Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İşten çıkış bildirgesi son yapılan değişiklikle birlikte 5510 sayılı kanun kapsamına alınmıştır. İşverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna eksiksiz olarak işe giriş ve çıkış belgelerinin teslim edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İşe giriş ve çıkış bildirgeleri işveren ve işletmeler tarafından düzenli olarak takip edilmelidir. Özellikle büyük kurumsal firmaların bu takipleri yapması büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgeleri teslim edilmediği takdirde işverenlere idari para cezası uygulanması öngörülmüştür. İşten çıkış bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna vaktinde teslim etmeyenler için; güncel asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası uygulanır. Kanunlar yasal süre içinde işverenlere işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerini resmi kuruma teslim etmelerini bildirmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin yapılmasına yönelik sorumluluk işverenlere aittir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi, sigortalı bir çalışanın işten ayrılmadan önce işvereni tarafından, işten ayrıldığını bildiren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumana vermesidir. Bu bildirge sayesinde ülke genelinde; işsizlik rakamları, işsizlik ödeneği alacaklar, kayıtlı çalışanlar vb. birçok veri güncel olarak takip edilebilmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde işten ayrılan bir çalışanın en az 10 iş günü için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi sayesinde:

 • Kıdem tazminatı hesaplamaları
 • İşsizlik ödeneği
 • İşsizlik oranları vb.

Birçok veri resmi olarak kayıt altına alınmış olmaktadır. Bu yönüyle 10 iş günü içinde işten ayrılma bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeyen kişi ve kurumlara idari para cezasının uygulanması gayet yerindedir. İşten çıkış bildirgesi 4/A sigortalıların işten ayrılmaları halinde verilmektedir.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşten ayrılış bildirgesinin teslim edilmesi için tüm sorumluluk işverene aittir. 5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde işveren sorumluluğunda bulunan bir çalışanın işten ayrılış bildirgesini internet üzerinden en az 10 iş günü içinde bildirmesi gerekmektedir. İşverenlerce işten ayrılış bildirgeleri üzerinde:

 • Sosyal güvenlik sicil numarası alanı
 • Meslek adı ve meslek bilgileri alanı
 • Sigortalı işten ayrılış kodları alanı
 • Sigortalı hizmet bilgi bölümü

Mutlaka doldurulmalıdır. İşten ayrılış bildirgesi üzerinde yer alan bölümlerin içinde:

 • İşçilerin kimlik bilgileri
 • Adres
 • Sicil, sandık, iştirakçi vb. numaraları
 • Ücret bilgileri yer almaktadır.

Sigortalı işten ayrılış bilgileri elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanına kaydedilmektedir. Kaydedilen bu bilgiler sayesinde bir yıl ve üzeri çalışıp işten ayrılan kişilerin işsizlik ödeneği almaları mümkündür.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesinde Ayrılış Kodları

İşten ayrılış bildirgesi kodları işten ayrılan kişinin, işten ayrılış sebebinin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde belirtmesini hedeflenmektedir. İşten ayrılmaya ya da işten çıkarmaya bağlı olarak birçok neden bu kodlar sayesinde işten ayrılış bildirgesi üzerine işlenmektedir. Bu kodlar:

 • Askerlik nedeniyle ayrılma
 • Toplu işten çıkarma
 • İşverence fesih
 • Sağlık sorunları nedeniyle çıkma/çıkarılma
 • Emeklilik sebebiyle ayrılma
 • Sözleşmenin sona ermesi
 • İşverence yapılan statü değişikliği
 • Kurum disiplin kurulunca verilen karar
 • Mevsimsel ya da kampanyaya bağlı sürenin bitmesi
 • İşçinin kendi arzusuyla ayrılması
 • Ölüm nedeniyle işin sona ermesi vb.

Başlıklara sahiptir. İşten ayrılış kodları sayesinde kısa sürede işten ayrılma nedeni belirtilebilmektedir. İşten ayrılış bildirgesi doldurulurken işten ayrılma nedenini belirten 40 koddan en az bir tanesinin kullanılması gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi üzerinde yalan beyanda bulunan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari ücretin iki katına kadar idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Verilmelidir?

İşten ayrılma bildirgesi kayıt süresi kanun kapsamında en az 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde sisteme girilmeyen işten ayrılma bildirgeleri nedeniyle idari para cezası uygulanabilmektedir. Sigortalı işten ayrılma bildirimini yapmayan işçiler için herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. İşten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin ön görülen sürelerde verilmemesi halinde:

 • Asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası ödenirken
 • İşe giriş ve çıkış bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari brüt ücretin en az iki katı para cezası uygulanmaktadır.

5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde tüm sorumluluk işverenlere aittir. İşten ayrılma bildirgesinin herhangi bir sebepten dolayı normal süresinde bildirilmemesi halinde, otuz iş günü içinde işveren Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirerek idari para cezasını indirimli şekilde ödeyebilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İşten ayrıldıktan sonra kanunun ön gördüğü biçimde 10 iş günü içinde işten ayrılış ya da işe giriş bildirgeleriniz yapılmadığı takdirde işveren ya da kurum hakkında hukuki süreç başlatabilirsiniz. İşe giriş ve çıkış bildirgelerini kontrol etmek için:

Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama ekranından:

 • Kullanıcı adı
 • Şifre ve
 • Güvenlik kodunu girerek görüntüleyebilirsiniz.

E- devlet üzerinden işten çıkış ve ayrılma bildirgelerinin durumu hakkında detaylı bilgi almak için:

Adresini ziyaret edebilirsiniz. E- devlet üzerinden işten ayrılan kişi işten ayrılma bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilip iletilmediğini kontrol edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından yapılacak sorgulama ve bildirge işlemleri ise işverenlerce yapılabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi sorgulamalarını E-devlet üzerinden yapabilmek için; T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi yeterli olmaktadır. PTT şubelerinden E-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İşten çıkış bildirgesi kapsamında işçi ve çalıştığı kurum hakkında birçok detaylı bilgi verilmektedir. Özellikle işten ayrılış nedeni, çalışma süresi, eksik sigorta günleri vb. birçok bilgi kayıt altına alınabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi üzerinde:

 • Sigortalı kişinin kimlik ve adres bilgileri
 • Sigortalının sosyal güvenlik bilgisi
 • Hizmet bilgileri
 • İşveren ve çalışılan kurum bilgisi
 • Taahhüt ve E- beyan bilgileri

Bulunmaktadır. 5510 sayılı kanun gereğince işten ayrılma bildirgesi üzerinde yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Kanun kapsamında belirtilen süre içinde sisteme girişi yapılmayan bildirgeler için işverenlere, asgari ücretin onda biri kadar idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilmelidir?

İşe giriş bildirgesi en erken kişinin işe başladığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesinde olduğu gibi işe başlama bildirgesinin sorumluluğu da yine işverene ya da kuruma aittir. İşe giriş bildirgesinin işe başlama tarihinden sonraki bir tarihte gösterilmesine neden olan bazı durumlar vardır. İşe başlama tarihinden sonraki tarihte gösterilen bildirgeler:

 • Resmi tatil günlerine denk gelen bildirgelerde
 • Yeni tescil edilen bir kurumda en az 1 aylık süreden sonra gösterilebilir
 • İnşaat, tarım ve hayvancılık alanlarında işe başlanan günün sonuna kadar bildirge verilebilmektedir.

İşe giriş ve çıkış bildirgelerinin vaktinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmediği durumlarda idari para cezaları uygulanabilmektedir. Bu nedenle işverenlerce işe giriş ve çıkış bildirgelerinin takip edilmesi ve vaktinden resmi kurumları işlemlerin bildirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe başlama bildirgeleri elektronik veri tabanları üzerinden yapılabilmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

518 Yorum

 1. Merhaba,

  İşten Şubat ayında ayrıldım.Ancak hala sigorta girişim görünüyor, çıkışım yapılmadı.
  Sigorta primim yatmıyor sadece giriş görünüyor.İşverene bu durumu izah etmeme rağmen hala sigorta çıkışımı yapmadı.Alo 170’i aradım ama yardımcı olmadılar. Bu durumda ne yapabilirim?

 2. 04.11.2004 İŞE GİRİŞ TARİHİM TOPLAMDA 16 YIL OLDU VE ŞİMDİ ŞEHİR DEGİŞİKLİGİNDEN DOLAYI İŞTEN AYRILMAM LAZIM HAKKIM OLAN TAZMİNATI NASIL ALABİLİRİM ŞU AN ÇALIŞIYORUM MÜDÜRÜMLE BU KONUYU PAYLAŞTIM AMA OLUMLU CEVAP VERMEDİ Bİ ÇIKAR YOL BULABİLİRMİYİM..

 3. Merhaba,2014 yılında 4a sigortalı 1 hafta calıştım.sgk ya 10 gün olarak bildirilmiş.bunu düzeltme imkanım varmı.nasıl yol izlemeliyim ? Benim icin önemli

 4. Merhaba geçen yıl typ kapsamında 6 ay sözleşmeli iş başı yaptım 3 ay sonra işkazası geçirdim bileğim kırıldı dirseğim çıktı bilekten ameliyat oldum dirseğim kitlendi bu arada raporlu olduğum halde sözleşme bitiş tarihinde çıkışım yapıldı..tedavim tam yapılmadı halen dirseğimi tam açamıyor bileğimi tam olarak kullanamıyorum..çalıştığım kurumda işkur. Da bana sahip çıkmadı..ne yapabilirim

 5. İşe giriş 04.02.2020 iş yeri beni 03 koddan çıkarmış normalde dükkanı kapattilari işsizliği haketmiyorum maddi yardım alacaktım alamıyorum imzam yok muasebe yanlış çıkarmış diyorlar çıkış tarihi 21.03.2020 arabulucu devrede alacağım nekadar günlük 100 lira yovmuyeyle calisiyodum

  1. Merhaba
   İşten kendiniz çıkmış gözüküyorsunuz. İş yeri sizi kendizi çıkarmış olsa dahi herhangi bir tazminat ya da ödeme gibi bir durum hak etmiş bulunmuyorsunuz.

 6. inşaat sektöründe sıvacı olarak çalışıyorum. iş bitti ve işveren istifa kodu ile ayrılış bildirgesi yaptı. İşsizlik maaşı almam için ne yapmam gerek

  1. Merhaba
   Sizi istifa etti olarak göstermesi durumunda işsizlikten faydalanamazsınız.

 7. Merhaba ben 16.03.2020 – 19.03.2020
  Tarihleri arasında bir firma adına günlük işçi olarak çalıştım. Daha sonra 01.04.2020 tarihinde kısa çalışma ödeneği almaya başladım ama muhasebe çıkış yapmayı unutmuş ve ben e devletten görüp ulaştığımda 20.05.2020 tarihinde çıkış yapılmış dolasıyla kısa çalışma ödeneğim iptal oldu bu durumda ne yapmam gerekiyo geriye dönük sgk iptali yapabilirler mi ? Onların hatasından dolayı alamadığım işsizlik ödeneği için mahkemeye başvurabilir miyim ?

  1. Merhaba
   İtiraz edebileceğiniz yasal süreç dolmuş bulunuyor. Çünkü geriye dönük olarak en fazla 10 günlük işlem yapılabiliyor ve bu işlem aynı ay içerisinde yapılması gerekmektedir.

 8. Merhaba ,ben özel bir okulda calisiyorum .okul başka bir kuruluşa devredildi .Söylediklerine göre kurum şirket ismi değişmiş ve değiştiyse benim önceki imzaladigim sözleşmem geçersiz oluyormuş. Yeni sözleşmedeki şartları bana uymazsa imzalamayacağım ve işten ayrılmış olacağım. Peki bana ayrıldığıma dair belge verecekler mi ? Ayrılırken o ana kadar çalıştığım gunlerim ücretini verip öyle mi çıkış belgesi vermeleri gerekiyor ?

 9. bir şirkette 3 yil çaliştim belirli sureli iş sozlesmesi yapildi 18.05.2017 işe giriş tarihim 31.12.2017 işten çıkış tarihim 03 koduyla cıkıs yapilmiş 24.04.2018 işe giriş tarihim 31.10.2018 işten çikiş tarihim 03 koduyla çikiş yapilmiş 13.02.2019 işe giriş tarihim 31.10.2019 işten çikiş tarihim 04 koduyla yapildi çikişim 03 olan çıkıs kodlarını yeni farkettim muasebede imzalamişim öle soyledi işverene edevlet bakılabılıyormus baktım 03 hakklarim neler ihbar ve kıdem tazminati

 10. MERHABA BİR İŞÇİMİZ 12.10.2019 TARİHİNDE ŞİRKETİMİZİN ŞUBE FİRMASINDA İŞE BAŞLAMIŞ VE 15.10.2019 TARİHİNDE İŞTEN ÇIKIŞI YAPILMIŞTIR.AYNI ŞİRKETİN MERKEZİNDE 15.10.2019 TARİHİNDE İŞE GİRİŞİ YAPILMIŞTIR . 15.10.2019 TARİHİNDE HEM ŞUBEDEN ÇIKIŞI OLAN BİR ELEMANIN AYNI GÜN MERKEZDE İŞE BAŞLAMASI SORUN TEŞKİL EDER Mİ

 11. iş çıkış kodunu 25.maddeden çıktı diye işveren sgk ya haber etmiş o kağıdı göremiyor şimdi sgk çıkış belgesi ise isim soyisim sgk numarası yazıyor işe giriş için sigorta bildirimi yapılıyorya ona benzer bir kağıt çıkıyor

  1. Iyi gunler, 4c kapsaminda Sgk tescil ekraninda “ucretsiz izinli” durumundaki memura kurum ici nakil yapilirsa, isten ayrilis bildirgesi nasil duzenlenir? Hangi islemler yapilmalidir?

 12. iş çıkış kodu uygulaması ne zamandır beri mevcut 25.maddeden çıktım daha 2 ay oldu bunu işveren görüyor mu görüyorsa nasıl sgk dan İŞKURDAN mı ve bu bilgi kaç ay saklanıyor daha önce den sgkya işveren bu koddan dolayı çıkışı oldu diye bildiriliyormuydu yani herhangi bir SEBEBTEN dolayı iş çıkış sebebi bildirilme olayı varmıydı yeni işyeri e devlet şifremi bilmeden sgk kayıtlarına bakıp görebiliyormuydu daha önceden böyle olmadı iki kere arkadaşın başına gelmiş

 13. Merhaba kardeşim yaklaşık 2 ay önce iş kazası geçirdi %11 2. derece yanık oluştu kaza günü SGK girişi yapıldı işveren şuan işe giriş işten ayrılış belgeleri imzalatmak istiyor bunun taraflara ne gibi bi faydası yada zararı olacak bilgi verebilir misiniz

 14. MERHABA BEN MAAS ÖDEMELERİNİ GECİKMELİ YAPAN BİR FİRMADAN KENDİM AYRILDIM İŞE GİTMEDİM YANİ SON 20 GÜNLÜK MAAŞIMI YATIRMADILAR.SGK PİRİMİM E DEVLETTEN GÖRÜNÜYOR AMA MAAŞ YATMADI AYRICA BENİ ARAYIP TAZMİNAT DAVASI AÇACAĞINI SÖYLÜYORLAR NE YAPABİLİRLER YARDIMCI OLURMUSUNUZ . ELİMDE MAAŞ ÖDEMELERİNİ HANGİ TARİHLERDE YAPTIKLARINA AİT BİR BANKA DÖKÜMANI VAR.

 15. Merhabalar İŞKUR üzerinden typ güvenlik görevlisi olarak iş e başlayacagım bugün typ kayıt olmaya gittigimde diğer çalıştıgım yerden sigortalı göründügüm söylendi. Bende diğer tarafa gidip istifamı verdim sigorta çıkışımın yapılması için rica da bulundum onlarda bugün çıkışın yapılır dedi acaba çıkışım yapıldıktan sonra sisteme kaç gün içinde düşer sigortasız olduğum yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu