Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

20.11.2019
3.887
A+
A-
Rapor Parası Sorgulama, Rapor Parası Kaç Günde Yatar?

Rapor parası sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi kullanılmalıdır. İş görmezlik ödeneği olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen rapor parası, raporun sisteme girilmesinin ardından en geç 15 gün içerisinde yatırılmaktadır. Rapor parası alabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışılması gerekir.

İş hastalığı ya da farklı bir hastalık sebebiyle rapor alan çalışanlar, maaşları oranında rapor parası almaktadır. Kişilerin rapor parası başvurusu yapmasının ardından, başvurunun son durumunu öğrenmek için rapor parası sorgulaması yapması gerekir.

İş Görmezlik Rapor Parasının Özellikleri Nelerdir?

SGK iş görmezlik rapor ödemesi, Sosyal Güvenlik Kurumu sigortaları kapsamında çalışan işçilere verilmektedir. Çalışanların maaşlarına göre hesaplanan iş görmezlik ödemesi, iş hastalıkları, kazalar ya da normal rahatsızlıklar sebebiyle rapor alan kişiler için hazırlanmıştır. İş kazası sebebiyle rapor alan çalışanlar, rapor süresine göre ücretlendirilmektedir. Rapor parası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmakta ve geri ödeme talep edilmemektedir.

Rapor Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Çalışanların rapor parası alması için gerekli görülen şartlar aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Rapor parası alacak çalışanların, SGK kapsamında sigortalı olması gerekir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası alacak kişilerin, devlet hastanesinden sağlık raporu alması gerekir.
 • Sağlık raporunda yer alan ayakta tedavi süresinin en az 2 gün olması gerekir.
 • Çalışanların en az 1 yıllık çalışması ve sağlık raporunun alındığı tarihten itibaren en az 3 aylık sigorta priminin kesintisiz şekilde ödenmesi gerekir.
 • Kişilerin rahatsızlığının tekrarlanması durumunda, sağlık raporunun aynı doktor tarafından yenilenmesi gerekir.
 • Sağlık raporunun alınmasının ardından, işveren tarafından sisteme işlenmesi gerekmektedir.
 • İş görmezlik raporunun verildiği tarihten itibaren, en geç 5 gün içerisinde sisteme girilmesi gerekir.
 • Raporun alınmasının ardından, işçiler tarafından SGK’ya bildirim yapılmalıdır.
 • BAĞ-KUR ve isteğe bağlı diğer sigorta kolları üzerinden iş görmezlik ödeneği alabilmek için kişilerin sigorta prim borcu bulunmamalıdır.

SGK Rapor Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası başvurusu, işverenler tarafından yapılmaktadır. Çalışanların tam teşekküllü devlet hastanesinde muayene olması ve aynı hekimden rapor alması gerekir. Raporun alınmasının ardından, hastane sisteminde rapor SGK’ya bildirilmektedir. SGK sistemine eklenen rapor, işveren tarafından sisteme girilmek zorundadır.

İşverenin raporu sisteme girmesinin ardından, iş görmezlik ödeneği işleme alınmaktadır.

SGK Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Sosyal güvenlik Kurumu rapor parası sorgulaması, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantı adresi kullanılarak, e-devlet sorgulama sayfası açılabilir. E-devlet sistemi giriş ekranı açıldıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır.

Sisteme giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi kullanılmaktadır. Gerekli bilgiler yazıldıktan sonra “Giriş Yap” butonuna tıklanmalıdır. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, e-hizmetler bölümü üzerinden “Sosyal Güvenlik Kurumu” sekmesine tıklanmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası açıldıktan sonra, rapor parası sorgulaması yapılabilir.

SGK İş Görmezlik Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen iş görmezlik ücretinin tutarı, çalışanların son 3 aylık maaşları üzerinden hesaplanmaktadır. Rapor parasının hesaplaması aşamasında, 3 aylık brüt maaş ve son 3 aylık prim günü, birbirinden ayrı olacak şekilde toplanmaktadır. 3 aylık brüt gelir toplamı, 3 aylık prim günü toplamına bölünmektedir.

Ortaya çıkan sonuç, rapor gününe bölünmektedir. Rapor parasının hesaplaması aşamasında, rapordaki ilk 2 gün yok sayılmaktadır. 2 günlük sağlık raporlarında, işveren tarafından ücret kesintisi yapılmadığı için işlemlerde 2 gün eksik değerlendirme yapılmaktadır.

SGK Rapor Parası Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası almaya hak kazanan kişiler, rapor parası ödeneklerini PTT şubelerinden ya da PTT ATM’lerinden çekilebilir. İş görmezlik ödenek başvurusunun onaylanmasının ardından, 15 gün içerisinde rapor parası yatırılmaktadır. Rapor parasını çekmek için PTT şubelerine gidilebileceği gibi, PTT ATM’leri de kullanılabilir.

Rapor parasının onaylanıp onaylanmadığını anlamak için e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılması gerekir. PTT şubelerine gitmeyi tercih etmeyen işçiler, e-devlet üzerinden istedikleri bankaya rapor parasını yönlendirebilir ve banka hesabı üzerinden rapor parasını çekebilirler.

İş Kazası Sebebiyle Rapor Parası Alınır Mı?

İş kazası geçiren SGK’lı çalışanlar, herhangi bir şart aranmadan rapor parası almaktadır. Kişilerin iş kazası sebebiyle iş görmezlik raporu almaları durumunda, normal çalışanlarda aranan hiçbir şart aranmamaktadır. Çalışanların son 30 günlük prim ödemeleri gibi bir şart yoktur. Kişilerin kaza öncesindeki son 90 günlük prim ödeme süreci dikkate alınmaz.

Kişilere ait raporlarda, 2 gün kesintisi yapılmaz. Çalışanların son 1 yıldır çalışıyor olması gibi bir şart bulunmamaktadır. İş kazası sebebiyle iş görmezlik ödeneği alacak çalışanlar, kazanın etkilerine göre tazminat da alabilmektedir.

Doğum Sonrası İş Görmezlik Ödeneği Alınır Mı?

Doğum iznine ayrılan anneler, izin süreleri boyunca iş göremezlik ödeneği almaktadır. Annelerin kullandıkları doğum izinlerinin süreleri, çocuk sayısına göre doğumdan önce ve doğumdan sonra olacak şekilde artırılabilir. Doğum izninin artırılması için geçerli sebepler, doktor raporuyla belirtilmelidir. Doğum iznine ayrılan anneler, aldıkları maaşın 2/3’ü oranında rapor parası almaktadır.

Doğum izni süresince alınan rapor parası, Sosyal Güvenlik kurumu tarafından karşılanmaktadır. Doğum iznine ayrılacak anneler, hamileliğin 32. haftasından itibaren izin alma haklarını elde etmektedir.

Dileyen kişiler tüm izinlerini doğum sonrasına bırakabilir ya da 32. haftadan itibaren izinlerini kullanmaya başlayabilirler.

İşyerinin inisiyatifine göre, doğum iznine ayrılan çalışanları maaş ödemesi yapılmaya devam edilebilir. Çoklu gebelik yaşayan anneler, 30. haftanın ardından doğum izinlerini başlatabilirler. Doktor tarafından onay verilirse, ilk 30 haftadan sonra elde edilen 7 haftalık doğum izni, doğum sonuna eklenebilmektedir.

Doğum izninin süresi ve izin içerisinde annelere tanınan haklar, bebeklerin sayısına göre artmaktadır.

Doğum İzni Rapor Parası Alma Şartları Nelerdir?

Doğum iznine ayrılmak ve bu sürede rapor parası almak için gerekli görülen koşullar aşağıda detaylıca sıralanmıştır:

 • Doğum iznine ayrılan annelerin SGK kapsamında sigortalı olarak çalışması gerekir.
 • Kadınların en az 1 yıldır çalışıyor olması ve izinden önceki son 3 aylık süreçte SGK primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir.
 • Doğum iznine çıkılan süre içerisinde, aynı işyerinde ya da farklı bir işte SGK’lı olarak çalışılmamalıdır.
 • Doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi ve bebeklerin hayatta olması gerekir.
 • Kürtaj ya da ölü doğum gibi durumlarda, doğum iznine ayrılma imkânı bulunmamaktadır. Bu anneler, doktorun belirttiği süre boyunca raporlu olarak izne ayrılabilirler.

Doğum İzninde İş Görmezlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum iznine ayrılan ve iş görmezlik ödeneği almak isteyen annelerin doğum izni başvuruları, işverenler tarafından yapılmaktadır. Doğumun gerçekleşmesinin ardından, hastane tarafından doğum belgesi hazırlanır ve SGK sistemine girişi yapılır. Alınan doğum raporunun, işyerine teslim edilmesi ve onaylatılması gerekir.

İşyeri doğum raporunu onayladıktan sonra, kendisine ait SGK modülü üzerinden raporu sisteme işlemelidir. SGK modülü kullanmayan işyerleri, SGK il ya da ilçe müdürlüklerine bir dilekçe yazarak doğum izni sürecinin başlatılmasını talep edeceklerdir. Doğum izni başvurusu takipleri, e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.

4/A On Günden Az Süreli Ev Hizmeti Çalışan Kişi Sorgulama

SSK / SGK Sigorta Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC No İle SSK / SGK Gün Sorgulama Nasıl Yapılır?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 46 YORUM
 1. Engin dedi ki:

  Sa mart 10 mayis 10 arasi 2 ay raporum vardi nisan 10 da ssk cikism oldu matis 10da 1 aydaha raporum uzadi. Mart aynin ucretini aldim mayis mayis 10da biten raporun ucretini alamiyorm neden acaba bilgisiolan varmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten çıkıştan sonra rapor aldığınızdan dolayı rapor ücretini alamazsınız.

 2. funda dedi ki:

  Merhaba; ben 19 haziranda rapor almıştım 5 günlük ve yarın 2 ay olacak rapor alalı fakat henüz rapor parasını alamadım. ne zaman alabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

   1. Kuzey Ergulen dedi ki:

    2019 aralık 20 de 45 gunluk rapor aldım
    Rapor param ne zaman yatar

 3. aaaaa dedi ki:

  Ben rapor alalı 1 ay oldu, hastane sisteme girdi fakat henüz işyerim bu rapor için onay vermedi. Bunun bir tarihi var mı? Rapor ne kadar sürede sisteme girilmeli?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;belirli bir süresi yok.

 4. Emrah guzel dedi ki:

  Selam aleyküm başlangıç 20 09 2017::::::28 09 2017 bitiş 29 09 2017 kontrol var öğünde başlangıç 29 09 2017::::::23 10 2017 bitiş 24 10 2017 kontrol var para nezaman yatar ve nekadar teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 5. nurayz dedi ki:

  merhaba
  e-devletten rapor parasını sorguladığımda durum kısmında bankaya gönderildi şeklinde ziraat bankasındaki hesapta yatmamış olarak gözüküyor ptt’ye gidip tekrar sormam mı gerekiyor

  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işgöremezlik ödemeleri artık PTT bank şubelerine yatıyor

 6. Süleyman çoban dedi ki:

  Merhaba bana 3 ayrı rapor yazıldı hekimler tarafından ve 18,25 eylül 25 ,28 eylül ve 28 eylul 3 ekim daha sönra kontrole gittigımde saglık kurulu rapor verdi 18 eylül 23 ekim arası sımdi hangi rapor gecerli olacak. Ayrıca ilk yazılan rapor parasinida aldın 5 günluk ben kaç günlük rapor parasi ala bilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;34 günlük rapor parası alabilirsiniz.

 7. Tulay Kocboga dedi ki:

  Merhaba 17 aralik 2015 tarihinde hasekide ameliyat oldum 10 gun rapor aldim is yerine bildirdim sgk ya bildirildi rapor parasini alanadim
  Sgk mudurlugune gittim dilekce yazdim dilekceyi isleme almadikar hastahgane bildirim yapacak dediler evim hastehaneye cok uzak oldugundan gidemedim oyle kaldi
  Sizce yapilabilecek bir sey varmidir ayrica bana cok sacma geldi sistemde raporlu oldugum zaten gorunuyor hastane raporu onaylamamis ne demek anlamadim
  Tesekkurker

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yeni düzenlemeye göre rapor bildirimlerini hastaneler yapıyor

 8. Serkan dedi ki:

  Merhaba Kolay gelsin ben 14 haziranda işe başladim ve 14 eylülde de ameliyat oldum önce 1 hafta sonrasinda 1 hafta daha rapor aldim rapor ücretini almayi hakediyormuyum bir de hakediyor isem bu ücretler ayri ayri mi yatar acaba yardiminiz için tesekkür ederim iyi günler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son bir yıl içinde 90 günlük priminiz var ise rapor parası alabilirsiniz.

 9. çiğdem dedi ki:

  Merhaba,
  23 ağustosda ayağımı çatlattım alçıya alındı, 23 ağustosdan 25 eylüle kadar raporluydum
  ücreti ne zaman alırım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 10. Ibrahim dedi ki:

  Merhabalar ben ayak bilegimi kirmistim 22 agustos 25 ekim arasi kontrollu raporum var raporu sirket 11 eylulde işledi bu durumda rapor parasi acaba ne zaman yatar ptt ye cevaplarsaniz sevinirm tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık 1 ay içinde ödenir.

 11. Barış Engin dedi ki:

  Merhaba,
  Ameliyat olduğum için 50 günlük bir raporum vardı..5 Ekim itibarıyla işe yeniden başlamış bulunuyorum.. E Devlet’e girdiğimde ‘Sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor.’ diye bir ibare çıkıyor…İş. yerim ve hastane rapor kaydını girdiğini söylüyor. Fakat sürekli bu ibarenin çıkması beni biraz rahatsız etti. Bu normal bir durum mu yoksa konu ile ilgili bir aksilik mi var?
  Bir de rapor parasını ne zaman alabilirim bir bilginiz var mı?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödeme tarihi hakkında SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.Ödemelerinizi PTT şubelerinden 2 ay içinde çekebilirsiniz.

 12. şendoğan göreş dedi ki:

  merhaba benim . 21/09/2017 . den
  30/09/2017 . tarihine kadar raporum var
  ama e devlette. bilgi yok diye yazıyor
  2, kez ptt şubesine gittim . para yatmadığını
  söylediler bana .170 aradım onlarda rapor paranız ssk ya iletilmiş ama ssk tarafından daha kayıta alınmadığını söylediler bana ben ssk paramı . ptt şubelerine gitip istediğim tarihlerde alabiliyor muyum? yoksa. sadece 8/ ile 14 tarihlerindemi alabiliyorum rapor paramı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 ay süre ile istediğiniz zaman PTT’den ödemelerinizi alabilirsiniz.

 13. Ismail dedi ki:

  Merhaba hocam mayis ayinda ise basladim araliksiz calisiyorum tam 1 ay heyet raporu almak durumunda kaldim raporum 20 ekim 18 kasim arasi gecerli rapor parasi olarak ne kadar alirim brut ucret son 3 ay 9771 lira olarak gozukuyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızı öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 14. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba 32 haftalık hamileyken işyerine çalışamaz raporu verdim.İşten çıkarıldım ancak raporu verdiğimde sigortaliydim.Raporu sgk da bulunan görevlinin ceza odersiniz sisteme işlemelisiniz uyarisi ıle işyeri sisteme girdi.16 kasımda raporum bitti.Bundan sonra yapılacaklar nelerdir? Paramı alabilecekmiyim alabileceksem rapor bitiminden kaç gün sonra alicam?Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor paranızın hesabınıza yatması yaklaşık 25-30 günü bulur.

 15. Murat dedi ki:

  Aldığımız raporla nereye basvurmamiz gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporlar SGK’ya hastaneler tarafından bildiriliyor zaten raporunuzla ilgili detaylı bilgiyi bağlı bulunduğunuz SGK’dan alabilirsiniz.

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba yapancı uyruklu Türkiye de çalışıyordum benim iş bitti ben nasıl alabilirim rapor parasını

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporunuz var ise rapor parası alabilirsiniz.İşin bitimi ile ilgisi yok.

 17. Musa dedi ki:

  Merhabalar ben fabrika işçisiyim 18.10.2017 de ayağımda iş kazası sonucu çatlak oluştu ve biri 2 diğeri 10 günlük olmak üzere 12 günlük iş kazası raporu aldım ve iş yerine teslim ettim işe başlayalı 2 ay oldu ve iş kazası ödeneği alabilirmiyim cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 1 yıl içinde 90 gününüz var ise alabilirsiniz.

 18. Ramazan dedi ki:

  Merhaba 1 yıldır çalışmış olduğum şirkette iş kazası geçirdim parmaklarım kırıldı 01/01/2018-31/01/2018 e kadar bir raporum var rapor bitiş tarihimden 10 gün geçmesine rağmen ücret alamadım ne yapmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm rapor bildirimleriniz SGK’ya yapıldıysa SGK’dan bilgi almanız gerekiyor.E-devlet kanalından da takip edebilirsiniz.

 19. Smh dedi ki:

  merhaba 17 Aralık’ta 5 günlük rapor aldım 14 Şubat oldu hala neden ödeme yapılmadı acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;raporlarınız onaylanmamış olabilir,SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 20. Zehra dedi ki:

  Merhaba 32 haftalık hamileyim iş göremez raporumu iş bi yerine verdim fakat e devlette rapor ödemesi gözükmüyor. Sisteme ne zaman düşer rapor bitiminde mı yoksa iş yeri sgk ya bildirmediginden mi

 21. Ömerayrıksa dedi ki:

  Emekli çalışan rapor parası alabilirmi?

 22. hacer dedi ki:

  Merhaba, kaza geçirdim, doktor tarafından 10 + 10 ve son olarak 30 günlük heyet raporu aldım. imzalı ve kaşelenmiş raporları muhasebeye teslim ettim. Hastane bana sadece imzalanmış ve kaşelenmiş raporları verdi , bunları sisteme girecek misiniz diye sorduğumda , hayır , sizin bunları çalıştığınız yere vermeniz yetiyor dedi.

  35 gün oldu para hala yatmadı , artık sistem değiş ti mi ? raporu aldıktan sonra hastanede onaylatmamız gerekmiyor mu ?

 23. murat1 dedi ki:

  sgk emeklik icin bas vurdum 3600 den 13000 euro odemem gerekiyor emeklik icin aylik kac para alirim tskler

 24. ersin dedi ki:

  merhaba rapor parası bankaya gönderildi ptt bankadında ne demek oluyor tşk ederim

 25. Ozgur dedi ki:

  Üç aylık raporum var bugün bitti daha önce hiç ödeme almadım param toplumu yatacak

 26. Nail dedi ki:

  20/11/2019 25/12/2019 tarihinde aldığım raporun para halen ödenmedi 170 aradığınızda adam akıllı cevap vermiyorlar iskazasi rapor girişi yapılmasına rağmen şişli SGK bu konuda çok gevşek çalışıyor