Türkiye Bankalar Birliği tarafından Turizme Destek Paketi altında turizm firmalarına 100 bin liradan 40 milyon TL’ye kadar düşük faizler ve en fazla 48 ay vade oranı ile kredi sağlanacağı açıklandı. Buna göre işlerinde zorlanan turizm firmaları büyük bir avantaj sağlayacaklar.

Turizm Destek Paketi Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye Bankalar Birliği tarafından duyurulan yeni kredi paketinde özellikle salgın yüzünden zor zamanlar yaşanan turizm sektörüne önemli bir kampanya başlatıldı. Buna göre turizm firmalarına toplamda 10 milyar TL düşük faiz oranları ile çeşitli bankalar tarafından sağlanacak. Türkiye Bankalar Birliği tarafından duyurulan açıklamada, faiz oranı sabit faizli krediler için yüzde 14,5 değişken faizli krediler için ise 250 baz puan olarak tespit edildi. Buna göre Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası’ndan turizm şirketleri kredi başvurusunda bulunabilecekler.

Turizm Destek Kredisi Şartları

Her bankanın kendisine göre sağlayacağı kredi şartları olsa da Türkiye Bankalar Birliği tarafından ortak olması gereken şartlar da belirlendi. Buna göre krediler 1 Kasım 2021 tarihini geçmeyecek şekilde, en az 12 ay en çok ise 48 ay vade süresi ile kullanılacaklar. Faiz oranları azami yüzde 14,5 olarak belirlenmiş, bu oran üzerinden bankaların tayin edecekleri kredi bankalara bırakılmıştır. Yararlanıcı başına da kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti de 40 milyon TL bandında olacaktır. Bu kapsamda turizm destek kredisinden yararlanmak isteyen işletmeler bankalara başvuru yaparak nakit ihtiyaçlarını gidermek için kredi başvurusunda bulunabilecekler. Türkiye Bankalar Birliği güvencesi altında olan kredi kapsamında, herhangi bir harcama kısıtlaması bulunmuyor. Buna göre turizm şirketleri alacakları kredi tutarlarını işletmelerini büyütmek, geliştirmek, borçlarını ödemek, personel giderlerini karşılamak ya da benzeri durumlar için kullanabilecekler. Faiz oranları ise bankalara göre belirlenecek. Kamu bankalarının sunacakları faiz oranlarının ise daha düşük olması bekleniyor.
Editör: TE Bilisim