Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı 2023 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal destekler ödemeye devam ediyor. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) kapsamında 2023 Mart ayı ödemeleri ise birçok vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle son dönemde vatandaşların artan nakit ihtiyaçlarına yönelik SED ödemeleri birçok yönden avantaj sağlıyor.

Mart ayının ortalarında SED ödemlerinin hesaplara geçip geçmediğini öğrenmek isteyen birçok vatandaş hesaplarını kontrol etmeye başladılar. SED ödemeleri sorgulama işlemleri ve ödeme tarihleri de merak ediliyor. 2023 yılında birçok ücrete gelen zam sonrasında artan SED yardımları ihtiyaç sahiplerine destek sağlıyor.

2023 MART AYI SED ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Mart ayının gelmesiyle sosyal destek ödemelerinin hesaplara ne zaman geçeceği birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel gereksinimlerinin ve eğitim giderlerinin karşılanmasına yönelik verilen SED yardımlarının Mart ayı içinde hesaplara geçeceğini bildirmişti.

Bakan Yanık tarafından yapılan açıklamada, Mart ayı içinde 582 milyon 692 bin 272 lira Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemesinin yapıldığı açıklandı. Mart ayı ödemelerinin de hesaplara geçtiğinin duyurulmasının ardından hesaplar kontrol edilmeye başladı.

2023 SED ÖDEMELERİ NE KADAR?

2023 yılı için Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri kapsamında yeni miktar belirlenmişti. Memur maaşlarına gelen yüzde 30’luk zam sonrasında söz konusu ödemelerin de artırıldığı ifade edildi. Bu artış sonrasında SED kapsamında çocuk başına yapılan ödemenin miktarı ortalama 2.337 TL’den 3,038 TL’ye yükseltilmiş oldu.

SED NEDİR, KİMLER SED ÖDEMESİ ALABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED), çocukların temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede sürdürmekte bile zorlanan ailelerin, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocukların bakımı için verilen destektir.

Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde aile ve yakınlarına verilecek çocuklar ile ekonomik yoksunluk çeken ailelerin çocuklarına bu tür ödemeler yapılmaktadır.

Editör: TE Bilisim