2019 Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar?

20.06.2019
1.416
A+
A-
2019 Analık Halinde Çalışma ve Süt İzni Ne Kadar?

Analık halinde süt izin süresi kamu ve özel sektör çalışanları arasında ayrım gözetmeksizin aynı şekilde işlemektedir. Gebelik başlangıcından önce ve gebelikten sonra belirli sürelerde kadınlara tanımlanmaktadır. Bunun yanı sıra erkeklere de benzer şekilde kadınlardan daha süreli olmak üzeri doğum izni verilmektedir. Doğumdan sonra çalışma hayatına başlayan kadınlar için süt izni de verilebilmektedir. Bu izin sayesinde çalışma süreleri yeniden düzenlenebilir ve ücretsiz olarak izin hakkı tanımlanabilmektedir. Analık halinde çalışma ve süt izni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğince belirlenmiştir. Yönetmelik kapsamında kadınların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı hafta boyunca çalışmaması öngörülmektedir.

Kadınlarda Doğum İzni Kaç Haftadır?

Analık izni süresi kamu ve özel sektör çalışanları için ortak olarak doğumdan önce ve sonra sekizer hafta olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğinde belirtilmektedir. Toplamda on altı hafta boyunca kadınlara analık izni verilebilmektedir. Yapılan son düzenlemelerle birlikte kadınlar için doğumdan sonra süt izni, kısmi çalışma hakkı ve ücretsiz izin hakları da tanımlanmıştır. Analık izin hakkı içinde:

 • Doğumdan önce sekiz hafta
 • Doğumdan sonra sekiz hafta
 • Erken doğum halinde doğum öncesi kullanılmayan süreler doğum sonrasına eklenir
 • Çoğul gebelikte sekiz haftalık izne iki hafta eklenir
 • Üç yaşından küçük evlat edinme durumunda evlat edinme tarihinden itibaren sekiz hafta izin kullandırılmaktadır.

Doğum sırasında ya da doğumdan hemen sonra annenin vefat etmesi durumunda izin süresi hakkı babaya tanımlanmaktadır.

Süt İzni Hakkı Hangi Yönetmelikle Tanınmıştır?

Kadınlarda süt izni yönetmeliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Kamu Personeli Genel Tebliğinde tanımlanmıştır. 8 Kasım 2019 tarihli ve 29882 sayıyla Resmi Gazetede analık halinde çalışma ve süt izinleri hakkında yönetmelik yayımlanmıştır. Yönetmelik kapsamında doğum öncesi ve sonrası izin süreleri düzenlenmiş aynı zamanda emziren anneler için süt izinleri ve kısmı çalışma süreleri de belirtilmiştir. Yönetmelik kapsamında:

 • Analık izni ve ücretsiz izinler
 • Kısmı süreli çalışma süreleri ve şartları
 • Tam süreli çalışmaya geçiş vb.

Analık ve doğuma ilişkin esaslar belirlenmiştir. Yönetmelik kapsamında ayrıca erkekler için belirlenen doğum izinleri ve doğum sonrası ücretsiz izin süreleri tanımlanmaktadır.

Kamu Çalışanlarında Süt İzni Ne Kadardır?

Kamu çalışanlarında doğum izin süresi özel sektör çalışanlarından ayrı olarak tanımlanmamıştır. Ortak yönetmelik kapsamında kamu ve özel sektör çalışanları için aynı süreler verilmektedir. Teknik olarak yönetmelikte belirtilmesi de doğumdan sonra sekiz haftalık iznin bitimi halinde kamu çalışanları için süt izin hakkı verilmektedir. Kamu çalışanları için verilen doğumdan sonraki süt izin süresi:

 • İlk altı aya kadar üç saat
 • İkinci altı ay için bir buçuk saat olarak belirlenmiştir.

Günde üç ve bir buçuk saatlik izin hakkı kadın çalışanın inisiyatifine göre belirleyeceği zaman diliminde arasında verilecektir. Süt izni için verilen sürelerin birlikte toplu olarak kullanılması mümkün değildir. Süt izin hakkı sadece belirlenen süreler ve günler için geçerli olacaktır.

Özel Sektör Çalışanları İçin Süt İzni Süresi Nedir?

Özel sektör çalışanlarında analık izni kamu çalışanlarına göre daha karmaşık olabilmektedir. Süt izin süresi özel sektör çalışanlarında farklı sürelerde olabileceği gibi ücretsiz izin şeklinde de kullandırılabilmektedir. Süt iznin kamu ve özel sektörde yönetmelikle belirlendiği biçimiyle ilk altı ay üç ikinci altı ay için bir buçuk saat olarak belirlenmiştir. Özel sektör çalışanlarının bu haklardan mahrum bırakılmaları halinde yargı yolu açıktır. Analık halinde çalışma ve süt izni süreleri kamu ve özel sektör arasında temelde herhangi bir ayrıma tabi değildir. Yönetmelikte ucu açık bırakılan bazı kavramların özel sektör tarafından farklı yorumlanması sonucunda küçük değişiklikler yaşanabilmektedir. Bu nedenle resmi izin haklarınız dışında doğum öncesi ve sonrası süreçte şirket politikalarının incelenmesi ya da işverene danışılması yerinde olacaktır.

Analık Halinde Ücretsiz İzin Süresi Ne Kadardır?

Doğumdan sonra ücretsiz izin hakkı hem anneler için hem de babalar için yeniden düzenlenmiştir. Toplamda on altı hafta süren doğum izninin bitiminin ardından çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin hakkıyla birlikte:

 • İkinci çocuk için yüz yirmi
 • Üçüncü doğum ve sonrası için de yüz seksen gün
 • Çoğul doğumlarda otuz gün ilave edilebilir
 • Çocuğun engelli olması durumunda üç yüz altmış gün ücretsiz izin hakkı tanınmaktadır.

Doğum öncesi ve sonrası izinler kadın çalışanın sağlık durumuna göre doktor raporu şartıyla arttırılabilmektedir. Ücretsiz izin kullanan kişiler için günlük olarak verilen günlük emzirme süresi verilmemektedir.

Analık Halinde Kısmi Çalışma Süresi Ne Kadardır?

Doğum sonrası kısmi çalışma imkânı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetmeliğince tanımlanmıştır. Kadın çalışan doğumdan sonra kısmi süreli çalışma talebinde bulunması halinde:

 • Kısmi süreli çalışmanın başlama ve bitiş tarihleri
 • Tüm iş günleri için çalışma saatlerinin belirlenmesi gerekmektedir.

Doğum izinin ardından kısmı süreli çalışma talebinde bulanabilmek için sağlanması gereken şartlar:

 • Aile üyelerinden en az birinin bakıma muhtaç olması halinde
 • Çocuğun velayetine sahip olan kişinin talebiyle

Kısmi süreli çalışma talebinde bulunulabilmektedir. Eşlerden en az birisi kısmı çalışma talebinde bulunabilir.

Analık ve Süt İzinleri Toplu Kullanılabilir Mi?

Doğum sonrası toplu süt izni kullanmak yönetmelikte açıkça belirtilmemiştir. Resmi olarak ister kamu ister özel sektör çalışanı olsun kadınların analık ve süt izinlerini birleştirerek kullanma hakkı bulunmamaktadır. Süt izni için on altı haftalık doğum öncesi ve doğum sonrası iznin ardından günlük olarak ilk altı ay için:

 • Üç saat, ikinci altı ay için de;
 • Bir buçuk saat izin hakkı verilmektedir.

Bu iznin kamu sektöründe birleştirilerek kullanılması dilekçe verilerek kullanılabilmektedir. Özel sektör çalışanları ise çalıştıkları kurumla anlaşmaya varması halinde günlük süt izin süresi hesaplanarak toplu olarak kullanılabilmektedir. Genel itibariyle süt izninin toplu olarak kullanımına rastlanmamaktır.

Doğum Öncesi İzinler Doğum Sonrasına Aktarılabilir Mi?

Analık ve süt izninin kullanımı doğumdan sonra ve önceki süreçleri kapsamaktadır. Doğumdan önce ve doğumdan sonra sekiz haftalık tanınmış haklardan doğum öncesi izin hakkı sonrası için aktarılabilmektedir. Doğuma son üç hafta kalaya kadar doktor raporuyla çalışması uygun görülmektedir. Doğum öncesinde izin hakkı içinde bulunan tüm süreler doğumdan sonraya aktarılabilmektedir. Erken doğum yapan kadınlarda ise doğum öncesi kullanması gereken sekiz haftalık iznin kullanmadığı kadarı da doğum sonrası için verilmektedir.

Süt İzni Kullananlardan Ücret Kesilir Mi?

Emzirme izni almak için gerekli şartları taşıyan kişilerin yasal olarak tanımlanmış günlük üç ve bir buçuk saatlik süt izinleri mevcuttur. Bu hak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan yönetmelikte açıkça belirtilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sebepten dolayı özel sektör çalışanlarından hiçbir şekilde kesinti yapılamaz. Analık halinde çalışma ve süt izni almış kişilerin doğumdan sonra kullandıkları günlük süt izni işveren, çalışılmayan saatler için ücretten kesinti yapamaz. Emzirme izni kullanan kişilerden kesinti yapılması halinde kişilerin yasal yollara başvurması halinde, yapılan kesinti miktarı ve mahkemenin belirleyeceği tazminat ve cezalar işverence ödenmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 461 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Mehabalar sut izni hakkı günde 1,5 saat Cumartesi 14:00 a kadar çalışıyorum o gün içinde hakkım varmi? Tesekkurler

 2. pınar dedi ki:

  merhaba özel sektörde çalışıyorum taşeron um analık iznim 20 ocak 2017 de bitti yarım gün çalışma hakkından yararlanabilirmiyim acaba

  1. Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

   1. pınar dedi ki:

    teşekkürler peki bu okul çağına kadar yarım gün çalışma da yarım maaş mı alabiliyorum yoksa tam maaş mı alıyorum ?

 3. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben taşeron işçi olarak çalışmaktayım.Doğum iznim bitti işe başladım.Süt iznimi çocuk 1 yaşına gelene kadar kullanabiliyor muyum?

  1. Hacer dedi ki:

   Merhaba analık iznimin bitiminden itibaren 2 çocuğum olduğu için 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkım var bunun önce 2 ayını ücretsiz izin kalan 2 ayımıda yarı zamanlı olarak çalışabilirmiyim sonrasında tam zamanlı çalışma başladığımda süt izin hakkım 1 yaşına kadar varmı yıllık izin hakkım varmı

 4. özlem dedi ki:

  merhabalar buyuk bir firmada part tıme olarak günde 4 saat çalışmaktayım doğum yaptığımdan dolayı benim süt izni hak ederim varmı? varsa ne kadar acaba ? yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Süt izin hakkınız kısmi olarak var evet.

   1. Hacer dedi ki:

    Merhaba analık iznimin bitiminden itibaren 2 çocuğum olduğu için 4 ay yarı zamanlı çalışma hakkım var bunun önce 2 ayını ücretsiz izin kalan 2 ayımıda yarı zamanlı olarak çalışabilirmiyim sonrasında tam zamanlı çalışma başladığımda süt izin hakkım 1 yaşına kadar varmı yıllık izin hakkım varmı

 5. tuba dedi ki:

  merhaba 18.01.2016 tarihinde doğum yaptım analık iznim 18.04.2016 tarihinde bitti 18.04.2016 tarihinde işe başladım süt iznim 18.01.207 tarihinde mi bitecek yoksa 18.04.2017 tarihinde mi cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Çocuğunuz 1 yaşını tamamlayana kadar devam eder. Eğer 4a ssk kapsamında çalışıyorsanız tabi.

 6. özden dedi ki:

  merhabalar ben şu anda özel bir sektörde çalışmaktayım ve yarım zamanlı çalışıyorum yarım zaman bittikten sonra süt iznin devam edecek mi iş veren kabul etmezse ne yapa bilirim

  1. Merhaba. Çocuk bir yaşını tamamlayana kadar süt izin hakkınız var. İşveren izni vermek zorunda size.

 7. Burcu dedi ki:

  Merhaba ben ozel okulda ögretmenim bebegim 6 ayını doldurdu. Okulun çalışma saati 8- 15.30 yani normal memur mesaisinden 1 bucuk saat once bitiyor. Yine de benim 1 bucuk saatlik sut iznim oluyor m?

  1. Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
   hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 8. sıla dedi ki:

  MRHB 657/YE tabi ilkokulda öğretmenim. 01.06.2016 tarihinde doğum iznim bitti. süt izni kullanıyorum. çocuğun doğum tarihi 17.02.2016 süt izni sürem 17.02.2017 tarihindemi bitiyor. yeni düzenlemeye göre 01.06.2017 tarihine kadar mı sürecek bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 9. emine hancı dedi ki:

  Merhaba ben üniversitede öğretim görevlisiyim. Maksimum 24 saat derse girmekle yukumluyum. Bu durumda ben kaç saat süt izni kullanabilirim acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda
   günde üç saat, ikinci altı ayda günde birbuçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez
   kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.

 10. Yasemin dedi ki:

  Merhabalar, kamuda uzman yardımcısıyim, Nisan 2015 tarihinde doğuma bağlı aylıksiz izne ayrıldım. Yani 6663 çıkmadan önce. Nisan ayında ayliksiz iznim bitecek. Çocuğa bakacak kimsem olmadığı için yarim zamanlı yarim ödenekli çalışma hakkından faydalanabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yarı zamanlı çalışma hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ

 11. Zeynep kara dedi ki:

  Merhabalar günde 9 saat çalışan taşeron bir işçi
  doğumdan sonra süt izni ve (hamileler veya emziren kadınlar günde 7.5 saat fazla çalıştırılamaz )ibaresi dikkate alındığında günlük çalışma süresi kaç saat olarak hesaplanır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;haftada toplam kaç saat çalışıyorsunuz ?

   1. Zeynep kara dedi ki:

    (Günde 9 saat cumartesi pazar hariç)
    Haftada 45 saat çalışıyorum

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba; haftalık çalışma süresini doldurmuşsunuz. Süt izninizi kullanabilirsiniz.

     1. Zeynep kara dedi ki:

      Ben doğumdan sonra günde 7.5 saat çalışacağım fakat süt izni olarak arti 1.5 saat daha mı az çalışacağım yani günde 6 saat mi çalışacağım

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;haftada 9 saat daha az çalışmanız gerekir.

 12. Ali Arık dedi ki:

  İyi günler eşim vekil hemşire olarak çalışıyor çalıştığı kurum esime süt iznin olmadığını söylüyor.nedoğum izni nede süt izni yokmuş öyle soyluyor bu ne kdar doğru ve bunun ilgili resmi gazetede yayınlanan bir kanun varmı yada süt izni olduğunu doğum iznioldugunu kanitlayacak bir resmi gazete yayınının hangi kanun maddesi olduğunu söyleme imkaniniz varmı çıktısını alıp kuruma göstermek için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; tüm çalışanların analık ve süt izni vardır.Eşiniz hangi kanuna tabi 657 4/b mi yoksa 4857 sayılı İş Kanununa mı tabi ?

 13. burdu dedi ki:

  merhaba hafta içi 7,5 saat çalışıyorum ve 1,5 saatlik iznim haricinde dolayıs ile cumartesi çalışmam gereklimidir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; işyerinizle görüşün,ortak bir anlaşmaya varabilirsiniz.

 14. Sonsa dedi ki:

  Merhaba ben koruyucu aile olarak bir bebek bakımını aldık. Bebek 3 aylık süt izni hakkım var mı acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; maalesef öyle bir hakkınız bulunmamaktadır.

 15. melten dedi ki:

  Mrb benim sut iznim 05 03 17 bitti yani cocuk bir yasinda yarimzqnli calisma hakkim oluyormu 2 ay sureli yarim calisip tam maas alabiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 16. kezyas dedi ki:

  Bebeğim 9 aylik ve iskur üzerinden hergün 13.30 -22.30 çalışıyorum pazari izin var. Sut izni hakkim varmi ve hergün akşam shiftine kalmam yasalmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm çalışanların süt izni hakkı vardır.

 17. Nebahat dedi ki:

  Fabrıkada calısıyorum ıs veren sut ıznı vermıyo servısle gıdıp geliyorm. 4 yıllık ıscıyım ısıne gelirse calıs dıyolar.yasal hakkım varmı ne yapmam gerekıyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni kanunla işçiye verilmiş olan bir haktır. İşvereni çalışma ve iş kurumuna şikayet edebilirsiniz.

 18. cansu dedi ki:

  Süt izninde akşam 16:30 -22:00 vardiyasinda çalışmam yasal olarak uygun mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde vardiya kısıtlaması yok.

 19. mustafa dedi ki:

  merhaba eşim doğumdan 5 ay sonra işe başladı ,çalıştığı kurum hamilelik döneminde çalışmadığı için süt izni hakkı olmadığını süt izni kullanmak için doğum iznine çıkması gerektiğini söylüyor.bu durumda süt izin hakkı yok mu . hamile iken izne çıkıp doğum yapmış annenin bebeğine süt izni verilirken daha önce çalışmamış doğumdan sonra işe başlayan annenin bebeğine neden süt izni verilmiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde öyle bir kural yok,Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin
   hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 20. Özden dedi ki:

  Merhaba, Ben 4b li hemşireyim. Yeni işe başladım. Doğumdan önce 45 gün çalışma şansım olucak, doğum izni süresince maaşımı almaya devam edecek miyim ? bazı yerlerde 90 gün çalışma şartı var diyorlar, o benide kapsıyor mu ? birde 4b li hemşirelerin süt izni de 3 saat mi diğer memurlar gibi yoksa 1.5 saat mi ?, Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhabalar;sözleşmeli personelde 657 sayılı kanuna tabi olduğundan dolayı ilk altı ay süt izniniz 3 saattir.

 21. Burcu dedi ki:

  Yeni doğum yaptım 2 ay sonra işe başlayacağım Fakat kızım sadece mama ile besleniyor. Anne sütü almıyor. Süt izni sadece emziren anneler için mi geçerli yoksa doğum yapmış her anne için mi geçerli? Ayrıca okulda nöbet tutma konusunda da her yeni doğum yapmış annenin hakkı mı çocuk 1 yaşına gelen kadar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni tüm anneler için geçerlidir.

 22. Burcu dedi ki:

  Yeni doğum yaptım 2 ay sonra işe başlayacağım Fakat kızım sadece mama ile besleniyor. Anne sütü almıyor. Süt izni sadece emziren anneler için mi geçerli yoksa doğum yapmış her anne için mi geçerli?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm anneler için geçerlidir.

 23. Esra dedi ki:

  Merhaba,
  11Ocak2016 doğum yaptım 17Mayıs işe geri döndüm.
  Süt iznimi doğum itibariyle hesaplamalıyım değil mi yazınızda belirttiğiniz üzere?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;izniniz bittiği günden süt izni hesap edilir.

 24. Pinar dedi ki:

  Merhaba ben 26 agustos 2017 de doğum yaptım rapor haricinde 4 ay ücretsiz izin kullandım 1 Mayıs 2017 tarihinde ise donus yaptım özel sektörde çalışıyorum is yeri gunluk 7.5 saat çalışmam gerektiğini söyledi size sorum benim 1.5 saat olan süt iznim i bu 7.5 saat ten dusmem gerekiyomu ve haftalik kac saat çalışmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İş Kanununa göre aylık çalışma süresi 45 saattir.Bu hükme göre hesap yapabilirsiniz.

 25. hatice boyraz dedi ki:

  hatice_boyraz58@hotmail. com

 26. hatice boyraz dedi ki:

  Merhaba ben guvenlik gorevlisi olarak calismaktayim bebegim suan beş buçuk aylik isverenim bebeğim ikinci çocuk olduğu icin süt iznimin altı aylık olunca bitecegini normal oniki saatlik geceli gündüzlü vardiyaya donecegimi söylüyor ben sut izninin bir yasina kadar olduğunu biliyordum bu konu hakkinda yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum izninde ilk çocuk ikinci çocuk ayrımı bulunmamaktadır. Bu nedenle süt izin hakkınızı kullanabilirsiniz.

 27. aliya dedi ki:

  merhabalar 3.çocuğum oldu ve 6 ay yarım gün süt izini kullandım 6 ayın bitiminde 1.5.saatlik emzirme izini kullanabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devlet memuru musunuz ?

 28. Evra dedi ki:

  Merhaba dogum iznim bu hafta bitti.6 ay ucretsiz izin alacagim,bu izinimi kullandiktan sonra ise dondugumde sut iznim olacak mi tekrar?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 yıla kadar süt izni kullanabilirsiniz.

 29. Semra dedi ki:

  Merhabalar 1 yaşından küçük bir bebeğin koruyucu ailesi olunca acaba annelik izni veya ücrtesiz izin veriliyor mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;devlet memuru iseniz evlat edindiğiniz taktirde izin alabilirsiniz.

 30. Vildan dedi ki:

  Merhaba. Ben iş kanununa tabi bir öğretmenim. İşe başlayalı daha bir ay oldu ve doğum iznine ayrıldım.16 haftalık ücretli izninde para alabilecek miyim? Yoksa 90 günlük prim şartı mı gerekiyor? Aynı şeyi süt izni içinde mi gerekli?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninde gün şartı bulunmamaktadır.

 31. Tuğba akkas dedi ki:

  Merhaba ben özel. Sektörde çalışıyorum. Oğlum 1 yaşına girdi. Süt iznim bitti mi yoksa bizler için de analık izin bitim tarihine göre mi hesaplanması gerekiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.

 32. Firdevs Ekim dedi ki:

  Merhaba emziren anneler 1 yaşına kadar gündüz vardiyasinda çalışıyordu.yeni bir kanuna göre 6ay gündüz vardiyasinda 6 aydan sonra vardıyali çalisabiliyormus.benim çocuğum 7 aylik emiyor vardiya ya girmeden yaşına kadar gündüz çalişilabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda belirttiğiniz gibi bir hüküm bulunmamakta;sadece günde 1.5 saat süt izniniz mevcut.

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda belirttiğiniz gibi bir hüküm bulunmamakta;sadece günde 1.5 saat süt izniniz mevcut.

 33. Sibel dedi ki:

  Merhaba; gunde 9 saat çalışıyorum.kanuna göre hamilelikte 7.5 saat çalışılması gerekiyor.bu 1.5 saatlik kısmı haftada bir güne toparlayıp işe bir gün gelmeme durumu olabilir mi.bunun kanunda yeri var mı? Var ise maddesini yazar mısınız ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kanunda yeri yok maalesef,ama işvereninizle anlaşma yoluna gidebilirsiniz.

 34. Gülsüm Özen dedi ki:

  Merhaba ben özel bir sektörde avm de çalısıyorum oğlum 4 aylık. Hergün 7,5 saat calısıyorum bu saatlerimi sabit ayarladım oğluma göre ben öyle uygun gördüm ve sabah 10 ögle sonu 5 de cıkmam gerekiyor yemegimi kullanmayıp 4 de çıkıyorum. Diger türlü 3 de gidip gece 10 da cıkmam gerekiyor istemiyorum. Fakat müdürüm ısrarla hergün böyle erken cıkmak olmaza getiriyor napmalıyım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izninizi günün istediğiniz zamanı kullababilirsiniz.

 35. burcu dedi ki:

  Merhaba özel sektörde çalışıyorum süt iznim var saat 16.00 çıkıyorum.saat 17.00 toplantı koyup çıkmamı istemiyorlar ve daha sonra süt iznin yandı dıyerek kullandırmıyorlar.işyeri yararına olan toplantılarda süt izni yanar mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;süt izni Kanuni bir haktır;hiçbir şekilde kullandırılması engellenemez.