Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar ?

10.01.2020
3.738
A+
A-
Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar ?

2020 SGK’lı çalışan kadınların, doğum yapmaları durumunda çalışma ve süt izni kullanma hakları bulunmaktadır. Sadece SGK’lı kadınlar için belirlenen doğum ve süt izni boyunca, maaşa göre hesaplanmış doğum parası alınacaktır. 2020 yılı için belirlenen doğum parasının en düşük tutarı, asgari ücretin brüt tutarına hesaplanmaktadır. Doğum izni kapsamında verilen süreler, çoklu doğumlar sebebiyle uzatılabilir. Doğum izni süresince verilen doğum parası ödemeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında karşılanmaktadır ve geri ödeme talep edilmez. Doğum iznine çıkmak isteyen anneler, doğum öncesinde ya da doğum sonrasında izinlerini kullanabilirler. Doğum izni ve süt iznine ait tüm koşullar, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Çalışma ve Süt İzninin Genel Özellikleri Nelerdir?

Çalışma ve süt izni, 4C kapsamında çalışan sigortalı annelere verilmektedir. SSK’lı çalışan kadınların kullandığı doğum izniyle oldukça benzer özelliklere sahiptir. Çalışanların hamilelik dönemince işlerine devam etmesi durumunda, doğum öncesi ya da doğum sonrası olacak şekilde, toplamda 16 haftalık izin kullanma hakları bulunmaktadır. Çalışma ve süt izni olarak adlandırılan bu izinler, bebeklerin yetiştirilmesi ve süt döneminin sonlanması için hazırlanmıştır.

Çalışma izninin sonlanmasının ardından, kamu personeli anneler, süt izni kullanma hakkı elde edecektir. Süt izni süresi boyunca, yarı zamanlı mesai gösterilmesi yeterli olacaktır. Çalışan kadınlar, belirledikleri saat aralığında evlerine giderek bebeklerini emzirebilirler. Özel sektör ve kamu çalışanlarına tanınan süt izni hakkı, toplu şekilde birleştirerek kullanılamayacaktır. Süt izni kullanan kamu ya da özel sektör çalışanı kadınların maaşlarından, herhangi bir kesinti yapılmasına izin verilmemektedir.

Süt İzniyle Doğum İzninin Farkı Nedir?

Doğum izni ya da çalışma izni olarak adlandırılan izin, SGK’lı annelerin doğum sonrasında kullanacağı 16 haftalık izni temsil etmektedir. 16 haftalık izin süresi boyunca, annelerin işe gitmesi gerekmez. Maaşlarının bir bölümü, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmeye devam eder ve yapılan ödemelerin geri iadesi talep edilmez. Çalışma ya da doğum izni sona erdikten sonra, annelerin bebeklerini emzirmeye devam etmesi için süt iznini kullanmalarına müsaade edilmektedir.

Süt izni kapsamında, özel sektör ya da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan tüm anneler yarım gün çalışacaktır. Gün içerisindeki sür izni hakkı, 3 saat ve 1,5 saat olarak değişmektedir. Çalışan anneler, istedikleri zaman aralığında süt izinlerini kullanabilirler. Süt izninin kullanıldığı süre boyunca, annelere verilen maaşlar eksiksiz olarak ödenmek zorundadır. Özel sektörde, annelerin net maaşından kesinti yapılmasına asla izin verilmemektedir. Çalışan annelerin, uzun vadede bebeklerini emzirmeye devam edebilmeleri için süt iznini bütün olarak kullanmalarına izin verilmemektedir.

Kamuda Süt İzninin Süresi Ne Kadardır?

Kamu çalışanları, doğum sebebiyle çalışma izni kullandıktan sonra, yarı zamanlı çalışılacak şekilde süt izni de kullanmaktadır. Kanun kapsamında, özel sektör ve kamu personeli annelerin aynı oranda süt izni kullanması gerekir. Ancak özel sektördeki şartlar sonucunda, ücretsiz izin ya da kısa süreli izin şeklinde de süt izni kullanılması söz konusudur. Kamu personeli için belirlenen süt izninin süresi, 16 haftalık doğum izninin sona ermesinin ardından başlayacaktır. Süt izni toplamda 12 ay boyunca kullanılmaya devam edilen bir izin türüdür.

Süt izninin ilk 6 ayında, günlük 3 saat olacak şekilde süt izni kullanılmaktadır. Süt izninin son 6 aylık döneminde ise süt izninin günlük süresi 1,5 saate inmektedir. Süt izni hakları, sadece doğum izninin sona ermesinin ardından kullanılabilir.

Özel sektörde Süt İzni Süresi Ne Kadardır?

Özel sektör çalışanı kadınlara verilen süt izninin süresi, firmaların tercihlerine göre değişmekte ve karmaşık bir hal almaktadır. Kanun kapsamında belirtilen süt izni süresi, ilk 6 ay için 3 saat, son altı ay için 1,5 saat olmak zorundadır. Ancak özel sektörde bu kanun çiğnenmekte ve bazı firmalarda ücretsiz izin şeklinde süt izni kullandırılmaktadır. Özel sektörde verilmesi gereken süt izninin süresi kısıtlandığında ya da kadınların maaşlarından kesinti yapılmaya çalışıldığında, kadınların yasal haklarını kullanmaları gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumuna şikâyet dilekçesi yazılarak ya da doğrudan dava açılarak, süt izni süresinde ihlal edilen haklar geri alınabilir. Süt iznini ihlal eden özel sektörler, Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında ağır cezai yaptırımlara maruz bırakılacaktır.

Analık Halinde Çalışma İzninin Toplam Süresi Kaç Gündür?

Analık durumunda çalışma iznine ayrılan annelerin, 16 hafta boyunca aralıksız olarak işe gelememe hakkı bulunmaktadır. 16 haftalık çalışma izninin süresi, çoklu doğumlar sebebiyle bebek başına 30 gün daha uzatılacaktır. Ücretli çalışma izninin sona ermesinin ardından, kamu personeli çalışan annelere ve babalara, ücretsiz çalışma izni kullanma hakkı tanınmaktadır. Analık sonrası çalışma iznini bitmesinin ardından kullanılabilen ücretsiz çalışma izninin süreleri, aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • İlk çocuk için belirlenen ücretsiz çalışma izninin toplam süresi, çalışma süresinin yarısı kadardır.
 • İkinci çocuğun doğumu sonrasında kullanılacak ücretsiz çalışma izninin toplam süresi 120 gündür.
 • Üç ve daha fazla doğum için belirlenen ücretsiz çalışma izninin süresi 180 gün olarak hesaplanmıştır.
 • Çoklu doğumlar sebebiyle, ücretli ve ücretsiz çalışma izinlerine 30’ar gün daha ilave edilmektedir.
 • Engelli çocuğa sahip olan sigortalılar, 360 günlük ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptirler.

Çalışma izninin süreleri, doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerdeki duruma göre arttırılmaktadır. Kadın çalışanların doktor raporu alması durumunda, rahatsızlıklarının durumunda göre çalışma iznine çıkılabilir ve çalışma izninin üzerine ekleme yapılabilir. Ücretsiz izin hakkından faydalanan anneler, süt izni haklarını kullanamazlar.

Çalışma ve Süt İznine Çıkma Şartları Nelerdir?

Çalışma ve süt iznine çıkmak için gerekli görülen koşullar, şu şekilde ele alınmaktadır:

 • Analık sebebiyle çalışma ve süt izni kullanmak için SGK kapsamında sigortalı olarak çalışılması gerekir.
 • Ücretli çalışma izni, sadece kadın çalışanlara verilmektedir.
 • Çalışma ve süt izninden faydalanabilmek için son 1 yıldır sigortalı olunması ve doğum öncesindeki 2 ay boyunca, SGK primlerinin düzenli şekilde ödenmesi gerekir.
 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından, bebeklerin hayatta olması gerekir.
 • Çalışma ve süt izni süreleri içerisinde, farklı bir işte çalışılmamalıdır.

Çalışma ve Süt İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çalışma ve süt izni başvuruları, annelerin doğumu gerçekleştirilmesinin ardından sisteme girilmektedir. Doğumun gerçekleştiği hastane tarafından, doğumun hemen ardından doğum belgesi hazırlanır ve Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine girişi yapılır. Doğum belgesinin sisteme girilmesinin ardından, annelerin çalıştıkları kurumla iletişime geçmesi ve doğum belgesinin onaylanmasını talep etmesi gerekir. Doğumun onaylanmasının ardından, analık sebebiyle doğum izni hakları işlemeye başlayacaktır.

Analık sonrası çalışma izni başvurusu yapıldıktan sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından izin resmen sisteme koyulmaktadır. Çalışma izninin başlamasının ardından, 16 hafta boyunca işe gidilmesine gerek kalmayacaktır.

Çalışma ve Süt İzni Başvuru Sorgulaması İşlemleri Nelerdir?

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-dogum-raporlari-sorgulama bağlantı adresi kullanılarak e-devlet sorgulama sayfası açılmalıdır. Sistemin açılmasının ardından “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle, sistem girişi tamamlandıktan sonra, e-hizmetler sayfası açılmalıdır.

Süt İzni Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

E-hizmetler bölümü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” seçeneğine tıkladıktan sonra, açılan sayfadan süt izni başvuru sorgulaması yapılabilir.

Sürekli İş Göremezlik Geliri Nasıl Hesaplanır?

İş Kazası Bildirimi Nasıl Yapılır, İş Kazası Bildirim Süresi Nedir?

Memurların Hamilelik Ve Doğumdan Doğan İzin Ve Sosyal Hakları

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 466 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Mehabalar sut izni hakkı günde 1,5 saat Cumartesi 14:00 a kadar çalışıyorum o gün içinde hakkım varmi? Tesekkurler

 2. pınar dedi ki:

  merhaba özel sektörde çalışıyorum taşeron um analık iznim 20 ocak 2017 de bitti yarım gün çalışma hakkından yararlanabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

   1. pınar dedi ki:

    teşekkürler peki bu okul çağına kadar yarım gün çalışma da yarım maaş mı alabiliyorum yoksa tam maaş mı alıyorum ?

   2. Oben Çilbeylioğlu dedi ki:

    16 haftalık dogum izni sonrası 6 ay ucretsiz izin kullanan kadın işçi bu surenin sonunda yarım gün çalışma hakkını kullananilir mi? Bu durumda sut izni ne şekilde kullanılır?

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben taşeron işçi olarak çalışmaktayım.Doğum iznim bitti işe başladım.Süt iznimi çocuk 1 yaşına gelene kadar kullanabiliyor muyum?

  1. Hacer dedi ki:

   Merhaba analık iznimin bitiminden itibaren 2 çocuğum olduğu için 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkım var bunun önce 2 ayını ücretsiz izin kalan 2 ayımıda yarı zamanlı olarak çalışabilirmiyim sonrasında tam zamanlı çalışma başladığımda süt izin hakkım 1 yaşına kadar varmı yıllık izin hakkım varmı

 4. özlem dedi ki:

  merhabalar buyuk bir firmada part tıme olarak günde 4 saat çalışmaktayım doğum yaptığımdan dolayı benim süt izni hak ederim varmı? varsa ne kadar acaba ? yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Süt izin hakkınız kısmi olarak var evet.

   1. Hacer dedi ki:

    Merhaba analık iznimin bitiminden itibaren 2 çocuğum olduğu için 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkım var bunun önce 2 ayını ücretsiz izin kalan 2 ayımıda yarı zamanlı olarak çalışabilirmiyim sonrasında tam zamanlı çalışma başladığımda süt izin hakkım 1 yaşına kadar varmı yıllık izin hakkım varmı

 5. tuba dedi ki:

  merhaba 18.01.2016 tarihinde doğum yaptım analık iznim 18.04.2016 tarihinde bitti 18.04.2016 tarihinde işe başladım süt iznim 18.01.207 tarihinde mi bitecek yoksa 18.04.2017 tarihinde mi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar devam eder. Eğer 4a ssk kapsamında çalışıyorsanız tabi.

 6. özden dedi ki:

  merhabalar ben şu anda özel bir sektörde çalışmaktayım ve yarım zamanlı çalışıyorum yarım zaman bittikten sonra süt iznin devam edecek mi iş veren kabul etmezse ne yapa bilirim

  1. Merhaba. Çocuk bir yaşını tamamlayana kadar süt izin hakkınız var. İşveren izni vermek zorunda size.

 7. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben ozel okulda ögretmenim bebegim 6 ayını doldurdu. Okulun çalışma saati 8- 15.30 yani normal memur mesaisinden 1 bucuk saat once bitiyor. Yine de benim 1 bucuk saatlik sut iznim oluyor m?

  1. Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
   hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 8. sıla dedi ki:

  MRHB 657/YE tabi ilkokulda öğretmenim. 01.06.2016 tarihinde doğum iznim bitti. süt izni kullanıyorum. çocuğun doğum tarihi 17.02.2016 süt izni sürem 17.02.2017 tarihindemi bitiyor. yeni düzenlemeye göre 01.06.2017 tarihine kadar mı sürecek bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 9. emine hancı dedi ki:

  Merhaba ben üniversitede öğretim görevlisiyim. Maksimum 24 saat derse girmekle yukumluyum. Bu durumda ben kaç saat süt izni kullanabilirim acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda
   günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez
   kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

 10. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar, kamuda uzman yardımcısıyim, Nisan 2015 tarihinde doğuma bağlı aylıksiz izne ayrıldım. Yani 6663 çıkmadan önce. Nisan ayında ayliksiz iznim bitecek. Çocuğa bakacak kimsem olmadığı için yarim zamanlı yarim ödenekli çalışma hakkından faydalanabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yarı zamanlı çalışma hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ

 11. Zeynep kara dedi ki:

  Merhabalar günde 9 saat çalışan taşeron bir işçi
  doğumdan sonra süt izni ve (hamileler veya emziren kadınlar günde 7.5 saat fazla çalıştırılamaz )ibaresi dikkate alındığında günlük çalışma süresi kaç saat olarak hesaplanır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;haftada toplam kaç saat çalışıyorsunuz ?

   1. Zeynep kara dedi ki:

    (Günde 9 saat cumartesi pazar hariç)
    Haftada 45 saat çalışıyorum

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba; haftalık çalışma süresini doldurmuşsunuz. Süt izninizi kullanabilirsiniz.

     1. Zeynep kara dedi ki:

      Ben doğumdan sonra günde 7.5 saat çalışacağım fakat süt izni olarak arti 1.5 saat daha mı az çalışacağım yani günde 6 saat mi çalışacağım

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;haftada 9 saat daha az çalışmanız gerekir.

 12. Ali Arık dedi ki:

  İyi günler eşim vekil hemşire olarak çalışıyor çalıştığı kurum esime süt iznin olmadığını söylüyor.nedoğum izni nede süt izni yokmuş öyle soyluyor bu ne kdar doğru ve bunun ilgili resmi gazetede yayınlanan bir kanun varmı yada süt izni olduğunu doğum iznioldugunu kanitlayacak bir resmi gazete yayınının hangi kanun maddesi olduğunu söyleme imkaniniz varmı çıktısını alıp kuruma göstermek için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; tüm çalışanların analık ve süt izni vardır.Eşiniz hangi kanuna tabi 657 4/b mi yoksa 4857 sayılı İş Kanununa mı tabi ?

 13. burdu dedi ki:

  merhaba hafta içi 7,5 saat çalışıyorum ve 1,5 saatlik iznim haricinde dolayıs ile cumartesi çalışmam gereklimidir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; işyerinizle görüşün,ortak bir anlaşmaya varabilirsiniz.

 14. Sonsa dedi ki:

  Merhaba ben koruyucu aile olarak bir bebek bakımını aldık. Bebek 3 aylık süt izni hakkım var mı acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; maalesef öyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

 15. melten dedi ki:

  Mrb benim sut iznim 05 03 17 bitti yani cocuk bir yasinda yarimzqnli calisma hakkim oluyormu 2 ay sureli yarim calisip tam maas alabiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 16. kezyas dedi ki:

  Bebeğim 9 aylik ve iskur üzerinden hergün 13.30 -22.30 çalışıyorum pazari izin var. Sut izni hakkim varmi ve hergün akşam shiftine kalmam yasalmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm çalışanların süt izni hakkı vardır.

 17. Nebahat dedi ki:

  Fabrıkada calısıyorum ıs veren sut ıznı vermıyo servısle gıdıp geliyorm. 4 yıllık ıscıyım ısıne gelirse calıs dıyolar.yasal hakkım varmı ne yapmam gerekıyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni kanunla işçiye verilmiş olan bir haktır. İşvereni çalışma ve iş kurumuna şikayet edebilirsiniz.

 18. cansu dedi ki:

  Süt izninde akşam 16:30 -22:00 vardiyasinda çalışmam yasal olarak uygun mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde vardiya kısıtlaması yok.

 19. mustafa dedi ki:

  merhaba eşim doğumdan 5 ay sonra işe başladı ,çalıştığı kurum hamilelik döneminde çalışmadığı için süt izni hakkı olmadığını süt izni kullanmak için doğum iznine çıkması gerektiğini söylüyor.bu durumda süt izin hakkı yok mu . hamile iken izne çıkıp doğum yapmış annenin bebeğine süt izni verilirken daha önce çalışmamış doğumdan sonra işe başlayan annenin bebeğine neden süt izni verilmiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde öyle bir kural yok,Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
   hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 20. Özden dedi ki:

  Merhaba, Ben 4b li hemşireyim. Yeni işe başladım. Doğumdan önce 45 gün çalışma şansım olucak, doğum izni süresince maaşımı almaya devam edecek miyim ? bazı yerlerde 90 gün çalışma şartı var diyorlar, o benide kapsıyor mu ? birde 4b li hemşirelerin süt izni de 3 saat mi diğer memurlar gibi yoksa 1.5 saat mi ?, Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhabalar;sözleşmeli personelde 657 sayılı kanuna tabi olduğundan dolayı ilk altı ay süt izniniz 3 saattir.

 21. Burcu dedi ki:

  Yeni doğum yaptım 2 ay sonra işe başlayacağım Fakat kızım sadece mama ile besleniyor. Anne sütü almıyor. Süt izni sadece emziren anneler için mi geçerli yoksa doğum yapmış her anne için mi geçerli? Ayrıca okulda nöbet tutma konusunda da her yeni doğum yapmış annenin hakkı mı çocuk 1 yaşına gelen kadar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni tüm anneler için geçerlidir.

 22. Burcu dedi ki:

  Yeni doğum yaptım 2 ay sonra işe başlayacağım Fakat kızım sadece mama ile besleniyor. Anne sütü almıyor. Süt izni sadece emziren anneler için mi geçerli yoksa doğum yapmış her anne için mi geçerli?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm anneler için geçerlidir.

 23. Esra dedi ki:

  Merhaba,
  11Ocak2016 doğum yaptım 17Mayıs işe geri döndüm.
  Süt iznimi doğum itibariyle hesaplamalıyım değil mi yazınızda belirttiğiniz üzere?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;izniniz bittiği günden süt izni hesap edilir.

 24. Pinar dedi ki:

  Merhaba ben 26 agustos 2017 de doğum yaptım rapor haricinde 4 ay ücretsiz izin kullandım 1 Mayıs 2017 tarihinde ise donus yaptım özel sektörde çalışıyorum is yeri gunluk 7.5 saat çalışmam gerektiğini söyledi size sorum benim 1.5 saat olan süt iznim i bu 7.5 saat ten dusmem gerekiyomu ve haftalik kac saat çalışmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İş Kanununa göre aylık çalışma süresi 45 saattir.Bu hükme göre hesap yapabilirsiniz.

 25. hatice boyraz dedi ki:

  Merhaba ben guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim bebegim suan beş buçuk aylik isverenim bebeğim ikinci çocuk olduğu icin süt iznimin altı aylık olunca bitecegini normal oniki saatlik geceli gündüzlü vardiyaya donecegimi söylüyor ben sut izninin bir yasina kadar olduğunu biliyordum bu konu hakkinda yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum izninde ilk çocuk ikinci çocuk ayrımı bulunmamaktadır. Bu nedenle süt izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

 26. aliya dedi ki:

  merhabalar 3.çocuğum oldu ve 6 ay yarım gün süt izini kullandım 6 ayın bitiminde 1.5.saatlik emzirme izini kullanabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devlet memuru musunuz ?

 27. Evra dedi ki:

  Merhaba dogum iznim bu hafta bitti.6 ay ucretsiz izin alacagim,bu izinimi kullandiktan sonra ise dondugumde sut iznim olacak mi tekrar?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıla kadar süt izni kullanabilirsiniz.

 28. Semra dedi ki:

  Merhabalar 1 yaşından küçük bir bebeğin koruyucu ailesi olunca acaba annelik izni veya ücrtesiz izin veriliyor mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devlet memuru iseniz evlat edindiğiniz taktirde izin alabilirsiniz.

 29. Vildan dedi ki:

  Merhaba. Ben iş kanununa tabi bir öğretmenim. İşe başlayalı daha bir ay oldu ve doğum iznine ayrıldım.16 haftalık ücretli izninde para alabilecek miyim? Yoksa 90 günlük prim şartı mı gerekiyor? Aynı şeyi süt izni içinde mi gerekli?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde gün şartı bulunmamaktadır.

 30. Tuğba akkas dedi ki:

  Merhaba ben özel. Sektörde çalışıyorum. Oğlum 1 yaşına girdi. Süt iznim bitti mi yoksa bizler için de analık izin bitim tarihine göre mi hesaplanması gerekiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 31. Firdevs Ekim dedi ki:

  Merhaba emziren anneler 1 yaşına kadar gündüz vardiyasinda çalışıyordu.yeni bir kanuna göre 6ay gündüz vardiyasinda 6 aydan sonra vardıyali çalisabiliyormus.benim çocuğum 7 aylik emiyor vardiya ya girmeden yaşına kadar gündüz çalişilabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda belirttiğiniz gibi bir hüküm bulunmamakta;sadece günde 1.5 saat süt izniniz mevcut.

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda belirttiğiniz gibi bir hüküm bulunmamakta;sadece günde 1.5 saat süt izniniz mevcut.

 32. Sibel dedi ki:

  Merhaba; gunde 9 saat çalışıyorum.kanuna göre hamilelikte 7.5 saat çalışılması gerekiyor.bu 1.5 saatlik kısmı haftada bir güne toparlayıp işe bir gün gelmeme durumu olabilir mi.bunun kanunda yeri var mı? Var ise maddesini yazar mısınız ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda yeri yok maalesef,ama işvereninizle anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

 33. Gülsüm Özen dedi ki:

  Merhaba ben özel bir sektörde avm de çalısıyorum oğlum 4 aylık. Hergün 7,5 saat calısıyorum bu saatlerimi sabit ayarladım oğluma göre ben öyle uygun gördüm ve sabah 10 ögle sonu 5 de cıkmam gerekiyor yemegimi kullanmayıp 4 de çıkıyorum. Diger türlü 3 de gidip gece 10 da cıkmam gerekiyor istemiyorum. Fakat müdürüm ısrarla hergün böyle erken cıkmak olmaza getiriyor napmalıyım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninizi günün istediğiniz zamanı kullababilirsiniz.

 34. burcu dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum süt iznim var saat 16.00 çıkıyorum.saat 17.00 toplantı koyup çıkmamı istemiyorlar ve daha sonra süt iznin yandı dıyerek kullandırmıyorlar.işyeri yararına olan toplantılarda süt izni yanar mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni Kanuni bir haktır;hiçbir şekilde kullandırılması engellenemez.

 35. Derya dedi ki:

  Doğum izni bittikten sonra 3 ay ücretsiz izin kullandıktan sonra süt iznini- günde 1,5 saat-çocuk 1 yaşına gelene kadar kullana bilir miyim

  1. Elmas ceng dedi ki:

   Evet kullanabilirsiniz dogumdan sonra ucretsiz alip dondugunuzde dilekcenizi verip sut izninizin geri kalan kismini kullanabilirsiniz

 36. Elmas ceng dedi ki:

  Merhaba 657ye tabii 6yillik hemsireyim 2.bebegimi dogurdum 21ay oldu nobet tutmak istiyorum dilekce verip kendi istegimle gece nobet tutabilirmiyim bunun bir yasasi varmi kesinlikle gece nobeti tutamaz vs gibi degerli yorumunuz icin simdiden tesekkur ederim bu sorunun cvbi benim icin cok muhim

 37. Eda akkoyun dedi ki:

  Merhaba ben kamuda işçi yim 20 senelik kamu çalışanları 3 saat süt izni bizim içinde geçerli mi