımcılık Yapamaz

Çalışanların, kısa çalışma ödeneği süresi bitince normal ücretlerinin SGK kayıtlarına geçirileceğini ifade eden Koçal, “Kaldı ki kredi paketi 12 ay ödemesiz. Şu anda kişi yüksek maaşla bir iş yerinde çalışıyor ise kredi süresince çalışma garantisi var mı, o kişiye kredi veriliyor ise neden bazı meslek mensuplarına ve kısa çalışma ödeneğini alan çalışanlara verilmiyor. Kamu bankaları verdikleri hizmette ayrımcılık yapamazlar.” dedi. Kredilerin özellikle birileri aracılığı ile bankaya müracaat edenlere, sicili temiz ve geliri yüksek olanlara verildiğine dikkat çeken Koçal, büyük indirimli kredilerin çok az kişiye verildiğini söyledi.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu ve Şartları

ING Bankasından Borç Yapılandırma Kredisi Kampanyası

Kamu Bankaları Temel İhtiyaç Kredisi Kampanyasına Başvuru Nasıl Yapılır?

Editör: TE Bilisim