SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim ?

11.09.2019
1.278
A+
A-
SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum, Nasıl Alabilirim ?

SSK birikmiş parayı alma işlemleri mümkün olmaktadır. Çalışma süreniz boyunca adınıza direkt olarak yatmış tüm primlerinizi SSK üzerinden çekebilirsiniz. Primlerini alabilecek kişiler:

 • 4A kapsamında çalışan SSK’lılar,
 • 4B kapsamında çalışan Bağ-Kur’lular,
 • Emeklilik yaşı ve çalışma süresi dolmuş kişiler,
 • Emeklilik yaşı dolmuş ancak primleri eksik kalmış kişiler primlerini alabilir.

Bunun yanı sıra SSK birikmiş parayı almak için yaş şartının dolmuş olması gerekmektedir. Emeklilik yaş şartı ise sigorta girişinize göre değişmektedir. Genel itibari ile çalışılması gereken sene şartı erkekler için 25 ve kadınlar için 20 olmaktadır.

SSK Birikmiş Paramın Tamamını Nasıl Alırım?

SSK birikmiş paranın tamamını alma işlemleri için SSK tarafından düzenlenmiş şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Buna göre şayet başvuru yaptığınız sırada çalışmaya devam ediyorsanız SSK birikmiş paranın tamamını almak mümkün değildir. Bunun yanı sıra SSK birikmiş para, kişinin emekli olması için SGK kapsamında toplanmaktadır. SSK kapsamında çalışan kişiler, emeklilik hakkı elde ettiklerinde prim haklarını almaktadır. Bu hizmet Bağkur ya da Emekli Sandığı kapsamında verilmemektedir. Bağkur kapsamından emekli olacak kişiler, emekli olamasa bile eksik prim günlerin sonradan ödeyerek emeklilik hakkı elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra devlet memurlarının tamamı da toplu olarak ödeme almaktadır. Bu hizmetler dışında çalışanların toplu ödeme alması söz konusu değildir.

SSK Birikmiş Para Nasıl Hesaplanır?

SSK birikmiş prim payları için hesaplama işlemleri kişinin ölüm, yaşlılık, malullük prim oranlarının toplamına göre hesaplanmaktadır. Bu toplam değerin yaklaşık olarak yüzde 20’si dikkate alınır ve SSK birikmiş para hesaplanır. Bunun yanı sıra SSK birikmiş para, çalışma süreniz boyunca primleriniz ne kadar yüksek ise, toplam alacağınız para da o kadar yüksek olacaktır. Bunun dışında SSK kapsamında birikmiş paranızı almaya karar verdiğinizde, emeklilik haklarınızdan da vazgeçeceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Paranızı aldıktan sonra dilerseniz prim günlerinizi ödeyerek emeklilik hakkı kazanmayı da talep edebilirsiniz.

SSK Birikmiş Parayı Kimler Alabilir?

SSK birikmiş primler şartları tamamlayan kişiler tarafından alınabilir. Buna göre 20 ve 25 seneyi doldurmuş ve emeklilik yaşına gelmiş olan kişiler toplu primlerini almaya hak kazanmaktadır. Bunun dışında parayı almak için kişinin işyerinde ya da kendi iş yerinde çalışmaması gerekmektedir. Öte yandan sigortalı kişinin vefatı halinde varisler de bu parayı almaya hak kazanmaktadır. Şayet SGK ödemeyi kendiliğinden yapmıyorsa, mutlaka başvuru yapmanız gerekmektedir. Varislerden birine dul ya da yetim aylığı da bağlanmamış olmak durumundur. Dul ya da yetim aylığı için 4B kapsamında çalışan kişilerin 1800 gün priminin yatmış olması gerekmektedir. 4A kapsamında çalışan kişilerin 900 gün primlerinin dolmuş olması gerekmektedir. Aksi halde toplu paranın alınması söz konusu değildir.

SSK Birikmiş Prim Parası için Başvuru Nasıl Yapılır?

SSK birikmiş parayı almak için başvuru yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru sırasında kişinin uygun uslupla dilekçe yazması gerekmektedir. Hazırlanan dilekçe ile beraber kimlik fotokopisi vermeniz de yeterli olacaktır. 4A kapsamında çalışan kişilerin iş yerinin bağlı olduğu SGK’ya ve 4B kapsamında çalışan Bağ-Kur’lu kişiler, dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Sosyal Güvenlik Kurumu primlerinin durumunu kontrol etmek için de E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Bu alanda gösterilen miktar ile gerçek prim miktarı her zaman için uyuşmamaktadır. Toplu ödeme kapsamında ne kadar ödeme alacağınızı öğrenmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmanız gerekmektedir.

4C’liler SGK’dan Birikmiş Paralarını Alabilir mi?

Emekli Sandığı için SGK birikmiş parası memurlar ya da kamuya bağlı olarak çalışan işçiler için verilmektedir. Bunun yanı sıra bu kişilerin gerekli yaş koşullarını da yerine getirmiş olması ve emeklilik için eksik primlerinin olması gerekmektedir. Emekli Sandığı kapsamında çalışan kişilerin dilekçe ve kimlik fotokopisi ile Kamu Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı’na başvuru yapması gerekmektedir. Bu daire başkanlığı Ankara’da yer almaktadır. Öte yandan SSK ve Bağ-Kur kapsamında çalışan kişilerin emekli ikramiyesi alması da söz konusu olmamaktadır. Bu noktada yalnızca kamu çalışanları, Emekli Sandığı kapsamında görev alan kişiler emeklilik hakkı kazanmaktadır.

Toptan Ödeme Kimlere Yapılır?

Toptan ödeme yapılması için 5510 sayılı kanunun 4A SSK, 4B Bağ-Kur ve 4C kapsamında çalışmaya başlayanlara verilmektedir. Bu kişiler herhangi bir sebeple çalıştığı işten ayrılmış ya da işyerini kapatmışsa, prim ödeme tutarlarını toptan olarak alabilir. Buna göre primler malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin her seneye ait tutarları hesaplanır ve başvuru yapan SGK’lı çalışanlara verilmektedir. Bağ-Kur kapsamında emekli olan vatandaşlara SSK’lı vatandaşlarda olduğu gibi toplu ikramiye ödemesi yapılmamaktadır. Emekli maaşı allırken, ilk maaşın ödendiği tarihe kadar geçen süredeki aylıklarını ise toplu olarak alabilmektedir.

SSK Toplu Ödeme Sorgulaması E-Devlet Nasıl Yapılır?

SSK toplu ödeme sorgusu yapmak için E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden SSK toplu ödeme sorgulaması yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak E-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifre alabilirsiniz.
 • Daha sonra E-devlet sistemi sayfasında arama kısmına ‘’SSK Toplu Prim Ödeme’’ yazıp giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra sayfa üzerinden toplam prim ödemeler hakkında sorgulama yapabilirsiniz.
 • Ancak sorgulama yaparken bilmeniz gereken, bu sayfa üzerinde bulunan toplam prim hesabı ile gerçek prim tutarlarının uyuşmayacağıdır. Gerçek prim hesaplamaları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.

Emekli Olmak İstiyorum, Paramı Toplu Olarak Alabilir miyim?

SGK’dan toplu prim ödemesi almak için yaş ve çalışma süresi koşullarına yerine getirmek gerekmektedir. Prim günü ve sigortalılık süresi eksikliği sebebiyle emeklilik hakkının elde edilmemiş olması gerekmektedir. SGK kapsamında emeklilikten vazgeçme durumunda ölüm, malullük ve yaşlılık primlerinin iadesi Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden alınabilmektedir. Buna göre:

 • 4A SSK kapsamında 2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan işçilerin yalnızca 2008 sonrası prim ödemelerini toplu olarak alma hakkı bulunmaktadır.
 • 4B Bağ-Kur kapsamında çalışan kişiler için ödenmiş olan tüm primlerde iade yapılmaktadır.
 • Devlet memurları için de ödenen primlerin bir kısmı kesintiye uğramaktadır.
 • Bütün sigorta kolları için askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurt dışı borçlanması için de yapılan ödemelerin iadesi alınabilmektedir.
 • Şayet Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanması 2008 tarihinden önceye ait ise bu aşamada Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödemeyi geri vermemektedir.
 • Bağ-Kur kapsamında çalışan kişiler toplam primlerinin yalnızca yüzde 20’sini geri alabilmektedir.
 • Bağ-Kur kapsamında ölüm maaşı alabilmek için kişinin en az 1800 gün prim ödemelerinin yapılmış olması gerekmektedir. SSK kapsamında ise en az 900 gün ödemelerin yapılmış olması gerekmektedir. Şayet ölüm maaşı için gerekli kriterler yerine getirilmemişse, toplu prim parası Sosyal Güvenlik Kurumu hesabında kalacaktır.
 • Bu şartları sağlayan kişilerin başvuru sırasında dilekçe hazırlaması ve kimlik fotokopisi göstermesi yeterli olacaktır.

PTT’den Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Doğum ve Evlat Edinme Sonrası Yarım Çalışma Ödeneği Alma Şartları Nelerdir?

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 167 YORUM
 1. cemal çolak dedi ki:

  emekli deyilim şimdiye kadar yatırılan tüm
  sigorta primlerimi geri alabilirmiyim.

  1. bolkar dedi ki:

   emeklilik için yaş şartını doldurduysanız alabilirsiniz

 2. denemetahtası dedi ki:

  pirimleri geri alınca nasıl emekli olunacak biri bana söylesin

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Prim iadesi alınan dönemler tekrar ihya ile borçlanılabilir. Saygılarımızla

 3. kaan dedi ki:

  Merhaba,

  5yıldır süren davamız sonucunda leyhimize karar cıktı ve babamın askerlik borclanması parasını yatırıp anneme maaş baglayacagız,

  sorum şu, toplu bir para alma söz konusu mudur ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konu hakkında mahkeme kararına bakmak ve bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşmenizde fayda var.
   Saygılarımızla.

  2. Nurten dedi ki:

   Merhabalar. 13.05.1985. Te sigorta girişim . 56 yaşındayım . Birikmiş paramı almak istiyorum mümkünmü. Yalnız . 1 yl olması için.50 güneksik ne kadar alabilirim. Saygılar

 4. ayfer dedi ki:

  Prim gün sayısının bitmesine 208 günüm kaldı.İşsizim.
  208 günü tamamlasam da 12 yıl yaş sorunum var. Bu toplu prim iadesinden faydalanabilirmiyim. Cevap alabilirsem sevinirim teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SGK prim iadesi için yaş şartının tamamlanmış olması, prim gün sayısının tamamlanmamış olması gerekiyor. Sizin tersi durum yani. Kısaca alamazsınız.
   Saygılarımızla.

   1. Ömür ran dedi ki:

    Sgk da 219 günüm var geri çekebiliyor muyum paramı

 5. ahmet dedi ki:

  30 .08.1998 tarihinde t.s.k da işe başladım.16.12.2015 tarihinde 17 yıl 4 ay hızmet sonrası resen rızam dısında emekli edildim. emekli sandığı kanunu madde 39 e ve f bentlerine uygun durumdayım.kanunun 89. maddesi,39.madde bentlerine uygun olup 25 fiili hizmet yılı bulunmayanlara ,toptan ödeme yapılır demekte.ve aynı kanun : toptan ödemeyi alırsam, emekliliğine en geç altı ay kala ,ihya başvurusu yapmam karşılığında geçen yılların katsayı hesabıyla olusacak tutarın,sgk ya tekrar ödenmesiyle yok olmuş sayılan hizmetlerin yeniden canlanacagı ve emekli olabileceğimi yazmakta.sizce yazdıklarım doğrumu? ben toptan ödemeye hak kazanmış mıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Toptan ödemeden kastınız ikramiye mi? Emekli olurken ikramiye ödenmedi mi size?

 6. Funda dedi ki:

  BABAMIN EMEKLI MAASINI ALIYORUM. ACABA MAASI TOPTAN ALIP BIRDAHA EMEKLI MAASINI ALMAMAK ŞARTIYLA ALINABILINIRMI. DIYELIMKI 10 SENELIK. OLABILECEGINI DUYMUSTUM. SORUMA CEVAP ALABILIRSEM SEVINIRIM

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Öyle bir hakkınız yok.
   Saygılarımızla.

 7. fatma dedi ki:

  emeklilik süremi doldurmama 5 ay var yaşı bekliyorum 8000 günüm var bende faydalana bilirmiyim ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Toplu para ödemesi yaş şartını sağlamış ancak prim günü şartını sağlamamış olanlar için geçerli. Siz alamazsınız.

   1. mehmet dedi ki:

    anlat dınyımm

 8. mustafa dedi ki:

  TSK da 20 yıl çalıştım ve istifa ettim. Şu an prim gün sayımı doldurdum ve emeklilik için yaşımı bekliyorum. TSK ya girmeden önce 1,5 yıl , tsk dan ayrıldıktan sonrada 2 yıl SSK lı çalışmışlığım var. Ben emekli sandığından emekliliği hakkettiğim için(yaş hariç) SSK dan primlerimi alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef. Prim iadesi alabilmek için emeklilikten vazgeçmeniz gerekir.

 9. Sezgin durman dedi ki:

  Bende aynı durumdayım acaba alınabiliyor mu

 10. sahin dedi ki:

  slm ozel guvenlik gorevlisi olarak calismakdayim yasim 30 1708 gun odenms sigorta gunum var yani bi 30 sene daha calismam lazim emekli olunca toplu para alirmiyim alirsam kimden alirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kıdem tazminatı alabilirsiniz. Kıdem tazminatı hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 11. sahin dedi ki:

  anladim bildiniz uzere guvenlik sektoru devamli surecli bi is degil 2 sene bura 2 sene ora bura derken sigorta gunum dolar gunum dolunca tazminati en son calistim yermi verir verirse ne calistim senedenmi hesaplar yoksa tum calistim yerlerin toplaminda hesap yapip tazminat oder ne kadar alirim tahmini saygilar

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Son çalıştığınız yerdeki toplam kıdeminiz üzerinden ödenir. Diğer işyerlerinin tazminatı ödenmez. En az 1 yıl sigorta gerekir o işyerinde tazminat alabilmeniz için.

 12. Özlem dedi ki:

  Slm ben yurtdışında yaşıyorum 2001 den sigorta başlangıcım var aradaki boşluğu toptan ödeyip yaşı bekleyip emekli olabilirmiymiş

 13. Özlem dedi ki:

  Slm ben yurtdışında yaşıyorum 2001den sigorta başlangıcım var arada işden cıktım bölük bölük sigortam var geriye dönük boşlukları toptan ödeyip yaşı bekleyip emekli olabilirmiym simdiden tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2001 deki sigorta başlangıcınız Türkiye’de mi. Hangi ülkede yaşıyorsunuz?

 14. Hacer dedi ki:

  24 yasinda bir bayanim 5 senelik kesintisiz sigortam yatiriliyo evlendim daha calisamiyorum 5 senedir yatirilan sigorta primini alabilirmiyim acaba .?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Alamazsınız. Prim iadesi alabilmeniz için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor.

 15. KHK Zafer dedi ki:

  02.10.2007 tarihinde 399 ile memur oldum. Ve 01.09.2016 tarihli 672 sayılı KHK ile memuriyetten ihraç edildim. Bizde herhangi bır toplu para alabiliyormuyuz.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Toplu para alabilme hakkınız yok.

 16. murat dedi ki:

  Tsk 26 yıl 6 ay calistikdan sonra yasımı beklemek üzere ayrildim. Yazımı dolduracağı süre icinde 7 ay sigortalı çalıştım. Yazımı doldurdugumda emekli sandığına başvurduğumda tsk mensubu olarak değil 4c memur olarak emekli edilecegim söylendi çok zararım olacak bu uygulama dogrumudur. Yasal hakkını nasıl arayabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Zaten 4/c yani emekli sandığı kapsamında bağlanacak aylık. Burada bir yanlışlık yok ama.

   1. Ali çoban dedi ki:

    Ben 1077 günüm var ben alirmiyim

 17. Armağan dedi ki:

  Merhaba 19 yıl özel sektörde calıştıktan sonra yaş ve günümü doldurarak emekli oldum ve tazminatımı aldım. Öncesinde 8 yıl devlette çalıştım. Devlette calistigim yılların hakedişini alabili miyim.
  Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Devlette çalıştığınız yıllar emekli maaşı hesabında dikkate alınmıştır. Bu süreler için ayrıca tazminat ya da ikramiye ödenmez.

 18. İrem dedi ki:

  Babamın ölümünden dolayı annemle bana sigortadan maaş bağlandı.annem dul olduğu için esnaf bağkurundan emekli merhum dedemin maaşınada baş vurduk 2008 nisan 29 da öldüğü için o maaşı almaya da hak kazandı . bağkurdan da maaş almaya başladı. SGK ya başvuru yaptığımız zaman maaşın çekilmeyen zamanlarını toplu alırsınız diye söylendi bize dedemin maaşı 5 senedir alınmıyo . biriken bu parayı biz alabilir miyiz maaş bağlandı çekiyoruz ama hiç toplu para ile ilgili bildirim gelmedi bize. Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Toplu ödenmez. Talep tarihini takip eden aybaşından bağlanır maaşlar.

 19. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba,

  Annem Ocak 1959 doğumlu. Şu ana kadar bağkurlu olarak 14 yıl 4 ay prim ödemesi yaptı. Toptan ödeme alabilir mi? Ya da 15 yıla tamamlayarak emekli olabilir mi? Emekli olursa toplu ikramiye alacak mı yoksa sadece emekli aylığı mı bağlanacak? Toptan ödeme nasıl hesaplanıyor? Örneğin Annem son 7 senedir tarım sigortası yatırıyor. En son bu ay yatırdığı ücret 372TL. Kabaca kaç TL alır. Emekli aylığına hak kazanırsa devletin belirlediği en düşük emekli maaşı olan 1300TL ya da daha fazla mı alır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Annenizin bağkur başlancından ne zaman ?

   1. Cüneyt dedi ki:

    Ocak 1992 girişli.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Anneniz toplamda 5400 günü tamamlaması halinde emekli olur. Toptan prim iadesi almanızı tavsiye etmem çok zararlı çıkarsınız. 5400 günü tamamlamaya çalışsın. 1300 TL maaş hayal sizin için. Alabileceği en fazla emekli maaşı 800 tl.

     1. Cüneyt dedi ki:

      vermiş olduğunuz hızlı ve detaylı bilgiler için teşekkürler.

     2. Cüneyt dedi ki:

      Tekrar merhaba,

      Annem emekli oldu 5400 günü tamamlayarak. Son olarak 430 lira isteğe bağlı bağkur primi ödüyorduk. Bağlanılan emekli maaşı 600 TL oldu. Sizce emekli maaşının bu kadar düşük olması normal mi?

     3. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;ortalama bağkur maaşları o civarda.

     4. cüneyt dedi ki:

      vermiş olduğunuz hızlı yanıt için teşekkürler. Bizim için 600TL gerçekten hayal kırıklığı oldu. Ama zaten normali o şekilde diyorsanız yapacak birşey yok. Burayı okuyan insanlar en azından ne kadar emekli maaşı alacakları konusunda fikir sahibi olurlar. Tekrar teşekkürler.

     5. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba,maalesef maaşlar düşük

     6. Ferhat dedi ki:

      Ben aradım alo170 ı böle bişey yok dior sisteme geçmedi diyor bilgilendirirmisiz??

 20. kemal dedi ki:

  iyi geceler annem 58 yaşında 2012 2015 yılları arasında 1080 gün askeri ücretle çalıştı aldığı tüm maaşların toplamı 41 bin tl sigorta askeri ücretten yattı ortalama aylık 250- 350 tl arası biz başvuru yaparsak ne kadar para alabiliriz şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Sadece sigortalı hissesi iade edilir. Çok birşey tutmaz. Hesabını sgkya yaptırın. Prime esas kazanç üzerinden yapılması gerekir hesabın.

   1. kemal dedi ki:

    hocam örneğin 2015 te aylık 1273 tl den yatıyordu net ele geçen 1000 tl oda askeri ücret geri kalanı ise 273 tl bunun da sgk primi ise % 14 = 178 tl ye denk geliyor bununda %9 mallük malullük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi % 9 u aylık 114 tl ye denk geliyor hesapladığım zaman 3 sene içinde 4500 tl ye yakın para oluyor acaba doğru miktar mıdır ?

    1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

     Merhaba. %14 değil. Brüt ücretin %20 si kadar olan kısmı iade ediliyor.

 21. kemal dedi ki:

  % 20 malullük yaşlılık ve ölüm primi ama bunun %9 u işci % 11 işveren payı devlet 2008 de değiştirdi diye biliyorum şimdi % 9 u iade ediliyor diye okudum eğer % 20 si olursa Annemin 10 bin tl filan alması lazım

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Bazı istisnalar var. SGK’dan daha net bilgi alabilirsiniz bu konuda.

 22. vehbi dedi ki:

  893 prim günüm var ben pirim parasını albilrmiyim

 23. Ali dedi ki:

  İyi günler, KHK 669 ile askeri öğrencilikten yatan 4c sigortam var 1 yıllık. Açıkçası hayatımda emeklilik gibi bir hedefim yok. Bu sigorta primlerini alabilir miyim dilekçe vs ile?

 24. Emre dedi ki:

  Hocam; 2005-2010 kadar ssk lı (1650 gün prim)çalıştım,2010 da devlet memuru oldum , emekli ikramiyesine ve maaşına ssk lı günlerin katkısı varmıdır

  1. Merhaba. İkramiye katkısı yok. Ama emekli maaşınız için faydalı olur.

 25. Emre dedi ki:

  Merhabalar;benim bir sorum daha olacak yukarıda yazdığım gibi 2005 den 1650 günlük ssk girişim var ve 2010 da memur oldum,ayrıca %40 engelim var, birincisi ne zaman emekli olabilirim,emekli olduğumda emekli maaşım tüm süreyi doldurmuş gibi mi değerlendirilir,ayrıca emekli ikramiyeside normal emeklilik zamanına göre değişir mi.

 26. dilek dedi ki:

  merhaba , ben 1992 tarihinde işe başladım toplam pirim günüm 5360 gün ne zaman emekli olurum
  birde şu andaki iş yerimde 2 yılı doldurdum buradan pirimim dolduğu için başvursam tazminat alabilir miyim bu tazminat neye göre hesaplanır

 27. Ramazan dedi ki:

  Merhaba ben işten ayrıldım sigortadan yatırılan sigorta paramı alabilir miyim ve nasıl olur

  1. Merhaba. Emeklilik için gerekli yaş şartını sağlamanız halinde toplu para alabilirsiniz.

 28. şükran dedi ki:

  2014 yılında anneme geriye dönük borçlanmalarla 35 bin tl yatırdık. emeklililğe 3 yılınız var dediler.2014 den 2017 ye 3 yıl daha pirim ödedik. şimdi de yine 3 yıl daha eksik diyorlar. yaşı 72. pirim günü yetmiyor. geri alsak verdiğimiz miktarı öderler mi.ya da yanlış bilgilendirmeden dolayı dava açabilir miyiz. sistemde pirim gün sayısı tam görülüyor fakat 2014 de taleb tescıl belgesi vermemişsiniz diyorlar.

  1. Merhaba. Emek vermişsiniz artık emekli olması daha mantıklı. Alacağınız toplu para fazla olmaz. Yanlış bilgilendirme yazılı ise dava açın. Sözlü ise bir şey çıkmaz.

 29. Sevgin dedi ki:

  Merhaba Babam iş kazası sebebiyle vefat etti daha sonra anneme iş kazası ayrı emekli aylığı ayrı olmak üzere 2 maaş bağlandı daha sonra annem kendi emekli olunca iş kazasıni ve babamdan aldığı emeklili maaşının 100 de 30 kesildi bu dogrumu yani iş kazasının kesilmemesi gerekmektedir diye bilgi aldık kimse yardımcı olmuyor tesekkurler

  1. Merhaba. Kanuna göre kesilmesi gerekir. Yüksek olanın tamamı düşük olanın yarısı bağlanır ibaresi vardır.

 30. Emre dedi ki:

  11.06.1971 doğumluyum.Sigorta başlangıcım 01.08.1990 ve Prim gün sayım 8337 ,11.06.2023 te emekli olucam.SSK dan emeklilik paramı toptan alabilir miyim?

  1. Merhaba. Alabilirsiniz ama emekli olmak daha mantıklı olacaktır.

 31. Pınar dedi ki:

  Merhaba benim yaş 32 2800 günüm var emeklilik hakkımdan vaz geçip ssk paramı ala bilirmiyim

  1. Merhaba. Hayır alamazsınız.yaşı da tamamlamanız gerek.

 32. Cigdem dedi ki:

  Merhaba ben doğum parasını sigortadan nasıl öğrenebilirim

 33. Aysel dedi ki:

  Ben 2016 yılının mart ayında aslında emekli olmuşum ama bilmiyordum daha yeni öğrendim. Yeni başvuruda bulundum , peki bu duruma göre aradaki 1 yıllık paramı toplu alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,talep tarihinizi takip eden ay başından aylığınız başlatılır .Geriye dönük aylık almanız mümkün değildir .

 34. Yunus dedi ki:

  Merhaba teyzem 65 yaşında ölen eşinden emekli maaşı alıyor almanya hukumetinden fakat teyzemin kendi adina 1200 gün prim ödemesi ssk dan toplu para alabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaşlılık toptan ödemesi alabilir.

 35. Memduh dedi ki:

  Merhaba hocam yaşlılık toptan ödemesi başvurum sonuçlandı toplam prim 1017 gün ssk internet sitesine baktım ödeme toplamı 8. 19 TL bankaya gönderilmeyi bekliyor bu rakam kaç tl anlamına geliyor saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;muhtemelen yazan tutardır. Primleriniz çok eski tarihlere aitse düşük miktar çıkar toptan ödemeler.

 36. Memduh dedi ki:

  Merhaba hocam yazan tutar 8. 19 TL Yani ne kadar miktar oldugunu anlamadım sekiz nokta on dokuz tl sekiz yüz on dokuz liramı oluyor teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yazdığınız tutar 8 lira 19 kuruş Memduh Bey.

 37. Memduh dedi ki:

  Teşekürler hocam

 38. ilknur ay dedi ki:

  Merhabalar.
  1995 yılında babamın vefat edişindden sonra annem ve bana aylık bağlandı 2012 yılında bir evlilik geçirdim. O süreçte ssk özel bir şirkette işe başladım. 2014 yılında eşimden ayrıldım ve 2017 yılından ssk olan işimden ‘de ayrıldım .Bağkur maaşımın tekara bağlanması için tekrar baş vurdum ve onaylandı bana gelen dilekçede 28.03.2017 tarihinde alacağım aylık annemin aylığı annemin aylığın hemen yanında birikmiş aylık tutarı yazıyor. Bu aylık tutarımı alabilirmiyim_?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;belirtilen bankadan alabilirsiniz.

 39. Eda dedi ki:

  Ben 25 yaşındayım SKG iş yerim tarafından yatıryor kamuda sözleşmeli olarak çalışıyorum. Sigorta ücretimi toplu olarak çekebilme imkanım varmı emekliliğimi beklemeden.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; emeklilik yaşınız doldurduğunuz zaman emekliliği haketmiyorsanız yaşlılık toptan ödemesi alabilirsiniz.

 40. Dilek dedi ki:

  Slm ben annrmin ölüm aylığını baģlattım yalnız 2 sene sonra bağlattım gecmişe yönelik toplu parayi alabilirmiyim 4b kapsamında

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hak sahipliğini sıfatını ne zaman kazandıysanız o tarihten itibaren aylığa hak kazanırsınız.

 41. Dilek dedi ki:

  Peki geçen 2 senelik toplu parayı alamayackmıyimki jocam.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 yıl önce şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz.

 42. Dilek dedi ki:

  Bu şartlar nedir hocam.Net bi şekilde aydınlatırsanız ćok sevinirim.çünki kiseden detaylı bilgi alamıyorum kafayı yadirttiler bana hocam.kusuruma bakmayın

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kız çocukları için 2 yıl önce evli olmamanız çalışmamanız ve o tarihte aylık alacağınız kişinin aylık alması ya da aylık şartlarını sağlaması gerekir.Siz talebinizi SGK’ya verin onlar zaten gerekli işlemleri yapacaktır.

 43. Dilek dedi ki:

  Çok teşekkür ederim …..

 44. Yasin dedi ki:

  Merhabalar babam şuanda işsiz ssk ya yatrdıgı paranın belli bi miktarını çekme şansı varmı mesela 200 milyar varsa 100 milyarını çekme şansı varmı teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,emeklilik için yaşı dolduğunda odedigi primleri toptan ödeme olarak alabilir

 45. yalcın sönmezocak dedi ki:

  ssk dan 2010 emekli oldum.son 3yıl özel şirkette calıştım.tazminat alabilrmiyim. iyi günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kıdem tazminatı daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 46. Sevinç Öztürk dedi ki:

  merhaba Ahmet bey, 1984 ilk ssk girişim var, toplam prim gün sayısı 1984 -1991 yılları arasında toplam 1665 gün sgk pirim ödenmiş gözüküyor. 16,11,1965 doğumluyum, emekli olma şansım yok, toplu ödeme almak için ne yapmalıyım, yaş kriteri var deniyor.,52 yaş bu tür toplu ödeme almak için uygunmu.?
  Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toptan ödemeyi bayanlar 58 yaşında alabilir.

 47. sinan dedi ki:

  toplam 2000 gün ssk günüm var halen çalışıyorum sskdan bu zamana kadar birikmiş paramı alabilirmiyim başlangıç 2008

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olamazsanız toptan ödeme alabilirsiniz.

 48. Mükerrem dedi ki:

  merhaba 1997 girişli ssk var 4447 gunum var toplum parayi alma imkanimi varmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olamadığınız taktirde toptan ödeme alabilirsiniz.

 49. Engin dedi ki:

  Hocam merhaba, yaşım 35 ssk’dan 3500 gün prim ödemişliğim var ve bağkur’a geçiş yapacağım,ssk da ki ödediğim primleri toplu olarak geri alabilir miyim?ve nasıl nir hesaplaması var, teşekkür ederim şimdiden…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ancak 60 yaşında geri alabilirsiniz;emekli olacağınızda ssk ve bağkur primleriniz birleşir zaten geri alırsanız emekli olmanız zor görünüyor.

 50. Ramazan karka dedi ki:

  Benim herseyim pirimi tm gazlasiyla yas bekliyorum emeklilik isyrmiyorum bu pirimlerimi geriye alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,60 yaşında alabilirsiniz.

 51. Serkan dedi ki:

  Slm ben 28 101998 ssk girisim var fakat 2 sene stajer gorunuyor 2000 yili olarak gorunuyor 4429 gun pirimim var 3600 kdem tazminati alabilirmiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe giriş tarihinizi ve askerlik durumunuzu öğrenebilir miyim ?

 52. Gülcan dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey
  Ben 2003 yılı itibari ile ssklıyım
  Yaşımı ve prim gün sayımı doldurmayı beklemeden bu zamana kadar birikmiş olan paramı kısmi ya da tamamını alabilirmiyim
  Böyle bir imkan var mıdır?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında toptan ödeme alabilirsiniz.

 53. Kadir dedi ki:

  Merhaba benim 4 aylik bir sigortam var yurtdisina cikiyorum ve turkiye ile emeklilik icin bir baglantim kalmiyor 4 ay odedigim ucreti geri alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,60 yaşında toptan ödeme olarak alabilirsiniz

 54. Melek dedi ki:

  Merhaba,
  Sigorta giriş tarihim 01.11.2004 4a lıyım
  4000 bin prim gün sayım dolmuş 44 yaşındayım ne zaman emekli olabilirim ve kıdem tazminatından nasıl yararlanabilirim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olabilirsiniz.Kıdem tazminatını alabilmeniz için 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olmanız gerekiyor.

 55. ATES dedi ki:

  merhaba , yasim 60 – 11 yildir sgk ile mahkemem sürüyordu en nihayet sona gelindi hakli ciktim emekli olacam ancak beni 11 yildir emekli yapmayan SGK bana simdi faizle birlikte toplu olarak ne verir ? yani nasil hesaplanir ? SGK dan resmen 11 yillik alacagim var ,dogru hesap nasil yapilir ? COK TSK.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK faiz ödemez onun içinde faiz davası açmanız gerekiyor .

 56. Ali Haydar dedi ki:

  Merhaba,
  70 yaşında vefat eden kaynanamın 1985 yılına kadar çalışmasından 1800 günü var emklilik hakkı olduğunu öğrendik baldızım babasından maaş aldığından aynı statüde annesinden maaş alamayacağını öğrendik. sorum şu
  1. Emeklilik yerine toplu para almayı kabul edersek 1800 günün takriben karşılığı ne kadardır.
  2.Ben emekli sandığından emekliğim şayet kaynanamın emekliliğini secersek ve ileride baldızım babasından eşim annesinden maaş alabirirmi ( burda benim vefatım durumunda)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sanırım yanlış bilgi almışsınız.Hem anne hem babadan aylığa hak kazanan kız çocukları yüksek olan aylığın tamamını düşük olan aylığın yarısını alabilir.Yeniden başvuru yapabilirsiniz.

 57. Selcuk dedi ki:

  Merhaba eşime kurumdan bir kağıt geldi birikmiş alacağı olduğuna dair daha önce çeyiz parası almısti bu ne parası olabilir acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yazıyı görmeden yorum yapabilmemiz çok zor kusura bakmayın

 58. Selcuk dedi ki:

  Eşime ve kardeşine gelmiş bu evrak.resmi nikahlı eşi maaşını almamış hiç acaba onun geri dönüşümü olabilirmi

 59. Hasan dedi ki:

  Dedemin 87 gün sigortası var askerlik 3 yıl yapmış annem dul borçlanmaya 900 günü tamamlanıyor başvuruyu yeni yaptık geriye dönük toplu para alabilir mi annem

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanmayı ödediğiniz tarihi takip eden aybaşı aylık bağlanır.Geriye dönük ödeme yapılmaz.

 60. Natia dedi ki:

  Merhaba.turk vatandaş değilim yabanciim ve Türkiye de bir aylede yardımcı olarak çalışiyorum çalışma ve oturma izni var 5senedır sigortali gözüküyorum.34 yaşındayım.peki ben SGK dan toplu para alabilirmiim?Veya alabilmek için ne gerekiyor lütfen bana da bilgi verebilirmisiniz.saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan toplu para alabileceğiniz bir durum bulunmamaktadır.

 61. Yalçın dedi ki:

  Merhaba annem 1969 ssk girişli bugüne kadar. Toplam 3200 gün prim ödemesi var. 65 yasında, 2ay önce prim iadesi için başvuru yaptık. Bugün edevletden baktığımızda. Tahsis no su belli olmuş, sahıs ödemelerinde 248,01 TL bir rakam gözüküyor. 9sene prim ödemeye 248 TL ödeme cok komik bir rakam hakkımızı nasıl arayabilirim. Verdiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toptan ödemelerde güncelleme katsayısı düşük olduğundan dolayı fazla bir ödeme çıkmıyor.

 62. Mehmet KÜÇÜK dedi ki:

  TSK DA 14.09.1998 Uzman Jandarmayım . 5 yıl yıpranma payımız halen varmı .
  20 yılda parasız emekli olabilirmiyim ve bana toplu para ödenirmi.Cevap için bekliyorum.Bazı arkadaşlar yaş dolmadan toplu para yok bazılarıda sen eski kanuna tabisin var diyor son durum nedir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askeri personele her 360 gün için 90 gün yıpranma verilir,eğer emekli sandığından emekli olursanız ikramiye alabilirsiniz.

 63. Mehmet KÜÇÜK dedi ki:

  Teşekür ederim , ancak parasız emekli olursam 20 yılda toplu para alabilirmiyim maaş almadan.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,parasız emeklilik derken ne demek istiyorsunuz ?

 64. al iatakan dedi ki:

  merhaba benim 1986 da 1 nilyon 207bin yatan gözüküyor e devlette o suanın parası mı ekstra sıfırlı para mı ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;o günün parasından hesap edilir.

 65. AHMET TOPRAK dedi ki:

  RESEN SICIL YOLUYLA KURUMUMDAN EMEKLIYE AYRILDIM ASKERI PERSONELIM ASKERI OKULDA SIGORTA BASLANGICIM 01.10.2007 MESLEGE BASLAMA YILIM 2009 YILI 15.11.2017 TARIHINDE AYRILDIM.IKRAMIYE ODEMESIN İ YAPTILAR PIRIMLERI DE ALABILIYORMUYUM TALEP ETMEM DURUMUNDA

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli olmuş kişilere toptan ödeme yapılması mümkün değildir.

 66. Mehmet GÖNÜLTAŞ dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey…Ben 15.08.1992 de Uzman Çvş.Olarak Emekli Sandığına Tabi Olarak Çalıştım ve 15.08.1998 Tarihinde Görevden Ayrıldım.Emekli Sandığında Toplam 2700 Gün Pirimim Oldu.Sonrasında SGK da Sigortalı Olarak Çalıştım.Askerden Önce 05.05.1990 da Sigorta Girişim Olduğu İçin Şu Anda SGK Pirimim 9720 Gün.170 ‘i Aradığımda 52 Yaşında Emekli Olacaksınız Dediler.Emekli Sandığındaki Pirimlerimin Tarafıma Ödenmesini İstiyorum.Bunun İçin Ne Yapmam,Nasıl Bir Dilekçe Yazmam Gerekiyor? Ayrıca Şu Anda SGK Pirimim 9720 Gün…52 Yaşına Gelene Kadar 12000 ‘e Yakın Pirimim Olacak.Maaşıma Nasıl Bir Etkisi Olur.Yardımcı Olursanız Sevinirim…Teşekkürler !…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğiniz gibi bir uygulama yok emekli olurken tüm primleriniz birleştirilir.

 67. ali dedi ki:

  Ben sgk ve bağkura pirim yatırdım. Şu anda sgk’lı olarak çalışıyorum sorum şu bağkura yatırdığım paraları geri alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında emekli olamadığınız taktirde toptan ödeme yoluyla ödediğiniz primleri geri alabilirsiniz.

   1. Rafai çelik dedi ki:

    Merhaba ya ben

    SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

    1. Rafai çelik dedi ki:

     Merhaba ya ben

     SSK Birikmiş Paramı Almak İstiyorum

 68. Berrin dedi ki:

  Benim 1995 girişli ssk bulunmaktadır 2310 gün primim var yaşım 20.01.1960 ödenmiş primlerimi toptan alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında alabilirsiniz.

 69. müzeyyen dedi ki:

  merhaba. 1956 doğumluyum. 1974 – 1977 yılları arasında birikmiş olan 990 günlük primim var.
  yaşlılık toptan ödemesi kanununa göre sgk ya başvurmam halinde ortalama ne kadar alabileceğim hakkında sizden bir fikir edinmek istedim. çünkü araştırmalarıma göre güncelleme katsayısı açısından yeterli bir bilgi edinemedim ve bunu tahmini olarak hesaplayabileceğim bir bilgiye sahip değilim. ilgilenirseniz çok sevinirim. teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 TL bile çıkmayabilir,güncelleme katsayıları o yıllar için çok düşük çünkü.

 70. Remzi dedi ki:

  Merhaba lar yaşım 27 5 senedir sigortalı işte çlşyrm toplam prim ödemelerini almak için yaşım kaç olması lazım.. Cevaplarsanız sevinirim… Teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bayanlar için 58 erkekler için 60 yaşında olması gerekiyor.

 71. cengiz dedi ki:

  merhaba annem ssk girişi 2000 pirim 3800 yaşı 63 toplu ödeme ne kadar alır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5400 güne tamamlayarak emekli olun,sanırım bağkur toplu ödemelerde sigortalıyı tatmin eden ödeme yapılmıyor.

 72. MUZAFFER dedi ki:

  MERHABA, 22/01/2001 TARİHİNDE GÖREVE BAŞLADIM. 06/01/2017 TARİHİNDE İHRAÇ OLDUM. EMEKLİLİK HAKKINI ELDE EDEMEDİM. EMEKLİ SANDIĞINA KESİLEN TOPLU PARAYI ALABİLİR MİYİM.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 yaşında toptan ödeme olarak alabilirsiniz.Ancak zaten 61 yaşında emekli olursunuz 15 yıldan ya da SSK’lı bir işte çalışıp,60 yaşında 7000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 73. NİLGÜN dedi ki:

  Erkek kardeşim emekli yaşını ve senesini doldurmuş olup,emekli primini doldurup SSK dan emekli olmasına 6 ay kala vefat etti vefat edeli 10 sene oldu evli değildi ve çocuğu yok annem hayatta fakat babamdan emekli sandığından dul aylığı almakta olup,annesi olarak SSK da birikmiş olan prim paraların toplu olarak alabilirmi?

 74. Pembe dedi ki:

  Benim annem 55 yaşinda 1600 gün toplam sigorta günü o yararlanabilirmi ?

 75. SEBAHATTİN KURU dedi ki:

  AHMET BEY MERHABA EŞİM 1997 SİGORTA BAŞLANGICI VAR VE 5300 PİRİMİ VAR 1981 DOĞUMLU SİGORTADAN PARASINI NASIL ALABİLİR VE NERDEN ALINIR…

 76. ezgi dedi ki:

  merhaba annemin sgk girişi 26.02.2004 toplam çalışma primi 4129 gün Prime Esas Kazancı toplamda 120.000,00tl Civarı yaş 64 emekli olamıyor o yüzden iadeye başvurduk alacağı tutar neye göre hesaplanıyor. toplam ortalama ne kadar alırız bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

 77. Isa dedi ki:

  Merhaba ben 2013 de yüzde 40 engelli olarak emekli oldum ve bu zamanakadar hala çalışıyorum sigorta pirimlerim tam eksiksiz yatıyor acaba ileride maaş imda bir güncelleme olurmu yada ikinci bir emeklilik şansım yada yatan pirimlerim toplu halde almak gibi şansım varmı tsk

 78. Gönül Bedia dedi ki:

  İyi günler ben 1980 de işe girdim bir sene sonra başka bir işyerinde işe başladım. Aynı sene içinde iki işyeri sigorta primimi yatırdı.Ben sgk kurumundan yatırılan fazla parayı talep edebilirmiyim? Ne şekilde talep edeceğim yardımcı olurmusunuz?Teşekkür ederim.

 79. şengül tepe dedi ki:

  sllm.2010 şubat ayı kktc sgk başlangıcım var.1967 doğumluyum.2079 iş günüm görünüyor.türkiyeye kesin dönüş yaptım.primlerimi geri alabilirmiyim.

 80. figen dedi ki:

  işsizlik parası kesildiğinde,bu ayları geriye dönük borçlanabiliyormuyum.yine sgk olarak

 81. doğan dedi ki:

  MERHABALAR ANNEMİN SİGORTA BAŞLANGIC I03/04/ 2003 YILI 3512 prim gün sayısı bulunmaktadır.4500 prim gün sayısından yarlanarak emekli olabilmekte şeker hastası ve yaşlı olduğu için çalışamamakta durumumuz iyi olmadığından dışardan ödeme gibi bir şansımız yok.
  bu zamana kadar ödenen sgk günün parasını toplu alabilir mi alırsa ne kadar almaktadır.

 82. doğan dedi ki:

  MERHABALAR ANNEMİN (sgk) SİGORTA BAŞLANGICı 03/04/ 2003 YILI 3512 prim gün sayısı bulunmaktadır.58 yaşındadır.4500 prim gün sayısından yarlanarak emekli olabilmekte şeker hastası ve yaşlı olduğu için çalışamamakta durumumuz iyi olmadığından dışardan ödeme gibi bir şansımız yok.
  bu zamana kadar ödenen sgk günün parasını toplu alabilir mi alırsa ne kadar almaktadır.

 83. Ayşe dedi ki:

  Merhaba 52yaşındayım 1999eylül ayında işbaşı yaptı. 5150pirim günüm var sağlık sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum. Babamın maaşını almaya başladı. 58yaşına geldiğimde kendi birikmiş primimi toplu alabilirmiyim

 84. şerife dedi ki:

  Merhaba iyi günler, benim 820 gün prim ödemem vardı. Evlenince çalışmadım ve ssk başvurarak çalıştığım primlerin geri ödemesini istedim ve bana bir miktar para ödendi. Dün sigortaya gittim primlerimi tekrar geri almak için başvurmaya fakat bana hala 820 gün göründüğü ve o ödemenin bununla alakası olmadığı söylendi. Bu ne parasıydı anlamadım ve benim hala 820 günün bulunuyormudur. Kafam çok karıştı yardımcı olur musunuz?

 85. Leman Kültür dedi ki:

  61 yaşındayım- kadın- 1999 da ilk işe girişim var. Sadece 2015-2018 yılları arasında toplam 513 gün primim var. toplam kazanç: 26021 şeklinde. yaşlılık toptan ödemesi alabilir miyim? alırsam tahmini ne kadar olur?

 86. salih dedi ki:

  merhaba ben 2017 yılı ağustos ayında bağkur borçlanmam olan 75 bin tl para yatırdım ve sigorta gün sayımı tamamlayarak emekli oldum ancak 2018 yılında yeni bi yasa çıktı ve bu borclanma borcu düştü fazla yatırmış olduğum bu parayı alabilir miyim alabilirsem nerelere müracaat etmem gerekli teşekkür ederim

 87. samet genç dedi ki:

  saygılar hocam….09.02.1972 doğumluyum….1529 gün primim var…ilk işe girişim 21.01.1991….emekliliğim 2030 da…primlerimi geri alma hakkım varmı…

 88. Nurten dedi ki:

  Merhabalar. 13.05.1985. Te sigorta girişim . 56 yaşındayım . Birikmiş paramı almak istiyorum mümkünmü. Yalnız . 1 yl olması için.50 güneksik ne kadar alabilirim. Saygılar

 89. Emin eremli dedi ki:

  Merhaba ben 8 aydır sigortaliyim işten çıktım sigorta mi iptal edip paramı çekebiliyor muyum