e-SGK Bildirge Şifre Başvurusu Nereye Yapılır?

İşverenlerin kendi bünyesinde çalıştırdıkları işçilerine ait sigorta prim belgelerini internet üzerinden kolay bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) veri tabanına kayıt ettirebilmeleri için tecil edilen ya da edilecek iş yerlerine e-bildirge şifresi verilmektedir. Son dönemde vatandaşların en çok merak ettiği konulara arasında yer alan e-SGK (e-bildirge) şifresinin ne işe yaradığı ve kurumdan şifre başvurusu için gerekli olan belgeler hakkında kapsamlı bilgileri haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde sigortalı işçi çalıştıran işverenlerin 4A (eski adıyla SSK) sigorta koluna mensup çalışanlarına ait prim ve gün sayısını belirten aylık prim ve hizmet belgesini kuruma gönderebilmeleri için öncelikle ilgili iş yeri için iş yeri dosyası açtırmaları ve e-SGK uygulama ekranına giriş için de SGK şifresi temin etmeleri gerekmektedir. Bu sayede işyerinde çalışanların SGK prim ve gün bildirimleri dijital platform üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK tarafından e-SGK şifre uygulamasında yeni düzenleme ile yeni bir uygulamaya geçildi. e-SGK işveren şifresini daha önce işverene ya da vekiline elden teslim ederken, son düzenlemeyle birlikte SGK e-bildirge şifresinin internet üzerinden de başvuru yapılarak kolaylıkla alınabilmesi mümkün hale getirildi. Bu sayede işverenler e-Bildirge şifrelerinin internet üzerinden alınmaya başlanması sayesinde büyük bir yükten de kurtulmuş oldular.

SGK İşveren E-Bildirge Şifre Başvuruları

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işveren e-bildirge şifre başvuruları internet üzerinden yapılamamaktadır. Daha önceden de olduğu gibi iş yeri şifresi başvuru evraklarının ve SGK şifre formunun iş yeri tescil evrakları ile birlikte verilmesi gerekmektedir. İlgili ekran üzerinden iş yeri tescil başvurunuzu online olarak yaptıktan sonra iş yeri tescil işlemlerini tamamlamak için gerekli evrakları ve e-SGK şifre almak için talep edilen belgeleri SGK’nın ilgili birimine 1 hafta içinde şahsen müracaat ya da posta yoluyla göndermeniz gerekmektedir. Bu işlemlerin ardından kayıtlar tamamlandıktan sonra internet üzerinden e-SGK şifresi alınabilmektedir.

İnternet Üzerinden e-SGK Şifresi Nasıl Alınır?

İnternet üzerinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Hizmetler menüsüyle e-SGK şifresi alabilmek için öncelikle e-SGK şifre başvuru formunun işverenler tarafından doldurulması gerekmektedir. Bu form belgesi ile SGK şifresi kullanıcı sözleşmeleri bir araya getirilerek bulunduğunuz yerde görevli SGK il müdürlüğü veya hizmet merkezine şifre başvurunuzu yaptıktan sonra internet üzerinden e-SGK şifrenizi teslim alabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) işveren ya da vekili adına e-SGK şifresi tanımlandıktan sonra;

  • SGK’nın resmi internet sitesine giriş yapın.
  • Ana sayfada yer alan “e-SGK Uygulamaları” bağlantısına tıklayarak başvuru ekranına gidin.
  • e-SGK işveren modülünde yer alan “e-SGK Uygulamaları ve e-SGK şifre” butonuna tıklayın.
  • Daha sonra ekranın sağ bölümünde bulunan “Uygulama Giriş” ekranını tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi yazarak giriş yapın.
  • Sonraki ekranda adınıza tescil edilmiş tüm iş yerlerine ait e-bildirge şifreleri bir liste halinde ekranda sıralanacaktır.

e-SGK Şifresi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) işverenlerin talep ettiği e-SGK şifresi alabilmek için gerekli evraklar şunlardan oluşmaktadır:

  • e-Bildirge Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu
  • İşverene ait imza sürküsü
  • Eğer şifre işveren adına vekile verilecekse noter onaylı vekaletname
  • İşveren ya da işveren vekiline ait kimlik fotokopisi

SGK Doğum Borçlanması Ne Kadar, Nasıl Yapılır?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu