65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır, Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilir ?

25.11.2019
1.020
A+
A-
65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır, Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilir ?

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır, kimler alabilir ? Devlet tarafından kimsesi olmayan, muhtaç ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilen yardım ödemesine 65 Yaş aylığı denilmektedir. Devlet 65 yaş aylığı maaşını her binlerce kişiye ödemektedir. Türkiye genel nüfusu 82 milyonu bulmaktadır.

Bu nüfusun yaklaşık olarak da 7 milyon kadar da 65 yaş ve üstünden oluşmaktadır. Devlet hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir geliri ya da kimsesi olamayan vatandaşlarımıza 65 yaş aylığı ödenmektedir.

Ülkemizde toplam olarak 650 bin vatandaşımız bu yardım ödeneği hakkından faydalanmaktadır. İlk başlarda 3 aylık olarak bilinen ve 3 ayda bir verilmekte olan bu maaş ödemesi artık aylık olarak verilmektedir. 65 yaş maaşı aylık olarak kişi başına 637 TL olarak ödenmektedir.

65 Yaş Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

65 Yaş Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir? 65 yaş aylığı bağlanabilmek için istenen 3 adet şart bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 • İlk şart 65 yaş ve üzeri olmak,
 • İkinci şart herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
 • Üçüncü şart ise herhangi bir işte çalışmıyor olmak,

65 yaş aylığı almak isteyen bireylerin kesinlikle yukarıda belirtilen şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. 65 yaş aylığından faydalanmak isteyen bir vatandaşın, herhangi bir geliri olmaması, SGK’lı olarak çalışıyor olmaması, dul maaşı ve yetim maaşı, nafaka gibi ödeneklerden faydalanıyor olmaması da aranan şartlar arsında olmaktadır. Aksi bir durum söz konusu olması halinde bu haktan faydalanamazlar.

65 Yaş Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

65 Yaş Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır? 65 yaş aylığı başvuruları için, başvuruda bulunacak olan bireyin bağlı bulunduğu ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ya da diğer seçenek olarak Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğüne yapılabilmektedir. Başvurusunu gerçekleştiren vatandaşlara, başvuru yaptıkları kurumdan başvuru alındı belgesi verilecektir. Yapılan başvuru maksimum 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

65 yaş aylığı başvurusunda bulunan kişinin eşinin ve kendisinin gelir durumu dikkate alınmaktadır. 65 yaş aylığı için başvuruda bulunacak olan bireylerin geliri aylık olarak 607TL geçmemelidir. Bunun dışında da başka gelirsi olmaması şartı da sağlanıyorsa 65 yaş aylığı başvurusunda bulunarak kendisine 65 yaş aylığı rahatlıkla bağlanabilmektedir.

65 yaş maaş ödemeleri genelde doğum tarihinizin son rakamına göre belirlenmektedir.

Buna göre doğum tarihinin son rakamı

 • 0 ve 5 olanlar her ayın 5’inde
 • 1 ve 6 olanlar her ayın 6’sında
 • 2 ve 7 olanlar her ayın 7’sinde
 • 3 ve 8 olanlar her ayın 8’inde
 • 4 ve 9 olanlar her ayın 9’unda

Olarak maaş ödemelerini almaktadırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zabit karadoğan dedi ki:

  Yetim kız çocuğu 65 YAŞ MAAŞINDAN FAYDALANABİLİRMİ YETİM MAAŞI ALABİLİRMİ
  Saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   65 Yaş Maaşından faydalanmak için gereken şartlar
   İlk şart 65 yaş ve üzeri olmak,
   İkinci şart herhangi bir sosyal güvencenin olmaması,
   Üçüncü şart ise herhangi bir işte çalışmıyor olmak