Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili uzun bekleyişin ardından arık yollara çıkmak için gün sayıyor. Fiyatlarının da belli olmasının ardından satışların ne zaman yapılacağı araştırılmaya başladı. TOGG sahibi olmak isteyen birçok kişi ise ödeme koşullarını ve detaylarını da merak ediyor.

Tasarımı ve teknik özellikleriyle büyük beğeni toplayan Türkiye’nin yerli elektrikli otomobili TOGG, daha şimdiden büyük bir beklenti yarattı. TOGG fiyatının da kısa süre önce açıklanmasının ardından birçok vatandaş fiyatları yüksek buldu. Özellikle asgari ücretli çalışanlar için TOGG adeta bir hayal olarak kalıyor. Asgari ücretli çalışanların da TOGG alabilmesi için yeni bir ayrıntı da ortaya çıktı.

TOGG FİYATI NE KADAR?

Türkiye’nin heyecanla beklenen elektrikli otomobili TOGG’un fiyatı da artık kesinlik kazandı. Yerli otomobilin standart menzilli modeli 953 bin TL ile satışa sunulacak. Uzun menzilli model ise 1 milyon 215 bin TL ile satışa çıkıyor.

TOGG satın alma sürecine ilişkin detayların da ortaya çıkmasının ardından süreç merak edilmeye başladı. Özellikle asgari ücretli ve düşük gelir grubunda yer alan kişilerin nasıl TOGG sahibi olup olmayacakları ise merak ediliyor. TOGG’dan gelen açıklamaya göre ilk etapta sınırlı sayıda üretim yapılacak. Üretilen modelleri kura ile satışa sunulacak. Kuraya katılmak içn 60 bin lira ön sipariş ücretinin ödenmesi gerekiyor.

TOGG ÖN SİPARİŞ SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

TOGG satın almak isteyenlerin öncelikle 60 bin TL olarak belirlenen ön sipariş bedelini ödemeleri gerekiyor. Kura çekilişi sonrasında TOGG almaya hak kazananlar Ekim ayı itibariyle arabalarına kavuşacaklar.

Burada merak edilen bir diğer soru ise Ekim ayında belirlenen söz konusu fiyatların geçerli olup olmayacağı sorusu oldu. Buna ek olarak kurayı kazananların aracıın tam bedelini ne zaman yatıracakları da bir diğer soru işareti olarak öne çıkıyor.

ASGARİ ÜCRETLİLER TOGG ALABİLECEK Mİ?

Asgari ücretlilerin de TOGG almak için kuraya katılmak için 60 bin lira ücret yatırması gerekiyor. Eğer bu kapsamda kura sonucu olumlu çıkarsa kamu banklarından TOGG’a özel duyurulacak krediye başvuru yapılarak asgari ücretli çalışanların da TOGG alması sağlanacak.

Editör: TE Bilisim