Rotatif kredi; ticari müşterilerin anlık ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacı ile vadesi kısa olan kredi türüne denmektedir. Hesap kesim tarihi, ay dönümü gibi kavramlar; rotatif kredinin geri ödemesinde önemli olmadığı için diğer kredilerden ayrılmaktadır. Kredi geri ödemesi tamamlanmadığı sürece günlük olarak krediye faiz işlemektedir. Kredilerin 12 aydan daha uzun süre vadelendirilebilmesi mümkün değildir. 3 ayda bir sadece faiz ödemeleri yapılabilmektedir. Hesaba para yükleme, kapatma ve bakiye düşürme gibi işlem hakları da sunulmaktadır.

Rotatif Kredi Kullanımı Nasıldır?

Rotatif kredi almaya karar veren işletme yetkilisinin bankaya gitmesi ve talebini iletmesi gerekmektedir. Banka ilgili talebi aldıktan sonra daha öncesinde belirlenmiş olan kredi miktarının aktarımını gerçekleştirmektedir.

Rotatif Kredi İçin Gerekli Teminatlar Nelerdir?

Bireysel müşteriler için kredi notu, ticari müşteriler için de banka limitleri önem taşımaktadır. Rotatif kredilerin vadelerinin 1 yılı aşabilmesi mümkün olmamaktadır ve mart, haziran, eylül, aralık aylarında olmak üzere 4 faiz ödemesi bulunmaktadır. Bu tarihler dışında da kapatabilmek mümkündür ancak toplam borcun çıkartıldığı ve ödeme yapılan dönem bunlardır. Rotatif kredinin limiti konusunda belirleyici unsur şirketin mali raporları olduğu için bu konuya önem verilmelidir.

Gelir Belgesiz, Bordrosuz Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Rotatif Kredi Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Rotatif kredi için öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta; faiz ödemelerinin aksatılmamasının gerekmesidir. Faiz tutarları günlük olarak farklılık gösterebilmektedir. Her dönem sonunda işletmenin banka ile ortak hesaplama yapması ve ödemeleri zamanında gerçekleştirmesi gerekmektedir. Rotatif kredinin işletmeler için avantajlı olabileceği gibi riskli olabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu sebeple eğer gerçekten rotatif krediye ihtiyaç duyulmuyor ise; rotatif kredi almak doğru olmamaktadır. İlk etapta her ne kadar nakit sıkıntısını çözecek olsa da sonrasında geri ödemede zorlanılacağı düşünülüyor ise; rotatif kredi alınmamalıdır. Gelir ve gider hesaplamalarından sonra karar verilmelidir.

Rotatif Kredinin Özellikleri Nelerdir?

Rotatif kredi kullanmış olanlar için anapara ödemelerinde herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Dolayısı ile dönemlik faiz ödemeleri de sadece anapara üzerinden hesaplanıp alınmaktadır. Eğer bu para ödenmez ise; banka hesaplara bloke koyma hakkına sahip olmaktadır. 3 aydan daha uzun süre sadece faiz ödemesi yapılır ise; bu durumda kredi kullanım hakkı kaybolmaktadır ve anapara tahsili talep edilmektedir. Dolayısı ile durum hesaptaki paraya el konulmasına kadar gidebilmektedir. Kredinin anaparasının talep edildiği 3 ay boyunca günlük anaparanın üzerine faiz işlemektedir. Daha az faiz işlemesi için alınan tutarın kısa süre içerisinde ödenmeye çalışılması daha avantajlı olmaktadır.

Asgari Ücretle Çalışanlar Ne Kadar Kredi Alabilir

Rotatif Kredilerin Artıları Nelerdir?

Rotatif kredilerin bilinen avantajları aşağıdaki gibidir:
  • Anapara için 12 ay vade sunulması ve aynı zamanda 3 aylık periyotlarda faiz ödemesi yapmaya imkan tanıması sebebi ile geri ödeme kolaylığı olan bir kredidir.
  • Şirket ödemeleri ve nakit gerektiren durumlarda kullanılabilecek bir nakit kredidir. Kullanım amaçlarının geniş kapsamlı olması, avantajlarından biridir.
  • Dosya işlemleri uzun sürmemektedir. Şirket adına bir yetkilinin işlemleri yürütmesi yeterli olmaktadır. Limit ve kullanım şartları konusunda bir problem çıkmadığı sürece aynı gün içerisinde kredinin alınabilmesi mümkün olmaktadır.
  • Karta yükleterek, nakit çekilerek ya da başka karta tanımlatılarak kredinin kullanılabilmesi mümkündür.
[sc_fs_multi_faq headline-0="h3" question-0="Spot Kredi Ne Demektir?" answer-0="Kısa vadede işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan ve faiz oranı değişmeyen kredidir." image-0="" headline-1="h3" question-1="BCH Kredi Ne Demektir?" answer-1="Borçlu cari hesap olarak da bilinen, işletmelere özel bir kredidir." image-1="" headline-2="h3" question-2="Rotatif Nedir?" answer-2="Rotatif kelime anlamı olarak kısa zamanda çok sayıda basım gerçekleştiren basım makinesi olmaktadır. Rotatif kredi ise; kısa vadede bankaların limitleri doğrultusunda kullanılan kredidir." image-2="" count="3" html="true" css_class=""]
Editör: TE Bilisim