65 Yaş maaşı sorgulama için PTT'nin resmi web sitesi yada e-devlet sistemini kullanarak hem sorgulama hemde başvuru işlemlerini yapabilirsiniz. 65 yaş yaşlılık aylığı her ayın belirli günlerinde kişilere ödenmektedir. 65 yaş yaşlılık maaşı sosyal güvencesi bulunmayan kişiler için verilmektedir. 65 yaş yaşlılık aylığı alınabilmesi için kişilerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

Kişilerin şartları sağlaması ve gerekli belgeler ile müracaatta bulunmaları ile uygun görülmesi halinde kişilere 65 yaş yaşlılık aylığı bağlanır. Başvuru işlemi gerçekleştirmiş kişiler için PTT 65 yaş yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri ve 2022 yılı kapsamında ödenecek olan maaş miktarı ise pek çok maaş alacak vatandaş tarafından merak edilmektedir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Kadar?

65 yaş yaşlılık aylığı ödemeleri kişilerin ikamet etmiş olduğu il ya da ilçe şubeleri üzerinden nakit olarak alınmakta olup 2022 yılı kapsamında 65 yaş yaşlılık aylığı ödeneği 1684 TL olarak Temmuz ayı itibari ile vatandaşlara verilmektedir. 65 yaş yaşlılık aylığı alacak olan kişiler için ödemler belirtilen günler kapsamında verilmektedir.

PTT şubelerinin resmi ve dini bayramlarda kapalı olması halinde ödeme günü bu zamanlara denk gelirse kişiler telaşa kapılmamalı en yakın iş gününde maaş ödemelerini alabileceklerdir. Maaş ödeneklerinin son durumları hakkında bilgi almak isteyen vatandaşlar için e-devlet sistemi üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu resmi web sayfası üzerinden sorgu yaparak öğrenebileceklerdir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Yatar?

PTT üzerinden alınacak olan 65 yaş yaşlılık aylığı için ödeme günleri, kişilerin doğum yıllarının son hanesine göre belirlenmektedir. Söz konusu günler kapsamında belirlenmiş olan tablo üzerinden maaş ödemeleri ise kişilerin doğum tarihleri kapsamında şöyle ele alınmaktadır,

 • 65 yaş yaşlılık aylığı için doğum yıllarının son rakamı 0 ve 5 olan kişilere maaş ödemeleri: her ayın 5. gününde verilmektedir.
 • 65 yaş yaşlılık aylığı için doğum yıllarının son rakamı 1 ve 6 olan kişilere maaş ödemeleri: her ayın 6. gününde verilmektedir.
 • 65 yaş yaşlılık aylığı için doğum yıllarının son rakamı 2 ve 7 olan kişilere maaş ödemeleri: her ayın 7. gününde verilmektedir.
 • 65 yaş yaşlılık aylığı için doğum yıllarının son rakamı 3 ve 8 olan kişilere maaş ödemeleri: her ayın 8. gününde verilmektedir.
 • 65 yaş yaşlılık aylığı için doğum yıllarının son rakamı 4 ve 9 olan kişilere maaş ödemeleri: her ayın 9. gününde verilmektedir.

Söz konusu doğum tarihlerinin son hanesine göre alınacak olan maaş ödemeleri belirlenen gün içerisinde alınamaması halinde aynı ayı takip eden herhangi bir iş gününde PTT şubesine giderek maaş alımı gerçekleşebilmektedir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Pek çok 65 yaş ve üzeri olan ve kendisine bakamayacak durumda olan vatandaşlar için ödenmekte olan yaşlılık maaşları bazı şartlar kapsamında kişilere verilmektedir. 65 yaş yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişilerin maaş ödemelerinin kesilme işlemi ise 2022 yılı kapsamında tekrar incelenerek düzenlenmiştir.

Belirtilen şartlar kapsamında 65 yaş yaşlılık aylığı almaya hak kazanan kişilerin yaşlılık aylıklarının kesilme durumları ise şöyledir,

 • Kişilerin sosyal güvencesi bulunması halinde maaş ödemeleri kesilecektir.
 • Yaşlılık aylığı alan kişinin ölmesi halinde maaş ödemeleri kesilecektir.
 • Yaşlılık aylığı alan kişinin yalan beyan ile 65 yaşını doldurmamış olduğu tespit edilmesi halinde maaş ödemesi kesilecektir.
 • Yaşlılık aylığı alan kişinin aylık gelirinin muhtaçlık sınırının üzerinde olması halinde maaş ödemesi kesilecektir.
 • Yaşlılık aylığı alan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapması halinde maaş ödemesi kesilecektir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden 65 yaş yaşlılık aylığı almak için başvuru yapan kişilerin maaşları için sorgulama işlemleri nereden yapıldığı merak edilmektedir. Yaşlılık aylığı için sorgulamaları ise, PTT şubeleri üzerinden, PTT resmi web sayfası üzerinden ve e-devlet sistemi üzerinden sorgulamalar yapılabilmektedir.

PTT şubeleri, PTT resmi web sayfası ve e-devlet sisteminin yanı sıra ALO 144 üzerinden yaşlılık maaşı sorgulaması yapmak mümkündür.

PTT şubesine giderek yaşlılık maaşı sorgulama işlemi,

 • Bulundukları il ya da ilçenin PTT şubesine şahsen gidilmesi gerekmektedir.
 • Kişiler yanlarında nüfus cüzdanları bulunması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanları ile PTT gişesinde yer alan yetkili kişiye 65 yaş yaşlılık aylığı sorgusu yapmak istediğinizi söyleyerek öğrenebilirsiniz.

PTT resmi web sayfası üzerinden sorgula işlemi,

 • www.ptt.gov.tr adresine girerek İnternet Bankacılığı ekranına tıklayın.
 • Açılacak ekran üzerinde yer alan kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirin.
 • Ardından giriş butonuna tıklayarak maaş sorgulama işleminizi gerçekleştirin.

PTT web sitesi üzerinden "Yaşlılık Aylığı Sorgulama" işlemi yapabilemiz için, "TC Kimlik No" ve "İnternet Bankacılığı Şifresi" alanlarına kendi bilgilerinizi girerek "Giriş" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

PTT online işlemlere girişte istenilen şifrenizi unuttuysanız eğer "Yeni Şifre Almak" için ekranda istenilen "TC Kimlik Numarası" ve "Telefon Numarası" alanlarını doldurmanız gerekiyor. Yeni şifre kısa süre içerisinde girmiş olduğunuz cep telefonuna gelecektir.

E-devlet sistemi üzerinden yaşlılık maaşı sorgulama işlemi,

 • turkiye.gov.tr adresine giriş yapın.
 • Ekran üzerinde yer alan arama bölümüne 5510 Sayılı Kanun 4/1-c Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması yazarak aratın.
 • Ekran sizi e-devlet sistemine aktaracaktır.
 • Kimliği şimdi doğrula butonuna tıklayarak açılacak olan ekran üzerinden kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştirin.
 • Ekran üzerinde maaş bilgilerinizi göreceksiniz.

PTT 65 yaş yaşlılık maaşı sorgulama işlemleri söz konusu kanallar üzerinden gerçekleşmektedir.

e-devlet üzerinden yeni yaşlılık aylığı talebinde bulunmak için ilk önce "Talep Türü" kısmını seçip "Devam Et" butonuna tıklamanız gerekiyor.
PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Şartları Neler?

65 yaş yaşlılık aylığı almak isteyen, kendisine bakamayacak durumda olan ve sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlar için verilmekte olan maaş ödemesi için kişilerin bazı şartları sağlaması gerekmektedir.

65 yaş yaşlılık aylığı için belirtilen koşullar ise şöyledir,

 • Kişilerin 65 yaşını tam doldurmuş olması gerekmektedir.
 • Kişilerin herhangi sosyal güvenlik yardımı almıyor olması gerekmektedir.
 • Kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından dul ya da yetim maaşı gibi maaş ödemeleri almıyor olması gerekmektedir.
 • Kişilerin herhangi bir kazanç sağlayıcı işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • İncelemeler sonucunda kişilerin herhangi bir yerde çalışıyor ya da kendine ait iş yerinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Kişilerin sorgulama sırasında aylık gelirinin muhtaçlık sınırı olarak belirtilen 1833 TL üzerinde olmaması gerekmektedir.

PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

65 yaş yaşlılık aylığı almak isteyen kişilerin öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Kişilerin 65 yaş yaşlılık aylığı başvurularını nereden yapacağı ise merak edilen konular arasındadır.

65 yaş yaşlılık aylığı başvuruları,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Kişiler belirtilen evrakları toplayarak kurumlara giderek bizzat müracaatta bulunmaları gerekmektedir.
 • Kişilerin gerekli şartları sağlamaları halinde kabul edilecek olan başvuru işlemleri için bireylerin bizzat kuruma gidememeleri durumunda söz konusu işlem için kendi adlarına vekâlet vererek de başvuru işlemi gerçekleştirebilirler.
 • Vekâlette bulunacak olan kişiler, başvuru yapılacak kişinin belgelerini eksiksiz olarak kuruma vermeleri gerekmektedir.

Kimler PTT 65 Yaş Yaşlılık Maaşı Alabilir?

65 yaş yaşlılık aylığı almak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Devlet tarafından geçimini sağlamakta zorlanan ve kendisine bakamayacak durumda olan yaşlılar için verilmekte olan 65 yaş yaşlılık aylığı alabilecek kişiler şöyle belirlenmiştir,

 • 65 yaşını doldurmuş ve üzerinde olan kişiler yaşlılık aylığı alabileceklerdir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumları kapsamında yer alan SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur sigorta kolları üzerinden gelir ya da aylık hakları bulunmayan kişiler yaşlılık aylığı alabileceklerdir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi yapmamış kişiler yaşlılık aylığı alabileceklerdir.
 • Muhtaçlık sınırının altında olan az gelirli ya da geliri olmayan kişiler yaşlılık aylığı alabileceklerdir.

Bu yazı kapsamında PTT 65 yaş yaşlılık maaşı sorgulama ve 2021 yılı kapsamında yaşlılık maaş miktarı hakkında bilgi verilmiştir.

65 Yaşlılık Maaşı Nasıl Alınır, E-Devlet Başvurusu
Fakirlik Maaşı (Muhtaçlık Aylığı) Nasıl Alınır, Başvuru Şartı
Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, E-Devlet Başvuru
Editör: TE Bilisim