Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

20.06.2019
3.023
A+
A-
Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İşten çıkış bildirgesi son yapılan değişiklikle birlikte 5510 sayılı kanun kapsamına alınmıştır. İşverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna eksiksiz olarak işe giriş ve çıkış belgelerinin teslim edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İşe giriş ve çıkış bildirgeleri işveren ve işletmeler tarafından düzenli olarak takip edilmelidir. Özellikle büyük kurumsal firmaların bu takipleri yapması büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgeleri teslim edilmediği takdirde işverenlere idari para cezası uygulanması öngörülmüştür. İşten çıkış bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna vaktinde teslim etmeyenler için; güncel asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası uygulanır. Kanunlar yasal süre içinde işverenlere işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerini resmi kuruma teslim etmelerini bildirmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin yapılmasına yönelik sorumluluk işverenlere aittir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi, sigortalı bir çalışanın işten ayrılmadan önce işvereni tarafından, işten ayrıldığını bildiren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumana vermesidir. Bu bildirge sayesinde ülke genelinde; işsizlik rakamları, işsizlik ödeneği alacaklar, kayıtlı çalışanlar vb. birçok veri güncel olarak takip edilebilmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde işten ayrılan bir çalışanın en az 10 iş günü için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi sayesinde:

 • Kıdem tazminatı hesaplamaları
 • İşsizlik ödeneği
 • İşsizlik oranları vb.

Birçok veri resmi olarak kayıt altına alınmış olmaktadır. Bu yönüyle 10 iş günü içinde işten ayrılma bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeyen kişi ve kurumlara idari para cezasının uygulanması gayet yerindedir. İşten çıkış bildirgesi 4/A sigortalıların işten ayrılmaları halinde verilmektedir.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşten ayrılış bildirgesinin teslim edilmesi için tüm sorumluluk işverene aittir. 5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde işveren sorumluluğunda bulunan bir çalışanın işten ayrılış bildirgesini internet üzerinden en az 10 iş günü içinde bildirmesi gerekmektedir. İşverenlerce işten ayrılış bildirgeleri üzerinde:

 • Sosyal güvenlik sicil numarası alanı
 • Meslek adı ve meslek bilgileri alanı
 • Sigortalı işten ayrılış kodları alanı
 • Sigortalı hizmet bilgi bölümü

Mutlaka doldurulmalıdır. İşten ayrılış bildirgesi üzerinde yer alan bölümlerin içinde:

 • İşçilerin kimlik bilgileri
 • Adres
 • Sicil, sandık, iştirakçi vb. numaraları
 • Ücret bilgileri yer almaktadır.

Sigortalı işten ayrılış bilgileri elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanına kaydedilmektedir. Kaydedilen bu bilgiler sayesinde bir yıl ve üzeri çalışıp işten ayrılan kişilerin işsizlik ödeneği almaları mümkündür.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesinde Ayrılış Kodları

İşten ayrılış bildirgesi kodları işten ayrılan kişinin, işten ayrılış sebebinin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde belirtmesini hedeflenmektedir. İşten ayrılmaya ya da işten çıkarmaya bağlı olarak birçok neden bu kodlar sayesinde işten ayrılış bildirgesi üzerine işlenmektedir. Bu kodlar:

 • Askerlik nedeniyle ayrılma
 • Toplu işten çıkarma
 • İşverence fesih
 • Sağlık sorunları nedeniyle çıkma/çıkarılma
 • Emeklilik sebebiyle ayrılma
 • Sözleşmenin sona ermesi
 • İşverence yapılan statü değişikliği
 • Kurum disiplin kurulunca verilen karar
 • Mevsimsel ya da kampanyaya bağlı sürenin bitmesi
 • İşçinin kendi arzusuyla ayrılması
 • Ölüm nedeniyle işin sona ermesi vb.

Başlıklara sahiptir. İşten ayrılış kodları sayesinde kısa sürede işten ayrılma nedeni belirtilebilmektedir. İşten ayrılış bildirgesi doldurulurken işten ayrılma nedenini belirten 40 koddan en az bir tanesinin kullanılması gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi üzerinde yalan beyanda bulunan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari ücretin iki katına kadar idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Verilmelidir?

İşten ayrılma bildirgesi kayıt süresi kanun kapsamında en az 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde sisteme girilmeyen işten ayrılma bildirgeleri nedeniyle idari para cezası uygulanabilmektedir. Sigortalı işten ayrılma bildirimini yapmayan işçiler için herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. İşten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin ön görülen sürelerde verilmemesi halinde:

 • Asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası ödenirken
 • İşe giriş ve çıkış bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari brüt ücretin en az iki katı para cezası uygulanmaktadır.

5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde tüm sorumluluk işverenlere aittir. İşten ayrılma bildirgesinin herhangi bir sebepten dolayı normal süresinde bildirilmemesi halinde, otuz iş günü içinde işveren Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirerek idari para cezasını indirimli şekilde ödeyebilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İşten ayrıldıktan sonra kanunun ön gördüğü biçimde 10 iş günü içinde işten ayrılış ya da işe giriş bildirgeleriniz yapılmadığı takdirde işveren ya da kurum hakkında hukuki süreç başlatabilirsiniz. İşe giriş ve çıkış bildirgelerini kontrol etmek için:

Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama ekranından:

 • Kullanıcı adı
 • Şifre ve
 • Güvenlik kodunu girerek görüntüleyebilirsiniz.

E- devlet üzerinden işten çıkış ve ayrılma bildirgelerinin durumu hakkında detaylı bilgi almak için:

Adresini ziyaret edebilirsiniz. E- devlet üzerinden işten ayrılan kişi işten ayrılma bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilip iletilmediğini kontrol edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından yapılacak sorgulama ve bildirge işlemleri ise işverenlerce yapılabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi sorgulamalarını E-devlet üzerinden yapabilmek için; T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi yeterli olmaktadır. PTT şubelerinden E-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İşten çıkış bildirgesi kapsamında işçi ve çalıştığı kurum hakkında birçok detaylı bilgi verilmektedir. Özellikle işten ayrılış nedeni, çalışma süresi, eksik sigorta günleri vb. birçok bilgi kayıt altına alınabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi üzerinde:

 • Sigortalı kişinin kimlik ve adres bilgileri
 • Sigortalının sosyal güvenlik bilgisi
 • Hizmet bilgileri
 • İşveren ve çalışılan kurum bilgisi
 • Taahhüt ve E- beyan bilgileri

Bulunmaktadır. 5510 sayılı kanun gereğince işten ayrılma bildirgesi üzerinde yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Kanun kapsamında belirtilen süre içinde sisteme girişi yapılmayan bildirgeler için işverenlere, asgari ücretin onda biri kadar idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilmelidir?

İşe giriş bildirgesi en erken kişinin işe başladığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesinde olduğu gibi işe başlama bildirgesinin sorumluluğu da yine işverene ya da kuruma aittir. İşe giriş bildirgesinin işe başlama tarihinden sonraki bir tarihte gösterilmesine neden olan bazı durumlar vardır. İşe başlama tarihinden sonraki tarihte gösterilen bildirgeler:

 • Resmi tatil günlerine denk gelen bildirgelerde
 • Yeni tescil edilen bir kurumda en az 1 aylık süreden sonra gösterilebilir
 • İnşaat, tarım ve hayvancılık alanlarında işe başlanan günün sonuna kadar bildirge verilebilmektedir.

İşe giriş ve çıkış bildirgelerinin vaktinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmediği durumlarda idari para cezaları uygulanabilmektedir. Bu nedenle işverenlerce işe giriş ve çıkış bildirgelerinin takip edilmesi ve vaktinden resmi kurumları işlemlerin bildirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe başlama bildirgeleri elektronik veri tabanları üzerinden yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 496 YORUM
 1. Öğretmen dedi ki:

  Merhaba. Ben en son 3 yıl önce bir özel eğitim kurumunda 5 ay öğretmenlik yaptım. Şimdi Yen’i bir özel eğitim kurumunda işe başlayacağım benden istenilen belgelerin arasında “4-Daha once resmi veya ozel ogretim kurumlarinda egitim personeli olarak calisanlardan en son gorev yaptigi kurumdan ayrilisini gosteren belge” diye bir madde var. Son çalıştığım kurumdan alacağımı söylediler. Kurumu aradım o nasıl bir belge bilmiyoruz dediler. Bana bir emsal gösterip yardımcı olurmusunuz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,iş kanununa göre ayrildiginiz işyeri orasa calistiginiza dair bir belge düzenlemek zorunda SGK dan işten ayrılış belgesi de alabilirsiniz

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,
  Temmuz ayında aldığında aldigim zammı patronum benden cesitli nedenlerle geri aldigini söyledi. Ve bodromu yeniden bu farki mesai olarak gösterip, bordroyu yeniden düzenletip imzalatti. Ve temmuz ayında mesai yapmadigimi kanitlayabilir durumdayım. Bu durumda istifa etme durumumda kıdem tazminatimi ve işsizlik maasimi almam mümkün mü? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işveren iyi niyet kurallarına aykırı hareket etmiş,haklı fesih gösterebilir tazminatınızı alabilirsiniz.

 3. davut dedi ki:

  iyi günler ben işten ayrılalı bir iki hafta oldu ancak e devlette hala sigortam aktif görünüyor ne yapmam lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işverenin 10 günlük süresi var,hizmet dökümünden kontrol edin işten çıkış olup olmadığını.

 4. Koray dedi ki:

  Merhaba uzman erbaş işten çıkış bildirgesi nerden alınabilir sgk ve askerlik şubesi vermiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kurumunuz resmi bir yazı verebilir.

 5. Ahmet dedi ki:

  Merhaba!
  30 Eylül itibariyle işin sona ermesi nedeniyle sigortalı işten ayrıldı. 10 gün içinde ayrılışı sistemden beyan edeceğim. Ayrılış sonrası eylül için olan sigortayı kanuni süreler içinde beyan edip ödeyebilir miyim?

  1. Merhaba. 23 Ekim 2017 tarihine kadar hizmet bildirme süreniz var. Ödeme son tarihi de 31 Ekim 2017.

 6. canan ipekdal dedi ki:

  merhaba;
  İş-kur dan sözleşme ile aldığımız işçinin ayı dolduğundan 04.10.2017 tarihinde çıkış verilmesi iş-kur müdürlüğünden bildirldi acaba işçi 04.10.2017 tarihinde bilmeden çalıştı.yevmiyesi yani ogünkü hakedişi yazılırmı yazılırsa sigorta müdürlüğünde sorun olurmu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten ayrıldığı gün de işçi çalışmış sayılır.

 7. Murat dedi ki:

  Merhaba kurumsal bir şirket olan işyerim 02/10/2017 tarihinde yaşadığım şehirdeki mağazasını kapattı ve tazminatlarımız hesaplanarak çıkış verildi. Ancak işyerim tazminatı ne zaman ödeyeceği hakkında herhangi bir bilgi vermedi ve is yeri sahibinin durumuda kötü yani parayı verip vermeyecegi meçhul benim bu durumda yapabileceğim yasal bir şey varmı? Yada haciz işlemi gibi yapabileceğim bir şey?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Çalışma ve işkurumundan bilgi alabilirsiniz.Gerekirse noterden ihtar çekebilirsiniz.

 8. AYSE OZCAN dedi ki:

  merhaba işten çıkarıldım ve eski iş yerim işten çıkarılma sebebini iyi niyet kurallarına aykırı hareket etmiş olarak göstermiş bunu beni yeni alacak firma görür mü?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten çıkış bildirgesinde işten ayrılma nedeni yazıyor.Oradan görebilir.

 9. AYDOĞAN dedi ki:

  işveren işçisine çıkışvereceği günü kaç gün önceden bildirmesi gerekir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İş sözleşmeleri;
   a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,
   b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta
   sonra,
   c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta
   sonra,
   d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra,
   Feshedilmiş sayılır.

 10. Savas dedi ki:

  Merhaba. Ben 12 eylulde ise basladim ve 13 ekimde isten cikmam gerekti ayrildim. Maasimi normalde bankaya yatiracaklarini soylediler. Ama isten ciktigim icin maasimi yatirmadilar ve elden almam gerektigini soyledi patronum. Sskli isci oldugum icin evrak imzalaticakmis. Ve maasi elden vermek zorundaymis. Daha once deneyimim yok. Soyledikleri dogru mu acaba?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm maaşların bankaya ödenmesi gerekiyor.Elden maaş ödemesi yapmak kanuni bir uygulama değildir.

 11. Simge T. dedi ki:

  Merhaba
  Çalışmış olduğum işyerinden 25.09.2017 tarihinde sağlık sebebiyle (heyet raporu alarak) ayrılmak durumunda kaldım. İşverenim tarafından kıdem tazminatım ödendi ancak işten çıkış kodumu 03 olarak giriş yaptıklarından dolayı işsizlik maaşı başvurum onaylanmadı. İşten çıkalı 1 ayı geçti ve işverenim sgk ya düzeltme dilekçesi vereceğini bildirdi. Bu durumda işten çıkış kodunun düzeltilmesi mümkün mü, ne kadar sürede düzeltilebilir ve işsizlik maaşı hakkımı alamazsam nereye başvurmalıyım?

  Yardımcı olmanızı rica ederim.
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan düzeltme yapılabilir.

 12. Kemal dedi ki:

  İşçim özel bir neden belirterek istifa dilekçesi ile istifa etti. Sonrasında muhasebecim kanalıyla bu belgeye 4-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi. şeklinde doldurtmuş. Eşinin üstüne bir iş yeri açarak işsizlik maaşı almaya başlamış. Ben sonradan farkettim ki aslında 3-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi(istifa) şeklinde doldurulması gerekiyordu. Muhasebecim bu işte kandırıldığını söylüyor. İstifanın üzerinden 2 yıl geçti. İşçimin haksız yere aldığı işsizlik maaşı için bir şey yapabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yapabileceğiniz bir şey görünmüyor.Yine de Çalışma ve İşkurumuna başvuruda bulunabilirsiniz.

 13. sule dedi ki:

  Merhaba; işçinin işten ayrılışı yapılmış fakat e bildirgede ödemesi fazla gün olarak yatırılmış bunun herhangi bir para cezası varmıdır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;fazla gün derken,kazancını mı fazla bildirdiniz.

 14. elif dedi ki:

  merhaba bır fırma 90 kadar elemanın içinden 45-50 kadar elemanı yeni acılacak baska bır fırmaya devratmek istıyor.bu elemanların bütün hakları korunarak nasıl devir işlemi yapılabilir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İşyerinin faaliyette bulunduğu adresten başka bir ildeki adrese nakledilmesi, sigortalı çalıştırılan bir işin veya
   işyerinin başka bir işverene devredilmesi veya intikal etmesi halinde, işyerinin nakledildiği, yeni işverenin işi veya işyerini
   devraldığı tarihi takip eden on gün içinde, işyerinin miras yoluyla intikali halinde ise mirasçıları, ölüm tarihinden itibaren en
   geç üç ay içinde, işyeri bildirgesini Kuruma vermekle yükümlüdür. İşyerinin aynı il sınırları içinde Kurumun diğer bir
   ünitesinin görev alanına giren başka bir adrese nakledilmesi halinde, adres değişikliğinin yazı ile bildirilmesi yeterlidir. Bu
   işlerde çalışan sigortalıların, sigorta hak ve yükümlülükleri devam eder.

 15. cahit dedi ki:

  merhaba 29 cikis koduyla isten cikarildim ve isverene dava actim ve sikinti oluyor bu kod bana is bulmakta baska bi yerde sigorta yaptirsam bir iki aya yine onceki cikis kodum gozukurmu isverene ve davayi kazandimmi sildirebilirmiyim bu kodu.. tsk..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;davayı kazanırsanız silinir,eski çıkış bildirgelerini incelerse işveren görünür.

 16. BERİL dedi ki:

  MERHABA SSK DAN TAZMİNAT YAZIMI ALDIM İŞTEN AYRILACAĞIM ARALIK 10 A KADAR YIILK IZNİMİ KULLANIP ÇIKIŞ YAPACAKLAR BEN BU ARADA YENİ BİR İŞYERİNE BAŞLAYAYACAĞIM BOŞLUK OLMAMASI İÇİN GİRİŞ ÇIKIŞ TARİHLERİM NE OLACAK

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yıllık izninizin bittiği günden bir gün sonra yeni işyerinize giriş olması gerekiyor.

 17. Uğur dedi ki:

  Merhaba işveren29, maddeden çıkarmış ama haklarımı ödedi sadece işsizlik alamadım neyapmam gerekir başka üçe gürsel karşıma çıkarmış

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet çıkabilir.

 18. Uğur dedi ki:

  İşveren 29.maddeden çıkarmış ama ihbar ve kıdem tazminatı aldım bankaya yatırdı birtek işsizkik alamadım başka bir yere gürsel karşıma çıkarmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet çıkabilir.

 19. Evrem dedi ki:

  Merhaba ben 4 yıldır özel bir şirkette çalışıyordum 6 aralık itibariyle evlilik nedeniyle işten çıktım yalnız bana herhangi bir çıkış belgesi vermediler bu belgeyi sgk danmı iş yerinden mi almamız gerekiyor? Ayrıca evlilik tazminatım hemen yatması gerekirken şirketle ilgili sorundan dolayı yatmadı ne yapmam lazım?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Sgk dan da alabilirsiniz , tazminatinizla ilgili isyerinizle görüşebilirsiniz

 20. selda dedi ki:

  merhaba,

  personel 14 kodla çıkışı yapıldıktan sonra işe tekrar geri alındığında sosyal güvenlik destek primine bağlı mı işe girişi yapılmalı…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,emekli ise sgdp girişi yapmanız gerekiyor

 21. Burak dedi ki:

  Merhaba, İşten ayrılış bildirgesi almak istiyorum, sigorta çıkış nedenimi öğrenmek için. Ancak şöyle bir durum var. 4a detaylı hizmet dökümü sayfasında en son Ağustos ayında sigortam yatmış görünüyor, sonrasında yatırılmamış ancak çıkış tarihi kısmında bir şey yazmıyor. Yazmaması normal mi? İlk iş yerim olduğu için bilgim yok bu konuda.
  Diğer sorum sigorta çıkış nedenini nasıl öğrenirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sanırım cikisinizi vermemişler isyerinizle görüşebilirsiniz.

 22. Şahin dedi ki:

  Çalıştığım gün sigorta çıkışım yapılmış elimde o gün çalıştığıma dair belge var 2aylık deneme sürecinde olduğumu benimle çalışmak istemediklerini söylediler ertesi gün herhangi bir şeye imza atmadım ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalıştığınız günlerin sigortasını bildirmedilerse SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 23. MUHAMMED dedi ki:

  MERHABALAR İLK DEFA BAŞIMA GELEN BİR OLAY İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İSTİYORUM. BİR ŞİRKETTE İNSAN KAYNAKLARI GÖREVİNDE BULUNMAKTAYIM. PERSONELLERDEN BİR TANESİNİN ZİMMETİNE PARA GEÇİRDİĞİNİ TESPİT ETTİK. 29 KODDAN SGK ÇIKIŞI YAPICAM ANCAK TAKSİTLİ İCRA KESİNTİSİ VE FİRMAYA BORCU BULUNDUĞU İÇİN TAHHAKKUK EDEN TUTAR – (EKSİ) BAKİYE VERMEKTEDİR. SGK ÇIKIŞI YAPARKEN – BAKİYE OLARAK YAZMAM DA SIKINTI OLURMU YADA NASIL YAPILMASINI ÖNERİRSİNİZ.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prime esas kazancı gerçek maaş üzerinden bildirim yapmalısınız.Kesintiler SGK’yı bağlamaz.

 24. ÖZKAN dedi ki:

  SELAM ,, YANIMDA ÇALISAN SİGORTALI İŞCİ HİÇBİRŞEY SÖYLEMEDEN İŞTEN AYRILDI.SÖZLÜ OLARAK İŞİ BIRAKTIĞINI BYAN ETTİ.FAKAT İŞİ BIRAKMA FORMUNU DOLDURUP İMZALAMIYOR.NE YAPMALIYIM

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,devamsızlık nedeniyle işten çıkışını verebilirsiniz.

 25. NASUH dedi ki:

  16. MADDEDEN ÇIKIŞ YAPILDI HAKLARIM ÖLÜYOR MU

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır herhangi bir hak kaybına uğramazsınız.

 26. yücel yıldız dedi ki:

  slm ben inşaatta 2017 3üncü ayında işe başladım bir ay sonra sigortam başladı her ay primim eksik yatırıldı sezon sonunda 11.ayın 10unda bizden habersiz sigorta kesilmiş 12. 25inde işimiz bitmişti bizim haberimiz olmadan bizim sigorta nasıl kesiliyor imza falan atmadık biz şimdi ne yapmalıyız

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; çalıştığınız halde primleriniz yatmadıysa SGK’ya şikayette bulunun lütfen.

 27. Zeki dedi ki:

  Merhaba, 14 aydır çalıştığım proje için 02.Ocak tarihinde 05. Ocak son gün işe gidilecek ve proje bitti diye bildirdiler. Tazminat ve geçen aydan maaş ve mesai alacak haklarımı da ayın 15. günü ödeyeceklerini söylediler.
  İşten çıkış nedenini ” işin sonlanması nedeniyle işten ayrılış ” şeklinde verilmiş. Bu sebep göstermesi Kıdem ve ihbar tazminat hakkım da herhangi bir hak kaybına uğratır mı beni. Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş sözleşmeniz belirli süresi iş sözleşmesi miydi ?

 28. Abdullah Kul dedi ki:

  İyi günler
  Ayrıldığım iş yerinin sigortamı Belirsiz süreli iş sözleşmesinde yazan maaş miktarından çok düşük gösterdiğini fark ettim. Nereye nasıl şikayet edebilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bu ve buna benzer özlük haklarınızla ilgili şikayetlerinizi Çalışma ve İşkurumuna şikayette bulunabilirsiniz.

 29. Kübra Erdik dedi ki:

  Merhaba. Bizim 01.01.2018 tarihinde yeni dosya açılışımız oldu.

  İşe girişler için 1 ay süremiz var onlar yapıldı.
  Ancak bazı çalışanların çıkışları verilmesi söylendi. Bir tanesinin çıkışı 03.01.2018 de yapılacaktı.Ancak şifrelerimiz 22 sinde geldiği için 10 günlük süre aşıldı. Yeni açılışlarda işe giriş gibi çıkış tarihlerinde de 1 aylık süre tanınıyor mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk dosya açılışlarında 1 aylık süre var.

 30. Beyza dedi ki:

  Merhaba. Ben bir mükellefimizin personel çıkışını sistemden yapmıştım fakat bildirgesini verirken çıkış tarihini yazmayı atlamışım. bir problem olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkış bildirgesini verdiyseniz bir problem olmaması gerekiyor yine de SGK dan kontrolü yapmanızı tavsiye ederim.

 31. mehmet gök dedi ki:

  merhabalar. yardım olursanız çok sevinirim. 1 yıldır sigortalı olarak bir işte çalışmıyorum malesef. gss ile ilgilenirken, e-devletten hizmet dökümüme baktığımda 4-a aktif görünüyor ve 3 yıl önce çalıştığım yerin çıkış bildirmediğini farkettim. çıkış tarihi kısmım boş… üstelik bu işyerinden sonra başka yerlerde de çalışmıştım.. şu an da bunu düzeltmek için ne yapabilirim. firma başka bir şehirde ve Hâlâ aktif bi yer mi? bundan da emin değilim.. ayrıca bu durumun bana bi zararı var mı? şimdiden teşekkür ederim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkış bildirgesi verilmiş ama sisteme düşmemiş olabilir,öncelikle Kurumdan kontrolunu yaptırın boşta kaldığınız dönemlere de GSS prim borcu tahakkuk edecek bilgilerinize…

 32. Esra dedi ki:

  Merhaba , ben çalıştığım özel bir hastanede mesailerin yatmaması eksik maaş alımları dolayısıyla 170 e şikayet ettim. Sonrasında iş yeri sikayetimden dolayı işimi sonlandırıyor .su an ihbar süresini çalışıyorum. Fesih ederken ne yapacaklar bilmiyorum. İş başvurusu yaptığım yerler benim işten çıkarılmamı görüyor mu ? Ne yapmalıyım çok üzgünüm

 33. Bensel dedi ki:

  Merhaba .4 senedir bir sirkette calisiyorum. Ayni vergi no ve unvanla ilcemizin carsi kismindada showroomumuz var ben ordayim.carsidaki dukkani kapatacaklar.kalan tarafa gec diye teklif getirebilirler.ama merkeze uzak ve aracla gidip gelinecek mesafede.simdiki is yerim yurume mesafesinde. Hayir kabul etmiyorum dedigimde kidem ve issizlik hakkim kaybolmaz defil mi

 34. ahmet ok dedi ki:

  Merhaba, 1,5 yıldır çalıştığım iş yerimden kendi isteğimle ayrılıyorum. İstifa dilekçemde çıkış tarihimi 21 Şubat olarak yazdım. İçerde kullanmadığım yıllık iznim bulunmakta. Bu iznimi ne şekilde kullanabilirim.

 35. elif dedi ki:

  Merhaba merkez dosyamızda bulunan iş sağlığı ve güvenlği uzmanın işi bittiğinden dolayı çıkış nedenine işin sona ermesi diye belirttik böyle bir çıkış sebebi yazılabilirmi

  1. Emre dedi ki:

   Selam merhaba cıkış bildirgesindeki parasını nasįl alınır

 36. Şaban BİL dedi ki:

  merhaba, iş akdimi haklı gerekçe ile 20.02.2017 tarihi ile noterden ihtarname çekmek sureti ile fesh ettim. ancak işveren iş yeri ayrılış bildirgesinde işi bırakma tarihi 23.02.2017 olarak yazılmıştır. Mahkemede fiili durum mu yoksa bildrigedeki tarih mi dikkate alınır.

  1. Emre dedi ki:

   Selam merhaba işten çıkış bildirgesindeki parasını nasıl alınır

 37. tuğba dedi ki:

  merhaba 1 yıllık sözleşmem olan şirketten 7. ay sonunda sebepsiz yere isten çıkarıldığımı söylediler.fakat sgk dan iş çıkışımı yapmadılar.ihbar süresi en az 4 hafta olarak belirtildiği halde sözleşmemde buna uyulmadı bu durumda hem 1 aylık maaşımın hemde ihbar süresi ücretimi talep ettim. fakat şuan benımle bu konuyla ilgili bir görüşme yapılmadı .devamsızlık yaptığı ileri sürerek şuanda ihbar süresi ücreti alma hakkımı yakabilirler mi neden sgk çıkışımı yapmadılar bilgi verebilir misiniz

 38. ali akkuzu dedi ki:

  merhaba yanımda işçiye sgk kod 29 çıkış verdim iş mahkemesi esnaf olduğum için davanın asliye hukta görülmesine karar verdi dava sonucu sgk kod 29 çıkışını karşı tarafa yazılı bildirmedin diye geçersiz fesih kararı verildi oysa benim ildiğim sgk kod 29 içeriğini 25 .2 den almaktadır orada yazılı ve sözlü denildiği halde verilen karar doğrumu .

 39. filiz neşe dedi ki:

  MERHABA;
  2017 KIASIM AYINDA ÇALIŞTIĞIM İŞYERİ KAPANDIĞI İÇİN SİGORTA ÇIKIŞIM YAPILDI.KIDEM VE İHBAR TAZMİNATLARIM HESAPLANDI FAKAT HENÜZ HİÇ BİR ÜCRET ALMADIM.NE YAPMAM GEREKİYOR.

 40. Seyma dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin beni 29.29 koddan işten çıkardılar haksız yere peki ben başka işe girersem sıkıntı olurmu ise alırlarmi beni teşekkür ederim

 41. sabriye yıldırım dedi ki:

  merhaba eşim adına yazıyorum eşimin çalıştığı firma kapandı eşim en son 2018 de ocak şubat ve mart aylarında sigortalı gözüküyor.
  firma muhasebesine borcu olduğundan eşimin işten çıkışını yaptırmadı .biz çıkışını yaptırıp işsizlik maaşını alabilirmiyiz
  soruma yanıt verirseniz çok memnun olurum teşekkürler

 42. ahmet dedi ki:

  merhabalarr.. yardımcı olursanız çok sevinirim.. ben özel sektörde 7 aydır çalışan birisiyim yatırıyordu. patronum beni artık benimle kış sezonu olduğu için saçma bi nedenle çalışamayacağını söyledi birden..ortada kaldım yani çok zoruma gitti bu durum..işsizim şuan.. çalıştığım yere tazminat davası açabilirmiyim

 43. ahmet dedi ki:

  merhabalar ..çalıştığım işyeri beni birden işten çıkardığını söyledi 7 aydır sigortamıda yatırıyordu.. tazminat hakkım varmı .açıklarsanız sevinirim

 44. mutsuz2019 dedi ki:

  Merhaba,
  şubat 2013 ten itibaren bir firmada hala sekreter olarak çalışmaktayım. kendi görevim dışında çay servisi, muhasebe, temizlik görevim olmadığı halde tuvaletlerine kadar temizlik yapmaktayım. artık sağlık sebeplerinden dolayı ayrılmak istiyorum ama tabiki haklarımıda almak istiyorum. bu zaman kadar hiçbir yıllık izin hakkımı doğru dürüst kullanamadım buna ait ne bir belge ne bir imza iş sözleşmem dahi bordro imzalam olayım dahi yok.. haklarımı istifa edersem alamadığımı biliyorum ama izinlerimden dolayı haklı sebeplerim olabilirmi nasıl bir yol çizmem gerekli yardımcı olurmusunuz. bu konuda bir yol gösterebirimisiniz. teşekkür edrim

 45. Murat dedi ki:

  Merhabalar. Birşey öğrenmek istiyorum. Aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Özel bir şirkette E-ticaret yöneticiliği yaparken (yaklaşık 2 yıl) başka bir firmadan iş teklifi aldım. Daha iyi olacağını düşünüp işimden ayrılıp yeni şirkette göreve başladım fakat işe başladıktan sonra e-ticaret alt yapısının henüz başlamadığını ve 6 ay sonrasına ötelendiğini öğrendim ve 1 ay sonra işten çıkarıldım. Yani kandırıldım 🙂 bu konuda yapabileceğim birşey var mı öğrenmek istiyorum.
  Şimdiden teşekkür ederim

 46. Ali dedi ki:

  Merhaba ben işten cıkarıldım 2 yıl caliştım cıkış evraklarını imzaladım evraklarda haklarımı aldım kabul ediyorum yaziyodu muhasebecıye sordum bunları imzalamassan para yatmaz dedi kanunlar ve haklarımı bilmediğim için imzaladım ne yapmam gerekiyo bilgilendirirseniz sevinirim

 47. kaan dedi ki:

  Merhaba ben özel bir bankada gece vardiyasında çalışıyordum gece kapandı ve çıkışımız oldu özel sigortamızda vardı ancak e devlette giriş belgem gözüküyor ama çıkış belgesi gözükmemekte bu ilerde gireceğim işlerde sıkıntı yaratır mı bu arada emekli sandığı üzerinden primimiz ödeniyordu .

 48. Hüsnü dedi ki:

  Bn 10 aydır bir gıda fabrikasnda calısyrm çıkışını verdiler benim haklarım nelerdir ne yapmalıyım işsizlik maaşı alabilir miyim

 49. Mahmut dedi ki:

  Merhaba : İşten ayrılış kodu 03 olarak işveren bildirmiş.Ben ise zorunlu nedenler işten bir takım alacaklarımı ve işveren arasında oluşan güven ,itibar nedenlerinden ayrıldım.Yanı 23-25 kodu işlenmesi gerek.Bu durumda ne yapmalıyım.

 50. zeynep dedi ki:

  MErhaba bir çalışanımız hırsızlık nedeni ile çıkış işlemini yaptık. İşten çıkarılacağından bilgisi var . Eve tebligat göndermek zorunlu mudur?

 51. Gökhan dedi ki:

  Merhabalar İŞKUR üzerinden typ güvenlik görevlisi olarak iş e başlayacagım bugün typ kayıt olmaya gittigimde diğer çalıştıgım yerden sigortalı göründügüm söylendi. Bende diğer tarafa gidip istifamı verdim sigorta çıkışımın yapılması için rica da bulundum onlarda bugün çıkışın yapılır dedi acaba çıkışım yapıldıktan sonra sisteme kaç gün içinde düşer sigortasız olduğum yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim..

 52. COŞKUN dedi ki:

  MERHABA BEN MAAS ÖDEMELERİNİ GECİKMELİ YAPAN BİR FİRMADAN KENDİM AYRILDIM İŞE GİTMEDİM YANİ SON 20 GÜNLÜK MAAŞIMI YATIRMADILAR.SGK PİRİMİM E DEVLETTEN GÖRÜNÜYOR AMA MAAŞ YATMADI AYRICA BENİ ARAYIP TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞINI SÖYLÜYORLAR NE YAPABİLİRLER YARDIMCI OLURMUSUNUZ . ELİMDE MAAŞ ÖDEMELERİNİ HANGİ TARİHLERDE YAPTIKLARINA AİT BİR BANKA DÖKÜMANI VAR.

 53. Seher dedi ki:

  Merhaba kardeşim yaklaşık 2 ay önce iş kazası geçirdi %11 2. derece yanık oluştu kaza günü SGK girişi yapıldı işveren şuan işe giriş işten ayrılış belgeleri imzalatmak istiyor bunun taraflara ne gibi bi faydası yada zararı olacak bilgi verebilir misiniz

 54. hakan dedi ki:

  iş çıkış kodu uygulaması ne zamandır beri mevcut 25.maddeden çıktım daha 2 ay oldu bunu işveren görüyor mu görüyorsa nasıl sgk dan İŞKURDAN mı ve bu bilgi kaç ay saklanıyor daha önce den sgkya işveren bu koddan dolayı çıkışı oldu diye bildiriliyormuydu yani herhangi bir SEBEBTEN dolayı iş çıkış sebebi bildirilme olayı varmıydı yeni işyeri e devlet şifremi bilmeden sgk kayıtlarına bakıp görebiliyormuydu daha önceden böyle olmadı iki kere arkadaşın başına gelmiş

 55. hakan dedi ki:

  iş çıkış kodunu 25.maddeden çıktı diye işveren sgk ya haber etmiş o kağıdı göremiyor şimdi sgk çıkış belgesi ise isim soyisim sgk numarası yazıyor işe giriş için sigorta bildirimi yapılıyorya ona benzer bir kağıt çıkıyor

 56. YASEMİN dedi ki:

  MERHABA BİR İŞÇİMİZ 12.10.2019 TARİHİNDE ŞİRKETİMİZİN ŞUBE FİRMASINDA İŞE BAŞLAMIŞ VE 15.10.2019 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKIŞI YAPILMIŞTIR.AYNI ŞİRKETİN MERKEZİNDE 15.10.2019 TARİHİNDE İŞE GİRİŞİ YAPILMIŞTIR . 15.10.2019 TARİHİNDE HEM ŞUBEDEN ÇIKIŞI OLAN BİR ELEMANIN AYNI GÜN MERKEZDE İŞE BAŞLAMASI SORUN TEŞKİL EDER Mİ