Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) ihtiyaç sahibi ailelere ve vatandaşlara 1000 TL yardım müjdesi geldi. Vatandaşlar internet üzerinden 1000 TL yardım parasını nasıl alabileceklerini sorgulamaya devam ediyor. Devletten sosyal yardım nasıl alınır? Türkiye’de koronavirüs salgını ile mücadele devam ediyor. Salgını önlemek adına yapılan sosyal yardımlar kapsamında ailelere destek paketleri peş peşe açıklanıyor. Bankalar ödemelerini ertelerken kamu kurumlarından da ihtiyaç sahiplerine nakit yardımları yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği 1000 TL yardım ödemesi ile ilgili açıklamalar yapıldı. Hak sahibi vatandaşlara ödenecek 1000 TL yardım parasının nasıl alınacağını ve sosyal yardım alma şartlarını haberimizden öğrenebilirsiniz. Vatandaşların gündeminde sosyal yardım alma şartları yer alıyor. Koronavirüs salgını sebebiyle çalışamayan kişiler, devletin duyurduğu sosyal yardım parasından yararlanmak istiyor. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek yardım için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı düğmeye bastı. 1000 TL nakit yardımından hangi ailelerin yararlanabileceği kesinlik kazandı. Bu sosyal yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların herhangi bir kamu kurumuna başvuruda bulunması gerekmediği belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan müjdeli haberin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal yardım paketinin detaylarını açıkladı. Hak sahibi vatandaşlara verilecek 1000 TL yardım duyurusunun ardından vatandaşların ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na akın ettiği görüldü.

Bakan Selçuk’tan 1000 TL Sosyal Yardım Açıklaması

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca vatandaşın yakından takip ettiği 1000 TL sosyal yardım ödeneği hakkında kamuoyuna açıklamalarda bulundu. 43 farklı sosyal yardımlaşma programının devreye alındığını kaydeden Bakan Selçuk, ”Bu süreçte de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla en alt kesime acilen 2 milyarlık yardımı dağıtacağız ki bu süreçte daha dayanıklı, daha dirençli olabilsinler. Zaten onların kayıtları var, anında transfer edeceğiz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yeni başvuru halinde, yeni bir talep geldiğinde onları da karşılayacağız.” ifadelerini kullandı. Ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında mevcut durumda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından düzenli sosyal yardımlardan faydalanan ihtiyaç sahibi 2 milyon hanenin hepsine 1000’er TL nakit desteği yapılacağı Bakan Selçuk tarafından açıklandı. İhtiyaç sahibi vatandaşların bakanlık bünyesinde çalışan yetkililer tarafından tespit edileceği bildirildi. Sosyal yardımlardan yararlanan vatandaşların ve ailelerin, 1000 TL tutarındaki nakit ödemelerinden de yararlanabileceği duyuruldu.

1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna başvuruda bulunmasına gerek olmadığını, bakanlık bünyesinde tespit edilen ve veri tabanına kayıtlı olan hanelerin bu yardımdan otomatik olarak yararlanacaklarını dile getirdi. Periyodik olarak SGK ve bakanlık tarafından sosyal yardım yapılan 2 milyon vatandaş bulunduğunu ve bu 2 milyon vatandaşın 1000 TL’lik yardımdan yararlanabileceğini belirten Bakan Selçuk, “Hedefimiz 2 milyar lirayı, martın sonuna gelmeden, en geç nisan ayı başında dağıtmak.” ifadelerini kullandı. Ayrıca bakanlık tarafından sosyal yardımlara ek 2 milyar liralık kaynağın dağıtımında belirlenen koşulları taşıyan hanelere 1000 TL olmak üzere nakit desteği yapılacağı belirtildi. Bununla birlikte milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren emekli bayram ikramiyeleri hakkında da son gelişmeler açıklandı. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda değişiklik yapılarak, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı'nda yapılan 1000 liralık bayram ikramiyesi ödeme tarihi, "bayramın içinde bulunduğu ayda" olacak şekilde yeniden düzenlendi.

En Düşük Emekli Maaşı 1500 TL Oldu!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SSK (4A) emeklilerini memnun eden müjdeli haberi duyurdu. En düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye yükseldiğini bildiren Bakan Selçuk, bu yıl mayıs ayında Ramazan Bayramı öncesi emeklilere verilecek bayram ikramiyesinin de Nisan ayı başında ödeneceğini kaydetti. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren bayram ikramiyesinin nisan ayının ilk haftası itibarıyla emeklilerin maaş aldıkları banka hesaplarına ödenmesi bekleniyor.

Bayram İkramiyesini Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) maaş alan 4A, 4B ve 4C emeklilerinin yanı sıra bayram ikramiyesinden diğer aylıklardan yararlananlar da yararlanabiliyor. Nisan ayı başında 1000 TL emekli bayram ikramiyesi alacak şu şekilde açıklandı:
  • Ölüm aylığı alanlar
  • Şehit yakını ve gaziler
  • Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar
  • Geçici köy korucuları
  • Şeref aylığı alanlar
  • Şampiyon sporcular
  • Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri
  • Terör faaliyetlerinden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller
  • Terör faaliyetlerinden hayatını kaybedenlerin hak sahipleri

Milyonlarca Emekliye Ramazan İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek? Bakandan Açıklama Geldi

Emeklilere Evde Maaş Ödemeleri Başladı! SGK Emekli Maaşı Evden Nasıl Alınır?

Emeklileri Rahatlatacak Ödeme! 4500 TL Emekli Avansı Başvuru Şartları Nedir?