Emeklilere Evde Maaş Ödemeleri Başladı! SGK Emekli Maaşı Evden Nasıl Alınır?

Emekli maaşını evden almak isteyen milyonlarca emekli, araştırmalarına devam ediyor. SSK, Bağkur emekli maaşları koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında evden teslim ediliyor. Koronavirüs salgınında kritik grup olan 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması sınırlandırıldı. Bu kapsamda 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların emekli maaşları evden alınabilecek. Evde emekli maaşı ödemesi nasıl yapılır? Halkbank, Ziraat Bankası, Denizbank, Vakıfbank ve PTT ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında yapılan mutabakat sonrasında vatandaşlar emekli maaşlarını evden teslim alabilecek.

Milyonlarca emekli vatandaşın gündemindeki en önemli konulardan biri de evde emekli maaşı ödemeleri konusu olarak öne çıkıyor. SSK, SGK, Bağkur’lu emekliler maaşlarını sokağa çıkmadan evlerinde teslim alabiliyor. İlk olarak Çin’de başlayan ve kısa bir süre sonra dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını ülkemizde de görülmeye başlandığı için alınan tedbirler kapsamında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmaması gerekiyor. Bu yüzden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile kamu bankaları arasında yapılan anlaşmaya göre bu durumda olan vatandaşların emekli maaşları evde ödeniyor. Dört kamu bankasının yanı sıra PTT şubelerinin yapacağı emekli maaş ödemelerinde öncelik banka görevlilerine veriliyor. Banka görevlilerinin yetersiz kaldığı durumlarda ödemeler, valilik ve kaymakamlıklar tarafından Vefa Sosyal Destek Grubu’ndan banka şubelerine bildirilecek yetkili kamu görevlileri aracılığıyla yapılacak.

Evde Emekli Maaşı Ödemeleri Başladı

İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile aralarında Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Denizbank ve PTT’nin de bulunduğu kamu banka ve kurumları arasında yapılan mutabakat kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşların maaş ödemeleri evde yapılmaya başlandı. İçişleri Bakanlığı’nın, ülkemizde etkisini göstermeye başlayan koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanların maaşlarını evlerinden alabilmeleri için 81 il valiliğine talimat gönderdiği öğrenildi. Bu kapsamda Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank ve PTT ile yapılan mutabakat sonucunda valilikler ve kaymakamlıklar koordinasyonunda sokağa çıkma yasağı bulunanların maaş ödemeleri bu kişilerin evlerinde yapılmaya başlandı.

Banka ve PTT şubelerinin yapacağı emekli maaş ödemelerinde öncelik banka görevlilerinde olacağı bildirildi. Banka görevlilerinin yetersiz kaldığı durumlarda sokağa çıkma yasağı bulunan 65 yaş üstü vatandaşların emekli maaş ödemeleri, valilik ve kaymakamlıklar tarafından Vefa Sosyal Destek Grubu’ndan banka şubelerine bildirilecek yetkili kamu görevlileri aracılığıyla yapılacak.

Evden Emekli Maaşı Almak İçin Başvuru Nereye Yapılacak?

Evden emekli maaşını almak isteyenlerin merak ettiği konuların başında başvuru işlemleri yer alıyor. Ülkemizde 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı bulunan emekli vatandaşlara evde ödeme talimatı konusundaki talepler, valilik ve kaymakamlıklara 112, 155 ve 156 numaralı telefonlar aracılığıyla iletiliyor. Şubelerde iletilen talimata yönelik müşteri hesabından yetkili kamu görevlisine ödeme yapılıyor. İşlem tutarı yani vatandaşın emekli maaşı kendisine teslim edilen banka görevlisi ve yetkili kamu görevlisi, müşterilere emekli maaşını evlerine giderek teslim ettikten sonra ödemenin tamamlandığına dair tutanağı ilgili banka şubesine teslim ederek süreci tamamlıyor.

Emekli maaşını evden almak isteyen vatandaşın bu işlemler sırasında evde bulunmaması durumunda hak sahibinin emekli aylığı yetkili kamu görevlisi tarafından çekilen bankanın şubelerine yeniden iade ediliyor. Sürece ilişkin olarak kullanılacak formlar ve bilgiler, İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Denizbank ile PTT merkezleri ile paylaşıldı.

Emeklileri Rahatlatacak Ödeme! 4500 TL Emekli Avansı Başvuru Şartları Nedir?

SGK Emekli Olmayana 645 TL Ödeme Yapılacak! Başvuru Hakkınızı Kaçırmayın!

SGK Girişi 2008 Öncesinde Olanlara Erken Emeklilik İmkanı!

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu