Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) öncülüğünde yürütülen, çalışan annelere aylık 200 euro bakıcı desteği imkanı sağlanan projeye başvurular sürüyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada, çalışan annelere aylık en az 200 euro (1506 lira) bakıcı desteği imkanı sağlanan projeye başvuruların devam ettiği ifade edildi. SGK’dan çalışan annelere verilen bu destekten yararlanmak için başvuru şartları karşılayan adayların, e-devlet şifresi ile 'www.sgkegitimlibakici.org' ve 'http://www.sgkegitimlibakici.org/' adresi üzerinden başvurularını yapabilecekleri duyuruldu. Çalışan annelerin yararlanabileceği ve SGK’dan her ay 1506 TL destek alabilecekleri “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahibi çalışan annelere verilen “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” pilot illerde uygulanmaya devam ediyor. Çalışan annelere destek olmak ve eğitimli bakıcıları teşvik etmek üzere Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nın fonladığı proje kapsamında, hem çalışan annelerin iş ve yaşam dengesine katkı sağlanmış oluyor hem de çocukların sigortalı ve eğitimli bakıcılar tarafından bakımının daha kaliteli bir şekilde yapılması hedeflenmiş oluyor. Proje günümüde Ankara, İstanbul ve İzmir’de devam ediyor.

SGK Çalışan Annelere 1506 TL Destek Projesine Kimler Başvurabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında başvuruları alınmaya devam eden proje kapsamında bakıcı desteğine müracaat ederek ayda 1506 TL maddi çocuk bakım desteği almak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken temel başvuru şartları şu şekilde sıralandı:
  • Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden herhangi birinde ikamet etmek
  • Başvuru tarihi itibarıyla 0-2 yaş aralığında çocuk sahibi olmak
  • 4A (eski adıyla SSK) statüsünde sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmak
  • Projede sigorta yaptırılan 0-36 ay çocuk bakımı konusunda eğitim almış bir bakıcıdan hizmet almak
Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen, “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında anneanne, babaanne dışındaki teyze, hala, yenge, kuzen gibi diğer kadın akrabalar da sigortaları yaptırılarak bakıcı olarak çalıştırılabilecek. Ancak bu kişilerin bakıcı olarak proje kapsamına alınabilmeleri için üniversite onaylı sertifikalar, halk eğitim merkezi sertifikaları, meslek liseleri veya üniversitelerin çocuk gelişimi bölümü diplomaları olması şartı aranacak. Öte yandan projeden yararlanmak isteyen bakıcıların uzaktan eğitim yoluyla proje şartlarını yerine getirebilecekleri de kaydedildi.

SGK Çalışan Annelere 1506 TL Destek Projesine Başvuru İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada; çocuğun 36 aylık olana kadar ve en fazla 32 ay süreyle destekten faydalanabilecek projeyle ilgili şartlarının uygun olması halinde destekten yararlanmak isteyenlerin, e-devlet şifresi ile 'www.sgkegitimlibakici.org' ve 'http://www.sgkegitimlibakici.org/' internet adresi üzerinden başvurularını yapabileceği bildirildi. Başvuruların online platform dışında kurumların bölge ofislerinden de alındığı bilgisi paylaşıldı. Bu konuda başvurular hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen SSK’lı çalışan annelerin, ilgili '/sgkegitimlibakici' sosyal medya hesapları ile İstanbul, Ankara ve İzmir'deki proje ofislerinden detaylı bilgi alabilecekleri duyuruldu.

SGK Çalışan Annelere 1506 TL Destek Projesi Süresi Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından başvurusu kabul edilen SSK’lı çalışan annelere aylık 200 Avro (1506 TL) mali destek sağlanmaktadır. Eğer anne bekar ise veya çocuğu özel gereksinimli ise bu ödeme aylık 250 Avro tutarına çıkmaktadır. Anneler “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında çocuğu 36 aylık olana kadar en fazla 32 ay boyunca bu destekten yararlanabilme hakkına sahiptir.

Torun Bakma Maaşı (Parası) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Yaşlılık Aylığı (Maaşı) ve Başvuru Şartları Nelerdir?

e-SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?

Editör: TE Bilisim