Emeklileri Rahatlatacak Ödeme! 4500 TL Emekli Avansı Başvuru Şartları Nedir?

Nakit ihtiyacı duyan emekli vatandaşlar için avans ve faizsiz kredi gündemdeki güncelliğini koruyor. Bu düzenlemeye göre talep edenler emekli maaşının 3 katına kadar avans veya 10 katı tutarında faizsiz kredi çekebilecek. Emeklilere yönelik başlatılacak bu uygulamada ayrıca 36 ay vade seçeneği sunulacak. Türkiye’de emekli olmak için gün sayan yüz binlerce çalışan, bir yandan emekli olacağı günü dört gözle beklerken bir yandan da emekli maaş tutarı hakkında araştırmalar yapmaya devam ediyor. Emeklilik için gün sayanlara yönelik avans fırsatı sunulması gündemdeki yerini koruyor. Emekli başvurusunda bulunan vatandaşlara özel avans imkanının aynısının emekli olan vatandaşlara da sunulması konuşuluyor. Bu düzenlemeyle ilgili onay çıkması halinde emekli vatandaşlar 3 maaş tutarında avans çekme hakkına da sahip olabilecek. Konuyla ilgili detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Emeklilere rahat nefes aldıracak çalışma gündemdeki sıcaklığını koruyor. Türkiye’de milyonlarca emekli vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemede sona gelinmesi planlanıyor. Emeklilik başvurusunda bulunmuş fakat maaşı 90 gün geçmesine rağmen bağlanmamış olanlara yönelik başlatılan emekli avansının, bu kişiler dışında mevcut durumda emekli olanlara da sağlanması gündemde.

Emekli Avansı Kapsamı Genişletilecek Mi?

Emekli maaşının bağlanması için beklemede olanları ilgilendiren yeni düzenlemeler emekliler arasında heyecan yaratıyor. Maaşının bağlanması için bekleyenlerin talepte bulunması halinde 6 bin 972 TL avans alması söz konusu oluyor. Bu imkanın aynısını mevcut durumdaki emekliler için de gerçekleştirecek olan emekli avansı kapsamının genişletilmesi gündemdeki yerini aldı. Nakit sıkıntısı yaşayan emeklileri sevindiren bu gelişmeyle ilgili araştırmalar yapılıyor. Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere yönelik avans uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olacak kişiye net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor.

Bu kapsamda 2020 yılı için belirlenen asgari ücret hesaba katıldığında bu yıl için belirlenen avansın tutarı 6 bin 972 TL olduğu görülüyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan yüzde 25 oranında kesilerek mahsup ediliyor. Emekli başvurusunda bulunan kişiye avans ödemesi yapılması için aylığın 90 gün içinde hak sahibine bağlanmamış olması ve bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nu (SGK) muhatap alan yazılı başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Taksitle Kesilmesi Gündemde

Emekliliğini bekleyenler için geçerli olan bu uygulamanın mevcut emekliler için de hayata geçirilmesi gündemde yer alıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konudaki düzenlemelere devam ettiği biliniyor. Türkiye’deki milyonlarca emekli, bu imkanın kendilerine de sunulması için Çalışma Bakanlığı’ndan gelecek haberlere kilitlenmiş durumda. Eğer bu sistem onaylanıp hayata geçirilirse, emekliler acil nakit ihtiyaçlarında bankalara koşup faizli kredi kullanmak yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yazılı başvuruda bulunarak mevcut emekli maaş tutarlarının 3 katına kadar avansı kurumdan isteyebilecek.

Emeklilerin nakit ihtiyaçlarını ve sıkıntılarını ortadan kaldıracak bu uygulamada atılacak adımlar yakından takip ediliyor. Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik tedbirlere göre en düşük emekli maaşının bin 500 TL’ye çıkarılmasıyla birlikte eğer bu imkan mevcut emeklilere de sunulursa vatandaşlar SGK’dan en az 4 bin 500 TL tutarında emekli avansı kullanabilecek. Bu para daha sonra emekli maaşından 12, 24 veya 36 ay taksitle kademeli olarak kesilecek. Böylelikle emekli vatandaşlar, nakit sıkıntılarını faiz yüküne girip kredi kullanmadan ortadan kaldırarak rahat bir nefes alabilecekler.

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi Nasıl?

Emekli Maaşımdan Neden Kesinti Yapılıyor ?

Emekli Maaşınızı İstediğiniz Bankaya Kendiniz Taşıyın !

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu