2020 Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

28.06.2020
4.412
A+
A-
2020 Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

2020’da stajyerlerin sigorta bildirimi 6764 ayılı kanun kapsamında meslek ve teknik öğrenim gören stajyerlerin meslek hastalığı ya da iş kazası geçirmelerine karşı yapılması gerekli bir bildirimdir. Sigortalı olarak işe girecek olan stajyerlerin işe giriş bildirgesinde 07 Çırak ya da 19 stajyer kodları kullanılmaktadır. Öte yandan tamamlayıcı eğitim gören öğrencilerin sigorta bildirimleri ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından okul idaresine yapılmaktadır. Öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığı bildirimleri de okul tarafından yapılır. Bunun yanı sıra iş kazası ya da meslek hastalığı yaşanması halinde okulun ödeyeceği prim ise yüzde 1 olmaktadır. İş kazalarının yaşanması halinde, durumun öğrenilmesinden itibaren 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na durumun bildirilmesi gerekmektedir. Aksi halde, eğitim gördükleri okul idaresine 6331 sayılı olan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında idari para cezası verilmektedir.

Stajyerlere Sigorta Yapmak Zorunlu mu?

Stajyer sigortası 5510 sayılı kanuna göre sigortalı olarak çalışması gereken kişilerdir. Stajyer öğrencilerin çalışması durumunda, bu kişilerin çırak kodu ile sigortası başlatılmaktadır. Bu noktada bilinmesi gereken; her stajyerin belirli şartlarda sigortalı olarak ve maaş ödenerek çalıştırılması gerektiğidir. Üç çeşit staj bulunmaktadır.

Bunlar:

 • Zorunlu staj; meslek lisesi ya da meslek yüksek okulu öğrencilerini kapsayan staj çeşididir. Sigorta, okul tarafından ödenmekle beraber öğrencinin maaşı işyeri tarafından verilmektedir. Stajyer maaşları ise 20 ve üzerinde personeli olan işyerlerinde asgari ücretin yüzde 30’unda az olamamaktadır.
 • Okulun önerdiği staj ise üniversite okuyan öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Üniversiteler staj talep etse bile sigortaları ödeme zorunluluğu olmadığı için öğrencilerin staj için yer bulması gerekmektedir.
 • Öğrenci ya da işletmenin bulduğu stajyerlikte ise kanun kapsamında stajyer ve öğrenci ilişkisi bulunmadığı için stajyer kanunları geçerli olmamaktadır. Çalışan öğrenciler normal maaş ve sigorta ile işe başlatılmalıdır.

Stajyer Sigortası Emekliliği Etkiler mi?

Stajyer sigorta girişi emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır. Staj kapsamında ödenen sigorta primleri kısa vadeli sigorta kollarından ödenir. Bundan dolayı da emeklilik hesabında dikkate alınmamaktadır. Bu sigorta, öğrencinin iş kazası geçirmesi ya da meslek hastalığına maruz kalması gibi durumlara karşı önlem amacıyla yapılmaktadır. Staj süresi bittikten sonra çalışmaya devam eden öğrenciler ise yasal olarak çalışan konumdadır. Bundan dolayı da sigortasının ödenmesi ve normal çalışma standartlarına alınması gerekmektedir.

Stajyerlere Ücret Ödemesi Zorunlu mudur?

Stajyer maaşları yasal olarak zorunluluk kabul edilmektedir. Zorunlu stajyer olarak çalışacak olan meslek lisesi ya da yüksek okul öğrencilerinin sigortaları, okul tarafından karşılanmaktadır. Bu kişilerin maaşları ise işyeri tarafından ödenmektedir. Ancak üniversite döneminde okulun karşılamadığı sigortada maaş ödemeleri yapılmayabilir. Ancak meslek lisesi ya da meslek yüksek okulunda okuyan öğrencilerin staj yapması durumunda; yirmi ve üzeri personeli olan iş yerleri tarafından minimum olarak net asgari ücretin en az yüzde 30’u, yirmi kişiden az personel olan iş yerleri için ise en az aylık asgari ücretin yüzde 15’ ödenmelidir. Eğer asgari ücretin yüzde 30’u aşılıyorsa bu durumda aşan kısımlar vergiye tabi tutulmaktadır.

Stajyerlerin İş Çıkışı SGK’ya Nasıl Bildirilir?

Stajyer iş çıkış bildirgesi genel olarak 05 numaralı kod ile yapılmaktadır. Belirli iş sözleşmesinin sona ermesi olarak kabul edilen bu kod, işveren tarafından SGK’ya bildirilmektedir.

Öte yandan kullanılabilecek diğer kodlar ise:

 • 18 – İşin son ermesi,
 • 22 – Diğer sebepler olmaktadır.

Sözleşmenin sonra ermesinden sonra eğer stajyer çalışmaya devam edecekse, standart çalışan pozisyonunda çalışarak, maaş alarak işine devam etmelidir. Stajyerlik dönemi biten çalışanların işe giriş yapması ve tam mesaide çalışması gerekmektedir. Aksi halde stajyer maaşının ödenmesi ve stajyer sigortasının devamlılığı sona erecektir. Stajyerler İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çırak olarak kabul edilmektedir. Buna göre maaş ödemesi ve sigorta ödemesi yapılmaktadır.

Lisede Staj Yapan Öğrenci için İşten Ayrılma Bildirgesi Verilir mi?

Lisede staj yapan öğrencinin işten çıkışı durumunda işverenler, standart çalışanlarında olduğu gibi 10 gün içerisinde SGK’ya işten çıkış bildirmek durumundadır. 5510 sayılı olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu kapsamında işverenler; sigortalı olan kişiler için işten ayrılış bildirgesi düzenlemeli ve bunu 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmelidir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi durumunda sigortalıya, asgari ücret tutarında bir idari ceza kesilmektedir. Kanunun yasal süreç içerisinde işverenlerden işten çıkış bildirgesi talep etmelidir. Bu bildirgeyi SGK’ya teslim etmek, işverenin sorumluluğundadır.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşten ayrılış bildirgesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na işveren tarafından teslim edilmelidir. İşten çıkış bildirgesi, online olarak işveren tarafından SGK’ya bildirilebileceği gibi bizzat SGK’ya giderek de işten çıkış bildirgesi verilebilmektedir. İş çalışanın işten ayrılış bildirgesi 10 gün içerisinde SGK’ya verilmelidir.

Buna göre işten ayrılış bildirgeleri:

 • Sosyal güvenlik sicil numarası alanı yer almaktadır.
 • Meslek adı ve meslek bilgi alanı bulunur.
 • Sigortalı kişinin işten ayrılış kod alanı yer almaktadır.
  Sigortalı olan kişinin hizmet bilgi dökümü yer almaktadır.
 • İşçinin kimlik bilgileri bulunmaktadır.
 • Adres bilgileri girilmelidir.
 • Sicil, sandık numaraları bulunmaktadır.
 • Ücret bilgileri de bu alanda bulunmaktadır.

2020 Stajyer Maaşı Ne Kadar Oldu ?

Stajyer maaşları 2020 senesinde devlet tarafından 631 TL olarak belirlenmiştir. Stajyer maaş ödemeleri; staj yapılan şirketteki çalışan sayısına ve her sene asgari ücrete göre değişmektedir.

2020 Stajyer maaşları ise:

 • Asgari geçim indirimleri hariç tutularak, net asgari ücret ile belirlenmektedir.
 • İşveren çalışan stajyerlere asgari ücretin netinin yüzde 30’u oranında maaş ödemek durumundadır.
 • İşveren tarafından belirlenmiş olan ücretten daha fazla ödeme yapılabilir.
 • İşveren belirlenmiş olan yüzde 30 oranının altına düşememektedir.
 • 2020 senesinde stajyerlere ödenmesi zorunlu tutar ise 631 TL olarak belirlenmiştir.
 • 631 TL tutarındaki maaş üzerinden herhangi bir vergi kesintisi yapılmamaktadır.

2020 Stajyer Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

Stajyer maaşı hesaplama net asgari ücrete göre yapılmaktadır. Ocak 2020 tarihinde yapılan asgari ücret zammı ile beraber tüm öğrencilerin stajyer maaşları da artmıştır.

Buna göre 2020 stajyer maaş hesaplaması:

 • 2020 yılı net asgari ücreti 2324,70 TL ve agi miktarı da 220.68 TL olduğundan;
 • 2324,7 – 220,68 = 2104,02 TL (% 30’u alınacak.)
 • 2104,02 x 0.30= 631,206 TL olur.

Stajyer maaşlarında vergi kesintisi olmamaktadır. Öte yandan asgari ücretten daha yüksek bir maaşla işe giren öğrencilerin maaşında vergi kesintisi söz konusu olabilir. Ancak en düşük stajyer maaşı, asgari maaşın yüzde 30’undan daha az olamamaktadır.

Stajyer Maaşlarına Devlet Katkısı Ne Kadar ?

Devletin mesleki eğitime destek kapsamında, devlet işsizlik donundan kurumlara stajyer desteği vermektedir.

Devletin 2020 yılında kurumlara verdiği destekler şöyle ;

 • 20’den az çalışanı olan işletmeye 548,622’nin 2/3’ü olan 365 TL devlet katkısı ödenmektedir.
 • 20 ve üzerinde personeli olan işletmelere de net ödenen 548,622’nin 1/3’ü olan 182.874 TL devlet katkısı ödemesi yapmaktadır.
 • İşletmeler bu devlet katkısının üzerine ekleme yaparak öğrenciye 548,622 TL her ay maaş vermektedirler.

 

6736 GSS, SGK, Bağkur Borç Yapılandırma Kredi Kartı ile Ödeme

E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 88 YORUM
 1. Yaman dedi ki:

  selam hocam,bizim okulumuz meslek lisesi,3308 sayılı kanun kapsamında; 07 nolu belge türü ile bildirim yapıyorduk…son kanunla durumlar ve kafalar karıştı..07,22,42,43,49 ve 50 nolu belge türü ile e bildirge verilebilir görülmekte…ileride cezalı duruma düşmek te istemiyoruz..şimdi 49 ve 50 belge türünden işlem yapıyoruz..eskiden sadece 12.sınıflara işletmelere gidenlere yapılırdı,,son kanunlarla meslek lisesi öğrencilerine 10 ve 11. sınıflara da sigorta yapılması öngürülmüştür…Şimdi danışmak istediğim okuldaki eğitimine devam 10 ve 11.sınıf meslek lisesi öğrencilerine hangi belge ile bildirim yapılacağı ve 12.sınıf işletmelere özel ve kamuya gidenlere hangi belge türü ile bildirim yapılacağı…(bu durum bütün meslek liselerinde oturmamış bir kavramdır.)

  1. Merhabalar hocam. Herhangi bir güvencesi olan öğrencileri 49 Belge kodu ile olmayanları ise 50 belge kodu ile bildirmeniz gerekir. Belge kodu yanlış bildiriminden ceza uygulanmaz. Eğer hata varsa dilekçe ile düzeltilir.

 2. Erhan Ergenler dedi ki:

  Sayin hocam, emeginiz ve ilginiz icin oncelikle tesekkurler. hem idare yeni olmamizdan hem de bu stajyer ogrencilerin kanunlarindan kafamiz biraz karisti. ben iki sey sormak istiyrdum:
  biz meslek lisesinde 10,11,12 ve yuzyuz egitim ogrencileri icin 07 kodu kullaniyoruz, ogrencileri 49,50 kodlarla mi illa girmeliyiz?yada daha farklo hangi kodlarla giricez?
  diger birsey daha onceki aylarda ebildirge tahhakkuk fisinde prim yuzde 1 veriyordu, ve toplam primde bu yuzde 1 ile ayni olurken bu subat ayinda toplam primde yuzde 1in iki kati cikiyor. neden kaynaklanmaktadir. sgkda tam bilgi vermedi

  1. Merhaba. Sizin bahsettiğiniz 07 ve 42 kodları güncellendi. 49 ve ya 50 olarak bildirmeniz gerekiyor. Asgari ücret zammından kaynaklanıyor olabilir. Onu bilemiyorum. Prim yüzdelik oranlarında artış olmadı normalde.

 3. Erhan Erg. dedi ki:

  Sayın hocam SGK il ilçe yada merkez danışmada da tam bilen yok. Bizim meslek lisesinde 12ler ve 10,11lerin ayrımı olucak kodları. bazıları 12.sınıflar 19 yada 22 olacak diyor. 10,11ler 49-50 diyorlar. hepsini 7 kodu ile yapma kalktımı acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhabalar . Herhangi bir güvencesi olan öğrencileri 49 Belge kodu ile olmayanları ise 50 belge kodu ile bildirmeniz gerekir.

 4. perihan dedi ki:

  iyi günler şimdiye kadar 10,11 ve işletmelerde staj yapan 12.sınıfları da 07 belge türü ile yapıyorduk. şimdi 12leri 07 ile 10,11leri 49 50 ile mi yapacağız?yoksa hepsini mi 49, 50? ve ayrıca 49 nolu belge türüne tüm öğrencileri tek tek kayıt mı edeceğiz çünkü e bildirgede 49 nolu belge türünü seçince sayfa boş çıkıyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sizin bahsettiğiniz 07 ve 42 kodları güncellendi. 49 ve ya 50 olarak bildirmeniz gerekiyor.

 5. Mustafa dedi ki:

  iyi günler. biz özel eğitim okuluyuz. biz de öğrencilere sigorta yapmaya başladık. işe giriş bildirgesinde stajer olarak giriş yaptık. ancak ödeme işlemlerini 7 ve 42 kodlarından yapıyoruz. iki sorum olacak. birincisi işe giriş bildirgesinde stajer mi çırak mı olarak gireceğiz. ikincisi bizde 49 – 50 kodlarından mı bildirmemiz gerekiyor. çünki ilçe Sgk ya sorduğumuzda 7 42 den devam edin denmişti bize.şimdiden teşekkür ederrim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler çırak sayılır ve 49 50 belge türünü kullanmanız gerekiyor kodlar güncellendi.

 6. mustafa dedi ki:

  Ahmet bey şimdiye kadar işe giriş bildirgelerini stajer girdik bununla ilgili sıkıntı yaşarmıyız?. bundan sonra çırak olarak girsek olurmu? bununla ilgili bir sıkıntı yaşarmıyız. çok bilgi sahibi olmadığımız için. bu ayki ödemeyi 49 – 50 yapsak sıkıntı olurmu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bundan sonrakileri yeni belge türünden bildirin.

 7. mustafa dedi ki:

  birde Ahmet bey biz Engelli okuluyuz. Özel Eğitim mesleki eğitim merkezi. bizim içinde mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının durumları geçerlidir değil mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet geçerli.

 8. Name dedi ki:

  Merhaba. Otelcilik Meslek Lisesi öğrencileri Mayıs Ayına kadar okulda teorik eğitim almaktaydı. 49 ve 50 kodlarından girişleri yapılmıştı​. Mayıs ayı itibariyle işletmelerde beceri eğitimi çalışması başladı. Daha önceki yıllarda 7 42 kodları kullanılıyordu. Prim ödemelerini yine 7 42 den mı yapacağız? Yoksa 49 50 işlemi devam edeceğiz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 50 olarak devam edeceksiniz.

 9. Meryem dedi ki:

  Merhaba hocam şu an çırak öğrenciyim. Herhangi bir SGK lı işe girebilirmiyim . Iş başvurularım değerlendirilir ve olumlu cevap alır isem çırak öğrenci olmam mani olurmu .kayıt sildirmeyi düşünüyorum fakat henüz haber alamadım . Haber alırsam zaten sildireceğim ancak şu an engelmidir önümde onu merak ettim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,çırak olmanız sigortalı olmanıza engel değildir

 10. Metin dedi ki:

  Merhaba; yüz yüze mesleki açık lise öğrencileri yazın SGK primleri ödenecek mi ?
  meslek liselerinde zorunlu yaz stajı gören öğrenci prim kodu kaçtır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;6764 sayılı kanun ile Mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler de iş kazası ve meslek hastalığı yönünden, bakmakla yükümlü olunan kişi durumunda olmayanlar hakkında ayrıca genel sağlık sigortası yönünden 5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendi kapsamında sigortalı sayılmıştır.

 11. MERVE dedi ki:

  MERHABALAR HOCAM ÖZEL EĞİTİM MESLEKİ EĞİTİM OKULUYUZ ŞU ANA KADAR 07,42,50,49 KODLARINDAN E BİLDİRGE İŞLEMLERİNİ YAPTIK .BUNDAN SONRA SADECE İŞLETMEDE STAJ GÖRSÜN YADA OKULDA EĞİTİMİNE DEVAM ETSİN 49 VE 50 DENMİ İŞLEM YAPACAĞIZ. BİRDE MEZUN OLAN ÖĞRENCİLERİN ÇIKIŞLARINI YAPARKEN YİNE BU KODLARDAN MI YAPACAĞIZ.TEŞEKKÜRLER

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;9/12/2016 tarihinden itibaren tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler içinde aynı oran üzerinden prim ödenmesi gerekmekte olup, konuya ilişkin e-Bildirge programlarında gerekli güncellemeler yapılarak söz konusu sigortalılar için 49 ve 50 nolu belge türleri geliştirilmiştir.

 12. nevzat dedi ki:

  NEVZAT
  Yıl içinde tamamlayıcı eğitimde 49 dan giriş yaptığımız öğrenciler yazın zorunlu yaz stajına gidecekleri zaman 22 ye geçirmek zorundamıyız 49 dan devam etsek problem olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5510 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin (b) bendine tabi sigortalıların prim oranı, prime esas kazançlarının % 6’sı olup bu oranının % 1’i kısa vadeli sigorta kolları, % 5’i genel sağlık sigortası primidir. 9/12/2016 tarihinden itibaren tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrenciler içinde aynı oran üzerinden prim ödenmesi gerekmekte olup, konuya ilişkin e-Bildirge programlarında gerekli güncellemeler yapılarak söz konusu sigortalılar için 49 ve 50 nolu belge türleri geliştirilmiştir ve bu belge türünü kullanmanız gerekir.

 13. gülay dedi ki:

  merhabalar. zorunlu yaz stajı yapan öğrencilere sigorta kolunu ne olarak gireceğiz. 22 olarak yapılması gerektiğini söyleyenler var. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;-Aylık prim ve hizmet belgesinde 22 nolu belge türü ile,

   Bu öğrencilerden bakmakla yükümlü olmayanlar yani staj başlangıcında sağlık provizyonu olmayanların ise:

   -Aylık prim ve hizmet belgesinde 44 nolu nolu belge türü Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeleri gerekmektedir.

 14. kadir dedi ki:

  Merhaba hocam meslek yüksekokulunda bu durum gecerli mi,anladığım kadarı ile sadece ortaöğretimi kapsıyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Mesleki ve teknik ortaöğretim için geçerlidir.

 15. Aylin dedi ki:

  Merhaba hocam
  Özel mesleki teknik Anadolu lisesiyiz.
  Haziran ayında staja başlayan öğrencilerimiz oldu.
  Haziran ayı için 9 günlük okuldaki eğitim için olan sigortasını 49 kodu ile gönderiyoruz.
  Ancak aynı ay içinde sorunlu işletme stajını 22 kodu ile göndermemiz gerekiyor ancak
  SGK sistemi buna izin vermiyor.
  Nasıl çözüm öneriyorsunuz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK ile görüşüm lütfen.

 16. Eray dedi ki:

  Hocam Merhabalar, yaz döneminde zorunlu staj yapan öğrencilerin aylık belge türünün hangi koddan yapılması gerekiyor? Eğer 22 ve ya 43 den yapmamız gerekiyor ise ay ortasında staja başlayan öğrencileri nasıl bildireceğiz, normalde 49 50 kodu ile bildiriyorduk 6. ayda staj başlangıç tarihine kadar 49 staj başlangıcından sonraki süre için 22 koddan mı bildireceğiz aynı ay içerisinde 2 belde türünden bildirge verebilir miyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 17. fatsey dedi ki:

  sigorta türü nedir?( çırak veya stajyerler için)
  belge türü nedir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 ve 50 belge kodlarıyla bildirim yapmanız gerekiyor.

 18. fatsey dedi ki:

  işe giriş yaparken işletmede beceri eğitimine giden veya okulda alan eğitim yapan öğrencileri hangi kodlardan giriş yapmamız lazım ayrıca bunların ödemelerini hangi belge türlerinden yapmamız lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 ve 50 belge kodlarıyla bildirim yapmanız gerekiyor.

 19. fatsey dedi ki:

  birde bunlarda bir karışıklık yaşarsak cezası var mı örneğin 7 nolu çırak giriş yaptığımız öğrenciyi 42 nolu belge türünden değilde 50 nolu belge türünden ödeme yapılırsa….

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 ve 50 belge kodlarıyla bildirim yapmanız gerekiyor.

 20. mehmet lütfi dedi ki:

  değerli hocam okulumuzdaki görevlendirme md.yrd. olan arkadaşım müdürn telkini ile bütün öğrencilere yaz tatilinde çıkış yapmış şu an ben öğrencilere giriş yapıyorum bu konuda ceza yermiyim ne yapmam lazım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;staja devam öğrencilerin çıkışı verildiyse ceza gelebilir.

 21. SERDAR dedi ki:

  Merhabalar Sayın Hocam;

  Üniversite stajyerleri daha önce 22 ve 43 numaralı belge türleri ile bildiriliyordu. Ancak 2017/Ocak ayı itibari ile farklı görüşler mevcut. Aynı konuya farklı SGK merkezleride farklı cevaplar verebiliyorlar. 7 ve 42 kodu kullanılacabileceğini belirten SGK merkezleri bulunmak ile birlikte, aynı zamanda kesinlikle 22 ve 43 koduna devam edilmesi yönünde görüş belirten SGK merkezleride bulunmaktadır. Üniversitelerin öğrencilerinin stajlarını hangi belge türü ile primlerini ödemesi gerekmektedir. Yorumlarınızı rica ederiz. Saygı ve Sevgilerle;

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,üniversite öğrencileri 22 43 koduyla devam edecek

 22. Metin BLA dedi ki:

  Sayın hocam merhaba, yapılan toplantılarda meslek liselerinin 10 ve 11. sınıfta okul içinde yaptığı alan eğitimleri için ilk işe giriş kodu 19 olacak, 12. sınıfta işletmede staja başladıklarında ise çıkışları yapılarak 7 kodundan tekrar işe giriş yapılacak denildi. Bu durum bize oldukça fazla iş yükü getiriyor.

  Konu ile ilgili net bir cevabınız olursa çok sevinirim zira tüm ülkede meslek liseleri olarak bu sorunla boğuşuyoruz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Bu konu ile ilgili SGK’nın bildirimlerine uymanız gerekiyor.Ancak çıraklarda 7 ve 42 olan kodlar 49 ve 50 olarak güncellendi.Bilgilerinize…

 23. yusuf dedi ki:

  değerli hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. çok programlı lisede muhasebe öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 2016/2017 eğitim öğretim yılı sonunda 10 11 ve 12 .sınıf öğrencilerimizin çıkışını verdik. yaz stajı olmadığından dolayı. iş yerinde sigortalı çalıştırmadığımızı bilgilendiren bir yazı da yazmadık. bir sıkıntı yaşarmıyız.

  2. sorum ise öğrencilerimizin sigorta girişini yapıcaz tekrardan. giriş işlemlerinde sigortalılık kodu 07 çırak olarak mı yoksa 19 stajyer olarak mı girmemiz gerekir. 12 ve 11 sınıf öğrencileri için.
  son olarak provizyon bilgileri alınmadı bildirimden önce provizyon bilgileri resmi olarak alınacak olup hangi kodlardan bildirge vereceğiz. 22 den bildirim yapıyordurk provizyonu olmayanlarda ise 44 kodu ile bildirim yapıyoduk. Aynı şekilde devam etmeli miyiz.

  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;meslek liselerinde 49 ve 50 kodlarını kullanmanız gerekiyor.

 24. ÖMER ÇOLAK dedi ki:

  Merhaba hocam. 18 yaşından gün almış öğrenci için hangi belge kodunu kullanmalıyız?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü ise 49 değil ise 50 kodunu kullanmanız gerekiyor.

 25. pervin dedi ki:

  merhaba Ahmet Bey eylül ayında 12. sınıfa yeni geçen öğrencilerimizin çıkışlarının yapılmasını ve 7 nolu iş koluyla yeniden giriş yapılmasını istedi sgk. şimdi okulumuzda 07 nolu iş kolu(12. sınıflar)ve 19 nolu iş koluyla(11. sınıflar) girişi yapılmış 2 farklı öğrenci grubu oldu. 12.sınıflar için 49 nolu belge türü ile mi aylık bildirge yapacağız yoksa 07 nolu belge türü ile mi yapacağız? 49 ile 07 ne farkı var? iş kolu değişince belge türü de mi değişmelidir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba. Sizin bahsettiğiniz 07 ve 42 kodları güncellendi. 49 ve ya 50 olarak bildirmeniz gerekiyor.

 26. osman dedi ki:

  18/09/2017 tarihinde işe giriş yapıp 01/10/2017 tarihli bildirge ile 49 belge türünden bildirge verdik. fakat öğrencimiz yüz de 80 engelli olduğu durumu vardır bu durumda en yapmamız gereklidir teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;engelliler için farklı bir bildirim kodu bulunmuyor.

 27. abdulkadir dedi ki:

  Ahmet bey hayırlı günler benim sorum su sekilde biz 10 ve 11 sınıfların sgk kodlarını dediğiniz gibi 49 50 den yapıyoruz lakin 12 sınıfların kodlarını 07 ve 42 den yapıyoruz bu yanlış mıdır? siz sadece 49 50 demişsiniz de

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49 ve 50 kodlarını kullanın.

   1. serdar dedi ki:

    kaynak belirtir misiniz. E bildirgede çırak olarak girilmesi gereken öğrenci için 07 kodu kullanılmakta siz ise 49 ve 50 kulaın diyorsunuz . Bizde bir okuyalım soru işaretleri oluşuyor böyle kafamızda.

 28. Ali dedi ki:

  Sayın hocam özel eğitim 9. Sınıf öğrenciler için işe giriş işlemleri de aynımı. Özürlü sınıfı varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet aynı.

 29. ali dedi ki:

  Ahmet Hocam Kolay gelsin. bizim okulda daha önceden 12. sınıfları 07,42 den e bildirge yapılmış. sistem bana 22,43 den yapmam gerektiğini söylüyor. fakat benim bildiğim kadarıyla sınıf ayrımı yapmadan 10,11 ve 12. sınıfları 49 ve 50 den yapmam gerekiyor. hepsini 49 ve 50 den devam edeyim mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;49-50 den devam edin.

 30. Nuri dedi ki:

  Ahmet Bey “yetim aylığı” alan 10. sınıf öğrencimiz sgk girişi yapıldığı için aylığı kesildi. Bu öğrencinin pirim kodu ne olmalıdır? Kesilen maaşın bağlanması için ne yapmalıyız? Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,49 59 olması gerekiyor yani kısa vade pirim yatması gerekiyor sanırım siz normal sigortalı koduyla bildirim yaptınız

 31. halfoglu dedi ki:

  Merhaba. meslek liselerinde örgün eğitimde hafta sonlarını devamsız göstererek mi sigorta yapılacak

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş günü olmadığı için devamsız gösterilmez diye biliyorum.

 32. Fethi ayyıldız dedi ki:

  Sayin hocam,ogrenci sigortalarini yaparken e bildirgede 15_14 tarihlerini kullaniyoruz,1_30araligina nasil gececegiz.tskler

  1. Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgk ya işyerinizin ters işyeri olarak kaydedilmesi için dilekçe verin. Sonrasında 1-30 arasında verebilirsiniz.

 33. fethi ayyıldız dedi ki:

  sayın hocam 15-14 arasını kullanıyoruz,ters işyeri basvuru yaptığımızda ayın 15 ile 30 arasındaki dönemi için nasıl bir bildirge vereceğiz,ayrıntılı anlatırsanız memnun kalırım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu konu ile ilgili SGK’dan bilgi almanız gerekiyor.

 34. Şafak YAPICI dedi ki:

  Merhaba Aylık primleri verirken 49 durumunda olanları asıl bildirge 50 olan öğrencileri yedek bildirge ile mi bildireceğiz . yani iki tahakkuk mu çıkaracağız.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü olup olmadığına göre değerlendirme yapacaksınız. Yedek bildirge diye bir şey yok.

 35. cansu dedi ki:

  Merhaba hocam
  ilk işe giriş tarihim 2013 eylül olarak gözüküyor fakat ben o tarihte stajyer öğrenci olarak lise eğitimimin son senesindeydim.Bu durumda bu süreç normal sigorta olarak mı algılanmalı yani ilk işe giriş tarihim benim ilk sigortalı çalışmaya başladığım tarih olarak sayılabilir mi? Bir de üniversite zorunlu bir eğitim olmadığı için üniversite de yaptığım stajın sigortası normal sigorta olarak mı sayılır ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;staj sigortası emeklilikte ilk işe giriş olarak sayılmaz,tüm staj sigortaları için geçerlidir bu durum.

 36. Sabri Ercins dedi ki:

  Meslek liselerinde 10 ve 11. sınıflar için 49-50 kodu, 12. sınıflar (haftada 3 gün işletmelerde beceri eğitimi öğrencileri) ise 07-42 kodları ile aylık bildirge düzenliyoruz. Ancak yukarıda ki yorumlardan 07 ve 42 kodlarının kaldırıldığını anladım. 07 ve 42 ile devam edilmesinde bir sorun olur mu? Birde 07 ve 42 de ki öğrencileri 49 ve 50 kodlarından sigorta girişlerini yapmak için işten ayrılış yapıp tekrardan giriş mi yapılması gerekiyor? Çünkü bizde 49 ve 50 dekilerin meslek kodu 9901.02 (stajyer kodu), 07 ve 42 dekilerin 9901.03 (işletmelerde beceri eğitimi öğrencisi kodu) ile girişleri yapılmıştır. 07 ve 42 dekilerin aylık bildirgelerini direk 49 50 den hazırlayabilirmiyiz ayrıca bir evrak gerekir mi?

 37. stajsız dedi ki:

  zorunlu staj yapıyordum ancak işyerine bazı sebeplerden dolayı gidemiyorum. staj defterimi imzalayacak mühendis ancak insan kaynaklarının haberi yok. sigorta çıkışımı yapabilirler mi veya herhangi bir sorun ile karşılaşabilir miyim

 38. hnfe dedi ki:

  merhabalar bende teknik müdür yardımcısıyım sigortalarla ilgileniyorum okulumuz 2 gün gecikmeden dolayı 12.000 ceza aldı bu cezayı kim ödemeli kimin adına geliyor

 39. Nur dedi ki:

  Merhaba .10. sinifsigorta işlemleri nasıl olacak.hicbir fikrim yok.yardimci olurmusunuz

 40. Yılmaz AKER dedi ki:

  merhaba hocam.
  ben mesleki teknik anadolu lisesinde görev yapmaktayım (3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa tabii) bu yıl ilk defa bu sigorta işlemlerini bana verdiler, daha önceki idarecimiz 07 ve 42 kodlarını kullanmış. bana da aynı kodlardan devam etmem gerektiği söylendi. fakat yorumları okuduğumda bu kodların 49 ve 50 olarak güncellendiğini yazmışsınız. bu durumda ne yapmam gerek.
  bir de bu sigorta işlemlerinde yasal bir sorumluluk var mı, varsa nasıl oluyor? şimdiden teşekkür ederim

 41. Ömer GÜL dedi ki:

  Hocam Merhabalar ; 35 yaşındaki sanayide çalışan bir Mesleki açık Lise öğrencisinin sigorta pirimi 49 mu olacak 50 mi?

 42. MURAT dedi ki:

  10 11 VE 12 SINIF ÖĞRENCİLERE 50 NOLU BELGE TÜRÜ DÜZENLENİRKEN ÖĞRENCİLERİN YAŞINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR MU? YOKSA SADECE BAKMAKLA YÜKÜMLÜLÜĞE Mİ BAKMAK GEREKİYOR. BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ ÖĞRENCİNİN İBRAZI YETERLİ Mİ?

 43. MURAT dedi ki:

  ÖĞRENCİLERE 50 NOLU BELGE TÜRÜ DÜZENLENİRKEN ÖĞRENCİLERİN YAŞINA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR MU? YOKSA SADECE BAKMAKLA YÜKÜMLÜLÜĞE Mİ BAKMAK GEREKİYOR. BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ ÖĞRENCİNİN İBRAZI YETERLİ Mİ?

 44. Burak KOÇAK dedi ki:

  Hocam merhaba,
  Yeni kurulmuş bir fakülte staj yapacak öğrencilerine sigorta girişi yapacak. Henüz işyeri açma da dahil olmak üzere hiç bir işlem yapılmadı. Süreç nasıl işleyecek öğrenebilir miyim? Teşekkürler.

 45. MEHMET KARAOĞLAN dedi ki:

  MERHABALAR, STAJER’ İN GSS’Nİ NEDEN YAPMAK ZORUNDAYIZ? BİZİ İLGİLENDİREN İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞI DEĞİL Mİ?

 46. İRFAN dedi ki:

  Hocam Merhaba meslek lisesinde aylık prim ve hizmet belgesini yaptık ve milli eğitime bildirdik ama birkaç gün geçtikten sonra aylı prim ve hizmet belgesinde hata var diye uyarı vermiş sistem eylül ayının bildirgesini tekrar mı yapmamız gerekiyor mu bu durumda ne yapmamız gerekiyor.

 47. RECEP KONAK dedi ki:

  tamamlayıcı ders olarak haftada 10. sınıflar 14 saat ders görmektedir. 1 ayda 4 hafta var sayarsak 56 saat olup kısmi istihdam olarak 56/7,5= 8 gün üzerinden verebilirmiyiz.

 48. Cafer dedi ki:

  Sayın yetkili özel Eğitimde 49 nolu belge ile 50 nolu belgeler ayrı ayrı mı e bildirge üzerinden yapılacak. Zira yeni bakıyorum bu işlere tek bildirge verilir iki bildirge verilmez deniliyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

 49. Mustafa dedi ki:

  hocam saglık provizyonu ailesi üzeriden ise 49 , gss ise veya baka bir şey ise 50, dogrumudur , yaşa bakılıyormu bu durumlrda.Teşekkür ederim.

 50. Damla dedi ki:

  Merhaba,

  Salgından dolayı stajlarına ara verilen üniversite ve lise öğrencilerinin okul tarafından sigortalılıkları da iptal edilmiştir. Bu durumda bizim şirket olarak stajyerlere herhangi bir ücret ödeme zorunluluğumuz var mı?

  1. ahmet dedi ki:

   lise öğrencilerine staja gidenlere sigorta yapmayacak mıyız artık

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    6764 ayılı kanun kapsamında meslek ve teknik öğrenim gören stajyerlerin meslek hastalığı ya da iş kazası geçirmelerine karşı yapılması gerekli bir bildirimdir.