İşverenler ve Çalışanlar Dikkat! Bakanlıktan Kısa Çalışma Ödeneği Müjdesi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa değişikliği ile milyonlarca çalışan ve işveren vatandaşı yakından ilgilendiren kısa çalışma ödeneği şartlarının kolaylaştırıldığı duyuruldu. Bakan Selçuk, kısa çalışma uygulamasından yararlanmak isteyen işverenlerin mevcut istihdamı korumaları şartına dikkat çekti. Bununla birlikte kısa çalışma ödeneği başvuruları hakkında da açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında daha önceden yürürlükte olan kurala göre kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanlar, bu ödenekten yararlanabiliyorlardı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bu konuyla ilgili yaptığı kamuoyu açıklamasında “Yeni Koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdan yararlanmak isteyenler için; 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60 güne düşürdük. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik.” ifadelerini kullandı.

7 Milyar TL’lik Asgari Ücret Desteği

Kişisel sosyal medya hesabı üzerinden son dönemde işverenler kadar çalışanlarını da yakından ilgilendiren kısa çalışma ödeneği ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Yeni korona virüsün ekonomimiz ve istihdam piyasaları üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için etkin bir şekilde kullanılacağına inandığımız bu imkânı hemen uygulamaya koyarak, işletmelerin ve çalışanların bu süreçte karşı karşıya kalabilecekleri belirsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Asgari ücret desteği hakkında kendisine yöneltilen sorulara dikkat çekici yanıtlar veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda son dakika gelişmesi olarak kabul edilen düzenleme ile birlikte, hak sahiplerine toplamda 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği verileceğini duyurdu. Türkiye’deki çalışanları ve işverenleri yakından ilgilendiren ve bakanlığın almış olduğu koronavirüs tedbirleri kapsamında gündeme getirilen bu gelişmeyle ilgili olarak Bakan Selçuk, “İşçilerimize, işverenlerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sosyal medya hesabından duyuru yaptı.

Koronavirüs salgınına karşı devletin almış olduğu tedbirlerin önümüzdeki süreçte artarak devam edeceğini kaydeden Bakan Selçuk, ülkemizdeki milyonlarca işçi ve işvereni yakından ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden peş peşe duyurularda bulunan Bakan Selçuk, “Asgari ücret görüşmelerinde, asgari ücret desteğimizi 75 lira olarak açıklamıştık. Asgari ücret desteği, hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek.” değerlendirmesini yaptı.

Telafi Çalışma Süresi 4 Aya Çıkarıldı

Daha önceki kanun ve mevzuatlara göre 2 ay süresi bulunan telafi çalışma süresinin 4 aya çıkarılması hakkında da değerlendirmelerde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Bu aman zarfında işçimiz dış etkenler sebebiyle çalışmasını devam ettirememiş ise daha sonraki 4 ay boyunca bunu telafi edebilecek. Böylelikle ne ücret kaybı yaşanacak ne de işgücü kaybı olacak.” dedi. Ayrıca yeni yapılan düzenleme ile Cumhurbaşkanı telafi çalışması süresini iki katına çıkarabilecek.” duyurusunu yaptı. Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında en düşük emekli aylığının bin 500 TL’ye çıkarıldığına da dikkat çeken bakan, hak sahibi emeklilere bayram ikramiyesinin nisan ayında ödeneceğini kaydetti. Bakan Selçuk açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamındaki tedbirlerimizi adım adım hayata geçiriyoruz. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni düzenlemelerin çalışanlarımıza, işverenlerimize ve emeklilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz.”

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu