15 Milyon Kişinin İşsiz Kalması Durumunda Borcunu Sigorta Şirketleri Ödeyecek!

Türkiye’de etkisini günden güne artıran koronavirüs salgını sebebiyle pek çok iş yeri kapanında işsizliğin önümüzdeki günlerde en büyük sorun olarak karşımıza çıkması bekleniyor. Vatandaş işsiz kalında öncelik her zaman ödenmesi gereken borçlar ve geçim derdi oluyor. Elde edilen son verilere göre 2019 yılında artan bireysel kredilere bağlı olarak işsizlik sigortasının da önemli ölçüde kapsamının genişletildiği görülüyor. Kredi kartına bağlı yapılan sigortalar ve bağımsız işsizlik sigortasının çok küçük bir kısmı da dahil edildiğinde yaklaşık 3 milyon kişinin tümü işsiz kalırsa 20 milyar liralık kredi, kredi kartı ve borcu veya 6 aylık maaşı sigortacılar tarafından ödenecek. Şirketler işsiz kalanlardan krediye bağımlı sigorta yaptıranların kredi taksitlerini 6 ay, kredi kartı sigortası yaptıranların kredi kartı borçlarının tamamını ödeyecek. Bağımsız işsizlik sigortası ise yaptıranların küçük bir kısmının maaşlarını 6 ay boyunca ödeyebilecek kapasiteye sahip. İşsizlik sigortası hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Koronavirüs salgını sebebiyle pek çok işyerinin kapanması veya kapanacak olması nedeniyle işsizlik konusunda ne yazık ki önemli bir artış olmasına kesin gözüyle bakılıyor. İşsiz kalanlar başta borçları olmak üzere hayatlarını nasıl idame ettireceklerini düşünüyor. Devletin sunduğu işsizlik sigortasının yanı sıra özel sektör sigorta şirketleri de büyük bölümü kredilere ve kredi kartlarına bağlı olmak üzere yaklaşık 20 milyar TL’lik teminat vermiş durumda. Sigorta sahiplerinin tümünün işsiz kalması halinde özel sigorta şirketleri yaklaşık 3 milyon kişinin 20 milyar TL’lik kredi veya kredi kartı borcunu ödeyecek. Krediden bağımsız işsizlik sigortası yaptıranlara ise sayıları oldukça az olmasına rağmen işsiz kalmaları durumunda 6 ay maaşının tamamı sigortalılara ödenecek.

İşsizlik Sigortası Kapsamı Genişledi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan alınan son verilere göre 2018 yılında 2.9 milyon vatandaşa 5.4 milyar TL’lik işsizlik sigortası teminatı sağlandı. İşsiz kalan 33 bin 935 bin kişiye toplamda 80.8 milyon lira işsizlik tazminatı ödendi. Bu tutar kişi başına vurulduğunda 2 bin 383 TL’ye denk geliyor. Türkiye Sigortalar Birliği rakamlarına göz atıldığında ise 2018 yılında sigorta şirketlerinin 5.4 milyar TL’lik teminatına karşılık 257 milyon liralık prim topladıkları görülüyor. Dolayısıyla her 1 liralık prim karşılığı 21 TL’lik teminat veriliyor. 2019 yılında verilen teminat tutarı henüz açıklanmadı. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca sigorta şirketleri tarafından kesilen poliçeler karşılığında toplanan prim kredilerdeki canlanma ile birlikte 875 milyon TL’ye yükseldi.

3 Milyon Kişinin Borçlarını Sigorta Şirketleri Ödeyecek

Prim teminat oranlarının aynı olduğu farz edildiğinde 2019 yılında verilen ve bu yıl da geçerli olacak teminat tutarının 20 milyar TL civarında olması öngörülüyor. Söz konusu 20 milyar TL’lik kredinin kaç kişiyi kapsayacak şekilde verildiği de merak ediliyor. 2018 yılında 2.9 milyon kişinin ya kredi a da kredi kartına bağlı veya tamamen bağımsız sigorta yaptırmış olduğu görülüyor. 2019 yılındaysa bu rakamın 3 milyon kişiyi geçtiği tahmin edilebilir. Dolayısıyla işsizlik sigortası yaptıran sigortalıların tümü işsiz kalırsa, sigorta şirketleri 3 milyon kişinin 20 milyar TL tutarındaki kredi, kredi kartı borcunu ödeyecek ya da 6 ay boyunca maaşını karşılayacak. Üstelik bu tutarın büyük bölümünü sigorta şirketlerinin yurt dışındaki sigorta şirketlerinden alması bekleniyor. Çünkü bu tür işsizlik sigortalarının büyük bir bölümü halk arasında sigortanın sigortası diye tabir edilen reasürans formatında yurt dışına satılıyor.

Çalışanlar Koronavirüste Bu Ayrıntıya Dikkat! Koronavirüs İş Kazası Kapsamına Girer Mi?

İşverenler ve Çalışanlar Dikkat! Bakanlıktan Kısa Çalışma Ödeneği Müjdesi!

Çalışanlar Dikkat! 14 Günlük Karantina Raporu Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İyi günler malum herkes gibi bende işimden oldum.Fakat bir sorun oluşmuş durumda son 3 yılda 332 gün prim gözüküyor yani 450 g0nü tamamlamıyor.2020 yılında 90 gün prim tam .Fakat işsizlik maaşı ALAMIYORUM ne yapıp nereye başvurmalıyım teşekkürler

    1. Merhaba
      Belirttiğiniz durumda bir avukat yardımı almanız gerektiği gözükmektedir. Avukatın yönlendirmesine göre işlem yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu