Toplu Konut İdaresi Başkalığı (TOKİ) sosyal konut projesi kapsamında çalışmalarına devam ediyor. 250 bin konutta artık kura çekimleri için İstanbul’da sona gelindi. Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla’da 50 bin konutun hak sahiplerine verilmesi için kura çekimleri yapılmaya başladı.

TOKİ sonuçları olumlu olmayan vatandaşlar ise başvuru ücretlerini iade alıp alamayacaklarını merak etmeye başladı. TOKİ başvuru ücretinin geri verilmesine ilişkin sürecin nasıl işleyeceği yakından takip ediliyor. TOKİ para iadesi yapacak mı, şartları neler gibi sorulara gelen yanıt ise dikkat çekti.

TOKİ SOSYAL KONUT BAŞVURU ÜCRETİ NASIL İADE ALINIR?

TOKİ sosyal konut kuraları İstanbul için yapılmaya devam ederken olumsuz sonuç alan birçok vatandaş ise başvuru ücretlerini geri alıp alamayacaklarını araştırmaya başladılar. Kasım 2022’de başlayan kura çekimleri 19 Nisan 2023’te sona erecek. 250 bin konutun hak sahibi belli olurken, başvuruları olumsuz olanlara ise para iadesi yapılacağı ifade edildi.

‘’toki.gov.tr’’ adresinde yer alan açıklamaya göre, kurada hak sahibi olmayan vatandaşların kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında, başvuru yaptıkları bankanın yetkili şube ve ATM’lerinden iade alabilecekleri belirtildi.

 TOKİ İLK EVİM İSTANBUL KURA ÇEKİMLERİ BAŞLADI!

İlk Evim İlk İş Yerim projesi kapsamında 250 bin sosyal konut için hak sahipleri belli oluyor. 81 ilde yapılan kura çekimleri sonrasında sosyal konuttan yararlanacak hak sahipleri belli olacak. İstanbul için kura çekilişi yapılacak tarihler ise belli oldu.

TOKİ İstanbul kura çekimleri ise 19 Mart’ta başlıyor. 19 Nisan’da ise sona erecek. 20 bin 920 konut için Tuzla’da, 540 konut için Çatalca’da, 200 konut için Silivri’de, 28 bin 340 konut için Arnavutköy, Başakşehir ve Esenler’de kura çekimleri yapılacak. Kura çekimlerinde olumsuz sonuçla karşılaşan vatandaşlar ise TOKİ sosyal konut başvuru ücretlerini geri alabilecekler.

TOKİ İSTANBUL KURA ÇEKİM TARİHLERİ!

TOKİ sosyal konut kura çekimi İstanbul tarihleri ise şöyle:

  • 19 – 26 Mart 2023: Tuzla   
  • 30 Mart 2023: Çatalca
  • 30 Mart 2023: Silivri Selimpaşa
  • 1 – 19 Nisan 2023: Arnavutköy, Başakşehir, Esenler
Editör: TE Bilisim