Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenler için Ziraat Bankası tarafından çiftçileri desteklemek için özel bir kredi tahsis ediliyor. Ziraat bankası küçükbaş hayvan kredisi ile birlikte 2 yıl geri ödemesiz bir şekilde işletmeniz için kredi kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Küçükbaş Hayvan Kredisi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl çiftçilere ihtiyaçlarını karşılamaları için destek sağlanıyor. Bu kapsamda, küçükbaş hayvancılık ile uğraşan çiftçilere hayvancılık kredisi veriliyor. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından düşük faizli işletme ve yatırım kredisi başvuruları ise 2020 yılında, yıl sonuna kadar devam ediyor. Alınan karar kapsamında bitkisel ve hayvansal üretim konularında kullanılacak olan işletme ve yatırım kredilerinin limit ve oranları belirlendi. Hayvancılık sektöründe işletme ve yatırım dönemi kredilerinin üst limitleri de belli oldu. Geçen yıla kıyasla 2020 yılında destekler çok daha yüksek oran taşıyor. Yatırım ve işletme dönemlerinde uygulanacak olan yüzde 25’ten başlayan ve yüzde 100’e çıkan faiz indirimleri ile birlikte çiftçilerin kredi çekmeleri çok daha kolay bir hal alıyor. Ancak faiz indirimlerinden yararlanmak için kredinin kullanımına yönelik belirlenmiş olan şartları taşımak gerekiyor. Ziraat Bankası tarafından sağlanan küçükbaş hayvancılık kredisi üst limiti 15.000.000 TL olarak belirlendi. Yatırım ve işletme için ise faiz indirim oranı yüzde 75 seviyesindedir. Aynı zamanda Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’ndan kullanılacak olan düşük faizli küçükbaş hayvancılık kredisinde ise yatırım ve işletme dönemi için en yüksek faiz indirimi de yüzde 100 seviyesine ulaşmaktadır ve faiz indirimi yüzde yüzü geçememektedir. İlgili kararda belirlenmiş olan faiz indirimlerinden yararlanmak için ise gerekli şartları yerine getiren çiftçilere ek yüzde 10 indirimlerden yararlanabiliyorlar. Krediyi çekmek ve faiz indirimlerinden yararlanmak için ise gerekli şartların sağlanması gerekiyor.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Yüzde 10 Faiz Şartları

Küçükbaş hayvancılık kredisi düşük faizli çekebilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İlk olarak yatırımın öncelikli bölge yatırımı kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor. Eğer hayvancılık öncelikli bölge içinde yer alacaksa bu durumda, faize ilave yüzde 10 oranında indirim yapılıyor. Öncelikli bölgelere ise il bazlı olarak karar veriliyor. Bu illerin içinde; Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Balıkesir, Batman, Bitlis, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hakkari, İzmir, Karam, Kars, Konya, Malatya, Muş, Niğde, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat gibi iller bulunuyor. İkinci olarak atıl işletme özellikli şartlar kapsamında da küçükbaş hayvancılıkta işletme dönemi bazlı faiz indirimi olmuyorken, yatırım döneminde ise ilave yüzde 10 faiz indiriminden yararlanmak mümkün olmaktadır. Bu süre de işletmeye kayıtlı olan son hayvanın işletmeden çıkış tarihi temel alınarak belirlenmektedir. Hayvanın son bir yıllık süre kapsamında çıkış tarihinin belirlenmesinde ise hayvancılık bilgi sistemi kayıtları temel alınmaktadır. Yüzde 10 ilave faiz indiriminden yararlanmak aynı zamanda yurt içinde doğan hayvanların alımında da mümkün olmaktadır. Yurt içinde doğmuş, yani ithal edilmemiş hayvanların alımında indirim sağlanmaktadır. Bunun yanında kendi yemini üretme, mera kullanımı gibi koşullar için de kredi çekecek olanlara yine yüzde 10 faiz indirimi sağlanabilmektedir. Bir diğer ilave yüzde 10 indirimden yararlanacak kesim ise genç çiftçi projesi kapsamında olanlardır. Yani 40 yaşını geçmemiş olanların yaptıkları küçükbaş hayvancılık kredisi ilave yüzde 10 faiz indirimi ile verilmektedir. Aynı şekilde kadın girişimcilere de ilave faiz indirimi uygulamak söz konusudur.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Şartları

Küçükbaş hayvancılık kredisi çekmek için çekilecek kredinin hangi alanlarda kullanılacağına göre de değişmektedir. Buna göre; barınak yapımı ve barınağın onarımı, yem hazırlama ünitesi yapma, balya makinesi alma, silaj makinesi alma, kurulu işletmelere ait benzeri araçların alımı gibi harcamalar kredi kapsamında değerlendirilmektedir. Aynı zamanda süt sağım ünitesi ve süt soğutma tankı da yine kredi kapsamındadır. Krediden yararlanmak için ise çiftçilerin en az 250 baş koyun ya da en az 100 baş keçiye sahip olacakları şekilde işletme kurmaları gerekmektedir. Ya da halihazırda bu kadar hayvanı olup kredi ile bu rakamın üzerine çıkılması amaçlanmaktadır. Erkek hayvan alımları işletme kredisi, dişi hayvan alımları ise yatırım kredisi kapsamında değerlendirilmektedir. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kapsamında alınacak olan dişi hayvanların ise Bakanlık sisteminde kayıtlı olmaları ve 6 ile 24 aylık yaşında, erkek olanların ise en az 3 aylık olmaları gerekmektedir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Küçükbaş hayvancılık kredisi başvurusu 31 Aralık 2020 tarihine kadar belirtilen koşullar ile sürmektedir, bu tarihten sonra ise faiz oranlarında değişiklik yaşanabilecektir. Başvuru yapmak için bankaya başvuru yapılarak projenin bankaya sunulması gerekmektedir. Başvuru sonucunda banka hem projeyi hem de başvuru yapanın kredi notunu temel alır ve şartlar uygunsa krediye onay verir. Bazı durumlarda kefil gösterilmesi ya da ipotek verilmesi de istenebilir. Proje tutarına kadar yüzde 75 oranında kredi sağlanmakta, belirlenen değişken vade oranları ile ödemesi sağlanmaktadır.

Ziraat Bankası Yem Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası Salma Tavukçuluk Kredisi Başvuru Şartları

Arıcılık Kredisi Hangi Bankalar Veriyor, Şartları Neler

Editör: TE Bilisim