Bilindiği üzere part time yani kısmi zamanlı çalışanlar, ev hizmetlerinde on günden az çalışanlar ve çağrı üzerine çalışanların ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilen aylık prim ve hizmet belgelerindeki gün sayısı 30 günden az bildirilmektedir. Kısmi süreli çalışanlar otuz günden az kalan süreleri kendileri ödeyerek otuz güne tamamlayabilir mi? Kısmi süreli çalışanlara genel sağlık sigortası borcu çıkar mı? Kısmi süreli çalışma ile ilgili merak edilen tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kısmi zamanlı çalışanlarda toplam kaç saatlik çalışma bir günlük hizmet olarak değerlendirilir?  Ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıların çalıştığı her 7,5 saat aylık prim ve hizmet belgesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bir gün olarak yansır. Yani örneklemek gerekirse ay içerisinde 45 saat çalışan bir sigortalı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na o ay için 6 günlük prim ve hizmet belgesi verilir.

 Kısmi süreli çalışanlara Genel Sağlık Sigortası tescili yapılır mı?

Kısmi süreli çalışan ve hizmetleri 30 günden eksik olan sigortalıların ayın geri kalan günlerini gelir tespiti başvurusu yaparak genel sağlık sigortası kapsamında ödemeleri gerekmektedir. Yani ay içerisinde kendisi adına 12 günlük hizmet bildirilen bir sigortalı kalan 18 gün içinde de gelir sonucuna göre hesaplanacak tutar üzerinden Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek ve böylece sağlık hizmetlerinden faydalanmış olacak.

Ancak ayın geri kalan günlerini isteğe bağlı olarak 4/a yani SSK kapsamında kendileri ödeyen sigortalıların ayrıca Genel Sağlık Sigortası kapsamında tescilleri yapılmaz.

Kısmi süreli çalışanlar için ayın geri kalan günlerini borçlanma

[caption id="attachment_5816" align="aligncenter" width="500"] kısmi zamanlı part time ay içinde eksik çalışanlar[/caption]

6111 Sayılı Torba kanun ile kısmi süreli çalışan sigortalılara ay içerisinde eksik kalan günlerini borçlanarak 30 güne tamamlama imkanı sağlanmıştır.

Borçlanılan süreler için ayrıca Genel Sağlık Sigortası primi ödenmez ve borçlanılan günler de 4/a yani SSK kapsamında hizmet sayılır.

Kısmi süreli çalışanlar ayın geri kalan günlerini nasıl borçlanır?

Ay içerisinde prim hizmet günü otuz günden az olan sigortalılar işyerlerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi/Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuru yaparak hizmetlerini 30 güne tamamlayabilirler.

Editör: TE Bilisim