Yurt içinde ve küresel piyasalarda yeni haftada belirsizlikler ve riskler devam ediyor. Küresel piyasalarda yeni hafta itibariyle ABD para politikalarına ilişkin belirsizlikler ve resesyon endişeleri devam ediyor. Diğer yandan Çin’den gelen haberler de piyasaları kötü etkiledi.

Çin Komünist Partisi’nin hafta sonu verdiği kararın piyasa beklentisini karşılamaması Çin piyasalarını baskıladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın hafta sonu yaptığı açıklamada ise risk iştahının arttığına vurgu yapması dikkat çekti.

PİYASALARDA RİSK İŞTAHI ARTIŞ GÖSTERDİ!

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın verdiği demeçte risk iştahının sınırlı da olsa artış gösterdiğine dikkat çekti. Enflasyon hakkında da konuşan Lagarde, gelecek aylarda yavaşlamasını beklediğini söyledi. Çekirdek enflasyonun ise hala yüksek seyrettiği ve bu ay yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı olabileceği ifade edildi.

BIST 100 ENFEKSİNDE GERİLEME YAŞANDI!

Yurt içi piyasalarda ise borsada hareketlilik devam ediyor. Geçtiğimiz Cuma günkü hafta kapanışında dalgalı hareket eden BIST 100 endeksi, önceki kapanışının yüzde 0,93 altında 5.212,38 puan ile kapatmıştı. Dolat/TL cephesinde ise yüzde 0,1 düşüş ile 18,86 lira seviyesin görülmüştür. Yeni haftanın ilk işlem gününde ise 18,89 seviyesinde balaması dikkat çekti.

ABD’DEN GELECEK VERİLER TAKİP EDİLİYOR!

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından para piyasalarındaki fiyatlamalarda FED’in gelecek üç toplantıda toplam 75 baz puan faiz artışına gidebileceği sinyalleri veriliyor. FED Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında tarım dışı istihdam verisinin de beklentileri etkilediği ifade edildi. Enflasyonu aşağı çekmek için daha fazla faiz artırımına gidilmesi gerektiği yönünde açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

ÇİN’DEN GELEN HABERLER BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI!

Çin Komünist Partisi’nin hafta sonu aldığı kararın beklentilerinin altında kalması Çin piyasalarını ciddi ölçüde baskıladı. Japonya Merkez Bankası (BOJ) haftanın son işlem gününde açıklayacağı para politikası kararları ise yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Küresel piyasalarda merkez bankası kararları ve para politikalarında yaşanan belirsizlik durumu olumsuz etki göstermeye devam ediyor. Enflasyon ve resesyon endişeleri ise devam ediyor.

Editör: TE Bilisim