Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Elinizde

17.06.2019
7.454
A+
A-
Askerlik Borçlanması Yaparak Erken Emeklilik Elinizde

Askerlik borçlanması sayesinde erken emeklilik, emekli olma yaşını daha erken sürelere çekmek isteyen erkek vatandaşlar tarafından merak edilen bir işlemdir. Yasalarımıza göre askerlik borçlanması yaparak, normal şartlara göre daha erken bir tarihte emekli olabilmek mümkün olmaktadır. Bu noktada emeklilik hayali kuran vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmetleri boyunca geçen süreyi de emeklilik hesaplaması işlemlerine dahil etme hakkına sahiptir. Bu yazımızda askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik yapabilme ile ilgili olarak merak edilen tüm kavramlar ve detaylar yer almaktadır. “Askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde” başlığı verdiğimiz rehber niteliğindeki yazımızda;

 • Askerlik borçlanması nedir ve nasıl yapılır?
 • Askerlik borçlanması için hangi kurumlara ve nasıl başvuruda bulunulması gerekir?
 • Askerlik borçlanması süresi ile ilgili merak edilen soruların yanıtları ve bilinmesi gereken detaylar nelerdir?
 • Askerlik borçlanması hesaplama yaparak, ne kadar erken sürede emekli olabilmek mümkün?

gibi soruların yanıtları ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması kavramı, yasalar tarafından belirlenen emekli olma süresini daha öne çekerek vatandaşlara erken emeklilik hakkı sunan bir uygulamadır. Zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan vatandaşlar, emeklilik için sigortalılık süresinin tamamlayamadığında, askerlik borçlanması adı verilen bu uygulamayı gerçekleştirerek ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekebilme fırsatına sahipler.

Emeklilik Kanunu ve benzer yönetmelikler göz önünde bulundurulduğunda, sigortalı olarak çalışma hayatlarına devam eden vatandaşların emekli olabilmesi için 3 farklı koşuldan söz etmek mümkündür. Buna göre yasalar nezdinde emekli olabilmek için vatandaşların;

 • Sigortalılık süresi
 • Prim gün sayısı
 • Emekli olabilme yaşı

gibi hususlara ayrı ayrı önem vermesi gerekmektedir. Bu bağlamda sigortalılık süresi ilk olarak çalışılmaya başlanan tarihi ifade etmektedir. Diğer bir değişle vatandaşın sigortalı olarak bir işe girdiği ilk tarihte, adına başlatılan sigortanın ilk kayıt tarihine işaret etmektedir. Bu noktada önemli olan husus, sigorta girişinin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Söz konusu tarihten sonra çalışmaya devam edip etmediğinin Sosyal Güvenlik Kurumu ve diğer resmi kurumlar nezdinde bir önemi bulunmamaktadır.

Askerlik Borçlanması 2019

Askerlik borçlanması 2019 yılı itibarıyla da emekli olmak isteyen ancak emeklilik için gerekli görülen yeterli sigortalılık süresine ulaşamayan vatandaşlar tarafından mercek altına alınmaktadır. Bu bağlamda yukarıda bahsettiğimiz gibi ilgili kanun ve yönetmeliklere göre emekliliğe hak kazanmanın temel koşullarından biri, hatta en belirleyicisi olan ilk sigortalılık günü, askerlik borçlanması uygulamaları sayesinde daha önceki bir tarihe alınabilmektedir.

Emeklilik ile ilgili kanunlara göz atıldığında, vatandaşların emekli olabilmek için yerine getirmesi gereken şartlarda zaman içinde farklı uygulamaların gündeme getirildiği görülmektedir. Nitekim Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yapılan çalışmalar ve projelerin akabinde emeklilik yaşı zaman içinde daha yüksek bir yaş seviyesine çıkarılmıştır. Bu durumun bir neticesi olarak da daha geç sigortalı olanlar, yani ilk sigorta girişlerini daha geç bir tarihte yaptırmış olan vatandaşlar, diğer sigortalı vatandaşlara nazaran daha ileri yaşlarda sigortalı olabilme durumuyla karşı karşıya kalmışlardır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması işlemleri, yukarıda bahsettiğimiz sigortalı vatandaş profiline uyan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Bununla birlikte adı üzerinde askerlik borçlanması olduğu için söz konusu uygulama sadece zorunlu askerlik görevini yerine getiren erkek sigortalı vatandaşları kapsamına almaktadır. Bu bağlamda erkek vatandaşlar, zorunlu askerlik hizmeti esnasında geçirdikleri gün sürelerini borçlanarak, ilk sigortalı oldukları tarihi öne çekme imkanına sahipler.

Kanunlar ile belirlenen bu uygulamayı hayata geçirmek oldukça basittir. Zira 5510 sayılı Kanunun 41. maddesinde sigortalı vatandaşların sonradan borçlanabileceği süreler açık ve net bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre zorunlu askerlik hizmetinde “Er veya Erbaş” olarak silah altında ya da “Yedek Subay” olarak askerli subay okullarında geçen sürelerin borçlanabilir olduğu görülmektedir. Bu kapsamda sigortalılığın ilk başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlandırılması durumunda, sigortalılığın başlangıç tarihi, borçlanılan gün sayısı kadar geriye götürülerek erken emekli olabilme imkanı bulunmaktadır. Böylelikle askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde olmaktadır. Ancak bunun için kanunlarda ve ilgili yönetmelikte yer alan usul ve esaslara göre borçlanma yapılmış olması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması için yapılması gereken başvuru işlemlerine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanması İçin Nereye, Nasıl Başvurulur?

Askerlik borçlanması başvurusu, erkek vatandaşların zorunlu askerlik hizmeti içinde geçen sürelerini borçlanarak yani bu günlere ait sigorta primlerini sonradan Sosyal Güvenlik Kurumu’na kendileri ödeyerek, ilk sigortalılık tarihini öne çekmek isteyen sigortalıların yakından ilgilendiği bir konudur. Bu bağlamda söz konusu vatandaşların askerlik yaptığını gösterir belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaları şartı mevcuttur. Öte yandan askerlikte geçen gün sayısı primlerini de kendileri belirleyebilme şansına sahip olan sigortalı erkek vatandaşlar, bu prim tutarlarını da ödeyerek sigortalılık sürelerini öne çekebilme işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Askerlik borçlanması başvurusunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmeden önce mutlaka askerlik borçlanması formunun doldurulması gerekmektedir. Söz konusu askerlik borçlanması formu ise askerlik şubelerinden doldurulabilmektedir. Bu formda askerlik yaptığınız sürelere ilişkin kapsamlı bilgiler bulunmaktadır. Askerlik şubesi doldurulan formu onayladıktan sonra, 4A grubuna yani eski adıyla SSK’ya bağlı olarak çalışma hayatını sürdüren sigortalı çalışanlar, en son çalıştıkları işyerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne; 4B grubuna (eski adıyla Bağkur) dahil olan sigortalılarında da yine aynı dosyalarının bulunduğu SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanmasında Askerlikte Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanmak Zorunlu Mudur?

Askerlik borçlanması işlemlerinde borçlanılacak süreler, ilgili yönetmelik ve kanunda yer alan hükümlere göre, sigortalı vatandaşın kendi tercihine bırakılmıştır. Dolayısıyla askerlik borçlanması işlemlerinde, zorunlu askerlik hizmeti boyunca geçen sürelerin tamamının borçlanılması gerekmemektedir. Bu noktada seçim tamamen askerlik borçlanması yaptıracak olan kişinin tercihlerine bırakılmıştır. Bu sebeple askerlikte geçen sürelerin tamamının da borçlanılabileceği gibi yalnızca sigortalının emekli olabilmesi için gereken sürelerin de borçlanılması mümkün olmaktadır.

Bu uygulamayı bir örnek ile açıklamak gerekirse; 18 ay zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olan bir sigortalı vatandaş, bu süre boyunca ortaya çıkan 540 günün tamamını da borçlanabileceği gibi, eğer emekli olmak için 150 güne ihtiyaç duyuyorsa, bu süre içinden yalnızca 150 güne ait borçlanma yapabilme imkanına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanmasının emeklilik süresini geriye çekmesi, borçlanma başvurusunda bulunan vatandaşın tercihine göre ödediği prim sayısına bağlıdır. Bu bağlamda 18 ay zorunlu askerlik hizmetini yerine getiren bir sigortalı vatandaşın talep etmesi halinde emekli olabilme süresi 540 gün kadar geriye çekilecektir. Aynı şekilde kişi tercih etmesi durumunda dilerse 90 gün bile prim borçlanması yaparak erken emekli olabilme şansına sahiptir.

Askerlik Borçlanması Hesaplama 2019

2019 yılı askerlik borçlanması hesaplama işlemleri, ilgili kanun ve yönetmeliğe göre şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Askerlik borçlanması için günlük minimum (en düşük) tutar, 27,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • Askerlik borçlanması için günlük maksimum (en yüksek) tutar ise 204,65 TL olarak belirlenmiştir.

Bu bağlamda kişi sigortalı olduğu tarihten önce askerlik hizmetini yerine getirmiş ise askerlik borçlanması yaparak askerlik yaptığı tarih göz önünde bulundurulduğu haliyle erken emeklilik yapabilmektedir. Bunun yanında kişi, sigortalılık süresini başlattıktan sonra askere gitmiş ise, askerlik borçlanması işlemleri ile prim gün sayılarını artırabilme imkanına sahiptir. Dolayısıyla askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik elinizde!

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

İsteğe Bağlı Sigorta ile Emeklilik

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 644 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  01.05.1994 yılında sigorta girişim var.emeklilik tarihi 18.01.2026 gözüküyor. 1992 yılında 15 ay askerlik yaptım. 15 ay askerlik borçlanması yapsam tarih geri çeker mi

 2. Hayrettin Oğuz dedi ki:

  Merhabalar ben Kasım 1978 doğumluyum.1995 yılında staj yaptım sigorta baslangıcım var ama prim yok 98 yılı Mayıs ayında askere gittim.İlk işe girişim de 2000 Aralık.ben askerliği ödersem eğer emeklilik yaşım geriye çekilir mi bana bir tavsiyeniz olabilir mi hocam teşekkürler kolay gelsin.

 3. cem koç dedi ki:

  22,04,1976 dogumluyum 13,07,1996 ssk giriş 3703 prim günüm var 23,08,1996/07,03,1998 askerlik hizmetimi tamamladım.askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşım geri gelirmi teşekkürler

  1. Ali günaydın dedi ki:

   İşe girişim 13-3-1995 pirim gün sayım 7400 askerliğimi 1987/1988 yıl ında yaptm askerliğimi yatirirsam nezaman emekli olurum

 4. Ferhat dedi ki:

  merhaba ismim ferhat ben 05 12 1995 sigorta ise giriş tarihim gun sayı 5282 gün eger olaki eyt çıkarsa ben askerliğimi borçlanıp emeklilik hakkına sahip olabilirmiyim askerliğim 18 ay 1997 1998 döneminde yaptim teşekkür ederim.

 5. Musa Doğan dedi ki:

  Ben 01/01/1973 doğumluyum 03/03/1993 yılında askere gittim 07/08/1996 sigorta girişim var şu anda 7800 gün primim var askerlik borçlanması yapililabilirmi yapılırsa ne zaman emekli olurum teşekkür ederim

  1. Musa Doğan dedi ki:

   Selamunaleykum hocam bana açıklamalı bir cevap verebilirmisiniz teşekkür ederim

 6. Mehmet dedi ki:

  Merhaba
  2000 yılı öncesi askerlik borçlanması ( 5000)TL üzerinden yaparsam emeklilik maaşımı ne kadar artırılabilir.tahmini olarak cvp verirseniz sevinirim

 7. Hasan dedi ki:

  Hocam ben 01.05.1997 giriş ssklıyım 1974 doğum şu an 5629 gün ssk ve 270 gün bağkur günlerim var .şayet eyt çıkarsa 18 ay askerlik borçlanmasına gidersem kadın 2020 de emekli olurmuyum teşekkür ederim.

 8. Musa Doğan dedi ki:

  Merhaba hocam 01/01/1973 doğumluyum 07/08/1996 sigorta girişim var 7800 gün primim var askerlik borçlanması olursa nasıl olur

 9. Oğuz Erturk dedi ki:

  Merhaba. 07.03.1975 doğumluyum. 01.06.1986 tarihinde çocukken çalıştığım yerde sigortam yapılmış. Daha sonra 1993 yılında da iki aylık bir sigortalılığım var. Toplam 128 gün yapıyor. Üniversite okuyup mezun olduktan sonra Kasım 1999- Temmuz 2000 arasında 8 ay askerlik yaptım. 30.10.2002 tarihinde de KPSS ile atanarak memur oldum, yaklaşık 6200 günüm de buradan var. Halen memurum. Bir kaç sorum olacak. 1- Emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim. 2- İstifa edip sigortaya geçersem, ne zaman emekli olabilirim. 3- Askerliği borçlanırsam Emekli Sandığından veya SSK’dan emeklilik yaşım etkilenir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

 10. ilker dedi ki:

  01.01.1969 Doğumluyum ilk sigota numaram çıraklık sigortası olup 11.01.1987 tarihlidir.
  Hiç sgk pirim yatırlmadı 26.11.1991 – 15.03.1993 yılında 15 ay askerlik yaptım. İlk sgk pirimim 15.07.1993 yılda başladı , şuan pirim gün sayım 7000 gün

  Askerlik borçlanması ne kadar yapabilirim ne kadar borçlanmam lazım askerliğimi , daha erken emekli nasıl olurum bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız beni bahtiyar edersiniz.

 11. Ersin Şahin dedi ki:

  1994 de askere gittim ama ilk ssk başlangıcı 2005.askerlik borçlanması ile ssk girişim 1994 e geriler mi? 1993 de vergi mükellefi olarak açılış yaptım yalnız hiç pirim ödenmediği için giriş gözükmüyor. Bu açılış ve kapanış tarihini borçlanıp sigorta başlangıç tarihim geri gelir mi?

 12. mehmet erkan kaysadı dedi ki:

  03.03.1966 yılı doğumluyum,01.03.1997 SGK başlangıç tarihim, 1986-1987 yılları arasında 18 ay vatani görevimi yerine getirdim,6.600 gün üzerinde prim ödemem var,eğer 18 ay askerlik ödersem ne zaman emekli olabilirim.
  Saygılar

 13. İbrahim kaya dedi ki:

  1982 doğum yılım 1999/10 ay iş başlangıcı ÇIRAKLIK okuluna gittim 3 yıl askerlik borçlanması yapmama gerek varmı yaparsam maaşım artarmı emeklilik günümü geri çekermi atıyorum 54 yaştan 52 yaşa
  Teşekkürler

 14. muammer coşkun dedi ki:

  01.05.1992 ssk girişliyim 27.05.1998 askere gittim 27.11.1990 askerden gelgim askerlik borclanmasını yatırdım nezaman emekliolurum sayılar

 15. muammer coşkun dedi ki:

  ssk kı olarak devamediyorum 8854 günüm var

 16. Mustafa kaya dedi ki:

  merhabalar 01-01-1966 doğumluyum sigorta başlangıç 01-11-1997 şu an prim günüm 5500 askerlik sürem 02-12-1986 gidiş 02-06-1988 teskere tarihim askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 17. Ahmet dedi ki:

  1967 dogum 4365 ssk askerligi alirsam ne zaman emekli olurum

 18. Bulent dedi ki:

  1977 dogumluyum 02.11.1992 ssk giris prim 5670 askerligi 18 ay saydirirsam ne zaman emekli olurum

 19. Osman kurt dedi ki:

  52 yas 5525 gün isteniyor bende.sig.giris 1.4.1990..toplam gun sayim 4800..askerligimi 2000 yilinda kisa donem 7 ay yaptim..saydirabilirmiyim..tesekrler.

 20. ilhan dedi ki:

  01.01.1971 doğumluyum 6.ayda 1993 de işe girdim. 15 ay askerliği önceden yaptım. 52 yaş emekli görünüyor. 15 ay saydırırsam. hangi tarihde emekli olurum.

 21. Recep Yiğiter dedi ki:

  10-01-1990 sigorta başlangıç 1992 askere gittim,15 ay yaptım bu süreyi ödesem 52 olan emeklilik yaşım geriye doğru çekilir mi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik borçlanması işlemi bireyin askerden geldikten sonra sigortalı olarak işe başlaması ile geriye çekme mümkün olmaktadır. Diğer türlü sadece gün ödemiş olursunuz.

 22. Salih karaduran dedi ki:

  10.02 1968 doğumluyum
  01.01.1994 ssk girişim
  4658 ssk gün sayım
  323 bağkur gün sayım
  540 gün askerlik ödemesi yaptım
  Ne zaman emekli olurum..kolay gelsin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 5675 hizmet günü ve 54 yaşınızı bitirdiğiniz takdirde emekliliğe hak kazanabileceksiniz.
   BU Sonuçlar verdiğiniz verilerin sonucu olmaktadır. Emeklilik işlemlerinde kurum kayıtları esas olmaktadır.

 23. zekeriya dedi ki:

  merhabalar.
  ben 01.09.1975 doğumluyum
  11.07.2003 tarihinde emniyet mensubu olarak göreve başladım
  ***1997-/-1998 tarihlerinde 18 ay askerlik yaptım
  ***emeklilik tarihim yaş haddi 01.09.2030 gözükmekte
  ***askerlik borçlanmasını yaparsam sonuç ne olur..?
  Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik ödemesi emekliliğinizi sadece ödediğiniz gün kadar erkene çekmeye yardımcı olur. Yani sadece 1,5 yıl kalan 8,5 yıl yine çalışmanız gerekmektedir.

   1. zekeriya dedi ki:

    teşekkürler…. sosyal ortamda 1999 öncesi yapılan askerlik borçlanmalarının değilde 1999 dan önce sigorta başlangıcı var ise etkili olacağından bahsederler…. EGM de hesap ettirdiğimde 1 aylık askerlik ödemesinde 27.01.2026 yılına çekebilir der…………………. Bu konuda 1 aylık askerlik borçlanması ödeyen ve benimle aynı zaman diliminde EGM başlaması olan ve yaş olarak ay farkımız olan meslektaşımın yaş haddi mesleki yıpranma ile birlikte 09.10.2030 iken emeklilik tarihi 02.02.2026 gözüküyor.—– …… meslektaşım için verilen tarihler arası fark aralığı yaklaşık 4 yıl……. bende 1 ayını saydırsam benimde durum anladığım kadarı ile EGM nin 2026 da emeklisin fakat SGK nın bunu kabul etmemesi olacak….. bu bir hak ise SGK neden kabul etmez.

    1. zekeriya dedi ki:

     Benzeri durumda olup mahkeme yolunu denemek isteyenler var…. Bu konuda mahkeme yolu doğru bir adımmı olur.

     1. Danışma Birimi dedi ki:

      Merhaba
      Bu durumu bir hukuk danışmanına taşımanızı tavsiye ederim.

    2. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Zekeriya bey emeklilik ile ilgili bazı durumlar kanunların kabulu, bitişi ile başlangıcı nedeni ile bazı durumlarda bir gün ile emekliliği bekleyen pek çok insan bulunmaktadır. Pek çok kişi bir gün ile yıllarca önce emekli olabilirken, pek çok insan da yıllarca beklemek zorunda kalabiliyor.

 24. Cemal dedi ki:

  İhraç memur yedek subaylıktaki 4 aylık okul borçlanmasını yapabilir mi? Yaparsa hangi sigorta koluna (4a,4b ,4c)sayılır. Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Borçlanmayı düşündüğünüz süre size bir avantaj sağlıyorsa, yani emeklilik yaş grubunu daha erkene çekmeyi
   sağlıyorsa borçlanabilirsiniz.

 25. Hüseyin Kuzu dedi ki:

  19.01.1977 dogumluyum SSK gişim 08.2001 98 de 18 ay askerlik yaptım nezaman emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Toplam prim günlerini bildirmemişsiniz.

 26. Mutlu dedi ki:

  2004 sigorta girişim var askerden sonra askerliği yatırarımsa ne kadar ireri çeker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik süresi kadar geri çekim olabilmektedir.

 27. İsmail dedi ki:

  Ben 2002 6 ayinda askere gittim 2008 11 ayinda ilk defa sigortam başladı askerlik borclanmasi yapsam sigorta baslangicim 2002 olarakmi görünür aradaki 6 yılı pirim olarak ödeyebiyormuyum yaşım 38 bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik ödemesi ile askerlik süresi kadar geri çekme işlemi olur. Geriye dönük askerlik dışında bir ödeme yapmanız mümkün olmamaktadır.

 28. Erdem Tüfenkçi dedi ki:

  Merhabalar 04.12.1970 doğumluyum. 02.03.1990 07.08.1991 tatihlerinde askerlik yaptım. Sigorta girişim 25.10.1991 tarihinde ne kadar askerlik borçlanması yaparsam emekliliğimi geri çeker

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Askerlik süresinin tamamını borçlanabilir ve askerlik süresi kadar erkene çekebilirsiniz.