Askerlik Borçlanması ile Erken Emeklilik Fırsatı 2022

Askerlik borçlanmasını kullanarak emekli olma yoluna giden kişiler 2022 yılı için güncel açıklanan tutarı beklemektedir. Askerlik borçlanması ile erken emeklilik için devletin istediği en düşük ve en yüksek tutarlar asgari ücretin açıklanması sonucunda belli olmuştur. 15 ay askerlik yapanlar, 18 ay askerlik yapanlar ve 20 ay askerlik yapanlar için askerlik borçlanması ayrı ayrı hesaplanmaktadır.

Ayrıca 550 gün er ya da erbaş olarak çalışan insanlar da askerlik borçlanmasından yararlanarak erken emekli olabilmektedir. Ocak 2022 itibari ile açıklanan değerler her askerlik türü için değişiklik göstermektedir.

Askerlik Borçlanması İçin Koşullar

Askerlik borçlanmasının koşulları aşağıda detaylı olarak yer almaktadır. Eğer aşağıdaki koşulları tam anlamı ile sağlıyorsanız emekliliğinizi olmak için eksik kalan sigorta günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Bu koşullar:

 • Erkeklerin askerlik sürelerinde ya er olarak ya da erbaş olarak görev yapmasıdır. Ayrıca yedek subay olarak çalışan erkekler de askerlik borçlanmasından yararlanabilmektedir. Er, erbaş ya da yedek subay olarak çalışılan günlerin prim tutarları hesaplanarak çıkan borcun ödenmesi gerekmektedir.
 • Borçlanmanın kabul görebilmesi için kişilerin askerlik yapmadan önce herhangi bir işte çalışmamış olması gerekmektedir. İş yeri eğer BAĞKUR ya da SGK üzerinden bir sigorta yatırmadı ise sıkıntı olmamaktadır.
 • Borçlanmanın düzgün bir şekilde yapılabilmesi için aranan koşullar arasında kişinin askerlik süresince herhangi bir prim ödememiş olması gerekmektedir. Eğer kişi askerlikte prim ödemesi aldı ise bu durum borçlanma olarak kabul edilememektedir. Eğer kişinin askerlik süresi boyunca aldığı sigorta yalnızca bazı günler ise geri kalan günler borçlanma olarak kabul görebilmektedir. 

Askerlik Borçlanması İçin Ne Yapılması Gerekiyor?

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişilerin bazı kurumlara müracaatta bulunması gerekmektedir. Eğer kişiler en son bir SSK kurumunda ya da BAĞKUR üzerinden çalıştı ise bu kurumlara giderek son prim ödemesini sorgulayabilmektedir. Kişilerin devlet memuru olması halinde kendi kurumuna gitmesi yeterlidir.

Askerlik başvurusu için gerekli adımlar aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır:

 • Askerlik süresinin devlet tarafından borçlanma ile kabul edilebilmesi için bir adet başvuru formu gerekmektedir.
 • Askerlik borçlanması durumunda ilgili birime kişinin kimlik kartını götürmesi gereklidir.
 • 2022 yılı için değerlendirilecek olur ise kişilerin artık askerlik şubesinden herhangi bir belge alması gerekmemektedir. Bunun nedeni SGK şubesinin internet üzerinden askerlik durumunu kontrol edebilmesidir.
 • Askerlik şubesi başvuru formunu doğru hazırlamak için internet üzerinden yardım alabilirsiniz. Bunun için devlet tarafından yürütülen ve güvenilir bir platform olan e-devleti kullanabilirsiniz.
 • E-devlet platformuna kendi bilgileriniz ile giriş yaparak arama motoruna “SGK Borçlanma Formu” yazmanız yeterli olacaktır.
 • Ayrıca e-devlet üzerinden yalnızca SGK formuna bakmakla kalmayıp aynı zamanda borçlanma için başvuru da yapabilirsiniz. 

Askerlik Borçlanması İçin Nereye Müracaat Edilmelidir?

Askerlik borçlanması müracaat yapmak isteyen kişiler aşağıdaki merkezlere bizzat gitmelidir. Merkezlerden istenen belgeler yukarıda detaylı olarak ifade edilmiştir.

Başvuru için gidilebilecek kurumlar son çalışılan birimlere göre belirlenmektedir.

 • 4A SSK üzerinden çalışma sonlandırıldı ise il ya da ilçede yer alan bir SGK merkezine gidilmelidir.
 • BAŞKUR üzerinden çalışma sona erdi ise bağlı olunan SGK merkezine gidilmelidir.
 • Son çalışılan merkez 4C Emekli Sandığı üzerinden yürütülüyor ise Kamu Görevlileri Dair Başkanlığı’na başvuru yapılmalıdır.

Bireyler askerlik durumlarının kabul görebilmesi için borçlanma yaptıktan sonra SGK tarafından bir adet tahakkuk cetveli gönderilmektedir. Bu cetvel alındıktan sonra ödeme yapılabilmesi için kişilere 30 gün süre tanınmaktadır. Eğer kişiler 30 gün içinde emeklilik için gerekli olan tutarı ödemezlerse talep iptal olmaktadır.

Askerlik Borç Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanma için hesaplama yapmak isteyen kişilerin borçlanılacak gün sayısını iyi bilmeleri gerekmektedir. Askerlikte er olarak geçirilen günleri, günlük borçlanma tutarı ile çarparak toplam ödenmesi gereken borçlanma tutarı hesaplanabilmektedir.

Askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyenler ister minimum tutarı ister de maksimum tutarı ödeyerek emekli olabilmektedir. Askerlik borçlanması için minimum tutar brüt asgari ücret değerinin %32’lik dilimi üzerinden hesaplanmaktadır. Maksimum tutar ise bu değerin 7,5 katıdır.

Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Tutar Ne Kadardır?

Askerlik borçlanma ücreti ödemek isteyen kişiler askerde kaldıkları süreye göre borçlanma yapabilmektedir. 2022 yılı içerisinde başvuru yapacaklar için aşağıdaki değerler baz alınmaktadır:

 • 2022 askerlik borcu için ödenebilecek en düşük günlük tutar 53,38 TL’dir.
 • 2022 askerlik borç uygulamasından yararlanmak isteyen kişiler 400,36 TL değerinde maksimum ödeme yapabilmektedir.

Askerlik süresini belli aylarda tamamlamış olan kişiler için ödenecek tutar aşağıda yer almaktadır:

 • Askerlikte 15 ay görev almış kişiler, günlük borçlanma hesaplamalarına uygun olarak hesap yapıldığında 24.021 TL prim borcu ödemelidir. Bu değer en düşük askerlik prim borcunu ifade etmektedir.
 • Askerlikte 18 ay geçirmiş kişiler, en düşük prim tutarından ödeme yapmak isterler ise toplam 28.825 TL değerinde bir borç ile karşılaşmaktadır. 
 • Askerliğini 18 ay üzerinde tamamlamış olan kişiler için çıkarılan borç 29.359 TL şeklinde olacaktır.
 • Askerlikte 20 ay geçirmiş olan kişilerin ise 32.000 değerinde bir borçlanma ödemesi gerekmektedir. Bu değer minimum borçlanma tutarını ifade etmektedir.

Askerlik Borçlanmasının Emeklilik Maaşına Etkisi

Askerlik borçlanması yaparak emeklilik maaşı almak isteyen kişiler borçlanma sürelerinin 2000 öncesi dönemine mi yoksa 2000 sonrası dönemine mi denk geldiğine bakmalıdır. Borçlanma eğer 2000 öncesine denk geliyor ise emekli maaşı daha fazla olacaktır.

Eğer kişilerin borçlanma yapmak istedikleri süre 2000 yılından sonrasında ait ise bu durumda yılın ortalama kazana bir etkisi olmamaktadır. Askerlik borçlanmasının en yüksek tutardan yatırılması aşağıdaki faydalara neden olacaktır:

 • Kişiler askerlik dönemlerine ait günlerini borçlanma olarak saydırabilmek için minimum tutarın en fazla 7,5 katı fazla ödeyebilmektedir.
 • 7,5 kat fazla ödemek emekli maaşına olumlu etkide bulunacaktır.
 • Askerlik ücretinin yüksek tutardan yatırılmasının emekli maaşı üzerinde tam olarak ne kadar artırıcı bir etkide bulunacağına dair bir veri söz konusu değildir.
 • Askerlik borçlanması sonrasında emekliliği yüksek yatırılmasını en fazla etkileyen faktör prime esaslı kazançlardır. 

Askerlik Borçlanması ile Emeklilik Faydaları 

Askerlik borçlanması yaparak emekli olmanın iyi yanları arasında erken emekli olma fırsatı bulunmaktadır. Borçlanma neticesinde eksik kalınan prim günlerinin tamamlanabilmesi sağlanmakta ve işe giriş tarihi geri çekilebilmektedir. İşe giriş tarihinin oynaması konusunda belli başlı hükümler mevcuttur. Kişilerin asker öncesinde sigorta girişlerinin olmaması bu hükümler arasındadır.

Ayrıca:

 • Kişilerin askerlik yapar iken üç görevden birinde olması gerekmektedir: Subay, er ya da erbaş.
 • Kişilerin askerlik döneminde farklı bir işte çalışmaması gereklidir. Kişiler asker iken aynı zamanda sigorta aldılar ise bu durumda askerlik borçlanması için hak kazanamazlar.

Askerlik Borçlanma İptali Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasını yatırmayanlar için iptal işlemi ile ilgili herhangi bir izlek bulunmamaktadır. Askerlik borçlanması ile erken emeklilik fırsatından yararlanmak istemeyen kişiler için herhangi bir belge söz konusu değildir.

Bu kişilerin borçlanma için devlete ödeme yapmaması durumun iptali için yeterlidir. 30 gün süre ile ödenmeyen borçlanma durumları kendi kendine sona ermektedir. Borçlanma zamanında ödenmese bile daha sonradan yapılan yeni bir başvuru ile borçlanma yeniden yapılabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım? E-Devlet Sorgulama

SGK Yurtdışı Emeklilik Borçlanma Tablosu ve Primleri

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

694 Yorum

 1. Merhaba,

  26.01.1974 doğumlu bayan olup ilk İşe giriş tarihim 19.09.1990 yılıdır.Sigortalı gün sayım 3275dir.3600 üzerinden emekli olabilmem için isteğe bağlı olarak sigortamı 3600 tamamladığımda emekli olabilirmiyim bilgilerinizi rica ederim.

  Teşekkürler

 2. 01.04.2000 yılında sigorta başlangıcım var. Askerlik ve yurtdışı borçlanmamı yaptım ve girişimi 16.10.1998 yılına çekmiştim.
  7990 gün primim var. EYT den yararlanabilir miyim?

 3. 19,08,1970 doğumluyum 9881 günüm var 26 Mayıs 1990 askerlik başlangıcı 14 Kasım 1991 teskere 18 ay yaptım ilk ssk giriş 11 nisan 1992 tam net kaç gün askerlik borclanmasi yaparsam yaşı geri çeker 1 yıl başkan tam gün yazarsanız sevinirim yaş ağustosta 19 unda 51 oluyor

 4. İYİ GÜNLER ŞUBAT 1970 DOĞUMLUYUM 1990 KASIM ASKERLİK BAŞLANGIÇ MAYIS 1992 BİTİŞ 18 AY ASKERLİK YAPTIM İLK SİĞORTA GİRİŞİM 11/9/1992 GÜN SAYIM 8500 NORMAL ŞARTLARDA 2023 ŞUBAT AYI EMEKLİ OLUYORUM KAÇ GÜN ASKERLİK BORÇLANIRSAM 2022 ŞUBAT AYIN DA EMEKLİ OLURUM. TEŞEKKÜRLER.

 5. merhaba ,02,11,1970 dogumluyum sıgorta baslama tarıhım 01,04,1994 pırım 8481 askerlık 1990 yılında yaptım ne zaman emeklı olurum askerlık yatırmamın anlamı varmı kolay gelsın

  1. Merhaba
   Askerlik ödemesi yapmanız gerekmiyor, verdiğiniz bilgilere göre de 02.11.2024 yılında emekiliğe hak kazanmaktasınız.

 6. Merhaba,
  25.06.1968 doğumlu olup sigortalı olarak işe giriş tarihim 18.10.2000’dir.Şu anda 6100 gün prim ödemem var.Askerlik borçlanması yaparsam emeklilik tarihini öne çekebilirmiyim.

  Teşekkürler

  1. Merhaba
   Askerlik süreniz işe giriş terihinizden önce ise ödeme yaparak öne çekme şansına sahip bulunmaktasınız.

 7. Merhabalar
  08.03.1971 doğumlu olup 15.06.1987 tarihinde ilk defa sigortalı olarak işe başladım. 10200 gün primim mevcuttur.
  Mevcut mevzuat çerçevesinde 50 yaşında 08.03.2021 tarihinde emekli olmaktayım.
  20.11.1997 – 20.07.1998 tarihleri arasında 8 Ay (Kısa Dönem) askerlik yaptım.
  Bahse konu sürelere ilişkin askerlik borçlanması yapmam halinde bağlanacak emekli maaşına yansıması ne kadar olabilir.
  Borçlanılacak tutar ile sağlanacak artış arasında mantıklı bir ilişki kurulabilir mi?
  Teşekkürler

 8. Merhaba 17.11.1968 doğumluyum 1988 yılında Askere gittim 18 ay. 01.1996 da İlk sigorta girişim oldu. 25 yıl sigortalılık doldu.9000 iş günüm var. Askerliğimi saydırırsam ne zaman emekli olurum. Teşekkürler.

  1. Merhaba
   Askerlik ödemesi yapmanız durumunda askerlik süreniz kadar emekliliğiniz öne geçer.

 9. Merhabalar 01.05.1975 Doğumluyum (02.09.1993 Stajyer girişim ) , 1995-1997 arası 18 Ay Askerlik sürem var.
  İlk sigortalı olarak işe başlama tarihim 03.02.1998 Toplam 7800 Prim günüm var.Askerliği saydırırsam ben kaç yaşında emekli olabilirim.

 10. merhaba ben 1972 doğumluyum 1996 da askerliğimi yaptım 15/11/1998 yılında sigorta başlangıcım var. Askerliği borçlanırsam emekliliğimi kaç gün geriye çekebilirim,7200 gün primim var (ayrıca 25 yıl çalışma şartınıda geri çekermi)

  1. Merhaba
   Askerliğinizi borçlenmanız durumunda askerlik süreniz kadar geriye çekmiş olursunuz.

 11. Merhaba 20-01-1975 doğumluyum sigorta girişim 01.07.1993 pirim günüm 3904 gün
  Askerlik sevk : 06-03-1995
  Tehris tarihi : 06-09-1996 burada askerlik yatırınca öne çeker mi
  birde Kendi dükkanım vardı
  başlangıç : 01-04-2011
  bitiş tarihi : 09-04-2014 ama hiç ödeme yapmadım bu silindi geri alma şansım var mı
  nasıl bir yol çizmeliyim yardım lütfen

  1. Merhaba
   Askerlik yatırmanız sadecesize gün olarak geri döner öne çekme mümkün olmamaktadır. Çünkü SGK gişiriniz askerlikten önce başlamış. Ödeme yaparak gün kazanabilirsiniz. Bağ-Kur borcunun tamamı olmasa da size tanınan kısmını ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

 12. Merhaba, babam 1985 yılında sigortalı olmuş. 1989 yılında askere gitmiş, şu an 52 yaşında ve emekliliğe 400 prim günü kalmış. Askerlik yaptığı zamanı ödeyerek erken emekli olabiliyor mu?

  1. Merhaba
   Emekliliği erkene çekmek sadece sigorta başlangıcından önce askere gidilir ise mümkün oluyor. Ama babanız emeklilik yaşını doldurmuş, sadece güne ihtiyacı var ise yine bu günleri ödeyebilir, sadece eksik olan günleri doldurur.

   1. 18 ay askerlik yaptı bunu öderse emekli olabiliyor yani doğru mudur ? Emeklilik yaşı doldu sadece prim günü eksik

    1. Merhaba
     Askerlik ödemesi yapması durumunda emekliliğ hak kazanıyor. SGK’ya başvuruda bulunarak bu durumu belirtebilir ve ödeme talebinizi iletebilirsiniz.

 13. Merhabalar ben 25.07.1969 doğumluyum.Askerliğe 29.05.1989 da gidip 18 ay askerlik yaptım.İlk sigortalı işe giriş tarihim 10.05.1992 de girdim.Sigorta günüm toplam 4924 gündür. 03.05.2004 bağkur girişim var ondanda toplam gün sayım 2818 dir.Son 3.5 senemi ssk olarak ödeyip ayrıldım(22.05.2018).Kaç gün askerlik borçlanması yapmam gerekiyor en erken emekli olmam için kaç yılım vardır ?

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre prim günleriniz dolmuş sadece yaş 53’ü beklemektesizin. Bu durum da 1 yıl 11 ay gibi bir zaman olarak çıkmaktadır. Yani 23 ay dilerseniz bunun 18 ayını askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 14. 23nisan1965 doğumluyum işe giriş tarihim 01 Aralık 1991 toplam prim sayım 3200 gün ne zaman ve ne kadar prim yatırırsam emekli olabilirim.

  1. Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgilere göre 5600 günden ve 2027 tarihinde emekliliğe hak kazanmaktasınız.

 15. merhabalar 1970 doğumluyum 1990 1991 yılı arası 18 ay askerlik yaptım sigorta girişim 1992 pirim gün sayım 8150 askerlik ödemesi kaçgün yapsam 1 yıl kazanırım

 16. merhabalar 1973 eylül doğumluyum 1993 ağustosta askere gitim 18 ay yaptım ssk girişim 1999 kasım 11 girişli prim gün sayım 4500 cıvarında askerlik borçlanmasını yaparsam ne zaman emekli olurum teşekürler.

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 60 yaşında emekliliğe hak kazanmaktasınız. Askerlik ödemesi yapmanız durumunda askerlik süreniz kadar erken emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

     1. Hocam Merhaba ben ne istediğimi anlatamadım kaç gün pirim yatırmam gerekiyor derken şu açıdan soruyorum mevcut durumum 7000 gün pirim yatırmam gerekiyor askerliği borçlanırsam toplam kaç gün prim doldurmam gerekiyor şu anda 4500 günüm var

     2. Merhaba
      Emekliliğe hak kazanmak için 7000 günü tamamlamış olmanız gerekmektedir.

 17. Merhaba üstadım 1969 doğumluyum 1992 yılında 19 ay askerlik yaptım sigorta başlangıcım 15.11.1994 9014 pirim günüm var emeklilik yaşım 55 askerlik borçlanması yapsam ne kadar erken emekli olabilirim.

 18. 01.10.1968 doğumluyum. 1988-1999 arası askerlik yaptım. SGK girişim 03.04.1995 pirim sayım 5.600 gün askerlik borçlanması ödeyerek en erken ne zaman emekli olurum.

  1. Merhaba
   Askerlik süresini ödeme yatığınız kadar erken emekliliğe hak kazanırsınız.

 19. İyi günler engelliyim yüzde 49 raporum 2004 girişliyim askerliği yatırırsam emeklilik hakkım ne zaman olur.

  1. Merhaba
   Malulen emekliliğe hak kazanmak için engel raporunuzun en az % 60 olması gerekmektedir.

   1. Ama ben malulen emekliliği sormuyorum normal engelli den olmayı soruyorum bana sskdan 2024 şubat te dediler askerliği yatırırsam dedim nezaman olurum 15 ay yaptım 2004 şubat işe giriş tarihim

    1. Merhaba
     Askerliği ödedeiğiniz süre kadar erken emekli olabilirsiniz. Diğer yandan askerliğinizi ödeyerek geri çekmesi adına SSG başlangıcınızın askerlikten sonra olması gerekli diğer türlü askerlik ödemeniz sadece gün olarak geri dönüş yapacak, herhangi bir öne çekme yaşanmayacaktır.

 20. Merhabalar 04.12.1970 doğumluyum. 02.03.1990 07.08.1991 tatihlerinde askerlik yaptım. Sigorta girişim 25.10.1991 tarihinde ne kadar askerlik borçlanması yaparsam emekliliğimi geri çeker

  1. Merhaba
   Askerlik süresinin tamamını borçlanabilir ve askerlik süresi kadar erkene çekebilirsiniz.

 21. Ben 2002 6 ayinda askere gittim 2008 11 ayinda ilk defa sigortam başladı askerlik borclanmasi yapsam sigorta baslangicim 2002 olarakmi görünür aradaki 6 yılı pirim olarak ödeyebiyormuyum yaşım 38 bilgilendirirseniz sevinirim teşekürler

  1. Merhaba
   Askerlik ödemesi ile askerlik süresi kadar geri çekme işlemi olur. Geriye dönük askerlik dışında bir ödeme yapmanız mümkün olmamaktadır.

 22. 19.01.1977 dogumluyum SSK gişim 08.2001 98 de 18 ay askerlik yaptım nezaman emekli olurum

 23. İhraç memur yedek subaylıktaki 4 aylık okul borçlanmasını yapabilir mi? Yaparsa hangi sigorta koluna (4a,4b ,4c)sayılır. Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Borçlanmayı düşündüğünüz süre size bir avantaj sağlıyorsa, yani emeklilik yaş grubunu daha erkene çekmeyi
   sağlıyorsa borçlanabilirsiniz.

 24. merhabalar.
  ben 01.09.1975 doğumluyum
  11.07.2003 tarihinde emniyet mensubu olarak göreve başladım
  ***1997-/-1998 tarihlerinde 18 ay askerlik yaptım
  ***emeklilik tarihim yaş haddi 01.09.2030 gözükmekte
  ***askerlik borçlanmasını yaparsam sonuç ne olur..?
  Teşekkürler

  1. Merhaba
   Askerlik ödemesi emekliliğinizi sadece ödediğiniz gün kadar erkene çekmeye yardımcı olur. Yani sadece 1,5 yıl kalan 8,5 yıl yine çalışmanız gerekmektedir.

   1. teşekkürler…. sosyal ortamda 1999 öncesi yapılan askerlik borçlanmalarının değilde 1999 dan önce sigorta başlangıcı var ise etkili olacağından bahsederler…. EGM de hesap ettirdiğimde 1 aylık askerlik ödemesinde 27.01.2026 yılına çekebilir der…………………. Bu konuda 1 aylık askerlik borçlanması ödeyen ve benimle aynı zaman diliminde EGM başlaması olan ve yaş olarak ay farkımız olan meslektaşımın yaş haddi mesleki yıpranma ile birlikte 09.10.2030 iken emeklilik tarihi 02.02.2026 gözüküyor.—– …… meslektaşım için verilen tarihler arası fark aralığı yaklaşık 4 yıl……. bende 1 ayını saydırsam benimde durum anladığım kadarı ile EGM nin 2026 da emeklisin fakat SGK nın bunu kabul etmemesi olacak….. bu bir hak ise SGK neden kabul etmez.

    1. Benzeri durumda olup mahkeme yolunu denemek isteyenler var…. Bu konuda mahkeme yolu doğru bir adımmı olur.

     1. Merhaba
      Bu durumu bir hukuk danışmanına taşımanızı tavsiye ederim.

    2. Merhaba
     Zekeriya bey emeklilik ile ilgili bazı durumlar kanunların kabulu, bitişi ile başlangıcı nedeni ile bazı durumlarda bir gün ile emekliliği bekleyen pek çok insan bulunmaktadır. Pek çok kişi bir gün ile yıllarca önce emekli olabilirken, pek çok insan da yıllarca beklemek zorunda kalabiliyor.

 25. 10.02 1968 doğumluyum
  01.01.1994 ssk girişim
  4658 ssk gün sayım
  323 bağkur gün sayım
  540 gün askerlik ödemesi yaptım
  Ne zaman emekli olurum..kolay gelsin

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgilere göre 5675 hizmet günü ve 54 yaşınızı bitirdiğiniz takdirde emekliliğe hak kazanabileceksiniz.
   BU Sonuçlar verdiğiniz verilerin sonucu olmaktadır. Emeklilik işlemlerinde kurum kayıtları esas olmaktadır.

 26. 10-01-1990 sigorta başlangıç 1992 askere gittim,15 ay yaptım bu süreyi ödesem 52 olan emeklilik yaşım geriye doğru çekilir mi.

  1. Merhaba
   Askerlik borçlanması işlemi bireyin askerden geldikten sonra sigortalı olarak işe başlaması ile geriye çekme mümkün olmaktadır. Diğer türlü sadece gün ödemiş olursunuz.

 27. 01.01.1971 doğumluyum 6.ayda 1993 de işe girdim. 15 ay askerliği önceden yaptım. 52 yaş emekli görünüyor. 15 ay saydırırsam. hangi tarihde emekli olurum.

 28. 52 yas 5525 gün isteniyor bende.sig.giris 1.4.1990..toplam gun sayim 4800..askerligimi 2000 yilinda kisa donem 7 ay yaptim..saydirabilirmiyim..tesekrler.

 29. 1977 dogumluyum 02.11.1992 ssk giris prim 5670 askerligi 18 ay saydirirsam ne zaman emekli olurum

 30. merhabalar 01-01-1966 doğumluyum sigorta başlangıç 01-11-1997 şu an prim günüm 5500 askerlik sürem 02-12-1986 gidiş 02-06-1988 teskere tarihim askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olabilirim bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 31. 01.05.1992 ssk girişliyim 27.05.1998 askere gittim 27.11.1990 askerden gelgim askerlik borclanmasını yatırdım nezaman emekliolurum sayılar

 32. 1982 doğum yılım 1999/10 ay iş başlangıcı ÇIRAKLIK okuluna gittim 3 yıl askerlik borçlanması yapmama gerek varmı yaparsam maaşım artarmı emeklilik günümü geri çekermi atıyorum 54 yaştan 52 yaşa
  Teşekkürler

 33. 03.03.1966 yılı doğumluyum,01.03.1997 SGK başlangıç tarihim, 1986-1987 yılları arasında 18 ay vatani görevimi yerine getirdim,6.600 gün üzerinde prim ödemem var,eğer 18 ay askerlik ödersem ne zaman emekli olabilirim.
  Saygılar

 34. 1994 de askere gittim ama ilk ssk başlangıcı 2005.askerlik borçlanması ile ssk girişim 1994 e geriler mi? 1993 de vergi mükellefi olarak açılış yaptım yalnız hiç pirim ödenmediği için giriş gözükmüyor. Bu açılış ve kapanış tarihini borçlanıp sigorta başlangıç tarihim geri gelir mi?

 35. 01.01.1969 Doğumluyum ilk sigota numaram çıraklık sigortası olup 11.01.1987 tarihlidir.
  Hiç sgk pirim yatırlmadı 26.11.1991 – 15.03.1993 yılında 15 ay askerlik yaptım. İlk sgk pirimim 15.07.1993 yılda başladı , şuan pirim gün sayım 7000 gün

  Askerlik borçlanması ne kadar yapabilirim ne kadar borçlanmam lazım askerliğimi , daha erken emekli nasıl olurum bu konuda ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız beni bahtiyar edersiniz.

 36. Merhaba. 07.03.1975 doğumluyum. 01.06.1986 tarihinde çocukken çalıştığım yerde sigortam yapılmış. Daha sonra 1993 yılında da iki aylık bir sigortalılığım var. Toplam 128 gün yapıyor. Üniversite okuyup mezun olduktan sonra Kasım 1999- Temmuz 2000 arasında 8 ay askerlik yaptım. 30.10.2002 tarihinde de KPSS ile atanarak memur oldum, yaklaşık 6200 günüm de buradan var. Halen memurum. Bir kaç sorum olacak. 1- Emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim. 2- İstifa edip sigortaya geçersem, ne zaman emekli olabilirim. 3- Askerliği borçlanırsam Emekli Sandığından veya SSK’dan emeklilik yaşım etkilenir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba. 07.03.1975 doğumluyum. 01.06.1986 tarihinde çocukken çalıştığım yerde sigortam yapılmış. Daha sonra 1993 yılında da iki aylık bir sigortalılığım var. Toplam 128 gün yapıyor. Üniversite okuyup mezun olduktan sonra Kasım 1999- Temmuz 2000 arasında 8 ay askerlik yaptım. 30.10.2002 tarihinde de KPSS ile atanarak memur oldum, yaklaşık 6200 günüm de buradan var. Halen memurum. Bir kaç sorum olacak. 1- Emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim. 2- İstifa edip sigortaya geçersem, ne zaman emekli olabilirim. 3- Askerliği borçlanırsam Emekli Sandığından veya SSK’dan emeklilik yaşım etkilenir mi? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

     1. Merhaba
      Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda emekli sandığından 60 yaşında emekliliğe hak kazanmaktasınız. Sigortaya geçmeniz durumunda da görünen emeklilik yaşı 55 olmaktadır. Askerliğinizin emekliliğe sadece gün olarak faydası bulunmaktadır yaşınızı etkilemez çünkü sigortanız akerden önce başlamış bulunuyor.

 37. Merhaba hocam 01/01/1973 doğumluyum 07/08/1996 sigorta girişim var 7800 gün primim var askerlik borçlanması olursa nasıl olur

 38. Hocam ben 01.05.1997 giriş ssklıyım 1974 doğum şu an 5629 gün ssk ve 270 gün bağkur günlerim var .şayet eyt çıkarsa 18 ay askerlik borçlanmasına gidersem kadın 2020 de emekli olurmuyum teşekkür ederim.

 39. Merhaba
  2000 yılı öncesi askerlik borçlanması ( 5000)TL üzerinden yaparsam emeklilik maaşımı ne kadar artırılabilir.tahmini olarak cvp verirseniz sevinirim

 40. Ben 01/01/1973 doğumluyum 03/03/1993 yılında askere gittim 07/08/1996 sigorta girişim var şu anda 7800 gün primim var askerlik borçlanması yapililabilirmi yapılırsa ne zaman emekli olurum teşekkür ederim

 41. merhaba ismim ferhat ben 05 12 1995 sigorta ise giriş tarihim gun sayı 5282 gün eger olaki eyt çıkarsa ben askerliğimi borçlanıp emeklilik hakkına sahip olabilirmiyim askerliğim 18 ay 1997 1998 döneminde yaptim teşekkür ederim.

 42. 22,04,1976 dogumluyum 13,07,1996 ssk giriş 3703 prim günüm var 23,08,1996/07,03,1998 askerlik hizmetimi tamamladım.askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşım geri gelirmi teşekkürler

  1. İşe girişim 13-3-1995 pirim gün sayım 7400 askerliğimi 1987/1988 yıl ında yaptm askerliğimi yatirirsam nezaman emekli olurum

 43. Merhabalar ben Kasım 1978 doğumluyum.1995 yılında staj yaptım sigorta baslangıcım var ama prim yok 98 yılı Mayıs ayında askere gittim.İlk işe girişim de 2000 Aralık.ben askerliği ödersem eğer emeklilik yaşım geriye çekilir mi bana bir tavsiyeniz olabilir mi hocam teşekkürler kolay gelsin.

 44. 01.05.1994 yılında sigorta girişim var.emeklilik tarihi 18.01.2026 gözüküyor. 1992 yılında 15 ay askerlik yaptım. 15 ay askerlik borçlanması yapsam tarih geri çeker mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu